Skocz do zawartości


Zdjęcie

Treningowe dylematy amatora i nie tylko


2741 odpowiedzi w tym temacie

#1621 LuckyLuk

LuckyLuk
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 09 styczeń 2019 - 14:27

Po części masz rację, chwalmy się, ale niech te dane będą dokładniejsze. Sam przecież wiesz, że może być osoba z FTP 400 ale do tego wagą 100kg, czyli 4W/kg. Jej osiągi na na płaskim będą świetne, ale przy jeździe pod górę już nie będzie błyszczeć. To jak porównianie sprintera do górala. Chodzi o to, że tak naprawdę FTP to mało mówiąca wartość. 

Oczywiście każdy wyścig jedziemy aby wygrać :) Ewentualnie przekonać swoje możliwości. 



#1622 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 09 styczeń 2019 - 15:04

 są osoby na forum, które zbytnio nie są zgłębieni tematem. Jeśli ktoś przyjdzie i zobaczy, że niektórzy mają FTP 320 to się mogę załamać. W związku z tym, jeśli to możliwe, proszę o podawanie FTP + wagi lub mocy/kg, co będzie bardziej wymowne

No właśnie...jak się zagłębią w temat, to zobaczą że FTP czy W/kg to nie wszystko ;)



#1623 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 485 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 09 styczeń 2019 - 15:17

Dokładnie W/kg to kupa tam. Ja ze swoją wagą piórkową zeszły sezon przejechałem osiągając ~4,6-4,7W/kg. Ile razy przyjechałem gdzieś z przodu? Zero razy :D Czy potrafiłem pociągnać pod górkę mocno kilka minut? Potrafiłem. Czy potrafiłem to zrobić 5 razy z krótkimi przerwami? No nie, więc mogłem za często oglądać oddalające się plecy. To w sumie decydujące w naszych niewielkich górach, gdzie są ciągle kilkuminutowe skoki a nie długie, jednostajne wspinaczki. Wiadomo, że czołówka i FTP mierzone W/kg miała dużo większe, ale jednak siara trochę tak odpadać ciągle :)

 

Ale zbroję się już na kolejny sezon, musi być lepiej :D



#1624 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 09 styczeń 2019 - 15:29

2-5 minutowe W/kg w naszych małych górach są najważniejsze. Chyba, że mówimy o jakimś długim wyścigu z dużą ilością podjazdów, lub z ponad 20 minutowym finiszem pod górę.

 

No i oczywiście trzeba być demonem na zjazdach, to chyba jasne.



#1625 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 09 styczeń 2019 - 15:50

Taktyka, doświadczenie, no i "głowa". W przypadku wyścigów to ma bardzo duże znaczenie.

Cyferki, magiczne FTP czy W/kg też są ważne, ale tak jak napisał @heavy, co z tego że te wartości są pozornie duże na jednym powtórzeniu np. 3 minuty, ważne żeby umieć to utrzymać np.20x ;)



#1626 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 styczeń 2019 - 18:39

to co czyni zawodnika, to nie waty lecz psychika :P :D


  • Marcin321 lubi to

#1627 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 09 styczeń 2019 - 19:03

Ja dziś pierwszy raz test FTP na trenażerze i kurczę liczyłem na więcej.

Peak 5s - 1009W w korbach
1 min - 517W
5 min - 286W
FTP - 244W

Przynajmniej jest co poprawiać %)

#1628 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 09 styczeń 2019 - 19:39

to co czyni zawodnika, to nie waty lecz psychika :P :D

 

O tak, dobrze to widać na imprezach ultra.



#1629 Gosc_AdamKrz94_*

Gosc_AdamKrz94_*
  • Gość

Napisano 09 styczeń 2019 - 20:05

Bardzo dobrze bo tutaj się udzielają może 4 osoby a beskid to juz chba tylko zlosliwie z nudów bo nic merytorycznego nigdy nie napisał.

Mess napisał o FTP a dyskusja o ultra. To jest forum lsd.pl czekam na wilczy bilet

Ja edytowałem ale beskid swoje merytoryczne kulturalne "w pizdu" zostawił a czcicie go tutaj jak nie wiem co.
  • Arni lubi to

#1630 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 09 styczeń 2019 - 20:11

(zdanie specjalnie zbudowane aby Arni nie mógł się czepiać :P )

:D

A na poważnie, uważam że spadły ci zdolności beztlenowe, one lecą w pierwszej kolejności. By wytrzymałość spadła aż o 20% musiał byś nieźle się rozchorować i na długo zapomnieć o jakiejkolwiek aktywności. 

Przetestuj się tak jak ci pisałem, wtedy będziesz wszystko wiedział dokładnie

 

 

 

Nick od mojego idola z dzieciństwa Ayrtona Senny. Kiedyś lubiłem Formułę 1. 

Za 2 miechy polubisz znowu jak tylko Robercik stanie na starcie :D

 

 

 

proszę o podawanie FTP + wagi lub mocy/kg, co będzie bardziej wymowne.

