Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zabytkowe Campagnolo Record jaki wolnobieg?


15 odpowiedzi w tym temacie

#1 yaro0001

yaro0001
  • Użytkownik
  • 23 postów
  • SkądKowary

Napisano 17 czerwiec 2008 - 22:45

Jestem tu nowy więc witam wszystkich serdecznie.
I jak to nowy użytkownik roweru szosowego, 20 lat na MTB mam oczywiście problem :oops:
Nabyłem na allegro rowerek Bianchi 607 wiekowy ale w doskonałym stanie, widać, że długo stał nie używany. I wszystko gra wymienione oponki, przesmarowany, nowy łańcuch. Problemem jest przełożenie z tyłu wolnobieg 12-18 a tu w karkonoszach nie dam rady na tym jeździć, przełożenia mnie zabijają.
Chciałbym wymienić ten wolnobieg i w związku z tym mam pytanie czy do tej piasty campagnolo record będzie pasował wolnobieg shimanowski? Czy gwint jest ten sam?
I czy w tą ramę wejdzie wolnobieg 7 rzędowy? bo manetki są pod 7 biegów więc jak wymieniam to już wolałbym na 7.
Załączam zdjęcia
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję za pomoc.

#2 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 18 czerwiec 2008 - 06:14

7-ka w ramę wejdzie na pewno

#3 wunderfaust

wunderfaust
  • Użytkownik
  • 455 postów
  • Skądz neta

Napisano 18 czerwiec 2008 - 06:53

w ramę wejdzie ale lepiej dokładnie pomierzyć. Co do gwintu to miałem kiedyś sachsowskiego maillarda - francuski patent i był zamienny z schimano - głowy nie dam ale powinno pasować campagnolo. nie mniej jednak warto poszukać w literaturze. potem postaram się sprawdzić i dm znać.

[ Dodano: 2008-06-18, 08:41 ]
jakbyś napisal czy podany jest wymiar na tym wolnobiegu to bym wiedział czy będzie pasował. na zdjęciu nic nie widze oprócz made in in italy. na 99% bedziesz mógł wstawić shimano ale warto się upewnić. Standard iso to 34,95 x 1,058 angielski 34,8 x 1,058mm a włoskie wolnobiegi 35mm x 24 tpi (35 x 1,058) .
istnieje pełna kompatybilnośc miedzy włoskim a ISO i iso z angielskim. natomiast włoski pasuje z iso ale z angielskim już można nakręcić ale gwint trochę się sfazuje. Pierwszy wymiar to oczywiscie średnica gwintu w piaście a drugi to odległosć miedzy grzebieniami gwintu. Widać pewne zbieżności z systematyką suportów zresztą. bardzo podobne wielkości

upewnij się też czy manetki obsłużą shimanowski wolnobieg. w przypadku 7biegowych nie powinno być wielkiego problemu mimo wszysko

#4 yaro0001

yaro0001
  • Użytkownik
  • 23 postów
  • SkądKowary

Napisano 18 czerwiec 2008 - 10:22

Na wolnobiegu tylko jest napisane REGINA EXTRA EX wymiarów brak.
Manetki są shimanowskie 7 biegowe przerzutka to Shimano 400EX

#5 wunderfaust

wunderfaust
  • Użytkownik
  • 455 postów
  • Skądz neta

Napisano 18 czerwiec 2008 - 10:58

stara Regina na oznaczenia systemów używa kodu literowego.
F.I - ISO
F.F - system francuski
brak kodu to gwint włoski

CX to oznaczenia grubosci zębatek jeśli się nie mylę. Także jeśłi nie ma innych kodów (nie wiem co tam jest) to masz włoski standard który jest kompatybilny z ISO aczkolwiek nie jest taki sam. Rózni się setnymi milimetra. mozesz zamienić na shimanowski. jak masz manetki shimano to nie ma problemu. PRzerzutka nie ma znaczenia - beziesz tylko musiał ją przeregulowac pewnie. Tyle ze dzis cieżko dostac dobry wolnobieg na 7 biegow. w wiekszości dostępny jest chiński chłam za grosze. no ale cóż - na nim też można jeździc.
A masz czym to odkręcić w ogóle? nie wiem jaki tam klucz bedzie potrzebny. Zdaje sie od shimano nie bedzie pasował a inne są droższe niż nowy wolnobieg pewnie.

