Skocz do zawartości


Zdjęcie

Golden Cheetah - komputerowy dzienniczek treningowy


347 odpowiedzi w tym temacie

#301 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 17 maj 2019 - 18:58

https://github.com/G...ag/v3.5-DEV1903

 

Najnowsza



#302 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 22 lipiec 2019 - 13:31

Najnowsza instrukcja obsługi: 

Golden Cheetah – The Ultimate Guide

właściwie to więcej niż instrukcja obsługi - jak sama nazwa wskazuje, problem w tym, że jest to "krok po kroku", ale bez porządnej nawigacji między stronami. Jakiś spis treści przydałby się. Ewentualnie wersja PDF czy na czytnik ebook.

 


  • Arked lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#303 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 24 lipiec 2019 - 20:23

Kurcze, faktycznie do luftu bez tej nawigacji skrótowej. 



#304 goldbloom

goldbloom
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądIzabelin/Warszawa

Napisano 04 wrzesień 2019 - 19:34

Siema. Wiecie jak zrobić, żeby w GC do PMC były brane pod uwagę dane zarówno z pomiaru mocy, jak i tętna ? W szosie mam pomiar, w MTB nie,  no i inne aktywności, np bieganie, też chciałbym żeby były ujęte? Zdaję sobie sprawę, że siłą rzeczy nie jest to dokładne, ale przybliżenie, jak w TP, mi wystarczy. 

 

Niby znalazłem tu jak to zrobić, ale nie umiem :(https://groups.googl...ers/ElrZ_MhUwHc

Więc jak chłopu na miedzy poproszę ;)

 

 

 



#305 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 04 wrzesień 2019 - 22:06

Jesli jedziesz na rowerze bez PM, to można ręcznie zedytować taki trening i TSSy z hr przepisać jako TSSy z mocy i wtedy wykres będzie miał ciągłość. Robisz to w edytorze treningu, w zakładce Metric.

#306 Daniel_105

Daniel_105
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 04 wrzesień 2019 - 22:27

Albo użyć opcji szacowania mocy.

#307 goldbloom

goldbloom
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądIzabelin/Warszawa

Napisano 05 wrzesień 2019 - 04:58

Chciałbym, żeby było automatycznie. Po prostu nie działa mi to, co wyczytałem tu https://groups.googl...Hc/HQKn_rMNCwAJ . Jestem na becie v3.5-DEV1903

 

Co do szacowania mocy, to jednak myślę, że nawet jakaś konwersja z REALNEGO pomiaru tętna do TSS będzie bardziej przydatna. Szacowanie mocy już zbyt mało dokładne jest, żeby tego używać, no chyba że naprawdę nie ma innej opcji, żeby jakoś ująć trening...



#308 Daniel_105

Daniel_105
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 05 wrzesień 2019 - 07:38

Z tego co wiem, szacowanie mocy w gc odbywa się na podstawie danych nt prędkości, nachylenia, tętna i wagi roweru. Mi to w zeszła zimę sprawdzało się w miarę dobrze (odczuwalne zmęczenie mniej więcej porównywalne z osiągnientym tss)

#309 goldbloom

goldbloom
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • SkądIzabelin/Warszawa

Napisano 05 wrzesień 2019 - 07:49

Z tego co wiem, szacowanie mocy w gc odbywa się na podstawie danych nt prędkości, nachylenia, tętna i wagi roweru. Mi to w zeszła zimę sprawdzało się w miarę dobrze (odczuwalne zmęczenie mniej więcej porównywalne z osiągnientym tss)

Nie wiedziałem, że wg tylu współczynników, jeśli tak to może i ma sens. Ale do MTB chyba samo tętno będzie bardziej miarodajne.

 

W każdym razie, staram się to rozgryźć...



#310 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 05 wrzesień 2019 - 08:06

Z automatu się nie da niestety (chciał byś tak jak na Stravie :) ), trzeba ręcznie zedytować każdy taki trening. To generalnie 15s roboty przepisać wartość TRIMP(100)Points w BikeScore/BikeStress (wcześniej się pomyliłem pisząc x/isoPower, bo to odpowiedniki mocy znormalizowanej). Te wartości dość dobrze się pokrywają z TSS choć wiadomo, przy interwałach ta rozbieżność jest większa. Przy interwałowej jeździe bez PM ja korzystam z danych wyplutych przez TraininPeaks, one wydają mi się lepiej zgrywać z TSS mocy, ale przy równej jeździe praktycznie mamy 1:1. Za wczorajszy, równy trening otrzymałem 64 i 65 z mocy i 63 z TRIMP(100), ale jak już robiłem interwały, to z mocy wyszło 123 (BikeScore od Skiby) i 139 (BikeStress od Coggana), a z tętna TRIMP(100) tylko 86 (Strava dała tez za mało, bo 93). Tymczasem dla tego treningu Trainingpeaks wypluł hrTSS już 113, czyli znacznie bliżej wartości z mocy.