Wymowne nie będzie, bo nie zawsze liczą się w/kg, niekiedy ważniejsze są waty absolutne, innym razem waty na 60min, innym s kolei waty na 1/3/5min. To nie jest takie proste, samo FTP czy W/kg nic nie daje. 

 

 

 

to co czyni zawodnika, to nie waty lecz psychika

Oj z tym się zgadzam. Znam takiego co niby odpada, niby ledwo jedzie, sapie, ale skubany ciągle wygrywa :D



#1631 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 10 styczeń 2019 - 08:28

Mess napisał o FTP a dyskusja o ultra. 

 

Bo to wątek NIE o przygotowaniach do TdF, tylko o treningu amatora, niezależnie do jakiego celu dąży

 

 

To jest forum lsd.pl czekam na wilczy bilet
 

 

o...nareszcie zauważyłeś, że pomyliłeś forum. Może w końcu będzie spokój.

Te tablety-panoramixy co wrzucasz, to muszą naprawdę dobre być :P



#1632 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 styczeń 2019 - 10:40

:D

A na poważnie, uważam że spadły ci zdolności beztlenowe, one lecą w pierwszej kolejności. By wytrzymałość spadła aż o 20% musiał byś nieźle się rozchorować i na długo zapomnieć o jakiejkolwiek aktywności. 

Przetestuj się tak jak ci pisałem, wtedy będziesz wszystko wiedział dokładnie

 

napisałem, że FTP spadło o 20%, teraż żeby powrócić do poprzedniego poziomu muszę podnieść o 25% :)

 

Co do wytrzymałości, 8 tygodni bez ćwiczeń to dużo i ma duży wpływ na wytrzymałość.

 

Pytanie jak oceniasz wytrzymałość, bo jak dla mnie się składa na to kilka rzeczy:

 

1. możliwy czas wykonywania wysiłku 

2. moc na docelowej objętości

3. kadencja na docelowej objętości

4. moc/tętno na docelowej objętości

 

Wszystkie te punkty składają się na jakość wytrenowania wytrzymałościowego.



#1633 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 10 styczeń 2019 - 13:22

Wytrzymałość czyli możliwość generowania wat w długim czasie (+60 min.) U ciebie było by to - 70/80W, a to ogromna ilość. Musiał byś wyniki na krutkich czasach zobaczyć, by wyciągnąć konkretniejsze wnioski. W teście na 20min. jest zbyt duży udział beztlenu więc ciężko powiedzieć ile i czego poszło najwięcej. To jest właśnie ta magia testów na krytyczną, że wszystko wiemy.

Poza 8 tygodniami wolnego trzeba by chyba jeszcze nieźle chorować choć z pewnością już po 2/4 tygodniach powrócisz do poziomu - 10% specjalnie się nie wysilając.

#1634 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 10 styczeń 2019 - 15:15

Przy wytrzymałości i długich jazdach czy wyścigach ogromne znaczenie mają zdolność do spalania tłuszczu na jak najwyższej intensywności (fatmax) i/lub zdolność do pochłaniania i przyswajania jak największej ilości jedzenia (cukru) w trakcie wysiłku. Te parametry często oddzielają czołowego kolarza/iron mana/ultra wytrzymałościowa od przeciętniaka mimo, że obaj teoretycznie mogą mieć prawie identyczny przebieg krzywej mocy.

 

Tutaj w grę wchodzą odpowiednia dieta oraz długie treningi na niskiej intensywności, poniżej progu tlenowego. Między innymi dlatego prosi klepią tyle kilometrów na zerowej intensywności. Każdy gram cukru w mięśniach pod koniec wyścigu jest na wagę złota.


  • asedio i 4gotten lubią to

#1635 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 styczeń 2019 - 16:07

Wytrzymałość czyli możliwość generowania wat w długim czasie (+60 min.) U ciebie było by to - 70/80W, a to ogromna ilość.

 

Powyższego nie rozumiem co masz na myśli konkretnie.

Może powinienem dodać, że chodzi mi o strefę drugą. Myślałem, że to oczywiste :)



#1636 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 10 styczeń 2019 - 19:01

No to, że zdolności aerobowe lecą później niż zdolności anerobowe. Największy % spadku mocy odnotowałeś w beztlenie, ale tego się nie dowiesz z tradycyjnego testu na MMP20-5%. Tylko tyle mam na myśli. Rozumiesz, 70/80W to ogólnie bardzo dużo, ale konkretnie bardzo dużo gdzie?



#1637 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 styczeń 2019 - 22:03

No ale to jest wiadome, że anaorobowe szybciej spadają niż aerobowe. Ale tu nie ma najmniejszego sensu wnikać teraz.

 

nie wiem o co chodzi z 70/80W? i z "konkretnie dużo gdzie?"

 

i absolutnie nie jestem złośliwy! :)



#1638 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 11 styczeń 2019 - 21:45

No 20% mniej od twojego normalnego, daje to +/- tyle. Na moje to ogromna wartość

#1639 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 styczeń 2019 - 11:22

raczej 68W :)



#1640 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 17 styczeń 2019 - 18:20

:) ten co pojedynczych wat nie liczy :D ;)
  • mess lubi to



Dodaj odpowiedź