Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kaseta 11 Luz Po Dokreceniu


12 odpowiedzi w tym temacie

#1 budka

budka
  • Użytkownik
  • 142 postów
  • Skądz Internetu

Napisano 30 kwiecień 2016 - 12:16

Mam pytanie do kolegow odnosnie kasety 11. Kupilem ostatnio kasete 11 Ultegry pod piaste 11 i po dokreceniu nagretka wystepuje dosyc wyczywalny luz na kasecie. Kola pod piaste 11, nowe, nieuzywane kaseta rowniez nowa i tak sie zastanawiam czy powinienem dac jakas podkladke, ale zawsze mialem bez choc na innych kolach. Dokrecic na maxa? Czy dac podkladke?



#2 dixidi

dixidi
  • Użytkownik
  • 35 postów

Napisano 30 kwiecień 2016 - 12:25

Witaj, moim zdaniem absolutnie kaseta luzu nie powinna mieć , ja 11-stkową kasete 105tki na piaście NOVATECA przykręciłem nie używając żadnej podkładki, te używa się jedynie chcąc zamontować kasete o mniejszej ilości koronek, myślę że w piaście przygotowanej pod 11 stkową kasete nie używa się podkładek dlatego ja radził bym zdemontowac jeszcze raz , oczyścić dokładnie bębenek i koronki (czy czasem jakiś brud tam nie blokuje czegoś) złożyć wszystko jeszcze raz odpowiednio dociskając, spasowując wszytsko odpowiednio i dokręcić porządnie , musi grać.



#3 budka

budka
  • Użytkownik
  • 142 postów
  • Skądz Internetu

Napisano 30 kwiecień 2016 - 12:54

Wszystko jest nowka czysciutkie. Zdaje sobie sprawe, ze nie powinno byc zadnych podkladek dlatego pytam czy komus cos takiego sie zdarzylo, bo nie wiem co z tym zrobic. 



#4 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1992 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 30 kwiecień 2016 - 15:51

A podkładki pomiędzy niektórymi koronkami masz? Są bodaj 2 albo 3 w tych środkowych koronkach (w ultegrze)



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53650540372_5d02396ecc_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png


#5 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 30 kwiecień 2016 - 15:54

Zdejmij kasetę i sprawdź, czy sam bębenek nie ma luzu. Jeśli tak, reguluje się go podkładkami, na których jest osadzony. Powinny być dwie – grubsza i cieńsza. Uważaj na śruty, które mogą wypaść po zdjęciu bębenka.



#6 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 01 maj 2016 - 08:48

Ultek, jak kupiłbyś nowe koła to rozwiązanie problemu zacząłbyś od rozbierania na kawałki piasty? :) Ja zacząłbym od rozmowy ze sprzedawcą i wizytą w sklepie, bo to wygląda na kulawą sztukę. 

Poza tym sugerujesz autorowi kasację luzu nie wiedząc jaką piastę ma. Jeśli ma bębenek "kulkowy" to tak, jeśli na maszynach to luz jest nie do wyeliminowania żadną regulacją. 

 

Niestety niektóre piasty są tak rewelacyjnie wykonane że mają luz na bębenku. Jeśli to właścicielowi przeszkadza (ma prawo bo bębenek latać nie powinien) albo tym bardziej upośledza pracę napędu to trzeba reklamować.



#7 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 01 maj 2016 - 12:03

Nie ustaliliśmy najważniejszego: luz jest na bębenku czy na kasecie?

Jak potrząśniesz kołem, słyszysz dzwonienie koronek czy nie? Pojedyncze koronki są stabilne czy latają na boki względem pozostałych koronek?

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#8 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 01 maj 2016 - 13:45

Słuszna racja, Tobo. Trza do specjalisty. Ni ma zmiłuj.

Na maszynach, raczej luzu nie będzie, bo tam w bębenku, aż dwa łożyska. Spasowane, że mucha nie siada.



