Skocz do zawartości


Zdjęcie

Łańcuchy - Dyskusja Ogólna (Wybór, Wymiana, Modele, Itp.)


1880 odpowiedzi w tym temacie

#41 Darek80

Darek80
  • Użytkownik
  • 339 postów
  • Skądokolice Łowicza

Napisano 18 maj 2007 - 12:41

Nie lepiej kupić dobrą miarkę do łańcucha??....ja tak zrobiłem i słucham się jej jak wyroczni :-D

Chciałem zauważyć , że horny ostrzegał nas wszystkich jak to o mało nie wywalił nowego łańcucha dzięki takiej miarce. Pomiar przy pomocy tej miarki też opiera się na mierzeniu długości łańcucha więc musi uwzględniać wytarcie ringów o których wspomina wunderfaust. Zamiast więc 133 wymienie jak bedzie 133,2 mm.


a i tak wyszło ze najlepszy jest przymiar z nowego łańcucha - i najprostszy.

przymiar ? tzn o co dokładnie chodzi ? porównanie długości obu łańcuchów ? Jeżeli tak to skąd mam wiedzieć czy wyciągnięcie jest jeszcze dopuszczalne czy już musze wymieniać łańcuch ?

#42 xcracer

xcracer
  • Użytkownik
  • 391 postów
  • SkądMyszków

Napisano 18 maj 2007 - 18:43

Nie lepiej kupić dobrą miarkę do łańcucha??....ja tak zrobiłem i słucham się jej jak wyroczni :-D

Chciałem zauważyć , że horny ostrzegał nas wszystkich jak to o mało nie wywalił nowego łańcucha dzięki takiej miarce. Pomiar przy pomocy tej miarki też opiera się na mierzeniu długości łańcucha więc musi uwzględniać wytarcie ringów o których wspomina wunderfaust. Zamiast więc 133 wymienie jak bedzie 133,2 mm.


a i tak wyszło ze najlepszy jest przymiar z nowego łańcucha - i najprostszy.

przymiar ? tzn o co dokładnie chodzi ? porównanie długości obu łańcuchów ? Jeżeli tak to skąd mam wiedzieć czy wyciągnięcie jest jeszcze dopuszczalne czy już musze wymieniać łańcuch ?


czyli uważasz, że metoda sprawdzania miarką jest zła?????

#43 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 18 maj 2007 - 19:33

zla nie jest o ile miarka nie jest do bani.

#44 xcracer

xcracer
  • Użytkownik
  • 391 postów
  • SkądMyszków

Napisano 18 maj 2007 - 20:07

i do tego właśnie zmierzam..... używając dobrej miarki pomiar będzie napewno dokładniejszy niż przy użyciu innych metod...

#45 Gosc_Jelitek_*

Gosc_Jelitek_*
  • Gość

Napisano 21 maj 2007 - 09:22

A gdzie można kupić taką miarkę? Szukałem w skelpach internetowych i nie mogłem znaleźć :-(

#46 xcracer

xcracer
  • Użytkownik
  • 391 postów
  • SkądMyszków

Napisano 21 maj 2007 - 15:13

w każdym sklepie rowerowym, który współpracuje z Velo. ja używam Park Tool Chain Checker 2 i uważam, że jest najlepsza ze wszystkich jakie miałem. jeśli nie będziesz mógł nigdzie kupić daj znać, zamówie i Ci wyśle.....

#47 SQEERN

SQEERN
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • SkądOstrów W.L.K.P

Napisano 21 maj 2007 - 18:51

Czy zdażyło sie komuś z Was zerwać łańcuch w czasie jazdy szosówką?


tak, mi się kiedyś zdarzyło ;)

#48 Gosc_Jelitek_*

Gosc_Jelitek_*
  • Gość

Napisano 21 maj 2007 - 21:44

xcracer, dziękuję za propozycję, narazie będe mierzył suwmiarką bo nie mam skąd wybrzebać stówki na ten sprzęcik.

#49 Darek80

Darek80
  • Użytkownik
  • 339 postów
  • Skądokolice Łowicza

Napisano 22 maj 2007 - 20:34

Dziś z przerażeniem odczytałem wynik suwmiarkowy 133,7 na łańcuchu a jeszcze 250 km temu było 133,1 mm.
Widocznie po przekroczeniu pewnego momentu łańcuch jest jak guma od majtek tylko , że w jedną stronę ;-) .
Jeżeli próba daje wynik 133 to lepiej sprawdzać wynik co wyjazd. Swoją drogą jestem ciekaw ile campa C9 wytrzyma. Mam nadzieje , że w tym sezonie nie bede musiał myśleć o wymianie.
Aha w instrukcji campy do C9 (link ponieżej) jest wartość graniczna kiedy łańcuch należy wymienić 132,6 mm.
http://www.campagnol...-cat9V-2000.pdf

Aha co sądzicie o metodzie trzechłańcuchów (podmiana co 1000 km) ?

