Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Napęd Szosowy dura ace / ultegra]


8 odpowiedzi w tym temacie

#1 erico329

erico329
  • Użytkownik
  • 419 postów
  • SkądWielkopolska

Napisano 29 grudzień 2011 - 23:30

Witam , zbliża się sezon , i czas na zmiana przełożeń na juniorskie bo zlozylem rowerek i w kupionej grupie przełożenia były inne . Grupa to kompletny dura-ace 7800 , bardzo mało zużyty , i teraz tak ja posiadam teraz obecnie :
*Korbe( tarcze duza ) - dura -ace SG-X 53B ( są podobno A i B czy to jest zalezne od małej tarczy?Jak nie o od czego) mała tarcza jest 39 i jej nie chce wymieniać .
*Łańcuch dura ace HG CN 7801
*Kaseta dura ace CS 7800 12X25

I teraz tak musze wymienic napęd dlatego ze potrzebuje juniorskich przełożeń , co do dużej tarczy sprzedawca w sklepie powiedział mi ze są dwa rodzaje tarcz d-a 7800 wersja A i wersja B i pytanie do was czym się to rózni ? jaką wersje kupic chcę kupić tarcze 52 zęby i oczywiscie ten sam model dura-ace bo nie moze się różnic ;]

Co do łańcucha uwarunkowany jest on kupieniem kasety tak mi się wydaje , a kasete chcę kupić ultegry bo jest o połowę tańsza od dura ace a wagowo różni się tylko o 40 gram . I teraz tak jaki model tej kasety 6600 / 6700 ? i jaka wersja HG/ CS ?Kaseta musi być z małą koronką 14 i myslałem stopniowo co jeden czyli 14/23 to dobry pomysł? Jeżdzę tylko po płaskim i lubie szybką kadencje 90-10 obr/min to u mnie standard
Co do łańcucha , jezeli kupił bym kasete ultegry to łancuch tez musi byc ultegry czy moze byc nowy dura ace ? Bo cenowo ultegra a dura ace to prawie to samo kilka złoty roznicy a chyba lepiej miec lancuch z wyzszej połki ale no nie wiem jak ma się to z kasetą ultegry i jaki model tego łańcucha musiał by byc . Dzięki z gory za odpowiedzi Pozdrower ;]

#2 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 30 grudzień 2011 - 00:11

CS to oznaczenie kasety wg Shimano.

Jeżeli chodzi o łańcuch, to nie ma znaczenia grupa, jeśli chodzi o współpracę ze sobą - ważne żeby się rzędowość zgadzała. Jednak im twardszy łańcuch, tym lepiej - tu polecam CN-7900. Jeśli chodzi o współpracę łańcucha z kasetą, to lepiej wziąć nowy typ łańcucha zarówno do nowszej(6700) i starszej(6600) kasety, choć ładniej/odrobinę ciszej pracuje na 6700.

Jeżeli nie jeździsz po górach, to nie ma sensu brać większego stopniowania kasety. Lepiej wziąć ciaśniejszą - mniejsze różnice w przełożeniach.

#3 erico329

erico329
  • Użytkownik
  • 419 postów
  • SkądWielkopolska

Napisano 30 grudzień 2011 - 00:19

Po górach raczej nie jeżdzę , bo mam raczej płaski teren , a co to kasety i lancucha polecasz ULTEGRA 6700 KASETA CS-6700 14-23 i do tego lancuch DURA-ACE CN-7901 10 RZEDOWY , będzie to ze soba ładnie grac w dodatku na tarczy d-a 7800 ? Ja zawsze bylem zwolennikiem kupywania rzeczy tych samych modeli , ale placic za kasete d-a 5 stow i miec tylko 4dag lżej to sie chyba nie opłaca jeżeli kultura pracy jest ta sama ?

#4 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 30 grudzień 2011 - 00:39

Łańcuchy DA sprawdzone na różnych kasetach i hulało - ważne, żeby tylko rzędowość kasety i łańcucha się zgadzała, a wtedy nie ma się czym martwić.

