Trening z pomiarem mocy
#742
Posted 26 March 2016 - 14:24
Jeżeli podniosłeś HRmax, to świadczy to o progresie, ale tylko w zakresie... Twojej silnej woli HRmax nie jest zależy od wydolności, podbicie tego parametru świadczy głównie o tym, że byłeś w stanie mentalnie zmusić się do cięższego wysiłku.
To zależy od tego, co chcesz trenować.
Zasadniczo... W żadnym wypadku to nie jest zarzut (wszak masz prawo nie wiedzieć, kiedy zaczynasz), ale widzę, że masz braki w zakresie zupełnych podstaw. Skoro już kupiłeś sobie drogą zabawkę (bo na razie to jest zabawka, kiedy nie wiesz, jak z niej korzystać), to czy nie byłoby prościej kupić po prostu porządną książkę i z niej pobrać wiedzę, której potrzebujesz? To dużo prostsze niż zadawanie tysiąca pytań na forum, a istnienia drugiego tysiąca ważnych dylematów nawet nie będziesz świadomy bez zdobycia choćby minimum rzetelnej i usystematyzowanej wiedzy.
w takim razie muszę wrócić do lektury raz jeszcze... najwidoczniej nie do końca zrozumiałem autora:)
mimo, iż czasami do pewnych kwestii człowiek wracał
dzięki za odpowiedź.
#743
Posted 30 March 2016 - 09:44
Jestem od niedawna szczęśliwym posiadaczem pomiaru mocy (Pomiar mocy to BoPro S na jedną nogę), o ile trening na trenażerze jest możliwy w strefach to na szosie nie jest to dla mnie wykonalne.
Nawet na prostych odcinkach nie jestem w stanie nawet utrzymać się w granicach +/- 20w (na mocy z 10 i 30 sek)
Na początku na trenażerze też moc mi się rozjeżdżała ale po kilku treningach to opanowałem. przy jazdach na zewnątrz wychodzi straszny rozstrzał i moc strasznie skacze (z 10 i 30 sek.) , jak radzić sobie z tym?
Mam też drugie pytanie:
Jaka może być dysproporcja prawej i lewej nogi?
czy podczas treningu na trenażerze jedna noga może męczyć się szybciej - czasami mam tak że jadąc na jednakowym oporze i jednakowym przełożeniu przy stałej kadeci (trenażer Tacx flow z wyświetlaczem pokazujący też moc) na trenażerze mam cały czas wyświetlaną moc 280W +/- 5w a w liczniku w drugiej części zadania czasami moc mi spada z 260 do 220W (pomijam rozbieżność 20W pomiędzy trenażerem a pomiarem bo wiem że to normalne.)
Ktoś ma jakieś wyjaśnienie takiego zachowania?
Najbardziej mi pasuje to że lewa noga szybciej sie meczy i słabnie lub traci technikę pedałowania. Czy to normalne? Czy ktoś kto ma obustronny pomiar zauważył u siebie takie zachowanie?
Jeśli moje przypuszczenia o utracie siły lub techniki na lewej nodze są prawda tak to jak z tym walczyć?
Dodam ze gdy podczas interwału jak sie skupiam na korygowaniu siły pedałowania obiema nogami to zaczynam pedałować w nienaturalny sposób. Muszę wtedy kilka razy zmienić kadencje na parę sekund żeby moje pedałowanie wróciło do normy.
#744
Posted 30 March 2016 - 12:57
O ile dobrze zrozumiałem masz problem z utrzymaniem stałej mocy mając nastawiony licznik na wyświetlanie z 10 i 30 s.
Moja propozycja to ustawić sobie moc z 3 sekund (albo nawet moc chwilową) oraz moc średnią z interwału. Starać się utrzymać moc chwilową oraz lekko dociągać lub odpuszczać do zadanej średniej z interwału. To powinno pomóc - w każdym razie ja tak jeżdżę i mi się sprawdza. To, że moc chwilowa skacze o 20 czy 30 W to żaden kłopot jeśli starasz się utrzymywać zadaną średnią. Po pewnym czasie dojdziesz do wprawy. Mam wrażenie, że patrząc na moc z 10 czy 30 sekund możesz zbyt mocno próbować naciągać albo odpuszczać moc.
