Skocz do zawartości


Zdjęcie

Montaż przerzutki


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bartender

Bartender
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Skądwyszków

Napisano 05 kwiecień 2012 - 13:46

Witam wszystkich,mam pewien problem.W ubiegłym roku postanowiłem przywrócić rower po moim dziadku do stanu abym mógł na nim jeździć. Był to szosowy rower wyglądający podobnie do tego .
Dołączona grafika


Generalnie z całego roweru została tylko rama,resztę wymieniłem na części nowe bądź używane.Zamontowałem szosową piaste 9rz wraz z klamkomanetkami shimano tiagra flight deck 9rz, przerzutka to model exage sport shimano, z tego co wiem obsluguje ona max do 8rz.Tutaj pojawia się mój problem : oryginalna przerzutka byla bodajrze 6rz i była zespolona razem z hakiem. Musiałem więc dobrac do ramy hak lecz nie pasował i został zeszlifowany tak abym mógł go obrócić, całość widać na zdjęciu (wyszła druciarnia). Teraz zamierzam kupić nową przerzutkę 9rz i ją zamontować, moglibyście doradzić jaki hak bedzie potrzebny do tego ???

Dołączona grafika
By bartender85 at 2012-04-05

#2 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 05 kwiecień 2012 - 14:16

W którym miejscu hak nie pasował i dlaczego trzeba było go zeszlifować?
Do ram z poziomymi (lub ukośnymi) hakami koła bez zintegrowanego haka przerzutki są odpowiednie adaptery, wyglądające podobnie jak ten na zdjęciu. Mają taką półokrągłą podkładkę (z gwintem w środku), która stabilizuje hak przed obracaniem, a sam hak, z tego co pamiętam, ma po wewnętrznej stronie takie przetłoczenie. Podkładka ta powinna wejść w hak koła bez problemu, w końcu osie tylnego koła mają standardową średnicę - jeśli zmieściła się piasta, to i ta podkładka powinna wejść. Być może hak koła jest lekko zdeformowany lub miał jakieś zadziory i wymagał delikatnego rozgięcia lub obrobienia pilnikiem. A może ten adapter był nieprecyzyjnie wykonany i trzeba poszukać lepszego, ewentualnie dopracować pilnikiem.
Tak jak to widać na zdjęciu być nie może, bo sam zacisk koła nie utrzyma przerzutki w odpowiednim miejscu i będzie się to wszystko obracać na nierównościach, zmieniając odległość wózka od zębatek.

#3 Bartender

Bartender
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Skądwyszków

Napisano 05 kwiecień 2012 - 14:23

Musiałem własnie zeszlifowac to przetloczenie które wchodzi w rame, zeby móc obrócić hak .Gdy zakladałem hak tak jak powinien być w żaden sposób nie dało sie wyregulować przerzutki i na nizszych biegach zebatka przerzutki dotykała niemalże kasety.

#4 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 05 kwiecień 2012 - 16:28

A ile zębów ma największa zębatka kasety? Na zdjęciu wygląda, że ze 30-32. I w tym może tkwić problem. Przerzutka Exage Sport nie jest przystosowana do obsługi aż tak dużych zębatek, max. to chyba 28 zębów. Nawet po maksymalnym wkręceniu śrubki regulacyjnej, tej która opiera się o taką wypustkę w haku i która oddala wózek od kasety (na zdjęciu jest ona raczej w pozycji wykręconej), może być problem z obsługą największych zębatek kasety.
Czyli przy tej kasecie należałoby zastosować przerzutkę mtb (może być ze średnim wózkiem, tzw. GS), oraz kupić nowy hak (za kilka zł.) i zamontować go poprawnie.
Nowe przerzutki 10-biegowe Tiagra chyba mogą obsługiwać do 30 zębów kasety, starsze szosowe zwykle 27-28.

#5 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 kwiecień 2012 - 19:21

Ta przerzutka nie obsłuży prawidłowo 9 biegów
Ile blatów masz z przodu
Kaseta jest przystosowana do przerzutek z długim wózkiem .
Hak masz żle zamontowany

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#6 Bartender

Bartender
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Skądwyszków

Napisano 05 kwiecień 2012 - 20:17

Marvelo najwieksza zebatka ma 32 zeby,czyli zrobic tak jak mowiles ? przerzutka MTB ze srednim wózkiem ? z przodu mam 3 zebatki.
np cos takiego ? http://allegro.pl/pr...2255395221.html

#7 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 06 kwiecień 2012 - 00:33

Jeśli z przodu masz trzy zębatki, to lepszy będzie jednak długi wózek, bo średni miałby już problem z zapewnieniem właściwego napięcia łańcucha na najmniejszej tarczy z przodu.
Ten Sunrace, który podajesz w linku, może być, choć trudno mi się wypowiedzieć odnośnie trwałości i jakości wykonania tych przerzutek. Z Shimano w podobnej cenie może być nowa Alivio, może jakaś starsza Deore lub LX. Tylko nie może to być przerzutka z obecnego systemu Dyna-Sys (10-biegowe mtb), bo Shimano zmieniło ciąg linki i zafundowało nam brak kompatybilności ze starszymi manetkami (na szczęście w szosowych przerzutkach 10-biegowych jeszcze zostało po staremu).
Zatem, jeśli chcesz pozostać przy tej kasecie, to zakładaj nowy hak, przerzutkę mtb i powinno wszystko grać.

#8 Bartender

Bartender
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Skądwyszków

Napisano 06 kwiecień 2012 - 15:13

ok , wielkie dzieki za pomoc :)



Dodaj odpowiedź