Wg mnie też nie ma sensu dopłacać do kasety DA - lepiej za to kupić drugi łańcuch i je podmieniać(zwiększenie żywotności napędu), a resztę wydać na coś innego :]


Jeśli chodzi o oznaczenia blatów, to Ci niestety nie pomogę.

#5 erico329

erico329
  • Użytkownik
  • 419 postów
  • SkądWielkopolska

Napisano 30 grudzień 2011 - 11:11

Tak patrzyłem na ceny to taka zabawa i tak wyjdzie około 630 zł plus przesyłka ;D No ale to nie taka tragedia z kasetą da wyszło by około 800

#6 borasad

borasad
  • Użytkownik
  • 202 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 31 grudzień 2011 - 11:24

Trzeba było przeczytać temat od początku, erico329 szuka kasety dla Juniora czyli o najmniejszej zębatce 14. Co do łańcuchów: test magazynu Tour:
http://www.tour-maga...page48.html#/46
Najbardziej opłaca się kupić łańcuch CN-5701, różnica w wytrzymałości w porównaniu ze znacznie droższym CN-7901 jest bardzo mała, nie ma potrzeby przepłacać. Unikać należy łańcuchów Shimano 10s bez cyfry 1 na końcu oznaczenia. W testach wypadają blado.

#7 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 31 grudzień 2011 - 12:41

borasad, 6701 zajechałem w 3,5kkm, a 7901 przejechały po 4kkm i jeszcze raz się nadadzą do założenia. Śmiem twierdzić, że 5701 nie pociągnie dłużej jak ultegra - gorsze materiały.

Dodam, że nie jeżdżę na łąńcuchach do zakatowania- pewnie by wytrzymały sporo więcej. Łańcuchy zmieniam co 1000km i jak na suwmiarce wyskoczy więcej jak 133mm, to je zmieniam, bo szkoda mi napędu - mój pierwszy zajechałem w 7kkm(tu CN-6600 tyle pociągnął, ale 5 zębatek się nie nadawało już do użytku)

Łańcuch 7901 stoi na allegro za 110 zł, więc tylko 20zł więcej od 5701.

#8 borasad

borasad
  • Użytkownik
  • 202 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 31 grudzień 2011 - 21:58

Na Bikestacji CN-5701 stoi za 75zł, więc przy takiej cenie wydaje mi się, że zakup jest bardziej opłacalny niż 7901 za 35zł więcej. Co do pomiaru rozciągnięcia łańcucha "specjalnymi" przyrządami lub suwmiarką między rolkami:
http://pardo.net/bik...il-004/000.html
Tutaj zostało wyjaśnione, czemu luz na rolkach nie ma wpływu na prawdziwe zużycie łańcucha, istotne jest tylko rozciągnięcie między pinami a płytkami. Najlepszym sposobem na prawidłowe zmierzenie wyciągnięcia jest porównanie długości całego łańcucha do długości nowego. Pomiar między płytkami jest częściowo błędny, gdyż łańcuch może mieć duży luz na rolkach, a praktycznie żadnego na pinach.

#9 erico329

erico329
  • Użytkownik
  • 419 postów
  • SkądWielkopolska

Napisano 01 styczeń 2012 - 13:51

Naprawde lancuch 6700 zajechales w 3,5kkm ? przez dwa i pol miesiaca zeby lancuch zajechac to prawie nie mozlwe ;p Jam mam tak ze jezdze do poki nie zaczne padac przerywac itp , potem wymieniam komplet czyli lancuch plus kaseta i po klopocie .
Caly ten sezonprzejechalem na kasecie campy mirage i jakims lancuchu campy czyli okolo od maja 7-8 tys i lancuch na korbie nie byl za bardzo wyciagniety bynajmniej na pierwszy rzut oka tak ze mysle ze jeszcze troche by posluzyl a i kaseta byla w dobrym stanie , i dodam ze nie ja pierwszy na tej kasecie jezdzilem , ale lancuch byl juz nowy zalozony. wiec zeby tak po 3,5 wymieiac to nie wiem ;p



Dodaj odpowiedź