Co do Tacxów flowów to one potrzebują kilkunastu minut aby się rozgrzać i utrzymywać potem w miarę stałą moc. Może dlatego spada Ci moc faktyczna dla stałej mocy z Tacxa... Nie wydaje mi się, aby to była kwestia tego, że jedna noga męczy się szybciej a druga wolniej. Z resztą pewnie byś to jakoś czuł. Miałem kilka miesięcy stagesa na lewą nogę (teraz mam srma) i chociaż również jestem praworęczny i nożny i pewnie prawą nogę mam mocniejszą, to nie obserwowałem jakichś spadków mocy na jednej nodze. Jeśli już, to na obu
#745
Posted 30 March 2016 - 13:08
Ja trenuję na power2max z szacowanym pomiarem mocy na obie nogi, w poszczególnych treningach widzę rozbieżność o góra +/-1% w obie strony dla całościowej średniej z treningu. Przy mocniejszych interwałach zaczynają się większe rozbieżności - w sprincie 20s potrafię mieć rozkład 40/60. Pytanie tylko, czy te rozbieżności wynikają z faktycznej dysproporcji w sile nogi, czy też są po prostu wypadkową błędu pomiarowego.
#747
Posted 31 March 2016 - 14:54
Dzięki.
Zmieniłem pola danych w liczniku.
poćwiczę do piątku na trenażerze i w weekend sprawdzę jak wyjdzie na szosie, bo bez tego ciężko będzie realizować plan.
Poza tym chciałbym opanować trzymanie mocy do perfekcji przed sezonem żeby jeździć czasówki pod moc.
#749
Posted 31 March 2016 - 15:59
#750
Posted 01 April 2016 - 06:08
W jaki sposób wyznaczyłeś sobie FTP? Test na drodze czy na ergometrze? Zakładam, że na dane z Tacx nie patrzysz, bo te są kompletnie nieprzekładalne na trening na szosie.
Chcesz dobrze wykorzystać te 7 godzin, to przede wszystkim oceń poprawnie swoje FTP. Interwały steruj mocą 3s jak już inni koledzy podpowiadali, ale pamiętaj, że ważniejsza jest średnia moc z interwału niż chwilowe utrzymanie mocy w danej strefie! To nie jest tak jak ze strefami tętna.
#751
Posted 01 April 2016 - 09:34
Ja trenuję na power2max z szacowanym pomiarem mocy na obie nogi, w poszczególnych treningach widzę rozbieżność o góra +/-1% w obie strony dla całościowej średniej z treningu. Przy mocniejszych interwałach zaczynają się większe rozbieżności - w sprincie 20s potrafię mieć rozkład 40/60.
U mnie na nowym P2M Type S rozbiezność jest mniej wiecej stała i wynosi coś pomiędzy 47/53 a 48/52. Jakoś się tym nie przejmuje dopuki FTP rośnie
Giant TCR Advanced 2016
#752
Posted 01 April 2016 - 11:06
Jeśli w końcówce interwału moc Ci mocno spada, to nie ma to nic wspólnego utratą mocy w lewej nodze, tylko raczej w obu. Naprawdę nie bierzesz pod uwagę, że interwały wykonujesz być może na zbyt wysokiej intensywności?
W jaki sposób wyznaczyłeś sobie FTP? Test na drodze czy na ergometrze? Zakładam, że na dane z Tacx nie patrzysz, bo te są kompletnie nieprzekładalne na trening na szosie.
Chcesz dobrze wykorzystać te 7 godzin, to przede wszystkim oceń poprawnie swoje FTP. Interwały steruj mocą 3s jak już inni koledzy podpowiadali, ale pamiętaj, że ważniejsza jest średnia moc z interwału niż chwilowe utrzymanie mocy w danej strefie! To nie jest tak jak ze strefami tętna.
Test FTP już kolejny raz wyznaczane na trenażerze z 20 min.
Spadek mocy dotyczy też treningu na trenażerze na stałym oporze przy stałym przełożeniu ze stałą kadencją. przy takim treningu moc mi spada mimo stałych oporów i kadencji.
Inaczej nie potrafię sobie tego wytłumaczyć jak spadek mocy jednej nogi.
#754
Posted 01 April 2016 - 11:22
Spadek mocy dotyczy też treningu na trenażerze na stałym oporze przy stałym przełożeniu ze stałą kadencją. przy takim treningu moc mi spada mimo stałych oporów i kadencji.
Inaczej nie potrafię sobie tego wytłumaczyć jak spadek mocy jednej nogi.
Uparłeś się z tą jedną nogą.
Skoro opór jest ten sam i kręcisz cały czas tak samo to zakładając, że spada moc lewej to musiałaby rosnąć prawej aby równie dobrze radzić sobie z tym samym oporem. A to już, kuźwa, podejrzane by było
Pisałem już, to raczej wina tacxa.
#755
Posted 01 April 2016 - 11:25
Uparłeś się z tą jedną nogą.
Skoro opór jest ten sam i kręcisz cały czas tak samo to zakładając, że spada moc lewej to musiałaby rosnąć prawej aby równie dobrze radzić sobie z tym samym oporem. A to już, kuźwa, podejrzane by było
Pisałem już, to raczej wina tacxa.
