Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem przy zmianie koła


11 odpowiedzi w tym temacie

#1 onca

onca
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Skądwawa

Napisano 04 lipiec 2012 - 18:59

Witam,
Od pół roku jestem szczęśliwym posiadaczem starszej ,używanej szosy i wczoraj złapałem kapcia w przednim kole (urwany wentyl). Koło to 28” 700x20 szytka. Chciałbym kupić nową oponę. Mam wątpliwości co do tego, mam nadzieje ze ktoś pomoże mi je rozwiać:):

1. Czy na felgę 13mm po szytce (zał. Foto http://i.imgur.com/Wgq7v.jpg?1 ) mogę bez problemu założyć zwykłą oponę zwijaną/drutowaną ?

2. Jaka szerokość maksymalnie mogę założyć na tą felgę ? Chciałbym nieco szersza 700x23, czy jest taka możliwość ?

3. Polecacie jakieś tanie lecz niezawodne opony i dętki dla amatora, który jeździ rowerem do pracy w mieście? Ważę 81 kg i dziennie przejeżdżam ok 20 km + czasem trochę dłuższe trasy w weekendy.

4. Muszę o czymś szczególnym pamiętać zakładając oponę/dętkę gdyż już je nabędę ? (nigdy tego nie robiłem w rowerze szosowym)

Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam!

onca

#2 erico329

erico329
  • Użytkownik
  • 419 postów
  • SkądWielkopolska

Napisano 04 lipiec 2012 - 19:26

Ta felga jest napewno pod szytke ? Bo wygląda mi na taką pod opone , myslałem ze te pod szytki bynajmniej carbonowe są takimi rynnami myslałem ze z aluminiowymi tez tak jest ? Np na tej fotce widać http://www.skibek.pl.../06/szytka3.jpg i tu jest wyraźnie rynienka , z tego wynika ze ty nie masz szytki tylko zwykłą oponke ;)
1.Jezeli masz felge pod szytke to nie można na nią zakłądać opony , no ale z tej fotki wynika ze ta felga pod szytke nie jest , więc nie wiem czy mylisz pojęcia czy moze ja się myle ..
2.ja przy ksyriumie mam 15mm , i bez problemu mam 23m oponke , 28 by weszłą tez bez problemu.
3dętki stosuje continentala , po 12 zeta i nei było z nimi nigdy problemu , a oponki to juz niech ktos iny się wypowie , ale ja kcoś taniego to dawno temu jezdziłe mna kendach po 3 dyszki 23m i były okej na spokojną jazdę .
4.Jak wkladasz dętke w opone to ją lekko pompnij , delikatnie zeby nei przyszczypnac , no i wentyl musi być prosto włozony , potem mmm no nie przyszczypnij bo bedzie lipton

Jak coś źle napsiałem to poprawiac .. nikt nie będzie poprawiać, pisz wolniej

#3 onca

onca
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Skądwawa

Napisano 04 lipiec 2012 - 20:08

hej, dodałem więcej zdjęć. Teraz powinno być bardziej czytelniej co posiadam :)

Album

http://imgur.com/a/26ot3#0

Dzięki!

PS takie opony posiadam, z tego co widzę to nieco stare ;)

http://velobase.com/...8a-e35b050d3d89

#4 erico329

erico329
  • Użytkownik
  • 419 postów
  • SkądWielkopolska

Napisano 04 lipiec 2012 - 20:21

No tak masz szytkęę ;D musisz kupić szytkę , na moje pod tą felge nie wcisniesz opony . A i te szytki są chyba jakies scpecjalne , bo mają taki rancik specjalnie pod tego typu felgi . Tak że ci powiem, że musisz miec nie dość ze szytke to jeszcze taką z rancikiem , (bo wiekszosc chyba nie znam sie na szytkach , jest poprosu owalna)
PS.
Pacząc na te fotki to :
clincher - Opona
Tubular - rurka ( owalna , bądź szytka tak wynika z tłumaczenia)

Ty potrzebujesz tą clincher , więc moze i oponke tez da rade wisnac ,kurde no nie wiem , troche mnie to przerosło , czekamy na jakiegoś znachora ;)

#5 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 04 lipiec 2012 - 21:02

Felgę masz na oponki, a ta szytka jest specjalnie przystosowana do felg na opony. Jesli srednice są odpowiednie, to zakładasz i jezdzisz. pozdr

