Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening na rolkach / trenażerze


89 odpowiedzi w tym temacie

#1 mateusz661

mateusz661
  • Użytkownik
  • 157 postów
  • SkądOkolice Opola

Napisano 23 sierpień 2009 - 13:33

Posiadam trenażer od grudnia i trenowałem na nim całą zimę. Posiadam taki trenażer http://shimano-polsk...ram__crono.html (pierwszy model) Jeździłem po około 1h30min bez przerwy na nim 5dni w tygodniu. Dziś dowiedziałem się, że to był błąd i najlepiej jeździć po około 30min lub minimalnie dłużej. Zatem jak według was powinien wyglądać taki trening? Mam na myśli puls, długość i częstotliwość treningu.

#2 Gosc_Tompoz_*

Gosc_Tompoz_*
  • Gość

Napisano 23 sierpień 2009 - 14:23

a co za idiota ci tak powiedział i czym sie kierował że trening taki to ma być 30 minut. Bardzo dobrze trenowałeś i tak trzymaj.

Ludzie nie słuchajcie się jakis idiotow co pitalą bzdury.

Tompoz

#3 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 23 sierpień 2009 - 17:11

Tacx podaje plany na trenażer 40 minut do chyba 1h. Dlaczego nie więcej? :>

#4 tomacias

tomacias
  • Użytkownik
  • 208 postów
  • Skądopolskie

Napisano 23 sierpień 2009 - 17:20

Tacx podaje plany na trenażer 40 minut do chyba 1h


Nie tylko. Są także dłuższe sesje nawert 90 - 100 min.

#5 radny

radny
  • Użytkownik
  • 177 postów
  • Skąd3City

Napisano 06 wrzesień 2009 - 02:00

A co powiecie na sesje 5h? :) Zdazaly mi sie takie ... czasem bylo latwiej niz w terenie ... Niemniej obowiazkowo dobry wiatrak i duzy ekran ... pare dobrych filmow albo etap TdF i da sie wytrzymac ...

#6 Gosc_Tompoz_*

Gosc_Tompoz_*
  • Gość

Napisano 06 wrzesień 2009 - 07:26

Chłopaki na chłopski rozum jak 30-40 minut trenerzera ma was przygotowac do wyścigów co trwają 2 godziny np.

Jesli kolega potrafi jechadz 5 godizn zima na trenarze to super w ten sposób realizje 5 godizny trening tlenowy w pozycji startowej na swym rowerze extra. Jak tak daje radę.

Tompoz

#7 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 06 wrzesień 2009 - 08:29

jeśli chodzi o trenażer to możesz trenować i po 10h jak ci nie przeszkadza... pamiętaj tylko, że kwestie higieny są tu ważniejsze niżeli w treningu outdoor... bo zapewne pot będzie z ciebie spływał strumieniami...

ważne także jest wygodne siedzenie i dobra wkładka... ze względów zdrowotnych co jakiś czas 40-60min lekarze proponują 5min przerwy ze względu na odpoczynek kości ogonowej (trening jest bardziej statyczny) jak i ze względu na wewnętrzne mikroobtarcia okolic jelita grubego...

#8 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 06 wrzesień 2009 - 08:54

... jak 30-40 minut trenerzera ma was przygotowac do wyścigów co trwają 2 godziny ...


Hmm. A jak to ma się do tego, że np. osoby chcące przebiec maraton, na treningach nigdy nie pokonują dystansów maratońskich tylko krótsze, max 30km ? (Pytam poważnie; bez ironii.)

#9 Gosc_Tompoz_*

Gosc_Tompoz_*
  • Gość

Napisano 06 wrzesień 2009 - 09:25

Bieganie jest sportem bardziejn obciążającym aparat kostny mięsniowy ściegna itd.
Maraton jest bardzo długim dystansem. Dlatego wtreningu maratońskim ( 42,195 km ) stosuje sie najdłuższe wybiegania 30-35 km na ogół. W kolarstwie jest moxliwy nawet 6-8 godzinny trening bez znacznego obciążenia układy kostnego miesniowego itd.

Poczytaj kolego o strefach energetycznych z których organizm korzysta przy danym wysiłku i już będziesz wiedział że treningi trwajace 30-40 minut średnio sie mają jako przygootwanie do wyścigów trwajacych nawet tylko 2 godziny.

W kolarstwie jest mozliwy i stosuje sie treningu trwające dłużej niż czas wyścigu.

Np. zawodnik seniot MTB ( gdzie start trwa np. 2-2,5 godizny ) realizuje na szosie treningi wytryzmalości tlenowej długiego czasu po 4-5 godzin. A kolarz szosowy co ma wyścigi trwajace na ogół 4-7 godzin realizuje treningi nawet do 8 godzin.

W bieganiu by się zawodnicy zajechali swe stawy kościu itd. w kolarstwie jest to moxliwe takie ługie czasowotreningi.


Zimą i wczesna wiosna winno sie budowac wytryzmalośc tlenową ze względu na pogode często stosuje sie trenażer........................................ 30-40 minutowy trening nie jest przypadny wtemacie budowania wytryzmalości ogolnej................ czyli uczenia organizmu korzystania ztłuszczy jako źródła energii.

To co piszą w Taxie to jakieś podejście fitness jest a nie kolarstwo.


Tompoz

#10 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 06 wrzesień 2009 - 13:04

Fakt, nie wziąłem pod uwagę zróżnicowanego obciążenia w tych dyscyplinach. Dzięki Tompoz.

#11 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 06 wrzesień 2009 - 14:23

Fakt, nie wziąłem pod uwagę zróżnicowanego obciążenia w tych dyscyplinach. Dzięki Tompoz.

