Skocz do zawartości


Zdjęcie

Technika pedałowania


282 odpowiedzi w tym temacie

#41 kaido2

kaido2
  • Użytkownik
  • 837 postów

Napisano 29 luty 2016 - 09:10

Organizm sam uczy się najlepszej metody pedałowania

 

Dokładnie i suma sumarum technika ostatecznie przyjmuje postać taką samą, bądź bardzo zbliżoną jaka została ukazana na filmie.

 

chciałbym marvelo zobaczyć na mocnej ustawce w platformach ... ile strzałów wytrzyma :-P

 

On może nie wytrzyma, ale przy dobrym bucie i pedale jest to spokojnie do zrobienia*

 

* mam na myśli normalny przejazd, a nie zaje..nie się.


CykloOpole !!! :)


#42 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 29 luty 2016 - 11:07

On może nie wytrzyma, ale przy dobrym bucie i pedale jest to spokojnie do zrobienia*

 

* mam na myśli normalny przejazd, a nie zaje..nie się.

 

czy uważasz, że mocna ustawka ze strzałami to miałem na myśli "normalny przejazd" ?

 

bo wg mnie nie

każdy kto przyjedzie na taką ustawkę w platformach poobija sobie nogi

może być nie wiem jak mocny ale stopy mu z pedałów pospadają ...



#43 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 29 luty 2016 - 11:08

Np. taki do downhillu? 

WELLGO-MG6-MTB-BMX-font-b-Downhill-b-fon

Akurat w tej odmianie kolarstwa użycie platform ma swoje uzasadnienie (choć część zjazdowców używa pedałów kombinowanych platforma+spd), ale bardziej dynamiczna jazda w platformach typu:

20pairs-lot-M21-font-b-wellgo-b-font-fon

 

może skończyć się zaoraniem nogi. 

Gdyby mocowanie buta do pedała nie miało poważnych zalet w stosunku do samej platformy, to nikt nie siliłby się na najpierw mocowanie paskami butów do tychże platform (a później ich modyfikacji do form pośrednich), a następnie wynajdywania coraz doskonalszych pedałów zatrzaskowych, choć założenie pozostało od lat niezmienne - powiązanie stopy z pedałem tak, aby zmaksymalizować przeniesienie mocy i zminimalizować straty. Na dodatek dochodzą jeszcze elementy typu stabilizacja i jakość prowadzenia roweru (zwłaszcza w terenie - kto porównał taką jazdę na platformach i w spd ten nie zaprzeczy...), ale podstawa została. 

W sumie można się spierać, że "organizm sam się uczy najlepszej metody pedałowania" - znam takich, którzy po latach jazdy ciągle zmianę przełożeń traktują jak coś niepotrzebnego i najlepiej im się jeździ depcząc korby 60 obr/min. Takiej metody nauczył się ich organizm (a raczej oni nauczyli organizm), ale czy dla nich jest to najlepsza metoda? Śmiem w to wątpić... A właśnie - czy ktokolwiek zauważył, z jaką kadencją jeździ się na ogół na platformach? Właśnie z niską, bo osiągnięcie optymalnej dla organizmu kadencji 80 - 100 obr/min z przekazywaniem dużej siły na platformach nie jest możliwe. Z biomechanicznego punktu widzenia platformy wymagają zdecydowanie niższej kadencji. A (zbyt) niska kadencja do efektywnych nie należy. No może przy pokonywaniu stromych podjazdów na stojąco różnice pomiędzy platformą, a pedałem zatrzaskowym nie ma większego znaczenia. W każdym innym przypadku - ma.


  • Greek lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#44 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 luty 2016 - 12:03

jezeli chodzi o strzały, to dla mnie spd dają wyłącznie bezpieczeństwo przy ostrzejszej pracy.



#45 kaido2

kaido2
  • Użytkownik
  • 837 postów

Napisano 29 luty 2016 - 12:53

czy uważasz, że mocna ustawka ze strzałami to miałem na myśli "normalny przejazd" ?

 

bo wg mnie nie

każdy kto przyjedzie na taką ustawkę w platformach poobija sobie nogi

może być nie wiem jak mocny ale stopy mu z pedałów pospadają ...

