Skocz do zawartości


Zdjęcie

Głośna praca tylnej przerzutki Shimano 105


26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Whitedany

Whitedany
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKielce

Napisano 25 sierpień 2012 - 20:43

Problemem jest wspomniana przerzutka tylna Shimano 105. Jej praca jest szczególnie głośna.
Co najciekawsze najgłośniejsza jest na przełożeniach 4-5-6. Na 7 już cichnie.
Kółeczka rozebrałem, nasmarowałem dobrym smarem litowym, reszta przerzutki tez nasmarowana. Co do regulacji to kółeczka przechodzą 'idealnie' jak na warunki domowe przez oś zębatek kasety.

Nie wiem za bardzo co z nią zrobić, żeby tak nie terkotała, bo dźwięk jak z 40 letniego Rometa.
W rowerze Enduro/FR mam Sram'a X9 i tam wszystko pracuje cichutko, aż miło.

Jakieś sugestie??

#2 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 26 sierpień 2012 - 10:52

Wygląda mi to raczej na wyjechaną kasetę na tych przełożeniach. pozdr

#3 Whitedany

Whitedany
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKielce

Napisano 26 sierpień 2012 - 12:04

Kwestia taka, że napęd ma 700km :) także jest nówka. I kij wie co to może być

#4 carloss

carloss
  • Użytkownik
  • 461 postów
  • SkądKraków/Bronowice

Napisano 26 sierpień 2012 - 15:21

A może to kwestia regulacji kąta położenia przerzutki i górne jej kółeczko niejako haczy o łańcuch na kasecie? Nie wiem jak to po ludzku wytłumaczyć...

#5 Whitedany

Whitedany
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKielce

Napisano 26 sierpień 2012 - 19:28

Wrzucam zdjęcie jak to wygląda z boku. Od tyłu jest idealnie na środku.

https://www.dropbox....26082012610.jpg

#6 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 26 sierpień 2012 - 20:16

A łańcuch czym nasmarowany? Może jakimś bardzo rzadkim smarem?
I sprawdziłbym jeszcze, czy kaseta dobrze dokręcona.

#7 bikeservice

bikeservice
  • Użytkownik
  • 201 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 sierpień 2012 - 21:20

Jaki to łańcuch?? Czy ma napisy tylko z jednej strony?? Jezeli tak to czy napisy są na zwenątrz??

#8 Whitedany

Whitedany
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKielce

Napisano 27 sierpień 2012 - 08:38

Łańcuch jest Tiagry CN-4601. Napisy jakieś tam VIA CN-4601 są na zewnątrz.
Smaruję zawsze zielonym Finishem. Tak raz na 150km.
Na kasecie luzów nie stwierdzono, klucz dynamometryczny potwierdził.

#9 Hrehor

Hrehor
  • Użytkownik
  • 503 postów
  • SkądKraków

Napisano 27 sierpień 2012 - 09:32

Rozumiem, że to naiwne pytanie, jeśli zapytam, czy napewno jest dobrze naregulowane? Bo mi to wygląda na albo krzywy wózek, albo nienaregulowana przerzutka.

#10 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 27 sierpień 2012 - 09:52

Kaseta też nowej Tiagry? Kumpel założył kasetę Tiagry, łańcuch 105 i prasa napędu była wyraźnie głośniejsza od poprzedniej Sory, na której jeździł. Nie wiem czy na wszystkich przełożeniach, ale chodziło głośniej. Aktualnie z nim nie jeżdżę, więc nie powiem czy się wszystko dotarło, czy nadal się tłucze.

#11 Whitedany

Whitedany
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKielce

Napisano 27 sierpień 2012 - 09:52

Nie możliwe żeby wózek był krzywy - przerzutka ma koło 700km :-)
Wrzucę wieczorem zdjęcie jak to od tylca wygląda.
Dźwięk nie jest terkotaniem złego ustawienia kółko-zębatka tylko poprostu terkoczą 'chyba??' kłeczka w przerzutce. jak nie to to nie wiem. kaseta i łańcuch są tiagry więc kompatybilne w 100%.

#12 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 27 sierpień 2012 - 10:02

coś krecisz , wklejasz beznadziejne zdjęcie nie pokazujące nic, używaj aparatu prawidłowo .
zrób zdjecie od tyłu wózka przy załozeniu przód na najwyzszym , tył po środku kasety, oraz z boku tak aby było widać cały wózek .

Niemozliwe ??? to rozłożyć parasol w ............ a w przypadku przerzutek wszystko jest możliwe.

A kóleczek raczej sie nie smaruje żadnym smarem , jedynie kropla oleju .

wg mnie to :
1 krzywy hak ( krzywy wózek )
2. brak prawidłowej regulacji przerzutki
3. Łańcuch nie przechodzi po kóleczkach tylko dodatakowo po ograniczniku w wózku.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#13 Hrehor

Hrehor
  • Użytkownik
  • 503 postów
  • SkądKraków

Napisano 27 sierpień 2012 - 13:50

Spike ma rację, wystarczy, że oprzesz źle rower i masz krzywy wózek bądź hak, albo zostawiłeś na chwilę, albo ktoś kopnął. Nie chce mi się wierzyć, że to kwestia kasety i łańcucha, bo jedyne co mogłoby być nie tak to albo wyciągnięty łańcuch, ale symptomy są inne, albo za szeroki, też inne, a jeśli kaseta to po prostu łańcuch by przeskakiwał. Możliwe, że linka jest zamocowana do bani, i się rozregulowała przerzutka. To, że ma przejechane 700 km to nic nie znaczy. Jak masz coś tam nie tak to i tak sukces, że przejechała to 700km.

