Skocz do zawartości


Jaki sposób zapinania nogi na pedale


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_mateusz40_*

Gosc_mateusz40_*
  • Gość

Napisano 31 październik 2012 - 14:02

Witajcie,
Jestem tu nowy.
Mam pytanko.
Jestem osobą niepełnosprawną,mam rower trzykołowy-niestety trzeba zapinać lewą nogę do pedała by nie spadała.
Jakie macie pomysły,musi być taki by mogłaby to robić osoba z jedną ręką?

#2 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 31 październik 2012 - 14:25

Pedały zatrzaskowe - są to pedały posiadające specjalny mechanizm zatrzaskowy, który podobnie jak noski, na stałe łączy nogi z pedałami poprzez chwytanie i zatrzaskiwanie się na specjalnej metalowej kształtce przytwierdzonej do podeszwy buta, zwanej blokiem. Wpinanie w zatrzask odbywa się niemal automatycznie w momencie pierwszego naciśnięcia stopą na pedał, natomiast wypinanie wykonuje się poprzez ruch stopą na zewnątrz w płaszczyźnie platformy pedału. Pedały zatrzaskowe "trzymają but" tak samo skutecznie jak noski, jednak ich konstrukcja powoduje, że w momencie upadku buty automatycznie wypinają się z nich, podobnie jak to jest w wiązaniach narciarskich. Większość pedałów zatrzaskowych posiada bardzo małe, szczątkowe platformy, gdyż specjalne buty z zatrzaskami muszą mieć twarde i nie zginające się podeszwy, które w pewnym sensie zastępują normalne platformy. Istnieją jednak także pedały zatrzaskowe z normalnymi platformami, które umożliwiają jazdę w zwykłym obuwiu, jednak przy jeździe w zwykłym obuwiu nie można oczywiście się w nie wpiąć. Obecnie w handlu dostępnych jest kilkanaście rodzajów mechanizmów zatrzaskowych, z których najważniejsze to:

buty i pedały SPD. Wepniesz sobie nogę ręką, a drugą będziesz pedałował. Z wypięciem też nie powinno być jakiegoś problemu, ustawisz sobie sprężynę na MIN.

A ogólnie nie boisz się po ulicy jeździć?? Wiadomo jacy są nasi kierowcy.

#3 kazik

kazik
  • Użytkownik
  • 150 postów
  • Skądkrk

Napisano 31 październik 2012 - 15:04

Przypuszczam że kolega lepiej radzi sobie jedną ręką niż ty dwoma na rowerze poza tym to pytanie czy nie boi sie jest nie na miejscu. Ciekawe czy ty też byś sobie odmawiał wszystkiego.

Pozdrawiam autora tematu i życzę wszystkiego dobrego.

#4 KubaG

KubaG
  • Użytkownik
  • 278 postów
  • SkądKrk

Napisano 31 październik 2012 - 17:45

Minus jest taki, że do pedałów zatrzaskowych potrzebujesz odpowiednich butów, żeby dało się wkręcić bloki w podeszwe. Jednak buty szoswe mają plastikowe lub karbonowe podeszwy, które na asfalcie rozjeżdżają się na wszystkie strony. Buty do kolarstwa górskiego MTB mają inne bloki, ale ten sam system zatrzaskowy, tamte buty przypominają bardziej adidasy i w nich już nogi się nie ślizgają. Jeżeli nie możesz kupić butów do pedałów zatrzaskowych to pozostają stare,dobre noski na pedała i masz coś co używają kolarze torowi ( oni mają zatrzaski i noski jako podwójne zabezpieczenie ).

#5 Gosc_mateusz40_*

Gosc_mateusz40_*
  • Gość

Napisano 31 październik 2012 - 22:26

Dzięki za odp.

Nie,nie boję się jeździć po ulicy,po prostu nie jeżdżę po niej.


Wybieram takie trasy gdzie są szerokie chodniki,trasy rowerowe,rzadko jestem zmuszony jechać po ulicy to wybieram tam gdzie jest mały ruch---trzeba jakoś sobie radzić.
Lewa noga jak jest "przyklejona" do pedału to daje radę przekręcić nim.

#6 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 31 październik 2012 - 23:05

Przypuszczam że kolega lepiej radzi sobie jedną ręką niż ty dwoma na rowerze poza tym to pytanie czy nie boi sie jest nie na miejscu. Ciekawe czy ty też byś sobie odmawiał wszystkiego.


Zwykłe pytanie, nie demonizuj.

Lewa noga jak jest "przyklejona" do pedału to daje radę przekręcić nim.


SPD w sam raz. Łatwo wpiąć i wypiąć. Łatwiej niż SPD SL.

pedały ok 140zł
buty ok 200zł.

Oczywiście noski wyjdą taniej, ale SPD ciut lepiej transmituje energię, co przy kręceniu jedną nogą może mieć znaczenie i z noska noga może się wysuwać, a w SPD nie ma takiej możliwości.

Pozdrawiam!

#7 Gosc_Rimon_*

Gosc_Rimon_*
  • Gość

Napisano 30 listopad 2012 - 15:16

Mateusz mam dość duży niedowład prawej ręki i prawej nogi. Z reką radzę sobie poprzez jazdę z lemondką. W rowerze szosowym i MTB mam pedały zatrzaskowe SPD do których noszę buty MTB z klamrą do szosy i turystyczne do MTB. Przy niedowładzie doskonale "ciągnie" się drugą nogą w górę i jazda nie jest już takim problemem a daje możliwość w moim przypadku spowolnienie postępu choroby. Buty polecam zapinane na klamrę. Lepiej przylegają no i wiazać ich nie trzeba :-)

#8 Gosc_endi728_*

Gosc_endi728_*
  • Gość

Napisano 10 styczeń 2013 - 22:45

nie ma co sie bać jeździć po ulicy wystarczy robić to z głową



Dodaj odpowiedź