Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy można łączyć cukier Carbo i Isostar


13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kolis

Kolis
  • Użytkownik
  • 29 postów
  • SkądKraków

Napisano 21 czerwiec 2013 - 22:06

Witam.
Dopiero zaczynam swoją przygodę z kolarstwem szosowy, także proszę o wyrozumiałość.
Z racji tego iż mój brat chodzi na siłownie posiadam w domu dostęp do cukru Carbo. I oto moje pytanie : Czy mógłbym wypić 200 ml roztowu wody z cukrem Carbo, tak jak zaleca producent, wypić przed i po wysiłku oraz mógłbym przy tym uzupełniać płyny podczas jazdy napojem izotonicznym Isostar ? Połączenie tych dwóch napojów nie będzie stanowić zagrożenia dla mojego zdrowia?
Proszę o pomoc.

#2 patolog

patolog
  • Użytkownik
  • 621 postów
  • SkądWa-wa

Napisano 22 czerwiec 2013 - 07:38

Pikawa ci padnie :mrgreen:

Kudos!


#3 wojtekmtb

wojtekmtb
  • Użytkownik
  • 367 postów
  • Skądmazury

Napisano 22 czerwiec 2013 - 08:33

Kolis, pewnie, że można a nawet trzeba jak ostro trenujesz.

#4 Kames

Kames
  • Użytkownik
  • 82 postów
  • SkądDŚ!Das ist super;)

Napisano 23 czerwiec 2013 - 19:04

Stosowałem carbo, ale tylko przy treningu siłowym. Stanowczo nie polecam ładować w siebie tyle prochu(w dodatku carbo pewnie masz jak isostar jakieś smakowe...). Moim zdaniem carbo przed i po treningu + izotonik trakcie to za dużo. Nawet jeśli ciężko trenujesz, to przede wszystkim polecam ustalić dobrą dietę. Najlepiej było by skonsultować się w tym celu z dietetykiem, jednak jak masz czas i chęci to możesz zacząć zgłębiać wiedzę z zakresu żywienia w sporcie. Podejrzewam,że prędzej czy później się przyda... :)
Jeszcze zależy jakie dokładnie masz to "carbo". Mogą być to węgle złożone,albo proste. Nawet jeżeli jest to dobry produkt to radziłbym rozpisać jakąś dietkę i uwzględnić to w niej. Nie ma sensu brać wszystkiego na raz, bo za pewne żadnego pozytywnego efektu tym nie uzyskasz...

#5 Kolis

Kolis
  • Użytkownik
  • 29 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 czerwiec 2013 - 21:30

Jest to zwyczajne Carbo z OLIMPU, tak smakowe, zapewne zawiera sztuczne słodziki. :/
Ale mam w domu pod dostatkiem to czasami się napiję przed wysiłkiem. Byłem w szoku jak zobaczyłem, że na 100 ml wody , trzeba sypnąć 5 łyżek tego cukru !
A jak myślisz, co daje większy efekt: carbo , przed i po wysiłku czy isostar w trakcie wysiłku ?

#6 Kames

Kames
  • Użytkownik
  • 82 postów
  • SkądDŚ!Das ist super;)

Napisano 24 czerwiec 2013 - 14:39

Czyli masz zapewne "carbonox" firmy Olimp lub starszą wersję, ale dzisiaj chyba już nie jest dostępna. Tak czy siak każde carbo powinno zawierać węglowodany o różnej prędkości wchłaniania . Ich stosunek zazwyczaj jest dość podobny we wszystkich tego typu produktach , choć na rynku możesz znaleźć produkty, gdzie przewagę mają węgle złożone,albo proste. W trakcie treningu i tak musisz coś pić,kwestia tylko czy na samej wodzie dasz radę. Jeśli nie masz Isostara, to możesz z powodzeniem w trakcie treningu pić rozrobione carbo. Porównaj ich składy i syp tyle,żeby mniej więcej wychodziło tyle samo "cukrów" na bidon. Carbo będzie nawet lepsze od Isostara. Opcja "carbo przed i po" u mnie na pewno by się nie sprawdziła, aczkolwiek możesz poeksperymentować. Osobiście uważam,że w przypadku treningów rowerowych najlepiej pić izotoniki( czy te carbo) w ich trakcie. Przed i po to najlepiej zjeść pełnowartościowy posiłek ( oczywiście tak z 1 h przed).

#7 Kolis

Kolis
  • Użytkownik
  • 29 postów
  • SkądKraków

Napisano 24 czerwiec 2013 - 22:24

Tak, carbonox.

#8 czmiel

czmiel
  • Użytkownik
  • 471 postów
  • SkądWlkp

Napisano 25 czerwiec 2013 - 08:01

Pamiętaj, że Carbonox (a przynajmniej wg dawek podanych na opakowaniu) jest napojem hipertonicznym, przez co nawadnianie organizmu jest spowolnione. Oczywiście możesz kombinować z propocjami (zmniejszając ilość gram na ml wody) i z Carbonoxu (z założenia hipertonicznego) zrobić napój izotoniczny.

