Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak trenować by zwiekszyć próg tlenowy?


26 odpowiedzi w tym temacie

#21 B25CX

B25CX
  • Użytkownik
  • 282 postów
  • SkądWLKP

Napisano 25 maj 2012 - 19:05

Witam,

pozwolę sobie podczepić się pod temat. A więc chodzi mi o to czy dobrze robię progresję w treningu. "Trenuję" od marca, indywidualnie, jestem kompletnym amatorem. Mój obecny plan przedstawia się tak:

1 ND=Baza / 2h /... -> /2,5h /
2 PN= Interwały 3x3m. / 3x4m. / 3x4,5m. = ( 1,45 minut )
3 ŚR = Teren, podjazdy pod górki = (1,45 minut)
4 CZ = "Skoki"* / 6 / 8 / 10 / = (1,45minut)
5 PT = regeneracja, 1 godzina, spokojna jazda.

* 20-24 intensywne obroty.
/ x / x / te przedziały to co tygodniowa progresja.

Chciałem zrobić 4 tygodnie progresji, ale "daję sobie spokój" po 3, bo już bolą mnie kolana. Ale wracając do sedna, tak robi się progresję ? Czy np. przez 2 tygodnie ? A później odpowiedni komponent treningu trenuję innymi ćwiczeniami ?

Pozdrawiam

#22 Damiano

Damiano
  • Użytkownik
  • 321 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 26 maj 2012 - 16:26

BŁŚ -
Nie podałeś ile masz lat i ile lat jezdzisz, trenujesz.
Dla jakiegoś ogólnego pojecia o treningu, można kupić sobie książkę np Biblię treningu kolarza górskiego, J Friela. Jest tam wzmianka o treningu początkujących. W tygodniu powinno się robić:
- min jeden trening wytrzymałościowy, min 2h;
- trening siły na podjazdach;
- trening wytrzymałości siłowej - najpierw kilkadziesiąt min tempówek, a gdy to jest już łatwe to interwały na płaskim, a potem gdy i one są łatwe to na lekkich podjazdach. Friel pisze, że pierwszy trening interwałów po płaskim powinien zawierać 20-30 min samych interwałów. A Ty piszesz, że robisz ich 1h45min. Chyba, że tyle trwa cały trening z dobrą rozgrzewką i rozjazdem.
Wykonujesz też skoki, czyli trening mocy dzien po podjazdach. Friel zaleca od 6 do 30 min samych podjazdów na kadencji 50-60obr, ale jeśli po takim treningu bolą kolana to należy zwiększyć kadencję i znależć mniej stromy podjazd. Skoków też robisz 1h45min. Wg Friela od 3 do 5 seri po 5 skoków. Kazdy skok to 10-20obr pedałami każdą nogą.
Wg mnie to być może powinieneś zrezygnować ze skoków. Bolą Cię kolana. Zakładająć że masz prawidłową pozycję i ustawienia, to ból kolan jest skutkiem zbyt dużych obciążen treningowych.Tez znowu każdy jest inny i jeden ma je mocniejsze a inny słabsze. Do ciężkich treningów powinno się przystępować wypoczętym, włączając w to nogi
A powracająć do Twojego pytania na końcu, to przez 3 tyg robi sie chyba to samo, z tym, że zwiększa się czas treningu, ale też nie dużo.

#23 Gosc_szymas_*

Gosc_szymas_*
  • Gość

Napisano 26 maj 2012 - 17:30

1. mylisz kolego pojęcia trening na podjazdach to nie trening siły tylko wytrzymałości siłowej a trening interwałów na plaskich to trening wytryzmałóści szybkościowej

Tompoz

#24 B25CX

B25CX
  • Użytkownik
  • 282 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 maj 2012 - 21:54

Mam 24 lata, jeżdżę "trenuję" od marca tego roku. Mam książkę "Podstawy treningu kolarskiego", ale chciałem zapytać co i jak, chyba po to jest forum ? Zamierzam jeszcze zakupić „Fizjologiczne Podstawy Treningu w Kolarstwie Górskim".

Np. skoki robiłem tak:
1 tydzień 6 razy = 5 minut przerwy między skokami ( po 4 powtórzeniu jakiś "ból" serca nie wiem jak to nazwać )
2 tydzień 8 razy = 5 minut przerwy między skokami
3 tydzień 10 razy = 4,5-5 minut przerwy między skokami

Skoki robiłem z przełożeniem 2/6 i 3/6 na zmianę.

1,45 = to rozgrzewka, trening właściwy np. skoki + ostudzenie.



http://www.mtbnews.p...t/view/3420/40/

Na dole odnośnika jest przykładowy trening, jak "fachowiec" zrobiłby 2 tydzień, zmiana ćwiczeń czy kilka powtórzeń/minut (odpowiednio do ćwiczenia) więcej ? Chodzi mi o jakiś przykład a na nim będę ustawiać sobie progresję w przyszłości.

#25 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 maj 2012 - 21:58

jak dlugie skoki, na plaskim czy na podjezdzie?

#26 B25CX

B25CX
  • Użytkownik
  • 282 postów
  • SkądWLKP

Napisano 27 maj 2012 - 09:22

Na płaskim, 20-24 obroty korbą, ok. 10 sekund.

#27 żaba

żaba
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 31 październik 2019 - 19:28

Dobra lektura na weekend https://portal.bikew...ak_go_zwiekszyc





Dodaj odpowiedź