Miałem na myśli, to że ten typ pedałów wcale niczego i nikogo nie dyskwalifikuje i nie wypruwa przy tym większej ilości zasobów. No jakbym nie jeździł w platformach, zatrzaskach i nosach to może bym się pomylił, tfu nie zabierałbym zdania, ale co mają powiedzieć poniektóre chłopaki jeżdżące w konkretnych ustawkach? Na pytanie, a jak powinie się noga, no bo po drodze jest kilka fajnych...., odpowiedź zabrzmiała - " A chcesz zobaczyć buta? " I rzeczywiście , chłop miał rację.

 

idąc za głosem mess`a - zatrzaski to przede wszystkim zwiększone bezpieczeństwo.


CykloOpole !!! :)


#46 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 29 luty 2016 - 13:28

U mnie w okolicy na ustawki jeździ jeden na platformach i spokojnie daje rade. Żeby było fajniej na 29er ;) a miary wszystkiego dodaje fakt że w ciuchach cywilkach, a do tego 200 komów ma na stravie :D Mam go nawet wśród znajomych więc se możecie przejrzeć jak nie wierzycie.
Nie zupełnie zgodzę się z jakąś super wyższością spd na platformami, zwykły wyczesany mit. Platforma o ile będzie z noskiem i butem na w miarę twardej podeszwie jak dla mnie uzyska 99% skuteczności spd.

#47 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 29 luty 2016 - 14:51

U mnie w okolicy na ustawki jeździ jeden na platformach i spokojnie daje rade. Żeby było fajniej na 29er ;) a miary wszystkiego dodaje fakt że w ciuchach cywilkach, a do tego 200 komów ma na stravie :D Mam go nawet wśród znajomych więc se możecie przejrzeć jak nie wierzycie.
Nie zupełnie zgodzę się z jakąś super wyższością spd na platformami, zwykły wyczesany mit. Platforma o ile będzie z noskiem i butem na w miarę twardej podeszwie jak dla mnie uzyska 99% skuteczności spd.

 

ale ty banialuki wypisujesz ... nie masz pojęcia co to dobra ustawka ... :-P

koleś na 29 mtb na platformach - już widzę go na strzałach > 50km/h   :-P

 

platforma to nie nosek - noski to noski a platformy to platformy - kiedyś może to zrozumiesz ale nie obiecuje :-P

 

dobry nosek przeniesie znacznie więcej energii niż zastrzask - nie bez powodu na torze dopinają się jeszcze paskami 


  • Prozor i Greek lubią to

#48 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 29 luty 2016 - 15:02

No rzeczywiście,mocne te ustawki skoro strzały po 50, haha. Z takimi faktami nie sposób się nie zgodzić.

#49 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 29 luty 2016 - 16:04

No rzeczywiście,mocne te ustawki skoro strzały po 50, haha. Z takimi faktami nie sposób się nie zgodzić.


w podstawówce nie nauczyli co znaczy znak > ... czas na spóźnione korepetycje...

#50 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 29 luty 2016 - 16:14

Gdzie macie aż tak strome zjazdy? :D

#51 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 29 luty 2016 - 16:28

Gdzie macie aż tak strome zjazdy? :D

takie masz właśnie pojęcie o ustawkach ...

mierzysz swoją miarą... skory ty potrzebujesz zjazdu aby wyjść > 50km/h to nie znaczy, że każdy tak ma :-P

#52 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 29 luty 2016 - 16:50

2km, 1%up ,avg 47km/h
Jakieś pytania? https://www.strava.c...egments/9883330

1km,0%,avg 53 km/h

https://www.strava.c...gments/10209549

#53 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 29 luty 2016 - 17:04

2km, 1%up ,avg 47km/h
Jakieś pytania? https://www.strava.c...egments/9883330

1km,0%,avg 53 km/h

https://www.strava.c...gments/10209549

 

dziecko ...

 

po 1 to temat o czym innym jakbyś nie zauważył

 

po 2 z wiatrem to każdy śmieć poleci ... nie JARAJ się tak tą stravą 

https://www.strava.c...783#10318571741

jechałeś z wiatrem o prędkości 65 km/h

Załączony plik  Screenshot 2016-02-29 at 17.01.18.png   35,95 KB   45 Ilość pobrań

 

drugie dokładnie to samo ... :-P

 

nie chce mi się analizować dalej twoich "wielkich wyczynów" skoro nie masz pojęcia o czym w tym wątku piszemy


  • Greek lubi to

#54 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 29 luty 2016 - 17:11

Jak na 15 kg crossie wciągąłem takich pimpków jak ty to też reagowali podobnie,nerwowo, uszczypliwymi komentarzami w stylu "śmieć, odór" ;) także nie jesteś nieorginalny.

