Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szlifowanie obręczy.


10 odpowiedzi w tym temacie

#1 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 06 grudzień 2008 - 16:34

Sprawa wygląda nastepująco. Mam w rowerze najzwyklejsze standardowe koła Shimano WH-R500. Niestety na skutek dłuższej już ekspolatacji, obręcze nie są idealnie gładkie. Poprzez opiłki aluminium tkwiące w klockach, zdążyły się porysować. Czyszczenie klocków z opiłków nie ma już sensu. Dlatego zamierzam wstawić zupełnie nowe klocki hamulcowe. Ale przydałoby się też jakoś zeszlifować obręcze, żeby uniknąć ponownego odrywania się opiłków aluminium. A więc pytanie: jak i czym to zrobić ? Papier wodny ? Pasta polerska ? Ktoś juz kiedyś kombinował w podobny sposób ? Jakieś uwagi, spostrzeżenia, dobre rady ...

#2 Gosc_Anonymous_*

Gosc_Anonymous_*
  • Gość

Napisano 06 grudzień 2008 - 16:51

Nie wiem skąd taki niemądry pomysł. Obręcze są obrobione fabrycznie na specjalnych maszynach i wszystko w tym temacie. Wycentruj koła i nie tykaj obręczy papierem, filcem i nie wiadomo czym jeszcze. WH-R 500 mają wskaźnik zużycia obręczy (taki punkcik nad nalepką) jak go nie ma to do kibla z kołami. Koszt nowych kół to 250 zł, nie ma co kombinować z jaskąś regeneracją obręczy - na forum ktoś pisał o podobnych patentach i bardzo żałował więc odradzam wszystkim podobne rozwiązania.
Sam mam identyczne koła i dbam tylko o ich czystość i naciągnięcie szprych.

#3 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 06 grudzień 2008 - 17:37

Ale po co mam centrować koło skoro nie ma żadnego bicia ?
Obręcz nie jest gładka tylko lekko porysowana co skutkuje tym, że guma z klocka łapie opiłki alu i przy hamowaniu ponownie rysuje obręcz ... i tak w kółko.
Naprawdę pytanie o rozwiązanie tego problemu jest takim 'niemądrym pomysłem' ? Nie wydaje mi się ...
Jakieś inne opcje ?

#4 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 06 grudzień 2008 - 17:45

Jedyne rozwiązanie, to kupno nowych obręczy.

Szlifować tego się nie da, bo wątpię byś to zrobił równo, a jak będzie nierówno, to hamulec będzie szarpać.

#5 ERDE

ERDE
  • Użytkownik
  • 1010 postów
  • SkądLublin

Napisano 06 grudzień 2008 - 19:21

a ja bym spróbował to spolerować, najlepiej maszynowo, filc i pasta polerska lekko ścierna, np Tempo, ja tak wyczyściłem swoje kółka z syfu i opiłków, jeżeli polerka nie pomoże, to można próbować drobnym papierkiem, koniecznie wodnym, a nawet czyćsić to pod wodą, ale to niesie ze sobą ryzyko, że grudki porysują obręcz... Twój rower, Twoja decyzja

#6 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 06 grudzień 2008 - 21:25

Hmm czaicie się jak nie wiem co. Przecież kolega nie będzie jechał tej obręczy tarnikiem ;-)
Ja swoje open pro czy 517ki jechałem papierem 400ką później 800ką i wszystko było jak należy.
Obręcze były gładkie bez zadziorów, a w trakcie jazdy nic nie szarpało.

#7 Konik

Konik
  • Użytkownik
  • 540 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 grudzień 2008 - 08:50

Dokładnie. Okresowo czyszczę obręcze z gumy pozostałej po klockach i brudu mleczkiem bądź pastą do mycia naczyń i miękką szmatką. Ostro porysowane w terenie - papierkiem 600-800 na mokro.

#8 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 07 grudzień 2008 - 13:43

jak lubisz wyrzucać kasę to kupuj nowe obręcze. przeszlifowanie drobnym papierem załatwia sprawę. a jak Ci się sprawują te kółka? pozdr

#9 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 07 grudzień 2008 - 15:22

Właśnie zeszlifowałem i wypolerowałem tylne koło. Papierek ścierny o gramaturze 800 a następnie pasta polerska i przetarcie obręczy wilgotną szmatką a później suchą. Wygląda elegancko. Również pod palcami czuć mega różnicę. Założyłem nowe klocki, uprzednio przecierając je grubszym papierem ściernym, żeby pozbyć się twardej, wierzchniej warstwy gumy. Jest lambada ;-)
Zabieram się za przednie koło. Dzięki za porady!

#10 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 marzec 2010 - 21:31

Przypne się do tematu.
Obręcze owszem i jak najbardziej, ale wart takze i o klocki zadbać aby ładnie i równo dotykały obreczy, takze ślzifnąć, wyrównać ewentualne krzywe podtarcia - np krzywizna obreczy, dolny rant, no i przepatrzeć czy w nich opiłków nie ma bo potrafią nieżle przeorać obręcz.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#11 wjagus

wjagus
  • Użytkownik
  • 195 postów
  • SkądMysłowice

Napisano 16 marzec 2010 - 22:59

SPIKE, a ja po wymianie klocków zawsze ustawiałem je ponad godzinę, żeby równo trzymały! Aż mi głupio, że nie wpadłem wcześniej na to, żeby troszkę gumę wyrównać.

Ja zwykle używam mleczko + twarda gąbka. Obręcze są przynajmniej czyste. (WH R550)



Dodaj odpowiedź