Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy Jest Alternatywa Dla Kaset Shimano 11 Rzędowych?

indeksacja

40 odpowiedzi w tym temacie

#21 mburs

mburs
  • Użytkownik
  • 347 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 listopad 2014 - 20:26

 Jednak sam nie wiem czemu bardzo chciałbym rower na Campie. Czytałem, że jest przyjazna dla krótko palczastych :-D , że mikro indeks jest fajną sprawą. W końcu ma lepszą jak dla mnie indeksację kaset. Chorowałem mocno na Athenę ale trafiłem  na informację, że poniżej Chorusa jest problem z systemem power-torque ( choć ni cholery nie wiem czym to się różni od ultra-torque  :-D ). Ale przy tak astronomicznej dla mnie cenie nie chcę mieć żadnych kłopotów.

 

Co do przyjazności Campy dla krótkopalczastych, to bym dyskutował, klamka jest dość wyciągnięta do przodu (swoją drogą rozważałbym kierownicę o krótszym reachu). Power torque- zrzucasz jeden bieg na raz, ultra torque- zrzucasz 1-5 biegów na raz, mniam :-D . Power torque ma plastikowy mechanizm, który podobno lubi się wycierać. Athena z kolei jako jedyna może mieć aluminiową łopatkę do wrzucania biegów, lubiła się ona w niższych grupach Campy łamać. Chorus to mniej odchudzona (150gr cięższa) wersja Recorda, do precyzji działania nie mogę się przyczepić.



#22 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 13 listopad 2014 - 21:33

Reach kierownicy tak naprawdę niewiele zmienia. Oś obrotu klamki pozostaje w tej samej odległości od dłoni niezależnie od geometrii kierownicy, więc jedynym efektem jest wyprostowanie pozycji, ale na pewno nie poprawa ergonomii korzystania z klamek.

W moim odczuciu nie ma pod tym względem nic lepszego od SRAM-a. Nie dość, że oś obrotu jest ustawiona przyjaźniej dla użytkowników o małych dłoniach, to jeszcze dźwignie są odchylone na zewnątrz, dzięki czemu jeszcze łatwiej do nich sięgnąć i można bardzo precyzyjnie dozować siłę hamowania.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#23 mburs

mburs
  • Użytkownik
  • 347 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 listopad 2014 - 22:05

Reach kierownicy tak naprawdę niewiele zmienia. Oś obrotu klamki pozostaje w tej samej odległości od dłoni niezależnie od geometrii kierownicy, więc jedynym efektem jest wyprostowanie pozycji, ale na pewno nie poprawa ergonomii korzystania z klamek.

 

Nie doprecyzowałem o co mi chodzi z tym reachem, oczywiście oś obrotu się nie zmienia, ale:

-lubię dosięgnąć bocznej wajchy palcem 4 i 5 trzymając kierownicę za część poprzeczną ( w połaczeniu 3t ergosum/nowe klamki campy nie daję rady, w kilku innych kierownicach z mniejszym reachem/stare klamki Campy daję radę, choć ma to znaczenie tylko w tej dość rekreacyjnej pozycji).

-gdy trzymam kierownicę za kąt gdzie część poprzeczna wygina się do przodu w kierownicach z mniejszym reachem sięgam kciukiem bocznej wajchy, w ergosumie który ma duży reach nie.



#24 gruber

gruber
  • Użytkownik
  • 110 postów
  • SkądSkawina

Napisano 14 listopad 2014 - 23:11

Na razie gromadzę fundusze i  czytam jak najwięcej  aby mój zakup był jak najbardziej świadomy.  Kupując  mojego Defiego nie wiedziałem, że będzie nowy standard 10 rzędowy. Tiagra to była dla mnie Tiagra i myślałem, że bez względu na rocznik to jest to samo. 

Dziś znów wchodzi nowy standard 11 rz ( u Shimano) i tym razem chcę kupić rower w najświeższym wydaniu.

Mam nadzieję, że pod koniec roku będę miał już kasę i wtedy założę temat dotyczący wyboru. Teraz nie chcę się wygłupiać skoro nie mam kasy w ręce. Rowery Canyona wydają się mieć najlepszy stosunek cena/jakość. Model Endurace z oponami 25 mm wydaje się najsensowniejszy na polski brak dróg :-x . 