#9 budka

budka
  • Użytkownik
  • 142 postów
  • Skądz Internetu

Napisano 01 maj 2016 - 17:01

Kasete zdemontowalem wczoraj. Przy dokrecaniu byl luz na koronkach dlatego zaliczylem zonka. Dzis sprawdzalem jest rowniez minimalny luz na bebenku. Rano chcialem troche pojezdzic, wiec zostawilem tamtego kola w spokoju. Te kola to Zipp 2016 303 Firecrest pod szytki. Zamawialem wysylkowo, wiec male utrudnienie w razie wady, oprocz tego przykleilem juz nowe szytki. :oops:  Sprobuje zalozyc inna kasete wieczorem i zobacze czy bedzie luz na koronkach, bo moze kaseta jakas wybrakowana. Bebenka sie na razie nie czepiam, zeby nic nie spier...



#10 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 01 maj 2016 - 21:09

kasety Ultegra 6800 wszystkie modele  mają 3 przekładki, jedynie model 14-28 ma 4 przekładki 

 

Akurat miałem tylko Zipy pod 10 bębenek to niestety nie pomoge .

 

Ale, zapytaj dostawce czy tam przez przypadek nie potrzeba podkładeczki ? jakiejś cienkiej , no mogę się mylić, ale nie sądze żeby Zipp dawał złe bębenki bo już samo frezowanie pod 11 kończy się bardzo blisko korpusu piasty.

 

 

.....bębenki falujące występują praktycznie wyłącznie w systemach na kulki , najbardziej popularne to Shimano , dlatego unikam ich jak ognia .

Wynikiem jest niedopasowania bębenka do korpusu piasty, zasadniczo to wadliwe są wykonania piasty - korpusu i dlatego idzie to niecentrycznie i choćby skały srały nikt ci nic nie wymieni i nie bedzie się tym zajmował .

 

Iną sprawą są luzy, ale w przypadki piast z kulkami na bieżni przy korpusie  tak będzie, cąły system jast tak skonstruowany ze ma luz roboczy i tyle ,

Jedyne piasty które nie mają luzu i nie wolno doprowadzić do tego aby miały to bębenki na łożyskach maszynowych .

Pojawiający się luz spowoduje uszkodzenia korpusu bębenka , krzywą pracę zapadek  co może doprowadzić do całkowitego zniszczenia w czasie jazdy.

W takich bębenkach luzy usuwa się wymieniając łożyska - oba !!!! czasem mogą być nawet 3 , ale zasada - od razu wszystkie , dobrze też jest wymienić na nowe łożyska w korpusie , ot tak dla zasady.

 

W przypadku bębenków na kulkach , luz można usunąć zmniejszając ilość podkładek pod bieżnią główna, ale czasem może być tak ze zmiana , da nam albo ściśnięcie i brak pracy , albo luzik, to już lepszy jest ten luzik

Może to oznaczać że jest to już tak wyrobione że robota nie ma sensu..

 

Zipp ma łożyska maszynowe i nie ma prawa tam być żadnego luzu, pracy po krzywej itd to zbyt wysokiej jakości produkt .


Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#11 budka

budka
  • Użytkownik
  • 142 postów
  • Skądz Internetu

Napisano 01 maj 2016 - 22:01

Napisalem maila do sklepu i producenta teraz pozostaje poczekac i zobaczyc co napisza. Zalozylem inna  kasete i wciaz to samo. Dzieki za pomoc.



#12 budka

budka
  • Użytkownik
  • 142 postów
  • Skądz Internetu

Napisano 07 maj 2016 - 23:07

Mily pan z Zipp`a odpisal, ze niewielki luz na piascie jest dopuszczalny w tym modelu i znika po wlozeniu kol w widelki i zamknieciu zamykaczem co mial w sumie racje.



#13 przmor

przmor
  • Użytkownik
  • 500 postów

Napisano 08 maj 2016 - 13:00

A co z luzem miedzy koronkami kasety?



Dodaj odpowiedź