Skocz do zawartości


Zdjęcie

ZASADY 2012


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
107 odpowiedzi w tym temacie

#1 Wiesiek Legierski

Wiesiek Legierski
  • Użytkownik
  • 613 postów
  • SkądIstebna

Napisano 05 styczeń 2012 - 20:52

Zapraszamy do zapoznania się z projektem zasad na sezon 2012 dostępnym na stronie www.roadmaraton.pl

Otwieram temat do dyskusji: czekam na konstruktywne uwagi i propozycje.

Pozdrawiam!

#2 Gosc_czonk86_*

Gosc_czonk86_*
  • Gość

Napisano 06 styczeń 2012 - 00:58

Nie widzę żadnych zasad.

#3 Piotr92

Piotr92
  • Użytkownik
  • 765 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 06 styczeń 2012 - 07:52

czonk86, Na stronie głównej http://www.roadmaraton.pl/ jest odnośnik do regulaminu, tam ujęte są zasady na 2012.

#4 szamanviking

szamanviking
  • Użytkownik
  • 1199 postów
  • SkądWadowice

Napisano 06 styczeń 2012 - 10:01

Chyba wszystko ładnie poukładane,nie jestem biuromanem,nie lubie takich rzeczy długo analizować,ale po przeczytaniu nie widziałem żadnych luk,czy niejasności. :-)

#5 Gosc_Andrzej M_*

Gosc_Andrzej M_*
  • Gość

Napisano 06 styczeń 2012 - 14:12

Przy zgłaszaniu się do cyklu trzeba zaznaczyć imprezy w których się ma zamiar wystartować. Jeśli nie zaznaczę któregoś maratonu, to później jeszcze raz będę musiał wypełniać zgłoszenie? Bo w drugą stronę rozumiem, że bedzie decydować wpłata.

#6 mickrz

mickrz
  • Użytkownik
  • 423 postów
  • SkądKatowice

Napisano 06 styczeń 2012 - 15:39

Andrzej M, tak jeśli potem chcesz dodać jeszcze jakąś imprezę to dajesz jeszcze jedno zgłoszenie.

#7 GRUNWALD1410

GRUNWALD1410
  • Użytkownik
  • 291 postów
  • SkądSucha B./Kraków

Napisano 06 styczeń 2012 - 18:34

Miałem proponować przesunięcie kategorii H o jeden rok (nie dotyczyłoby mnie) jest przesunięcie o 2 (dotyczy mnie) Nie narzekam :D

#8 Marek Zdanowicz

Marek Zdanowicz
  • Użytkownik
  • 14 postów
  • SkądGliwice

Napisano 06 styczeń 2012 - 21:17

Trzeba koniecznie wprowadzić fundamentalną zasadę:
Bezwzględny zakaz stosowania kierownic czasowych (leżaków itp) na maratonach, kiedy jazda odbywa się w peletonie. Dopuszczalne stosowanie takich kierownic niech będzie dozwolone tylko na indywidualnych czasówkach.
Jazda w grupie szczególnie w górach z takimi kierownicami jest bardzo niebezpieczna.
UCI wcześniej zakazała stosowanie takich kierownic od nakazu stosowania kasków.


























#9 jedroll1

jedroll1
  • Użytkownik
  • 357 postów
  • SkądSidzina

Napisano 07 styczeń 2012 - 07:38

ja tam nie przypominam sobie żebym widział kogoś z lemondką przez ostatnie dwa lata na którymś maratonie, a już szczególnie w górach:P niebezpiecznie? pewnie tak, bardziej niebezpiecznie niż szerokie kierownice rowerów MTB? nie sądzę. Nie dajmy się zwariować my nie profi, ktoś chcemieć lemondkę niech sobie ma, moim zdaniem.

#10 Piotr92

Piotr92
  • Użytkownik
  • 765 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 07 styczeń 2012 - 07:47

W zeszłym sezonie w regulaminie był zapis na temat posiadania lemondek. O ile się nie mylę chodziło tam o zgodę lekarza na jazdę z lemondką. Widziałem że kilka osób jeździło z lemondką. Nie mam nic przeciwko aby lemondki były dozwolone.

#11 Gosc_czonk86_*

Gosc_czonk86_*
  • Gość

Napisano 07 styczeń 2012 - 09:09

Ja się nie czuję zbyt komfortowo, jak jedziemy w grupie, jest zjazd, a ktoś na leżaku zjeżdża. Cholernie tego nie lubię.

#12 szamanviking

szamanviking
  • Użytkownik
  • 1199 postów
  • SkądWadowice

Napisano 07 styczeń 2012 - 09:13

W zeszłym sezonie w regulaminie był zapis na temat posiadania lemondek. O ile się nie mylę chodziło tam o zgodę lekarza na jazdę z lemondką. Widziałem że kilka osób jeździło z lemondką. Nie mam nic przeciwko aby lemondki były dozwolone.