Wiesz, ja tylko o tym prawie, że gościu na ustawce daje rade na platformach i 29er bo jest to nawet na stravie a ta nie kłamie kiedy jedzie 50 osób, możesz sobie nawet sprawdzić w analyze prędkości przelotowe a ty mi że to niemożliwe bo... jedyna metoda na łupież to gilotyna, zupełnie jak poprzednim razem kiedy wykazałeś się twórczością w jednym temacie pisząc że jadę za szybko, w innym temacie komu innemu że tamten znowu za wolno, że powinien 35 a teraz że właściwie to każdy śmieć tak potrafi :D śmieszny jesteś. Skoro śmieć tak potrafi to szyszki twego pokroju tymbardziej powinny z 70 a nie tylko 50.Nie sądzisz? A skoro tylko 50 można by rzec vice versa
Niepotrzebnie prowokujesz do głupiej gadki a potem masz pretensje.
Wiem że z wiatrem, wy pewnie pod wiatr lecicie 55:) litości. Chcesz takie w różnych kierunkach?
Nie mówię o tym żeby się chwalić tylko o tym że są lepsi.
Nie będę wchodził w dalszą dyskusje, nie wiesz co potrafią zawodnicy na mtb, pewnie nie wiesz też że ze koło 29 cali w polocie poleci szybciej od700c bo zwyczajnie jest po prostu dużo większe.U Ciebie na ustawce lecą max ponad 50 i koniec kropka, reszta nie da rady więcej, a jeśli da to tylko z wiatrem
Może mój błąd, może powinienem dodać że robi rowerem ponad 20 tys km, a ten rower to tylko 8 kg . Tylko nie wiem czy to zmienia coś postać rzeczy
  • kaido2 lubi to

#55 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 29 luty 2016 - 17:25

kolejny raz marvelo swoje zacne przemyślenia odnośnie platform wrzuca ...

są ludzie, którzy nigdy się nie edukują :-P

 

rekreacja = platformy

sport = zatrzaski 

chciałbym marvelo zobaczyć na mocnej ustawce w platformach ... ile strzałów wytrzyma :-P

Mylisz się sum.

Ja, w przeciwieństwie do Ciebie, jestem otwarty na wiedzę i edukuję się cały czas. Nie przyjmuję ślepo kolarskich mitów. Badam, analizuję, szukam wyjaśnień.

To Ty myślisz schematami i propagujesz stereotypy (rekreacja=platformy, sport=zatrzaski, nogi ci pospadają z pedałów itp.).

 

Niestety, nie zobaczysz mnie na żadnej szosowej ustawce, bo generalnie jestem jednostką aspołeczną i mam wstręt do wszelkiego rodzaju samczych spędów. 

Czasem jednak wystartuję w jakimś maratonie mtb by mieć porównanie swoich możliwości do innych. I choć zwykle do zwycięscy w open na dystansach ok. 30 km tracę kilkanaście minut (czasem nawet więcej), to nie sądzę, że pedały platformowe w jakiś istotny sposób mnie ograniczają. Po prostu jestem słabiej wytrenowany (co wynika z wielu czynników). Nogi nie spadają mi z pedałów ani na zjazdach, ani na podjazdach, sprint na stojąco też jest jak najbardziej wykonalny. Kadencja 80-100 obr/min też nie jest żadnym wyzwaniem.

 

Sum, tak bardzo chciałeś zobaczyć ten mój sprint na platformach, więc po długich poszukiwaniach, specjalnie dla Ciebie, proszę:

http://www.bikermani...,44,MINI,,V822/

Ten w niebieskiej koszulce (czyli z lewej) to ja.

Możesz sobie obejrzeć bezpośrednio na YouTube w zwolnieniu i wyliczyć przybliżoną kadencję. Na pewno było to zdecydowanie więcej niż 60 obr/min. Z roweru nie spadłem, nawet po przejeździe przez (dość garbatą) matę z pomiarem czasu. Czy patrząc na ten film byłbyś w stanie zauważyć to wyraźne upośledzenie wynikające z braku pedałów zatrzaskowych? Wątpię. Dodam, że rower to stalowy Bianchi na sztywnym widelcu(około 12 kg), opony 26x2.2, pedały to plastikowe platformy VP (kupione Decathlonie pod ich marką, cena chyba 20 zł), a buty to Quechua (też z Deca za 70 zł).