Ja to robię z reguły tak, że w jeden bidon ładuję sobie Carbo a w drugi izotonik. Mam problem z dostarczaniem energii na trasie (szybka przemiana materii) i Carbo stosuję jako źródło węglowodanów, by nie musieć co 15 minut jeść batonika. Izo i carbo piję naprzemiennie dając obu 10-15 minut na wchłonięcie. Czasem też robię tak, że najpierw piję głównie(ale nie tylko!) Carbo, by naładować energii, a później izotonik (który wchłania się przecież szybciej). Niemniej jednak nie wiem czy któraś z tych metod jest dobra. Dla mnie to chyba działa, ale jestem na etapie eksperymentowania i dobrze by było gdyby mądre głowy się tu wypowiedziały.

Na upalne dni polecałbym jednak tylko i wyłącznie izotonik w bidony. Ryzyko odwodnienia jest zbyt duże.

Pamiętaj też, że nawadnianie organizmu trwa przez cały dzień, a nie tylko w trakcie jazdy. Pij dużo w ciągu dnia, a w trakcie jazdy uzupełniaj to, co się wypłukuje.

#9 Gosc_Bosiur_*

Gosc_Bosiur_*
  • Gość

Napisano 25 czerwiec 2013 - 12:41

Nie traktuj suplementu Carbonox zamiennie za napój izotoniczny, gdyż nie posiada odpowiedniej ilości minerałów, by pełnić funkcję tego napoju.
Ogólnie jest tak, że przystępując do typowego treningu wytrzymałościowego nie jest wymagane spożywanie suplementów na bazie cukrów prostych przed rozpoczęciem sesji, gdyż energię na początek takich treningów zapewniają nam odpowiednio zbilansowane posiłki - z resztą podobnie jest z krótkim treningiem siłowym na siłowni czy specjalistycznym fosfagenowym/glikolitycznym na rowerze o nie za długim czasie trwania.
Jeśli chodzi o długi trening wytrzymałościowy o średniej intensywności, to w większości przypadków na 3-4h jazdy wystarczy 150-200g suchego izotoniku (w miarę poprawy ekonomiczności i pobierania energii z tłuszczów nawet mniej), po treningu maksymalnie 60g carbo z możliwie najlepszym białkiem jakie możesz sobie sprawić (najlepiej gdyby to był izolat ~30g), ale może być i zwykły posiłek, z małą ilością tłuszczów.
Trening wytrzymałościowy o średniej intensywności do 1,5h można przelecieć na samej wysokozmineralizowanej wodzie, jeśli temperatura nie jest za wysoka.

Zasada jest taka - suplementy nie zastąpią Ci pożywienia, dlatego ograniczaj je do minimum. Wielu początkujących "kulturystów" zaczyna swoją przygodę pakując w siebie kilogramy supli dziennie (glutamina, bcaa, kreatyna, ba, antyoksydanty, gainery, carbo, białko, przedtreningówki, potreningówki, pobudzacze) zastępując nimi ponad połowę dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze, gdzie druga połowa to kanapki z szynką i serem czy naleśniki. Efekt jest opłakany - od złego samopoczucia, hiperglikemii, cukrzycy do trwałego uszkodzenia układu trawiennego po kilku latach, że nie wspomnę o marnych efektach treningu. Jedz zdrowo i suplementuj mądrze, a noga Ci się odwdzięczy :-P

#10 kris91

kris91
  • Użytkownik
  • 1314 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 29 czerwiec 2013 - 16:54

Najpierw ISOPLUS: http://imageshack.us...isoplusoimp.png

Teraz CARBONOX: http://imageshack.us...67/carbonox.jpg

To takie porównanie tabelek z minerałami etc. izotonika i carbo...
Bo ktos tam wyżej mówił że carbo nie posiada odpowiedniej ilości...

Ja sypię jeden bidon izotonik, drugi carbo.. najpierw piję izotonik, później carbo.. i jeździ mi się dobrze :)

kiedyś jeździłem na samym carbo i też było dobrze..

#11 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 01 lipiec 2013 - 08:41

kris91, co z tego, że coś zawiera, problem leży w ilości:
izotonik to głównie sód i potas, a tego carbonox zawiera śladowe ilości: na 100g sodu ma <0,1g (izo: 0,5g), potasu 0g (izo: 490mg).

Tak więc ktoś tam - konkretnie Bosiur - napisał prawdę. Carbo nie ma odpowiedniej ilości minerałów, po szczegóły odsyłam do wątku o izotonikach.
Znam takich, którzy żłopią piwo podczas jazdy i też im się jeździ dobrze :lol:

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#12 harold

harold
  • Użytkownik
  • 104 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 20 lipiec 2013 - 10:19

Panowie w takim razie ile tego Carbonox'u sypać na 500 ml bidon - tak żeby było git???

#13 wojtekmtb

wojtekmtb
  • Użytkownik
  • 367 postów
  • Skądmazury

Napisano 20 lipiec 2013 - 12:26

Sypać tyle, ile masz na opakowaniu podane.

#14 Gosc_Bree_*

Gosc_Bree_*
  • Gość

Napisano 23 lipiec 2013 - 15:35

Nie! Padniesz na zawał. :P



Dodaj odpowiedź