Piotrze,jazda w grupie na lemondce to poprostu bomba zegarowa,jeśli zobaczę Cie obok siebie w grupie to uciekam do przodu lub poproszę o jazdę solo poza grupą,wiem z doświadczenia jak to sie często kończy,na na lemondce można sobie solo jechać,a absolutnie nigdy w grupie ! jestem rownież za takim zakazem w regulaminie,to przecież kamikadze :evil:

#13 Przem59

Przem59
  • Użytkownik
  • 222 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 styczeń 2012 - 09:43

Witam,
całkowicie zgadzam się z Markiem - jazda z lemondkami powinna być niedopuszczalna. Jedroll, właśnie dlatego, że nie jesteśmy profi regulamin nie powinien dopuszczać ich użycia. Przecież jak ktoś jest "mocnym" amatorem, to poradzi sobie bez nich.
Kiedyś bardzo mnie rozśmieszyło dwóch gostków, którzy na Puchar Widnicy ( to impreza dla amatorów organizowana przez MDK w Miechowie) przyjechali w kaskach czasowych i z lemondkami. Ścigali sie m.in. z 12 latkami na rowerach MTB.

I trzeba konsekwentnie się tego trzymać - w ubiegłych edycjach, bodaj na Pętli 2010, też był zakaz, i jakoś nie przeszkodziło to kolegom z Warszawy w założeniu lemondek. Bardzo to oburzyło mojego syna, który nie rozumiał, dlaczego, pomimo zakazu, zawodnik nie zostął zdyskwalifikowany.

#14 bicicleta

bicicleta
  • Użytkownik
  • 364 postów
  • SkądRadom

Napisano 07 styczeń 2012 - 10:58

Moje propozycje:

W części rowery i wyposażenie:
Posiadanie wyposażenia pozwalającego na samodzielną wymianę lub naprawę ogumienia na trasie zawodów,
Zaleca się posiadanie przy sobie telefonu komórkowego oraz gotówki umożliwiającej doraźny transport uczestnika i roweru w razie wycofania z trasy zawodów.

W części obowiązki i prawa organizatorów:
Wskazanie uczestnikom ratunkowego numeru telefonu czynnego w trakcie zawodów,
Udostępnianie uczestnikom w miarę istniejących możliwości zaplecza sanitarno-higienicznego w miejscu mety/ startu.

#15 jedroll1

jedroll1
  • Użytkownik
  • 357 postów
  • SkądSidzina

Napisano 07 styczeń 2012 - 11:48

Macie rację, lepiej zapisać zakaz w regulaminie. Zapomniałem, że zdrowy rozsądek nie wszędzie jest modny;) tylko wyłumaczcie mi jaki kij komuś lemondka na Pętli Beskidzkiej??? hehe kask czasowy też polecam np. pod Koczy świetnie się będzie jechało ;P

#16 Maitre

Maitre
  • Użytkownik
  • 483 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 08 styczeń 2012 - 16:50

Wiem, że kiedyś na forum był spór w kwestii kategorii wiekowych. Wprawdzie dotyczył on innego cyklu (nie pamiętam którego), to jednak lepiej zapobiec ewentualnym podobnym sporom w cyklu RM. Dlatego proponuję doprecyzować § 2 określający kategorie wiekowe. Teraz nie wiadomo, czy o zakwalifikowaniu do kategorii decyduje ukończenie odpowiedniego wieku przed daną imprezą (co sugerują zapisy np.: „H 16-20 lat”), czy rok urodzenia, to jest ukończenie odpowiedniego wieku w danym roku (co sugerują zapisy np.: „rok urodzenia 1996 do 1992).
Jednoznaczny zapis ma znaczenie w sytuacji, gdy uczestnik kończy np. 21 lat w środku sezonu. Teraz nie wiadomo, czy od początku roku ma startować w kat. A, czy do urodzin w kat. H, a dopiero po urodzinach w kat. A.
Moim zdaniem lepiej jest zaliczać uczestników do danej kategorii według rocznika, a więc ukończenie danego wieku w danym roku, niezależnie od dokładnej daty urodzenia, kwalifikowałoby zawodnika do określonej kategorii. Wtedy w klasyfikacji generalnej, a taka podobno będzie tworzona, każdy uczestnik figurowałby tylko w jednej kategorii przez cały sezon.
Zapis mógłby brzmieć:
㤠2. Kategorie wiekowe.
Mężczyźni:
H rok urodzenia 1996 do 1992 (16-20 lat ukończone w 2012 roku) – wymagana zgoda rodziców dla małoletnich
A rok urodzenia 1991 do 1982 (21-30 lat ukończone w 2012 roku)
itd.”

Przeglądając szybko projekt regulaminu zauważyłem też, że w § 5 określono maksymalne opłaty wyłącznie wyścigów, maratonów jednodniowych i czasówek. Nie ma natomiast mowy o wyścigach, maratonach wieloetapowych. Moim zdaniem warto to dodać.