#6 KubaG

KubaG
  • Użytkownik
  • 278 postów
  • SkądKrk

Napisano 04 lipiec 2012 - 21:21

nick ma rację, to szytka, ale przystosowana pod obręcz na oponke. Pierwszy raz się z takim czymś spotykam, ale skoro dętka jest przymocowana na stałe do opony to nie ma innej opcji. Zwłaszcza, że posiada ona rant, no i nie jest klejona. Z Velobase: " tubulars for clincher rims" czyli nick ma racje. Dosyć ciekawe zjawisko taka "szytka", jakby mi ktoś to powiedział, to bym go wziął za idiote, bo jak można mieć szytke pod zwykłą obręcz, a tak widzę i wierzę :)

Dzisiaj raczej takiej szytki nie kupisz. Masz więc 2 wyjścia:
a) idziesz do wulkanizacji ( ? ) z wentylem i tą szytką którą masz - oni ci to naprawiają, ale nigdy nie masz gwarancji, że nie będzie puszcać powietrza - to wariant jak jesteś do tej szytki bardzo przywiązany :)
B) kupujesz taśmę do owinięcia obręczy ( żeby dętka nie przylegała do tych dziur na nyple i się nie przebiła ), kupujesz dętkę continentala ( tanie i dobrze trzymają ciśnienie - ok. 12 zł, jak nie ma conti to inne tez ok ), kupujesz oponę 700-23c ( bo chyba taką chciałeś ) za około 40-50 zł na allegro ( chyba, że masz takie w rowerowym pod nosem ). Jest to przednie koło więc tak szybko się nie zużyje, wię cnie musisz inwestować w drogie opony z niskimi oporami toczenia, skoro jeździsz do pracy i na sobotnie wycieczki

Zainteresowałeś mnie tą szytką którą masz, fajnie się dowiedzieć, że coś takiego istnieje :)

#7 Gosc_solid_crank_*

Gosc_solid_crank_*
  • Gość

Napisano 04 lipiec 2012 - 21:40

Nie kupi? U naszych południowych(ok, południowo-zachodnich :-D ) sąsiadów, w Czechach, kupiłem to co mu potrzeba. TUFO C S23 ! Masz rozwiązanie Twojego problemu, jak mniemam :lol:

#8 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 lipiec 2012 - 22:10

takie cuda już dawno istniały.

tu masz w kraju http://www.porebarow...96,produkt.html

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#9 onca

onca
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Skądwawa

Napisano 05 lipiec 2012 - 12:16

Dzięki za odpowiedzi!

Kupię chyba tą, którą SPIKE podesłał bo nie jest mocno droga. Jesteś pewien ze wejdzie na tą felgę 13mm ?
Stara opono-szytka nie była przyklejona do obręczy ani nie było śladów kleju.
Czy nową mam przykleić czy ten rodzaj opon tego nie potrzebuje ?

Dodam tylko że powodem uszkodzenia wentyla było przesunięcie opony wzgledem obręczy przez co wentyl się skrzywił o 45 stopni i powietrze zeszło.

Dzięki

#10 erico329

erico329
  • Użytkownik
  • 419 postów
  • SkądWielkopolska

Napisano 05 lipiec 2012 - 17:57

Tak myslałem , no ale skoro masz taką felgę , to mozesz normalnie oponke wcisnąc ?

PS. Spike chodziło mi raczej o błedy rzeczowe nie o stylistyke i ortografię.

#11 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 lipiec 2012 - 21:20

onca, ja bym raczej kupił opone , dętke i dał opaske na obręcz.
Szytka raczej a wyścigi.

to że Ci sie przesunęła , może być wynikiem zbyt niskiego cisnienia i w trakcie hamowania opona przesuwa sie w obręczy.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#12 onca

onca
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Skądwawa

Napisano 06 lipiec 2012 - 10:06

Kupiłem oponę i dętkę. Zastanawiam się nad opaską na obręcz. Na 13mm obręcz wejdzie opaska 18mm? Pytam gdyż mogę dostać taką Vitorria 18mm wraz z oponą. A jeżeli nie to ile taka opaska może mieć milimetrów więcej ?



Dodaj odpowiedź