#50 Gosc_Jelitek_*

Gosc_Jelitek_*
  • Gość

Napisano 22 maj 2007 - 21:29

Dadi a jaki masz łańcuch??

#51 Darek80

Darek80
  • Użytkownik
  • 339 postów
  • Skądokolice Łowicza

Napisano 23 maj 2007 - 08:57

Dadi a jaki masz łańcuch??

miałem , miche corsa 9 http://www.bikom.pl/...products_id=123
a teraz jest campa c9 :-)
Mam jeszcze takie pytanie czy w szosie dobiera się długość łańcucha tak jak w mtb tzn
z przodu na małym blacie a z tyłu na kasecie na największej zębatce z pominieciem przerzutki + 2 ogniwa (2 cale) więcej ? Czy to jest dobra metoda doboru długości łańcucha dla szosy (dla krótkiego wózka) ?

#52 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 23 maj 2007 - 20:13

polecam faq ;-)

#53 Darek80

Darek80
  • Użytkownik
  • 339 postów
  • Skądokolice Łowicza

Napisano 23 maj 2007 - 20:25

polecam faq ;-)

Ale mi głupio... :oops: Najciemniej pod latarnią

#54 £ukasz

£ukasz
  • Użytkownik
  • 105 postów
  • SkądMałe miasto ;)

Napisano 27 maj 2007 - 19:09

Ja mam do Was jeszcze pytanko odnośnie smarowania łańchucha - czy podczas jazdy w tak upalne pogody smar w łańcuchu wysycha? :mrgreen: Czy należy wtedy częściej smarować?
Generalnie - jak często smarujecie łańcuchy?

#55 Gosc_Jelitek_*

Gosc_Jelitek_*
  • Gość

Napisano 27 maj 2007 - 19:17

ja smaruję łańcuch jak widzę że jest cały oblepiony brudem...czyli mniej więcej raz na 3-4 długie wypady (nie liczę tutaj krótkich treningów)

#56 kr1s1983

kr1s1983
  • Użytkownik
  • 829 postów
  • SkądNowy Sacz

Napisano 06 czerwiec 2007 - 12:45

ja natomiast zmieniam lancuch co sezon,pewnie ebdzie tutaj z 6,7 tys km na jednym i zakladam nowy i jakos zawsze to dziala.Nie chcialo by mi sie zmieniac ich co chwile latac z jakimis pomiaram itp poza tym koszt lancucha zniecheca do wymian tak czesto

#57 Darek80

Darek80
  • Użytkownik
  • 339 postów
  • Skądokolice Łowicza

Napisano 06 czerwiec 2007 - 12:55

ja natomiast zmieniam lancuch co sezon,pewnie ebdzie tutaj z 6,7 tys km na jednym i zakladam nowy i jakos zawsze to dziala.Nie chcialo by mi sie zmieniac ich co chwile latac z jakimis pomiaram itp poza tym koszt lancucha zniecheca do wymian tak czesto

Ja trochę zwlekałem z wymianą (po ~3 kkm) i już mi łańcuch skakał po kasecie. W sumie musiałem wymienić 15,17 (po 18 zł sztuka). Nie warto więc chytrzyć albo zaniedbywać częstych pomiarów zwłaszcza będąc na skaraju dopuszczalnego wydłużenia łańcucha.
kr1s1983 musisz widocznie łagodnie jeździć. Ja często przyśpieszając , ruszając z miejsca staje (jazda [przez miasto) na pedały (50/16) i to może wykańczać łańcuch.
Swoją droga to zastanawiam się nad OK.

#58 Gosc_Arek_*

Gosc_Arek_*
  • Gość

Napisano 07 czerwiec 2007 - 14:38

To co powiesz Dadi na to, ze ja przejechalem na jednym lancuchu w tamtym sezonie ok 10k km od kwietnia od pazdziernika i nic mi nie przeskakiwalo? Rowniez wyscigi, a i na treningach turystycznie bynajmniej nie jezdze. W tym sezonie wymienilem lancuch, ale na kole treningowym mam stara kasete z zeszlego sezonu i przeskakuja tylko skrajne zebatki, ktore byly najmniej uzytkowane.

#59 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 07 czerwiec 2007 - 15:14

no tak.. jesli jezdzisz na jednym lancuchu to sie nie dziwie, ze nic nie przeskakiwalo.
jakbys po tych 10 tysiacach wymienil lancuch na nowy to nie ma szans zeby to chodzilo bez zadnych zgrzytow.

#60 Gosc_Arek_*

Gosc_Arek_*
  • Gość

Napisano 07 czerwiec 2007 - 15:59

No przeciez wyraznie napisalem, ze po tych 10tys wymienilem lancuch, ale stara kasete mam na treningowym kole, wiec nadal na niej jezdze!! Chodzi wszedzie plynnie, poza dwoma skrajnymi zebatkami.



Dodaj odpowiedź