Tak, wszystko zależy od stosowanych obciążeń treningowych.
Maratończyk treningi ma krótsze niż zawody.
Na drugim końcu skali sportów wytrzymałościowych można postawić pływaków, którzy trenują np. 2x dziennie po 1-15, godz., a ich występ na zawodach trwa 30sek. - 5min. zależnie od dystansu. Ale wydolność mają niesamowitą.
Gdzieś pośrodku jest kolarstwo, którego trening może w niektórych przypadkach symulować zawody.
Wszystko sprowadza się do tego, jak szybko możesz się zregenerować po treningu, aby następny odbyć w pełni zregenerowany, albo jeszcze lepiej uzyskać tzw. superkompensację, gdzie organizm po wysiłku odbudowuje utracone zasoby + dodatkowo gromadzi ich więcej niż utracił.

#12 Gosc_Tompoz_*

Gosc_Tompoz_*
  • Gość

Napisano 06 wrzesień 2009 - 14:38

Robo my mówimy o sportach wytryzamłościowych długiego czasu a nie o startach trwających 1-5 minut.

Wcale nie chodzi o regeneracje tylko chodzi oto że aparat kostno-ściegnowy by tego nie wytryzamła.
Twój przykład z pływakami to bzdura, jak chcesz coś porównac to weż pływaków długodystansowych.

Tompoz

#13 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 06 wrzesień 2009 - 15:19

Właśnie mówię - wszystkie sporty wytrzymałościowe mają podobne obciążenia treningowe. Nie widzę przeciwskazań, aby trening na trenażerze nie mógł symulować "normalnego" treningu kolarskiego, zarówno pod względem objętości i obciążeń. Ale może być nuuuudny - wiadomo - brak bodźców wizualnych i innych odczuwanych podczas jazdy.

Obciążenia stawów w każdym sporcie są różne: bieganie obciąża stawy stopy, skokowy i kolanowy; kolarstwo - kolana (niekiedy - w moim przypadku odczuwam, że po sezonie rowerowym kolana mam wręcz zregenerowane po zimowych przysiadach na siłowni), łokcie, odcinak lędźwiowy i szyjny kręgosłupa; pływanie - barki - itd. itd.

Masz rację - zawody to inna sprawa, choć jak widać, różne cele osiągane są podobnymi metodami.

Ale może wróćmy do tematu - mam dwa pytania:
Co myślicie o spiningu ? (czyli nie rower + trenażer, tylko stacjonarny)
Czy ktoś korzysta z trenażera rolkowego - bez regulacji obciążenia ? Jakie daje efekty ? Planuję złożyć taki na zimę.

#14 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 07 wrzesień 2009 - 18:15

no właśnie... miałem to samo pytanie zadać... czy można skuteczne treningi odbywać na rowerze stacjonarnym, i jak duża jest różnica miedzy stacjonarnym,a trenażerem??

#15 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 wrzesień 2009 - 18:54

robo ja korzystalem z rolki, wymaga skupienia, mozna powiedziec ze uczy doskonale techniki jazdy w linii prostej :P mozna zleciec latwo. trenazer ma taka przewage ze mozna sobie cos ogladac pedalujac, na rolce niby tez przy odrobinie wprawy ale jak czlowiek sie zamysli moze latwo zjechac. efekty kondycyjne mysle ze porownywalne, jednak przy treningu na rolce dochodza pewne aspekty techniczne :roll: no i przy rolce mozna smigac na oponach ktorych uzywamy na co dzien, gdzie przy trenazeze wypada tylna wymienic :)

#16 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 07 wrzesień 2009 - 19:27

dlaczego warto wymienić?? tzn. wiem, że są odpowiednie opony do trenażerów, więc i jakiś konkretny powód musi być... nierównomierne zużywanie się tylnej opony??

#17 Gosc_kobrys_*

Gosc_kobrys_*
  • Gość

Napisano 07 wrzesień 2009 - 19:31

Dużo szybsze ścieranie się normalnej opony na trenażerze + jakiś 2 razy większy hałas...

#18 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 07 wrzesień 2009 - 19:41

Dzięki za szybką odpowiedź... teraz wszystko jasne...

#19 radny

radny
  • Użytkownik
  • 177 postów
  • Skąd3City

Napisano 07 wrzesień 2009 - 21:04

no właśnie... miałem to samo pytanie zadać... czy można skuteczne treningi odbywać na rowerze stacjonarnym, i jak duża jest różnica miedzy stacjonarnym,a trenażerem??


Jesli jestes w stanie ustawic wszystkie katy i odleglosci tak samo jakie posiadasz w swoim rowerze to nie ma wielkiej roznicy ... jesli nie to masz problem bo wowczas trenujesz w innym ukladzie biomechanicznym. Male roznice natomiast moga (choc wcale nie musza) dzialac czasem korzystnie pod warunkiem ze rownie czesto uzywasz swojego oryginalnego roweru. Zaobserwowalem to kiedy do treningu wprowadzam jazde TT w zupelnie innej pozycji niz klasyczna. Ciekawe czy to jest potwierdzone naukowo czy to tylko moje subiektywne odczucie odczucie.

#20 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 07 wrzesień 2009 - 22:44

Pytam o rowerek do spinningu (taki z ciężkim kołem zamachowym), bo na nim kręcę zimą po siłowni. ale tylko kręcę. Ale ostatnio zobaczyłem kilka filmików na yt, wiadomo - prowadzonych przez trenerów i dla nagrania treningu, aby później nim handlować. Wygląda to atrakcyjnie, ale czy tak prowadzony trening coś daje ?
Może przykład:

mess, cenne uwagi - muszę podpatrzeć kilka szczegółów takich rolek i chyba je złożę. Mam możliwości, więc chyba coś z tego będzie.



Dodaj odpowiedź