Skocz do zawartości


Zdjęcie

Stare korby


13 odpowiedzi w tym temacie

#1 abaddon

abaddon
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • SkądGliwice

Napisano 07 sierpień 2008 - 14:42

Witam!
Posiadam stary rower z kobrami na tzw. kliny.
Szukam jakiegoś rozwiązania aby wymienić wkład, jakiś suport aby móc założyć nowe korby.
Jest coś takiego możliwe?

#2 Tik_Tak

Tik_Tak
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • Skądwschodnie rubieże

Napisano 07 sierpień 2008 - 15:11

to czy masz suport na kliny czy na kwadrat to raczej nie ma większego znaczenia. Rozkręcałeś już ten twój support?? Bo znacznie ważniejsze jest czy miski masz wkręcane w mufę suportu czy wbijane?? bo w niektórych starszych rowerach zdarza się że miski są nabijane ale jeśli twoja mufa jest wewnątrz nagwintowana to nie powinieneś mieć problemów z dobraniem nowego wkładu, należy tylko przedtem ustalić czy gwint w mufie jest włoski czy angielski, zmierzyć mufę no i musisz mieć przedtem nową korbę bo suport dobiera się między innymi właśnie pod korbę, a jak już będziesz miał to wszystko to dobranie nowego suportu nie powinno już raczej sprawić większych problemów.

#3 abaddon

abaddon
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • SkądGliwice

Napisano 07 sierpień 2008 - 17:21

Miski są wbijane właśnie.
Bo wkręcane to już nieraz wymieniałem i z resztą nie mam problemu.
Rama to stary romet "mistral".

#4 Tik_Tak

Tik_Tak
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • Skądwschodnie rubieże

Napisano 07 sierpień 2008 - 20:54

no to ja ci powiem że swego czasu też jeździłem na takim rowerku, chyba nie dokładnie taki model ale na pewno podobny i w nim właśnie nie było gwintu w mufie suportu. Nawet roztrząsałem ten temat na tym forum z innymi kolarzami ale wtedy raczej nic ciekawego nie wymyśliliśmy. Dopiero jakiś czas później oddałem ramę do kumpla który ma sprzęt do obróbki metali. Zmierzyliśmy średnicę wewn. mufy i okazało się że jeśli ją nagwintujemy od wewnątrz to i tak otwór będzie za szeroki na jakikolwiek nowy wkład suportu. Więc zdecydowałem że jeszcze odrobinę poszerzymy otwór wewn. mufy używając do tego rozwiertaka a następnie kumpel dorobił mi tuleję czyli taką dość grubą rurkę gładką na zewn. i z gwintem po wewn. i średnicą wewn. pasującą na nowy wkład. Dopiero tę rurkę umieściliśmy w mufie dodatkowo dając tam jeszcze jakiegoś mocnego kleju. Roboty dość dużo ale po tym bez problemu wkręciłem w tą tuleję nowy wkład supportu.
Mam nadzieję że w dość prosty sposób to opisałem. O ile dobrze pamiętam to koledzy mieli jeszcze kilka innych sugestii jak rozwiązać taki problem ale ten mój sposób wydał mi się najlepszy więc tak też zrobiłem w swoim przypadku. Pozdrawiam

#5 abaddon

abaddon
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • SkądGliwice

Napisano 08 sierpień 2008 - 22:31

Dzięki za radę.
Pomyślę o tym, bo nic innego nie pozostaje a na nic nowego mnie nie stać.

#6 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 09 sierpień 2008 - 15:33

nic nie musisz przerabiac. sa tez oski na kwadrat do suportow w wciskanymi miskami. pozdr

#7 Tik_Tak

Tik_Tak
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • Skądwschodnie rubieże

Napisano 09 sierpień 2008 - 18:44

Na pewno gdzieś tam można i takie ośki dostać choć myślę że nie łatwe byłoby to zadanie gdyż takich części się już raczej nie produkuje.
Z drugiej jednak strony warto by było się postarać pokombinować aby móc wkręcić nowy suport chociażby z uwagi na kolosalną poprawę płynności pracy napędu. Ja jak swego czasu dokonałem wymiany ze starego suportu na wianki na nowy łożyskowany to byłem zszokowany że korba może kręcić się tak lekko ;-)
:-P

#8 matheo

matheo
  • Użytkownik
  • 84 postów
  • SkądOtwock

Napisano 09 sierpień 2008 - 19:32

Mam taką ośke, od Orkana, moge oddać ;-)

Pozatym myśle, że nie ma co kombinować z tą ramą, przy odrobinie szczęścia można na allegro znaleść porządną rame na columbusie/reynoldsie za ~50zł.