Edit. A swoją drogą, to, że w domu wydaje Ci się, że przerzutka jest prosta, to nie znaczy, że pod napięciem jak kręcisz korbami jadąc na rowerze, się nie wykrzywia.

#14 radko33

radko33
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • SkądWrocław

Napisano 17 lipiec 2013 - 19:58

Whitedany, czy rozwiązałeś problem ma to samo ale stawiam na zły kąt wózka?

#15 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 22 wrzesień 2013 - 13:46

U mnie też tylna przerzutki chodzi głośnej. Dziś wymieniłem cały napęd. Kaseta Ultegra 6500 9 rzędów, nowe kółeczka w przezutce 105 wstawilem, korbe 105 wymieniłem na nową Sram Force, łańcuch Ultegra 9 rzędów na to wszystko smar Rohloff. Myślałem że po wymianie będzie ciszej, ale chyba jest tak samo. Przerzutke tylna wyregulowane, hak prosty. Może się wszystko jeszcze dotrze.

#16 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 22 wrzesień 2013 - 15:43

Dopiszę się do tematu głośnej pracy 105 ale starszego modelu RD-1056.

Przerzutka, a raczej kółeczka pyrkały zwłaszcza kiedy łańcuch był na dużym blacie. Hałasowało głównie na przełożeniach środkowych 8-biegowej kasety. Doszedłem do wniosku, że może łańcuch i koronki w słabym stanie, tym bardziej, że nie znałem ich wcześniejszego przebiegu.

Założyłem nówkę kasetę sram PG-850 i łańcuch PC-870. Czyściłem i smarowałem łańcuch przeróżnymi wynalazkami. Nie pomogło. Oglądałem stan zębów dużego blatu korby, no nie było się do czego przyczepić.

Przerzutka wyregulowana na wszystkie możliwe strony. Hak, wózek jak i cała przerzutka proste, bez luzów.

Kółka przerzutki czyszczone, smarowane smarami/olejami, ich stan bardzo dobry. Po 4 razy sprawdzałem czy kółka narrow i g-pulley są na swoich miejscach. Dalej cykanie.

W końcu postanowiłem jednak wymienić kółka. Ponieważ w lokalnych sklepach nie mogłem trafić na 11 zębowe o odpowiedniej szerokości, były tylko dla napędów 9 rzędowych, kupiłem jakiś komplet no-name za 5 zł całość. Wydanie 5 zł na ewentualne straty to nie to samo co 30. W obwodzie trochę większe niż oryginały i oba nie miały luzu, jak oryginalne g-pulley niby zapewniające lepszą precyzję pracy.

Problem zniknął, jak sen. W końcu mogę jeździć słuchając tylko szumu wiatru w uszach zamiast sieczkarni dobywającej się z tyłu.

Tanie kółka mają większą szerokość, więc blachy wózka są od siebie bardziej oddalone. Ale kiedy sprawdzałem przebieg łańcucha na oryginalnych kółkach to nie stwierdziłem aby sworznie ocierały o wózek, zresztą szukałem wyszlifowanych miejsc i nie znalazłem.


Trzepak 

"MAMIL"


#17 lukkasz89

lukkasz89
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Skądpoznań

Napisano 10 październik 2013 - 20:42

problem mam/miałem ten sam...

dziwny szum z kasety w położeniu łańcucha na blacie. Jak jest na małej zębatce z przodu - cisza... Szumi na środkowych zębatkach.

Odkręciłem kasetę, a z bębenka wylewał się smar. Zebrałem nadmiar smarem i ucichło:]



#18 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 20 marzec 2014 - 12:29

Mi udało się rozwiązać problem z głośną pracą tylnej 105-tki.

Wymieniłem kółka dedykowane Shimano na BBB BDP-02 i cisza. Nie słychać w ogóle napędu.

Już więcej kółeczek Shimano nie kupię. Miałem ten model http://ctbike.pl/pro...NO-K_KA-LX.jpeg



#19 Julkos

Julkos
  • Użytkownik
  • 468 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 20 marzec 2014 - 13:24

Mi akurat chodzi głośno ale jak wrzucę na blat i przełożenia na kasecie od środkowych do tych największych.

#20 Gosc_mateuss_*

Gosc_mateuss_*
  • Gość

Napisano 10 październik 2014 - 07:51

Cześć,

Odkopuję temat.

Czy ktoś może mi pomóc w dobraniu kółek do przerzutki  RD-1056 (8 rzędowa 105).
Zdjąłem z niej totalnie zjechane 10z. kółka.
Niestety w sklepach są dostępne 10z. za szerokie(oba tej samej szerokości i bez znaczenia które jest górne a które dolne) lub 11z (górne i dolne inne)

 

I co zrobić ?
Włożyłem kółka 11z od swojego górskiego XT i wydaje się to pracować normalnie ...

 

Pozdrawiam





Dodaj odpowiedź