Jak obejrzysz chwilę dalej, zobaczysz finisz czołówki z dłuższego dystansu (tak, tyle straciłem). Czy oprócz większej prędkości wychwycisz jakieś dramatyczne różnice w kinematyce ruchu?

Oczywiście, na platformach trzeba się nauczyć jeździć i nie wątpię, że Ty i Twoi koledzy z ustawek pospadalibyście z rowerów podczas sprintów.

 

Nie jestem przeciwnikiem pedałów zatrzaskowych jako takich, ale na litość boską, trochę więcej prawdy i obiektywnych faktów, a mniej mitów i bredni o silnikach czterosuwowych vs dwysuwowych, gównach na podeszwie itp.

I że na platformach to tylko po bułki do sklepu, bo próba czegoś więcej to zaraz śmierć lub kalectwo, albo przynajmniej wyraźne upośledzenie możliwości.  



#56 Stasko

Stasko
  • Użytkownik
  • 497 postów

Napisano 29 luty 2016 - 18:30

Jak ktoś ma nogę to zatrzaski mu pomogą, a jak nogi nie ma to platformy mu nie zaszkodzą i po temacie 😊

#57 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 29 luty 2016 - 18:42

SUM chyba jej nie ma, skoro uważa że +50 w polocie na 29er to niemożliwe i to na ustawce .
Przecież wystarczy popatrzeć na dobrych zawodników mtb, xc i tak dalej jak robią tempówki na asfalcie. Mają niektórzy konta na stravach, endomondach itd
Zresztą sam jeździłem kiedyś (łącznie ok 40 tys km) na crossie 15 kg, na platformach i nie miałem problemów na ustawkach. Sum jak nie wierzy, bardzo proszę popytać innych

#58 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 29 luty 2016 - 18:44

Jak zwykle - co człowiek ,to inne potrzeby i możliwości. Na Cichy Kącik w Krakowie bywał swego czasu chłopak na byle jakim góralu i platformach. Życzyłbym sobie tak dawać radę jaki on. Mnie pierwszą stalówkę na sowieckiej ramie złożył kolega na 50 urodziny. Zaczynałem od platform, potem noski, po 2 latach zatrzaski. I nie wyobrażam sobie powrotu na platformy.. Czasem w zimie i śniegu zakładam pedały z noskami .  pozdr



#59 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 29 luty 2016 - 19:24

Ja jeździłem z dowhillowcem po górach i wiem, że z platform się nie spada. Wiem że Rajd Wyszehradzki można przejechać w crocsach. Na platformach trzeba umieć jeździć, wymagają większej kontroli nad nogami bo inaczej można się pogubić, ale to tylko kwestia techniki.

A sum niech sobie śmiga w tych super noskach torowych co to są lepsze od zatrzasków. Nie widziałem żeby ktoś w noskach po torze pognał,  to tylko zabezpieczenie przed wyrwaniem nogi z pedału ewentualnie bloku.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#60 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 29 luty 2016 - 19:30

marvelo - wg mnie tam nie było nawet 45 km/h 

ale masz rację - na takim poziomie sportowym to platformy nie przeszkadzają

ja piszę o trochę innym ściganiu i o SZOSIE !

 

grzesiek32 - zapraszam kolegę twojego na naszą ustawkę [nawet nie czołową w PL] na rowerze 29 mtb na platformach 

warunek:

- to nie żadna szosa/gravel itp z prostą kierownicą a normalne mtb może być z oponami dostosowanymi na asfalt ale pow. 1,4 cala

- "kolega" nie ma przeszłości zawodowej !

 

jak utrzyma się przez 50 km z czołówką masz ode mnie publiczne przeprosiny i pokrycie wszystkich kosztów dojazdu noclegu itd

jak nie to Ty płacisz za swoją głupotę darowiznę 1 000 zł na rzecz WTR Włocławek

 

 

SUM chyba jej nie ma, skoro uważa że +50 w polocie na 29er to niemożliwe i to na ustawce .

 

znów edytujesz posta po napisaniu

żal mi się już ciebie zrobiło ... proszę bardzo ...

Załączony plik  Screenshot 2016-02-29 at 19.25.59.png   638,95 KB   61 Ilość pobrań

 

http://szosa.org/top...filmy/?p=307166

 

może przestaniesz się kolejny raz ośmieszać





Dodaj odpowiedź