Skocz do zawartości


dziwnie trzaski, skrzypi


39 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_michaelk_*

Gosc_michaelk_*
  • Gość

Napisano 20 sierpień 2008 - 14:35

mam taki problem i nie wiem co jest nie tak
słyszę jakieś tiki i skrzypienie (jakby ocieranie materiału) z korby / supportu
nie wiem co jest powodem, rower jest nowy, luzów nie ma
jak myślicie?

#2 wunderfaust

wunderfaust
  • Użytkownik
  • 455 postów
  • Skądz neta

Napisano 20 sierpień 2008 - 14:43

też to mam i za cholre nie mogę dojąść od czego. Czasem to nwet coś w korbach zgrzytnie ale nie widać aby coś pękało. może ząbek nie sparuje się czasem dobrze z ogniwem i stąd coś takiego. Tikanie mam chyba w przednim kole - może talk się zbrylił w dętce albo coś do komór wpadło przez otwory nypli?
Skrzypienie to najczęściej coś z pedałami, sztyca, źle skręcone siodełko

#3 Amon

Amon
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądŚwieradów-Zdrój

Napisano 20 sierpień 2008 - 14:50

Też gdy kupiłem nowy rower z "okolic suportu" dochodziły mnie niepokojące skrzypienia i trzaski, aż w końcu okazało się, że to nie suport a... siodełko. (bontrager race bodajże) "układało sie pode mną" .Ostatnio coś mi tam jednak "tyka", rozebrałem co się dało, przesmarowałem i dalej tyka, może to wcale nie korba/suport sam nie wiem.

#4 boberek

boberek
  • Użytkownik
  • 15 postów
  • Skądpomiechówek

Napisano 20 sierpień 2008 - 15:00

proponuje sprawdzić sodełko odkrecic i wyczyscic łącznia ze sztycą :)
proponuje wyjąc sztyce wytrzeć oraz wytrzec dziure na sztyce ile sie da :)

co do suportu to proponuje zacząc od sprawdzenia czy jest dokrecony nawet 0,5 mm luzu i bedzi estrzelał jaby rama pękała :)

potem jesli macie korbe na kwadrat to prpoonuje dokręcic ramiona dość mocno :)

nie raz to miałem :)
pierwsze wrażenie mówie juz cos pękło :) ale po rozebraniu i wyczyszczeniu wszytsko jest cacy :)

#5 thorian

thorian
  • Użytkownik
  • 858 postów
  • SkądRoztocze

Napisano 20 sierpień 2008 - 15:43

Ja mam to samo a właściwie miałem, właśnie w okolicach suportu. Zawsze jak stawałem na pedałach i mocno kręciłem i w momencie jak prawa noga szła w dół to cos skrzypiało. Zastanawiałem się czy to korba czy pedały i strasznie mnie to wkurzało w czasie jazdy aż nagle samo przestało i już jest ok :-D Generalnie jestem bardzo drażliwy na wszystkie odgłosy pochodzące z roweru. Swego czasu nawet ocierające o siebie pancerze podczas jazdy po nierównej drodze dobrowadzaly mnie do szału. Dla mnie idealna jest sytuacja kiedy slyszę tylko szum powietrza :-)
Pozdrawiam!

#6 wunderfaust

wunderfaust
  • Użytkownik
  • 455 postów
  • Skądz neta

Napisano 20 sierpień 2008 - 16:04

Też gdy kupiłem nowy rower z "okolic suportu" dochodziły mnie niepokojące skrzypienia i trzaski, aż w końcu okazało się, że to nie suport a... siodełko. (bontrager race bodajże) "układało sie pode mną" .Ostatnio coś mi tam jednak "tyka", rozebrałem co się dało, przesmarowałem i dalej tyka, może to wcale nie korba/suport sam nie wiem.


Wszystko ok, ale po co ci neorecormon w avatarze? Uprawiasz kolarstwo undergroundowe?