Jeżeli będę miał kasy tyle co na Ultegrę  to nie będę miał dylematu i kupię model CF 9.0

A jeśli będę miał więcej kasy i możliwość wyboru to tylko się cieszyć takimi dylemtami  :-D

Niestety duży minus Canyonów to malowanie, które mi nie leży.

No poza tym   http://www.canyon.co...ike.html?b=3682        :-P



#25 rafal1314

rafal1314
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 23 listopad 2014 - 21:48

Nie chce zakladac nowego tematu juz wiec sie podepne tutaj. Mam zamiar kupic kacete i lancuch do korby fsa gossamer krono. Podejdzie to pod ultegre 6800 ? Bo mam pewne watpliwosci czy to miałoby szanse działać poprawnie
  • rafal1314 lubi to

#26 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 25 listopad 2014 - 09:36

Oczywiście.



#27 mark drwal

mark drwal
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 25 listopad 2014 - 10:07

tez mi sie wydaje, ze ksztalt kiery ma wplyw na to czy "lepiej" czy "gorzej" siegamy palcami klamki. mowie oczywiscie o chwycie dolnym... bo w gornym to chyba wszystko jedno. chyba nikt nie ma az tak krotkich palcow, zeby nie siegac w chwycie gornym????



#28 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 listopad 2014 - 10:26

Sięgnie pewnie każdy, ale już np. komfortowe hamowanie dla osoby z małymi palcami przy starych klamkomanetkach Shimano nie było takie oczywiste.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#29 gruber

gruber
  • Użytkownik
  • 110 postów
  • SkądSkawina

Napisano 25 listopad 2014 - 14:58

http://www.xxcycle.f...0-12-28,,fr.php  - z opisu wynika że jest 16 w 12-28

Jest też tania 12-27 http://www.xxcycle.f...s-12-27,,fr.php

 

Namierzyłem tą BBB w kraju w Harfa-Harryson. Czy po zmianie na taką kasetę przy Ultegrze 6800 nie odczuję spadku precyzji działania?   

http://katalog.bikew...vetrain_bcs_11s

Bardzo podoba mi się ta 14-27. Zanim mnie ukrzyżujecie, że nie ma przełożeń do dokręcania na zjazdach dodam, że zdaję sobie z tego sprawę bo w swoim defym mam przy triplu kasete juniorską 14-25. Założyłem ją po 400 km jazdy  na standardowej 12-25. I po 7 tys. i kilku sezonach nadal jestem bardzo zadowolony z ciasnego stopniowania. Owszem czasami brakuje na zjazdach ale za to przez większość czasu jest komfortowo. Jak do tego dołożyć fakt, że przy nowej szosie będą tylko dwa blaty i mniej mieszania z przodu to już będzie miodzio! :-P  W każdym razie mam taką nadzieję...   Tylko czy to na pewno będzie idealnie współpracowało? Proszę fachowców o opinie :-D .



#30 mburs

mburs
  • Użytkownik
  • 347 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 listopad 2014 - 16:24

Sprawdź tylko, czy ta kaseta zmieści się do ramy, tzn. czy łańcuch na najmniejszej koronce nie będzie ocierac o widełki. Możesz to sprawdzić zakładając stara kasetę;) Co do spadku precyzji to nie wiem, ale pewnie tak ;p

#31 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 25 listopad 2014 - 16:47

Dziwna ta kaseta 14-27. Jeździ ktoś na czymś takim? Albo to dla kobiet, albo pod blat 56.



#32 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 25 listopad 2014 - 18:56

Nie kupuj kaset BBB, bo nie wyregulujesz napedu. One nie dzialaja, nadaja sie jedynie do kontenera ze zlomem.

Kaseta nie jest dziwna, taka kombinacje od 14 maja np kasety juniorskie.

Nie polecam kaset tego typu gdyz ogolnie kultura pracy napedu z nimi (nawet z kasetami Shimano) jest w tyle za "normalnymi" kasetami.



#33 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 listopad 2014 - 19:02

Zgadzam się w kwestii kaset BBB - kultura pracy jest słabiutka. Przerabiałem to kilka razy i nigdy nie udawało się ich wyregulować do końca.

Natomiast co do rozmiaru - bawi mnie, że zawodowcom wystarcza przełożenie 53x12, ale dla amatorów 53x14 jest niby zbyt lekkie... Może należałoby zamiast tego popracować nad poprawną kadencją?

