Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ultegra Di2 vs. SRAM Red


44 odpowiedzi w tym temacie

#41 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 11 październik 2020 - 22:24

To jeszcze napisz z jakim Sramem miales do czynienia, i co tak cie odraza.

Mamy w jednym Tarmacu Ultegrę Di2 8050, w drugim Ultegrę Di2 6870. W rowerze czasowym Sram Etap 2x11. W porównaniu do Ultegry Sram to dno i metr mułu. Nie dość że niekonfigurowalny to jeszcze kultura pracy napędu w Sramie jak w taśmociągu na który rzucasz kartofle. Jakbym się cofnął o 20 lat. Dziwię się że ktokolwiek tę nędzę może polecać. Mamy jeszcze Campę mechaniczną, Chorusa 2x11 i Recorda 2x11. Kultura pracy wyśmienita. Na Campie elektrycznej nie jeździłem.

Ze Etpa nie jest konfigurowalny, to ciezko z tym polemizowac. Podobnie mozna powiedziec, ze Shimano Di2 ma pelno przewodow, lacznikow, modulow itd, mowiac krotko, nie jest bezprzewodowe...
Dzialanie, nie wynika to z podstawowej roznicy egzekwowania zmiany przelozen?
Niemalze od zawsze byly to dwie rozne szkoly. Shimano miekkie, jak po masle, Sram zdecydowane, jak z karabinu.
Za moich mtb czasow, byl trend, kiedy ludzie bardziej preferowali zdecydowane dzialanie Srama, ja rowniez.
Ta filozofia byla rowniez wyraznie widoczna w mechanicznych Redach, jak rowniez w Etapie (z axs nie mialem do czynienia ale chyba tu niewiele sie zmienilo). W szosie, z Shimano mialem tylko doczynienia z mechanicznaUltegra. Przyzwyczajony "konkretnoscia" Srama, bez dwoch zdan wolalem dzialanie Redow.
Etap jest na rynku od 5 lat, juz nie zlicze ilosci tematow traktujacych o roznicach w dzialaniu obu systemow elektronicznych. Pomijajac to co napisalem, odnosnie szybkosci zmiany biegow roznice sa kompletnie pomijalne. No chyba, ze ktos zmienia biegi ze stoperem liczac setne sekundy.

Fakt, Sramowskie hydrauliczne klamki raczej urokiem nie grzesza. Ja mam na kabelek i sa calkiem zgrabne ;)

#42 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 11 październik 2020 - 22:49

SRAM Force eTap AXS w testowej Emondzie. Nie podoba mi się twarda zmiana biegów i wielkie, bułowate klamki. Korba też wygląda pancernie. Znacznie zgrabniejsze jest Shimano. Obojętnie, czy DA czy Ultegra. Wyglądają tak samo. Wiem, że wygląd jednemu się podoba a innemu nie. Mi się nie podoba. Do sposobu zmiany przełożeń pewnie mógłbym się przyzwyczaić, ale po prostu mi się nie podoba.

#43 jajacek

jajacek
  • Użytkownik
  • 535 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 październik 2020 - 09:08

Mamy bodajże Sram Etap z roku ok. 2015 bo rower czasowy jest z 2014.

Przez ostatnich kilkanaście lat jeździłem na szosie na:
Campagnolo Mirage
Campagnolo Veloce
Campagnolo Centaur
Shimano Sora (rower syna)
Ultegra 6600
Campagnolo Chorus
Ultegra 6870
Campagnolo Record
Sram Apex (przełaj syna)
Ultegra 8050

Z tego wszystkiego ten eTap przypomina mi najbardziej starą Ultegrę 6600, czyli produkt z roku 2005. Jest mega głośny i ma wyraźne opóźnienie w zmianie biegów.

Co do mtb to miałem zarówno rowery na Deore, SLX, XT i XTR jak i jeden na Sram X7/X9. Były to wyjątkowe gówno, beznadziejnie zmieniające przełożenia i rozpadające się w oczach. Podobnie jak ich gówniane hamulce Avid Elixir, które skończyły w koszu. Apex, który mamy w przełajówce to też nędza w porównaniu do Tiagry 4700 na której zdarzyło mi się jeździć na przełaju kolegi.

Kolega mechanik, ścigający się dużo na MTB twierdzi że Sram ma sens dopiero od GX, poniżej to chłam. I że najwyższy model Srama od MTB, mechaniczny, nie pamiętam oznaczenia, XX coś tam przewyższa XTR. Ale to już inny temat.

W kwestii szybkości i głośności zmiany biegów ma to znaczenie w sytuacji wyścigowej. Jak wrzucisz twardsze przełożenie to wszyscy wokoło słyszą że chcesz skoczyć, co nie jest dobre.



#44 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 12 październik 2020 - 09:53

W najwyższej grupie Srama była i jest kaseta która ze względu na swoją konstrukcję jest głośna. Sram montuje między koronkami paski jakiegoś tworzywa które mają tą przypadłość redukować. Jednak tak czy inaczej napęd Srama z kasetą shimano chodzi ciszej. Nie wiem jak to wygląda w nowej wersji.

#45 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 12 październik 2020 - 09:54

Ja w mtb nie mialem do czynienia z wieloma grupami, bo albo to byl xtr albo wlasnie XX. Dla mnie zdecydowanie bardziej odpowiadala praca tego drugiego.



Dodaj odpowiedź