 

A jak to edytować? Wchodzisz w Details danego treningu, potem zakładka Metric i w niej edytujesz te BikeStress i Score. Jeśli nie masz tych parametrów, to trzeba je dodać ręcznie. W tym celu wchodzisz w ustawienia użytkownika (Options), zakładka Data Fields i albo zaznaczasz ptaszek przy BikeStress/Score, albo ręcznie dodajesz te parametry wpisując w kolumnie Screen wartość Metric (wzoruj się innymi)

Szacowanie mocy w GC? Jaki to parametr? Na grupie GC Mark kazał robić to w ten sposób jak opisałem, pierwsze słyszę, by było tam jakieś szacowanie mocy. Wiem, ze jest coś takiego jak np. w Stravie, ale to wyliczenia tylko z tętna, z tych punktów przypisanych do wartości poszczególnych stref, ale to robi automat i chyba nie w parametrze TRIMP(100)Points, a w samym TRIMP. Sprawdzałem to także, ale tam przekłamania były większe, a TRIMP(100), to przeliczenie hrTSS/godzinę jazdy czyli tak jak TSSy z mocy. Chyba, ze ty mówisz o tworzeniu w ogóle nowego treningu w Manual Entry, ale to nie o to chodzi. Ja zakładam, ze mamy trening nagrany na pliku, ale tylko bez wartości mocy, z samym tetnem. W tym przypadku nie ma potrzeby tworzenia ręcznie nowego treningu, trzeba tylko przepisać hrTSS w TSSy z mocy i otrzymamy ciąg wykresów.



#311 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 05 wrzesień 2019 - 10:36

O ile ma się Garmina (Edge, ale nie tylko: cała lista obsługujących IQ) można użyć pola HRtoPower. Póki co to chyba najlepsze pole wyliczające moc na podstawie tętna. Oczywiście nie ma większego zastosowania dla kogoś, kto nie może tego pola skalibrować, choć kalibracja to podanie FTP, tętna LTHR, procentową odchyłkę pomiędzy wyliczeniami, a realnym odczytem mocy (stąd warto porównać dane z jazdy/jazd z pomiarem mocy), podanie "typowej wartości mocy" służy tylko do uzupełnienia o moc w przypadku braku czujnika tętna.

 

Szczegóły autor pola rozpisał dość łopatologicznie, polecam się zapoznać: https://www.facebook...55933547947073/

 

Oczywiście należy mieć na uwadze, że oszacowanie mocy na podstawie tętna nigdy nie będzie dokładne, na dodatek krótkie i mocne wysiłki mogą nie być zauważane w takich oszacowaniach jako skoki mocy. Ale najważniejsze, czyli ogólne obciążenie organizmu będzie uwidocznione. 

 

Co ciekawe Golden Cheetah po wczytaniu pliku fit zawierającego również dane tego pola potrafi oszacować moc zdecydowanie dokładniej, niż wg własnych algorytmów. Tam gdzie zero kadencji daje zero w pozostałych pobiera z pola, choć nie do końca bezpośrednio - zapisy pola developerskiego trochę się rozmijają z zapisami głównych danych (tak jakby nie zapisywał pól z zerami). Stąd należałoby chyba jednak brać poprawkę kalibracyjną na zerowe kadencje (albo pisać do autora pola o poprawkę). Nawet biorąc to pod uwagę, plik można wyeksportować z GC i zawiera już pola z danymi mocy o większej dokładności niż to co oszacowuje np. Strava. Oczywiście takie dane mogą być jakąś podstawą do uzupełnienia danych TSS itp.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#312 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 05 wrzesień 2019 - 18:25

Jasne, czyli trzeba to wgrać do Garmina, który niestety musi być zgodny z programem :( (jest wymieniona lista)

Rozumiem też, że wartość tej nowej mocy pojawi się w GC w miejscu normalnej mocy AV, Max, x i IsoPower?