To fakt, że jak się rozgrzeje to trzeba trochę dokręcać bo spada opór.
#756
Posted 01 April 2016 - 11:31
Tak wygląda w miarę poprawnie wykonany długi interwał (wyłączyłem wygładzanie). Zwróć uwagę na skoki mocy chwilowej. To były interwały w strefie tempo, w moim przypadku coś w okolicach 265W, a chwilowa moc skacze o naprawdę spore wartości - od 200 do 400
Nie ma sensu starać się kurczowo trzymać wąskiego przedziału mocy, bo i tak to skazane jest na niepowodzenie. Po wygładzeniu do np 30 s cały wykres jest praktycznie płaski.
Zrób sobie test FTP na szosie, nie na trenażerze, masz teraz bepro z pomiarem na jedną nogę, to tego się trzymaj. Mogę Ci zagwarantować niemal na 100%, że ten spadek mocy jednej nogi to tak naprawdę wynik zbyt wysokiej mocy w interwale.
#757
Posted 06 April 2016 - 12:49
Przeglądając IQ dla e520 zauważyłem pola używające Xert™ Fitness Signature - MPA and Power i Fat and Carbohydrate
używają bardzo ciekawego serwisu: Xertonline - jest możliwość zaimportowania treningów ze Stravy (i/lub TraningPeaks) do jednego roku, z automatu przeprowadza później sporo analiz np. aktualną ocenę krzywej mocy, łącznie z W' bal (tu: High Intensity Energy w kJ) - jeszcze nie sprawdziłem z jakiego okresu (wygląda mi na ostatnie 6 tygodni), ale podczas importu dynamicznie to się zmieniało i mniej więcej odpowiada mojej bieżącej ocenie, choć W' podaje na dość niskim poziomie, ale to akurat może tłumaczyć aktualny brak możliwości zejścia w pobliże zera w intensywnych interwałach (z którymi jestem w plecy ).
Fajne wykresy, łącznie z oszacowaniem profilu kolarza, na początku nie wiedziałem co sobie ustawić jako profil wyjściowy, ale po wczytaniu danych z ostatniego roku na wykresie typu "sieć pajęcza" widać preferencje do GC Specialist, a następnie Climber (choć nawet do mediany trochę mi brakuje). Co ciekawe, każda aktywność ma swoją analizę, ocenę profilu jazdy (chodzi o profilowanie pod względem mocy na danych odcinkach czasowych), kJ, szacunku FTP...
Kurcze, pierwszy rzut oka, ale jestem pod wrażeniem.
No i co ciekawe mają dwa pola/apki(?) do IQ
Xert zamiast W' bal stosuje MPA - Maximal Power Available - Maximal Power Available (MPA™) is a measurement of the maximal power that can be produced by an athlete for a given exercise, factoring in fatigue. Simply, MPA establishes at every given instant, how much power you have.
Jak zwał, tak zwał, jak widać prawie na jedno wychodzi, choć trochę inne podejście - zresztą poczytaj sobie wyjaśnienia pod w/w odnośnikiem i inne, np. układanie treningów z MPA- dokładnie i ze szczegółami. Są standardowe treningi (sporo!) - co ciekawe z parametrami aktualnej wydajności (można dopasować pod potrzeby np. zmienić czas rozgrzewki)! Co ciekawe, moja pobieżna ocena bazująca na aktualnym doświadczeniu potwierdza prawidłowy dobór parametrów treningu, choć jest on dość wyśrubowany, ale nie niemożliwy.
Co ciekawe jest możliwość wydrukowania tabeli, eksportu do TCX (treningi garmina - ale chyba coś skopane, bo generuje błędny plik...) oraz ERG (sterowanie trenażerem i wczytanie do GoldenCheetah).
Chyba jak dla mnie bomba, ale... za dużo tego na pierwszy raz...
- puchaty and Koniunl like this
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#758
Posted 06 April 2016 - 13:49
Wczytałem sobie swoje dane ze stravy do xertonline i wychodzą mi dziwne rzeczy. Przede wszystkim ustawił mi Treshold Power na 350 W. Dziwne, bo ja oceniam ten próg u siebie na jakieś 300 W w tej chwili. Z kolei Cheetah wylicza mi W' na około 30 kJ a ten na 23 kJ'
Coś źle importuje z tej stravy albo źle wylicza. Na radarze jestem praktycznie wszędzie w 90 percentylu.
#760
Posted 06 April 2016 - 14:47
Poprawiło się, gdy samodzielnie uzupełniłem dane w zakładce Signature Calculator. Teraz jest OK.