#6 yaro0001

yaro0001
  • Użytkownik
  • 23 postów
  • SkądKowary

Napisano 18 czerwiec 2008 - 11:02

Tak klucz jakiś nietypowy trzeba będzie pokombinować żeby to odkręcić. No chyba że w serwisie coś takiego mają to mi odkręcą.
Dziękuję koledze wunderfaust za pomoc i wyczerpujące podpowiedzi :-D

#7 lucjan

lucjan
  • Użytkownik
  • 79 postów
  • Skądnieopodal

Napisano 18 czerwiec 2008 - 11:51

(...) Co do gwintu to miałem kiedyś sachsowskiego maillarda - francuski patent i był zamienny z schimano - głowy nie dam ale powinno pasować campagnolo. nie mniej jednak warto poszukać w literaturze. potem postaram się sprawdzić i dm znać.


Najpierw piasty sygnował francuski Maillard, potem w ramach wspólnego realizowania przedsięwzięcia piasty te (już na łożyskach maszynowych) były sygnowane Maillard - Sachs,następnie Maillard został przez Sachsa wykupiony, a i tego przejął Sram.

#8 yaro0001

yaro0001
  • Użytkownik
  • 23 postów
  • SkądKowary

Napisano 18 czerwiec 2008 - 20:37

No to jeszcze ostatnie pytanko, wybór wolnobiegów jest marny z reguły jest 7 biegowy 14-28 czy przerzutka 400EX obsłuży zębatkę 28??

#9 wunderfaust

wunderfaust
  • Użytkownik
  • 455 postów
  • Skądz neta

Napisano 19 czerwiec 2008 - 07:33

Wiesz... należy się zastanowić jak blat 28 będzie wyglądał na szosówce? Moze rzeczywiście w karkonoszach czasem sie przyda ale taka patelnia na tylnym kole to dziwnie wygląda. Wprawdzie są podjazdy gdzie i zawodowcom 28 to mało ale myślę że 24-25 w Polsce wystarcza przy odpowiednio dobranych korbach.
400exage nie da obsłużyć takiej koronki. No chyba zebyś używał tylko jednego blatu w korbie to może dałoby się to spasować. Należałoby się zastanowić czy nie warto zmienić piastę w kole - lub całe koło - na kasetę. osobiscie posiadam takie koło z bębenkiem na 7s hyperglide- w sam raz do twego rowera. jakbyś chciał to mogę sprzedać bo tylko miejsce te koła zabierają. Jak pisałem - znaleźć szosowy wolnobieg 7sp to dziś trudna sztuka. Kasety też raczej składa sie z pojedynczych koronek bo nikt już prawie nie produkuje kaset 6-7 biegów na szosę. To co masz na kole obecnie to stary wolnobieg na system UG - wytrzymały ale nie wszystkie współczesne łańcuchy go tolerują. jak chcesz to zakładaj ten wolnobieg na 28 ale wtedy jeszcze będziesz musiał kupić przerzutkę z długim wózkiem bo pewnie masz dwa blaty z przodu i wtedy przerzutka nie da wybrać łańcucha który przy takiej rozpiętości koronek będzie za długi. No i w ten sposób przerobisz rower z szosowego na przełajowy ;-) ja mam w turystycznym wolnobieg 13-26 i podobną do tweojej przerzutkę i wybiera ale z przodu mam tylko jeden niewielki blat a w szosówce jużtak nie da rady
tak to już jest niestety ze starymi rowerami. zmienisz jedno i zaraz pojawia się następny wydatek

ps. 400exage też gdzieś mam i chwaliłem sobie - dobry sprzęt.