#7 Gosc_michaelk_*

Gosc_michaelk_*
  • Gość

Napisano 20 sierpień 2008 - 18:10

to ja mam tą samą sytuacje co thorian

powiedz mi czy też to występowało u Ciebie w nowym rowerze?

mam nadzieje że i u mnie przestanie bo też mnie to wkurza.
mam taką teorie, że może za dużo smaru jest i musi po prostu trochę się wytrzeć

#8 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 20 sierpień 2008 - 18:38

Co ja poradze na to też nowy bajk mam i tak się dzieje na początku była to korba. Terez minimalny nie wyczuwalny luz na łożyskach sterów. Co zrobiłem dokręciłem stery i jest git. Jak coś nie działa radze zawsze rozkręcić wyczyścić i nasmarować potem oczywiście skręcić i jechać i maksymalnie naciskać na pedały i hample (na przedni szczególnie wtedy słychać jak skrzypią łożyska sterów)

#9 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 20 sierpień 2008 - 18:49

Proponuje wyjąć sztycę i wpsikać dość sporo WD-40 lub jakiegoś innego penetratora. Nie wierzycie ? ... Spróbujcie . ;-)

#10 thorian

thorian
  • Użytkownik
  • 858 postów
  • SkądRoztocze

Napisano 20 sierpień 2008 - 19:59

to ja mam tą samą sytuacje co thorian

powiedz mi czy też to występowało u Ciebie w nowym rowerze?

mam nadzieje że i u mnie przestanie bo też mnie to wkurza.
mam taką teorie, że może za dużo smaru jest i musi po prostu trochę się wytrzeć


jakbyś zgadł, mam nowy rower. Ja nie mam pojęcia co to było ale raczej nie wydaje mi się żę to nadmiar smaru, chociaż może się nie znam. Ja w pierwszej kolejności podejrzewałem pedały bo mam MTB i to model, który pomoc szybko luzy łapie a troche już na nich jeżdze. Jak znowu zacznie trzeszczeć to może rozkręce i zobacze co tam się dzieje.

#11 Amon

Amon
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądŚwieradów-Zdrój

Napisano 21 sierpień 2008 - 08:29

Wszystko ok, ale po co ci neorecormon w avatarze? Uprawiasz kolarstwo undergroundowe?


nie, ale mam koleżanke farmaceutkę :mrgreen:

#12 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 21 sierpień 2008 - 20:59

Proponuje wyjąć sztycę i wpsikać dość sporo WD-40 lub jakiegoś innego penetratora. Nie wierzycie ? ... Spróbujcie . ;-)


Z tym WD-40 to tak z umiarem. Lejąc WD40 do ramy w rurę podsiodłowa możemy sobie "załatwić" łożyska suportu.
Lepiej wyjąć sztycę i dokładnie przetrzeć zarówno samą sztycę jak i ramę, a następnie dać kapkę smaru stałego w przypadku stal/alu, alu/alu i specjalnej pasty w połączeniach alu/carbon, carbon/carbon.
Psiknąć wd40 można np w same pręty siodła przy mocowaniach, tam też lub skrzypieć.

#13 boberek

boberek
  • Użytkownik
  • 15 postów
  • Skądpomiechówek

Napisano 22 sierpień 2008 - 13:59

u mnie pręty nie skrzypiały ;P ale tak strzelały jakby mi sie mufa od suportu miała zaraz urwac :P

#14 piwalek

piwalek
  • Użytkownik
  • 23 postów
  • SkądKraków

Napisano 22 sierpień 2008 - 14:56

Witam
U nie też trzeszczy po tych deszczowych wakacjach :-x . Suport i korby 105 pedały Time RXE przebieg ok 1500. Ma to postać takiego równomiernego coraz głośniejszego cyk-cyk , cyk-cyk jak naciskam jeden a potem drugi pedał . Łańcuch, siodełko, koszyk itp. wykluczam za bardzo to równomierne. Na stojaku niestety nic nie cyka więc trudno to zlokalizować. Luzy pedałów - prawie niewyczuwalne , suport - luzów brak. Co tam może cykać? Time'y są rozbieralne ? W łożyskach Hollowtech II coś się spsuło ? Jak jadę wypięty też cyka więc bloki wyeliminowałem.
Pozdrawiam

#15 Gosc_michaelk_*

Gosc_michaelk_*
  • Gość

Napisano 23 sierpień 2008 - 09:58

no ja nie wiem dlaczego sie doczepiliście do siodełka, prętów

jak wszyscy opisują dźwięk z okolicy korby
w moim przypadku (przejechałem jakiś 1tyskm) myślałem ze ustanie tykanie ale jest jeszcze bardziej dokuczliwe, na stojąco jak jadę to też tyka i im mocniej naciskam tym bardziej tyka