#9 Gosc_@ndy_*

Gosc_@ndy_*
  • Gość

Napisano 29 październik 2008 - 14:33

Jak zakladalo sie stary klasyczny suport, od której strony zacząć z jaką siłą dokręcać miski itd
bsa of course

#10 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 29 październik 2008 - 17:37

zaczynasz od strony blatów, wkręcasz miskę do oporu, potem dajesz drugą miskę, regulujesz łożyska i na końcu kontrujesz, z jaką siłą? hmm mocno, ale z wyczuciem...

#11 Gosc_@ndy_*

Gosc_@ndy_*
  • Gość

Napisano 29 październik 2008 - 17:41

ok thx

#12 Gothic

Gothic
  • Użytkownik
  • 37 postów
  • SkądPoznań

Napisano 01 listopad 2008 - 23:42

Na pewno gdzieś tam można i takie ośki dostać choć myślę że nie łatwe byłoby to zadanie gdyż takich części się już raczej nie produkuje.
Z drugiej jednak strony warto by było się postarać pokombinować aby móc wkręcić nowy suport chociażby z uwagi na kolosalną poprawę płynności pracy napędu. Ja jak swego czasu dokonałem wymiany ze starego suportu na wianki na nowy łożyskowany to byłem zszokowany że korba może kręcić się tak lekko ;-)
:-P

Oski na kwadrat do misek wbijanych nadal produkuja i chyba w wiekszosci sklepow czy serwisow rowerowych mozna je dostac. Problem jest natomiast w tym, ze oski takie produkuja w jednym rozmiarze, efekt jest taki, ze po zastosowaniu takiej oski korby beda dosc mocno odsuniete od ramy, tym samym przerzutka przednia przystosowana do 2-rzedowej korby nie obsluzy Ci tego, bo nie ma az takiego wychylenia. Ja poradzilem sobie w ten sposob, ze zastosowalem przerzutke do 3-rzedow, ktora wychyla sie na tyle, ze jest ok. W kazdym razie jesli chcesz uzywac przedniej przerzutki to przygotuj sie na kolejny wydatek.

Jak bys mial problem z dostaniem takiej oski to pisz, u mnie nie ma problem z dostaniem takowej wiec moge Ci ja kupic i przeslac, koszt takiej oski to cos kolo 10zl.

A z tym kombinowaniem z zastosowaniem pakietu, to nie masz sie co bawic, romety maja srednice mufy 40mm, a obecne supporty gwint na ok 36mm, pomijajac juz kwestie gwintowania mufy (co tez by kosztowalo), to bez dospawania jakiejs tulejki redukcyjnej nie da sie tego zrobic, imo. szkoda zachodu dla takiej ramy (ze stali "gwozdziowej"). No chyba ze ktos wykonalby dla Ciebie cos takiego: http://www.allegro.p...bmx_na_bsa.html ale o rozmiarach przystosowanych dla rometa

#13 Plejstocen

Plejstocen
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądSilesia

Napisano 02 listopad 2008 - 11:03

KINEX produkuje pakiety do muf niegwintowanych o średnicy 40mm, z osią na kliny i kwadrat. Problem jest z ich dostępnością w Tuskanii.

#14 KRIS10

KRIS10
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 26 maj 2020 - 20:28

no to ja ci powiem że swego czasu też jeździłem na takim rowerku, chyba nie dokładnie taki model ale na pewno podobny i w nim właśnie nie było gwintu w mufie suportu. Nawet roztrząsałem ten temat na tym forum z innymi kolarzami ale wtedy raczej nic ciekawego nie wymyśliliśmy. Dopiero jakiś czas później oddałem ramę do kumpla który ma sprzęt do obróbki metali. Zmierzyliśmy średnicę wewn. mufy i okazało się że jeśli ją nagwintujemy od wewnątrz to i tak otwór będzie za szeroki na jakikolwiek nowy wkład suportu. Więc zdecydowałem że jeszcze odrobinę poszerzymy otwór wewn. mufy używając do tego rozwiertaka a następnie kumpel dorobił mi tuleję czyli taką dość grubą rurkę gładką na zewn. i z gwintem po wewn. i średnicą wewn. pasującą na nowy wkład. Dopiero tę rurkę umieściliśmy w mufie dodatkowo dając tam jeszcze jakiegoś mocnego kleju. Roboty dość dużo ale po tym bez problemu wkręciłem w tą tuleję nowy wkład supportu.
Mam nadzieję że w dość prosty sposób to opisałem. O ile dobrze pamiętam to koledzy mieli jeszcze kilka innych sugestii jak rozwiązać taki problem ale ten mój sposób wydał mi się najlepszy więc tak też zrobiłem w swoim przypadku. Pozdrawiam

 

witaj  trochę  póżno  ale  taką  część tuleja  adapter  możesz  kupić   za  50  zł    w  każdym  sklepie  rowerowym.   produkuje  je  facet  z  radomska.  pzdr k
 





Dodaj odpowiedź