#10 Skeeball

Skeeball
  • Użytkownik
  • 83 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 czerwiec 2008 - 11:09

Dawno, dawno temu miałem przerzutkę 300EX i obsługiwała koronki do 28 zębów. Teraz na wyjazdy w góry zakładam kasetę 11-28 i tylna przerzutka Tiagry z krótkim wózkiem też to obsługuje. IMO przy wielotrybie z 28-zębową koronką da się jeździć z typowo szosową przerzutką. Trzeba tylko wkręcić na maksa wkręt regulacyjny B (ten w pobliżu śruby mocującej przerzutkę do haka ramy).

#11 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 19 czerwiec 2008 - 13:08

Wiesz... należy się zastanowić jak blat 28 będzie wyglądał na szosówce?


O jezu! NIE! Będzie źle wyglądac... nieważne, że się będzie dobrze pedałowac, wygląd najważniejszy...

400exage nie da obsłużyć takiej koronki. No chyba zebyś używał tylko jednego blatu w korbie to może dałoby się to spasować.


Jaką pojemnośc ma ta przerzutka? Zgaduję - 29t. Co przy standardowej korbie 53/39 daje maksymaly rozstaw koronek na kasecie: 15t. Czyli np 14-28 ma 14 zębów różnicy. Czyli exage spokojnie to obsłuży. W praktyce - mająca podobną geometrię sora obsługuje 33t różnicy co daje na 53-39 komfortowe 11-29 na kasecie.

#12 Muniek

Muniek
  • Użytkownik
  • 350 postów
  • SkądPszczyna

Napisano 19 czerwiec 2008 - 15:31

Bardziej bym się obawiał troszkę dużej 14-tki, na zjazdach jeśli nie jesteś torowcem i nie osiągasz super wysokich kadencji to z pedałowaniem się możesz raczej pożeganać.

Już lepsze 13-28 http://allegro.pl/it...rzed_13_28.html

#13 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 19 czerwiec 2008 - 16:59

Tak się przyglądam tej ramie...

Jaki ma ona rozstaw haków? Jeżeli 120mm to 7 rzędowy wolnobieg bez jakiegoś voo-doo* nie wjedzie. Ze 126mm może byc problem.

Anyway - 6 rzędowy wolnobieg Shimano hg 14-28 mogę oddac za frajer (tzn za te 5 zet kosztów wysyłki - w razie czego prv).

Anyway 2 - shimano produkuje wolnobieg MF-HG50 w rozmiarze 11-28 (i 11-34)

EDIT: a tak szczerze, to bym sprzedał to koło z wolnobiegiem na alledrogo i sprawił sobie kasetę i piastę na takową.

*zabawa z przepleceniem koła oraz podkładkami aby się wolnobieg zmieścił

#14 Gosc_Klaudiusz_*

Gosc_Klaudiusz_*
  • Gość

Napisano 19 czerwiec 2008 - 19:06

Muniek, 14T spokojnie starcza, a torowcy raczej twardo deptaja w korby ;)

Polecam kasete, wolnobieg taki najtanszy jak chcesz kupic ( a innych sie juz nie da) znszczylem w 1 miesiac - zaczal przepuszczac az padl do konca

#15 yaro0001

yaro0001
  • Użytkownik
  • 23 postów
  • SkądKowary

Napisano 20 czerwiec 2008 - 16:16

Rozstaw haków zmierzony to 127 mm.

#16 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 21 czerwiec 2008 - 16:44

Muniek, 14T spokojnie starcza, a torowcy raczej twardo deptaja w korby ;)

Polecam kasete, wolnobieg taki najtanszy jak chcesz kupic ( a innych sie juz nie da) znszczylem w 1 miesiac - zaczal przepuszczac az padl do konca


Czemu się nie da?
Można też kupić srebrny wolnobieg shimano (MFHG377328L), który jest równie mocny co kasety shimano klasy HG50. Są one dostępne u pawlaka o rozstawach 11,13,14-28,34.



Dodaj odpowiedź