#16 thorian

thorian
  • Użytkownik
  • 858 postów
  • SkądRoztocze

Napisano 23 sierpień 2008 - 11:17

michaelk
Mam pewien pomysł jak wykluczyć na 100% pedały. Jak masz jakieś stare platformy to zamień je na chwile, przejedź się i zobaczysz czy nadal będą trzaski. Ja właśnie tak chciałem robić ale skoro samo przestalo....
Jeśli nadal będą te dziwne dźwięki to pewnie coś z korbą.
Powiem jeszcze jaki miałem przypadek z moim crossem. Sytuacja była identyczna, jak tylko stawałem na pedały i kręciłem pojawiały się trzaski, myślalem że to korba, amortyzator, nawet że może coś z ramą. Okazało się w końcu, że to kierownica i mostek skrzypią jak bujam rowerem na boki. Mostek jest z regulacją kąta przez to niezbyt sztywny i dlatego. Wątpie, że to akurat mostek, ale po prostu podaje jako przykład że w rowerze potrafią trzeszczeć części, których nigdy byśmy nie podejrzewali.
Pozdrawiam!

#17 Gosc_czajam_*

Gosc_czajam_*
  • Gość

Napisano 24 sierpień 2008 - 20:12

Mi tez cos pykalo jak stawalem na pedaly, ale juz nie pyka. Okazalo sie ze za slabo zacisnalem przednie kolo i wszystkim co pyka tez radze podociskac zaciski kol. Nie zaszkodzi a moze pomoże ;-)

#18 gr3gory

gr3gory
  • Użytkownik
  • 434 postów
  • SkądDzierżoniów

Napisano 01 wrzesień 2008 - 18:04

Witam
U nie też trzeszczy po tych deszczowych wakacjach :-x . Suport i korby 105 pedały Time RXE przebieg ok 1500. Ma to postać takiego równomiernego coraz głośniejszego cyk-cyk , cyk-cyk jak naciskam jeden a potem drugi pedał . Łańcuch, siodełko, koszyk itp. wykluczam za bardzo to równomierne. Na stojaku niestety nic nie cyka więc trudno to zlokalizować. Luzy pedałów - prawie niewyczuwalne , suport - luzów brak. Co tam może cykać? Time'y są rozbieralne ? W łożyskach Hollowtech II coś się spsuło ? Jak jadę wypięty też cyka więc bloki wyeliminowałem.
Pozdrawiam


te same objawy. Po przeczytaniu tego tematu chyba znalazlem miejsce wystepowania - stery, ale nie jestem do konca pewien. usiadlem w domu na siodelko, przytrzymujac przedni hamulec i naciskajac mocniej na pedaly slysze to w sterach. Ale jak wiadomo rama przenosi wszystkie hałasy. Nie mam pojecia jak to wyeleminowac. Niby z szosami tak to jest, ze czesto takie problemy sie pojawiaja i trzeba rozbierac, czyscic, i smarowac.

#19 Von Munchhausen

Von Munchhausen
  • Użytkownik
  • 273 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 wrzesień 2008 - 18:26

Zabawne, mam bardzo podobny problem - i też 105 !

Jeśli dobrze oczyszczę, to tukanie na jakieś kilkadziesiąt kilometrów znika. Potem jednak pojawia się ponownie.
Żeby było śmieszniej, czasem znika - na krótko - po deszczu.

#20 gr3gory

gr3gory
  • Użytkownik
  • 434 postów
  • SkądDzierżoniów

Napisano 01 wrzesień 2008 - 18:49

Zabawne, mam bardzo podobny problem - i też 105 !

Jeśli dobrze oczyszczę, to tukanie na jakieś kilkadziesiąt kilometrów znika. Potem jednak pojawia się ponownie.
Żeby było śmieszniej, czasem znika - na krótko - po deszczu.


Ale mowisz o oczyszczeniu suportu ? Dodam, ze moj tez 105. Hehe. W sumie nie ma tutaj co sie smiac, strasznie mnie to denerwuje. Zawioze rower do serwisu, bo nie potrafie sobie z tym poradzic. Mam go na gwarancji i mowili, ze spokojnie moge przyjechac i zobacza co sie dzieje.



Dodaj odpowiedź