Ostatnia uwaga. Dlaczego do uwzględnienia zawodnika w klasyfikacji generalnej konieczne jest ukończenie aż 6 imprez (§ 14 drugi akapit zd. 1 oraz § 16 ust. 1 lit. a)? Nie lepiej byłoby zlikwidować ten limit? Chyba, że limit ten związany jest z ułatwieniami dla podliczającego wyniki sezonu.

BTW czy jest już jakiś pomysł na losowanie nagród po maratonach?

#17 Mati213

Mati213
  • Użytkownik
  • 153 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 styczeń 2012 - 16:59

Mi podoba się rozwiązanie z zeszłorocznego gorzowskiego maratonu - lemondki były dozwolone, ale można było je stosować tylko wtedy, gdy nikt przed tobą nie jechał - czyli podczas jazdy samotnie albo na czele grupy. Nie stwarzało to zagrożenia, że nagle się na kogoś wjedzie. Wilk syty i owca cała :-)
A co do jazdy w górach to zgadzam się, że lemondka jest zbędna - na podjeździe to dodatkowy balast, a na zjeździe lepiej mieć ręce na hamulcach. Sam jeżdżę zwykle z lemondką, ale zasady bezpieczeństwa znam i używam jej tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne.

W części rowery i wyposażenie:
Posiadanie wyposażenia pozwalającego na samodzielną wymianę lub naprawę ogumienia na trasie zawodów,

A co z posiadaczami szytek? Tak sformułowany zapis nakazywałby im posiadanie przy sobie zapasowej opony i kleju, lepiej dodać na początku "Zaleca się..."

[edit] Właśnie wyczytałem taki punkt w regulaminie:
&6. Dystanse
 W przypadku organizowania imprezy tylko na jednym dystansie , dla kobiet oraz kategorii 
męskich E i H zaleca się maksymalnie 100 km. Dla pozostałych kategorii zaleca się maksymalnie 
180 km
[...]
 W przypadku organizowania imprezy na dwóch lub trzech dystansach dla kategorii H obowiązuje 
dystans poniżej 100 km
Czy to znaczy, że jako rocznik '92 mogę startować na dystansie tylko poniżej 100km? Trochę śmiesznie, bo moja życiówka to ponad pięć razy więcej...

#18 szamanviking

szamanviking
  • Użytkownik
  • 1199 postów
  • SkądWadowice

Napisano 08 styczeń 2012 - 17:48

Mi podoba się rozwiązanie z zeszłorocznego gorzowskiego maratonu - lemondki były dozwolone, ale można było je stosować tylko wtedy, gdy nikt przed tobą nie jechał - czyli podczas jazdy samotnie albo na czele grupy. Nie stwarzało to zagrożenia, że nagle się na kogoś wjedzie. Wilk syty i owca cała :-)

że tak brzydko to ujmę-dupa Jaś, liznij koło w czasie jazdy w grupie gościowi amatorowi jadącemu na lezaku na czele i policz potem ilu z grupy nie będzie leżało w kraksie. jestem absolutnie za zakazem,lub wyłącznie poza grupą. nie raz widzialem jak to sie kończy,zwłaszcza u amatora. A temat z szytkami to wyszukiwania igły w stogu siana dla sensacji,nie widzialem poza tym nikogo na maratonach RM z szytkami,a jesli sa to na swoje ryzyko i to ich problem,sam na Petli łapałem 2 gumy i jezdzilem po Wisle szukając sklepu rowerowego,więc moja strata a niebezpieczenstwa dla postronnych zero,jedyny mankament to problem z dojazdem do mety,ale chyba jakiś samochód na trasie zawsze jest na końcu z tego co pamietam, zapis dobry,ale to powinno byc zalecenie a nie nakaz.

#19 Gosc_KeNaJ_*

Gosc_KeNaJ_*
  • Gość

Napisano 08 styczeń 2012 - 17:59

Co do lemondek - do użytku tylko poza grupą. W grupie zbyt niebezpieczne - trudniej skontrować większy podmuch wiatru i o kraksę nie trudno.

Co do dętek itp - podobnie jak szamanviking, zalecenie nie zakaz, bo w końcu to mój wybór czy wolę być lżejszy o te parędziesiąt gram czy mieć pewność dotarcia do mety.

#20 pospiszyl

pospiszyl
  • Użytkownik
  • 47 postów
  • Skądz gór

Napisano 08 styczeń 2012 - 18:35

Mam prośbę. Chodzi o wprowadzenie zakazu jazdy ze sluchawkami na uszach. Mialem taki przykry przypadek na pucharze równicy. Koleś nic nie slyszący poza swoją muzyką
zupelnie nie świadomy mojej obecności po jego lewej malo mnie nie wepchnąl pod samochód.