Przy okazji: Sunrace również produkuje kasety 11-rzędowe. Waga jest co prawda nieco wyższa (278 g w rozmiarze 11-28), za to cena przyjemnie zaskakuje nawet w porównaniu do CS-5800.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#34 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 25 listopad 2014 - 19:29

Cena w linku 309 zl. Za te pieniadze mozna dostac nowa ultegre i jeszcze zostanie na lancuch. Te kasety maja kiepski profil zebow i/lub beznadziejnie wykonane rampy wspomagajace wrzucanie lancucha.



#35 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 listopad 2014 - 21:58

Cena jest absurdalna, zresztą tak jak wszystkie ceny BBB w Polsce i większość cen w Popularnej Dolnośląskiej Hurtowni Rowerowej. Mimo że mogę tę kasetę sprowadzić znacznie taniej, i tak jej nie polecam.

Problemem nie jest chyba profil, tylko synchronizacja koronek - to mi trochę przypomina kasety Miche, które są składane z pojedynczych koronek i dlatego nie zawsze kolejne koronki są poustawiane w odpowiedniej orientacji względem siebie. Pod tym względem Sunrace, tańszy o ponad 30%(!) od polskiej ceny BBB, jest znacznie lepszym wyborem, bo jest produkowany i składany jako kompletny produkt, a nie zlepek kół zębatych.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#36 mark drwal

mark drwal
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 25 listopad 2014 - 22:56

hej Mikroos

jak rozumiec: .."Problemem nie jest chyba profil, tylko synchronizacja koronek - (..), które są składane z pojedynczych koronek i dlatego nie zawsze kolejne koronki są poustawiane w odpowiedniej orientacji względem siebie"..

 

a to te koronki nie wchodza na wielowypust w jednym mozliwym ustawieniu na wolnobiegu?? czy moze chodzi, ze zeby kolejnych koronek nie sa zsynchronizowane ze soba, jak juz sa ustalone na wielowypuscie wolnbiegu?



#37 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 25 listopad 2014 - 23:12

bawi mnie, że zawodowcom wystarcza przełożenie 53x12

Mnie też, jak pomyślę, że będzie na tym finiszował. Poza tym, 12 to nie to samo, co 14. Kasety od 12T mnie nie dziwią.



#38 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 listopad 2014 - 23:13

Oczywiście wielowypust jest ten sam, ale jeżeli wycinasz te same koronki np. w rozmiarze 14T dla kasety 11-28 i 14-27, to siłą rzeczy w którymś miejscu na kasecie powstanie niepoprawny przeskok. Taka koronka 14T będzie np. ustawiona z myślą o następnej koronce 15T, a w niektórych konfiguracjach na następnej pozycji będzie 16T i już cała synchronizacja się sypie.

W przypadku kaset Miche to jest bardzo częste zjawisko, że kaseta chodzi ogólnie dobrze, ale np. za Chiny nie wyregulujesz jej na przejściu z 14T na 16T (podaję wartości przykładowe). Z BBB nie mam aż takiego doświadczenia, ale z tego co zdążyłem zaobserwować, wydaje mi sie, że jest bardzo podobnie.
  • mark drwal lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#39 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 25 listopad 2014 - 23:39

Zrobiłem dwa podejścia montażowe do kaset BBB i po polgodzinnej walce posluchałem innego bardziej zorientowanego "tego się nie da wyregulować" :)



#40 gruber

gruber
  • Użytkownik
  • 110 postów
  • SkądSkawina

Napisano 26 listopad 2014 - 07:07

Tobo i mikroos bardzo Wam dziękuję za merytoryczne odpowiedzi. Po tym co napisaliście zapominam o BBB i Miche. Pozostaje ratunkowo Sram 11-28.  Do tej kasety nie macie zastrzeżeń? Będzie współpracować prawidłowo?  Ze względu na szczuplejszy budżet niż mi się marzyło z nowych rowerów pozostaje mi "tylko" Canyon Endurace CF na Ultegrze 6800. Biorąc pod uwagę, że zębatka 16 jest moją podstawową obok 17 jej brak w kasecie Ultegry 11-28 skłania mnie do zamówienia roweru z kasetą 12-25. Przez większość jazdy będzie komfortowo a jak trafię na ostry podjazd to zajadę kolana i po powrocie kupię kasetę Srama 11-28 :-D





Dodaj odpowiedź