Mocno dane TSS z tego odbiegają od wartości TRIMP(100)Points lub hrTSS w TP? No bo tak po prawdzie, co to za różnica? Znajomość tej mocy nie jest nam potrzebna do niczego, wykresy potrzebują wartość TSS, by się wyrysować i to uzyskamy już w w/w sposób. Fakt, z pomocą HR2Power powinno odbyć się to automatycznie.



#313 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 05 wrzesień 2019 - 22:09

Wszystkie w miarę nowe Edge (od 130/520 w górę).

 

Średnia tak, o max zapomnij. To nie fizyczny pomiar mocy, a szacowanie na podstawie tego co robiłeś z miernikiem mocy i pulsometrem. Gdyby nie to, że pole nie zapisuje wartości zerowych (przy braku kadencji) to pokrywałoby się te wyliczone przez GC z wartościami z pola. Aczkolwiek wydaje mi się, że jeszcze GC coś koryguje. Napisałem komentarz do autora, zobaczymy jak zareaguje.

 

Mniej więcej działa to jak PowerCal i zastosowanie podobne: zajęcia spiningu, rower bez miernika mocy. W odróżnieniu od PowerCal'a można o wiele łatwiej skalibrować. 

 

Wykresy potrzebują TSS, a to z kolei potrzebuje mocy. W ten sposób moc jest oszacowana i to w miarę dobrze, porównywałem z miernikiem mocy i różnice są w granicach rozsądku, zależy oczywiście od typu treningu, jeśli będą to krótkie sprinty z dużymi przerwami wypoczynkowymi w niskiej strefie to NP będzie znacznie odbiegać, chociaż średnia moc już nie tak bardzo. 

 

Porównując oszacowywanie mocy w GC jest to prostsze rozwiązanie i dokładniejsze. Podobnie zresztą jak oszacowywanie przez Strava. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że nie jest to sposób na permanentne zastąpienie miernika mocy, tylko incydentalna proteza w określonych przypadkach i wtedy sprawdza się to dobrze, zwłaszcza żeby wykres nie miał dziur spowodowanych brakiem TSS.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#314 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 06 wrzesień 2019 - 11:12

 

 

Wykresy potrzebują TSS, a to z kolei potrzebuje mocy.

No niekoniecznie, są przecież te wyliczenia hrTSS i one są tylko z tętna. W tym Hr2Power po prostu wyliczony zostanie ten parametr z szacowania mocy na podstawie tego co opisałeś. W sumie to nie wiem czy aby te wszystkie metody TRIMP/hrTSS to też nie jest szacowanie mocy i potem z tej mocy wyplute zostanie hrTSS do wykresów. No bo w sumie czemu nie, Strava przecież podaje szacunki mocy, GC tego akurat nie robi uznając pewnie za zbędny bajer i w sumie ma rację. TSSy są potrzebne tylko. Metoda Banistera to szacowanie tylko z tętna gdzie każda strefa ma określoną ilość punktów. 

 

Ale mniejsza o to, TSSy są potrzebne by wykresy zachowywały ciągłość.



#315 vpablov

vpablov
  • Użytkownik
  • 217 postów

Napisano 17 listopad 2019 - 11:02

Przestała działać synchronizacja Stravy  z Golden Cheetah .

Anulowałem powiązanie kont i ponownie autoryzowałem i dalej nic, jakieś pomysły?

 

 



#316 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 17 listopad 2019 - 16:35

Zgłaszaj na grupie. Choć pewno zaraz powinny zgłoszenia się pojawić.


  • vpablov lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#317 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 18 listopad 2019 - 18:09

Przestała działać synchronizacja Stravy  z Golden Cheetah .

Anulowałem powiązanie kont i ponownie autoryzowałem i dalej nic, jakieś pomysły?

Temat znany już, niedługo wyjdzie nowa wersja RC2 i zostanie naniesiona poprawka:

https://groups.googl...ers/VSZMAV4qUp8


  • Prozor i vpablov lubią to

#318 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 08 grudzień 2019 - 17:28

Dzisiejsza kompilacja:

VERSION 3.5 RELEASE CANDIDATE 2X

synchronizacja ze Strava działa prawidłowo.


  • Arni i vpablov lubią to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#319 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 grudzień 2019 - 12:51

yupi, KOLEJNA REINSTALACJA :D



#320 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 11 grudzień 2019 - 19:38

Dzisiejsza kompilacja:

VERSION 3.5 RELEASE CANDIDATE 2X

synchronizacja ze Strava działa prawidłowo.

A 3 dni temu szukałem i jeszcze nie było. Musieli wrzucić chwilę później :D





Dodaj odpowiedź