Skocz do zawartości


Zdjęcie

Łańcuchy - Dyskusja Ogólna (Wybór, Wymiana, Modele, Itp.)


1880 odpowiedzi w tym temacie

#1861 Mattpl

Mattpl
  • Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 02 luty 2023 - 09:40

Z ultegra 6800 11s, zamiennie w zależności od warunków wosk squirta lub olej rohloff

#1862 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 03 maj 2023 - 14:32

Forum odżyło, wiec czas na pytanie:

Jeżdżę na kilka woskowanych łańcuchów różnych marek, jeden 11s KMC mimo niewielkiego przelotu i wciąż akceptowalnej wydłużeniu słabo zmienia biegi na kasecie, szczególnie w okolicy 4/5 przełożenia. Czy to może świadczyć o jego zużyciu?

#1863 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2204 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 maj 2023 - 14:40

Może tak być, łańcuch pracuje we wszystkich płaszczyznach a pomiar pokazuje tylko „wydłużenie”. Możesz z ciekawości sprawdzić jak bardzo można wygiąć łańcuchy na boki.

#1864 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 03 maj 2023 - 15:15

Dzięki za wskazówkę. Rzeczywiście w porównaniu do łańcucha,który zmienia biegi poprawnie ten ma dużo większy luz na boki.

Wyrzuciłem już do kosza.

#1865 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 06 lipiec 2023 - 05:35

Czy miał ktoś styczność z podróbami spinek KMC 10s? Zakupiłem takie spinki i okazało się, że mogę je założyć jak i zdjąć palcami bez pomocy korby czy też jakiegoś narzędzia (zawsze przy założeniu trzeba było naciągnąć łańcuch korbą, żeby spinka wskoczyła na swoje miejsce) a poza tym od początku przeskakują na zębatkach jakby miały parę kkm przebiegu. 



#1866 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 06 lipiec 2023 - 05:35

Czy miał ktoś styczność z podróbami spinek KMC 10s? Zakupiłem takie spinki i okazało się, że mogę je założyć jak i zdjąć palcami bez pomocy korby czy też jakiegoś narzędzia (zawsze przy założeniu trzeba było naciągnąć łańcuch korbą, żeby spinka wskoczyła na swoje miejsce) a poza tym od początku przeskakują na zębatkach jakby miały parę kkm przebiegu. 



#1867 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 06 lipiec 2023 - 05:43

Spinki KMC od zawsze były dwóch typów: wielokrotnego i jednokrotnego użytku.

 

Spinki wielokrotnego użytku chodzą o wiele luźniej.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1868 Jacko

Jacko
  • Użytkownik
  • 37 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 06 lipiec 2023 - 09:44

Jak rozróżnić jednorazowe od wielokrotnych?



#1869 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 06 lipiec 2023 - 10:21

Wielorazowe maja "R" na końcu nazwy modelu (wytłoczone w metalu), a na blistrze będzie napisane "Reusable" (w przeciwieństwie do Non-Reusable, które są jednorazowe).

 

Jednorazówki są rzadziej spotykane, ale pojawiają się tu i ówdzie.


  • slaweko lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1870 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 06 lipiec 2023 - 10:27

Spinki KMC od zawsze były dwóch typów: wielokrotnego i jednokrotnego użytku.

 

Spinki wielokrotnego użytku chodzą o wiele luźniej.

To w takim razie zawsze miałem jednokrotnego a zakładałem po paręnaście razy. Oczywiście później już lżej się zakładało ale nie było problemów. A co z tym przeskakiwaniem na zębatce? Występuje w momencie jak spinka schodzi z ostatniego zęba zębatki. 



#1871 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 06 lipiec 2023 - 10:30

Z tymi spinkami jest jak z Powerlockiem SRAM-a - teoria swoje, a życie swoje ;) Ja tam jeszcze nie widziałem, żeby "zaciągnięta" spinka kiedykolwiek się rozpięła, choć faktycznie taka "poluzowana" spinka wymaga odrobinę więcej uwagi przy montażu.

 

Spinka ma odrobinę inny kształt niż ogniwo, więc może delikatnie podskakiwać. Aczkolwiek nie ma to absolutnie żadnego znaczenia dla pracy łańcucha, co najwyżej na stojaku wygląda niekorzystnie.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1872 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 06 lipiec 2023 - 10:36

 U mnie w momencie zejścia spinki z łańcucha jest właśnie delikatny jakby przeskok i stuknięcie. Podczas jazdy jest wyczuwalne i bardzo denerwujące. Nigdy tak nie miałem z nową spinką . Jak się zaczynało to pojawiać to wtedy zmiana na nową i spokój na parę kkm. Teraz od początku po założeniu nowej spinki.



#1873 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 06 lipiec 2023 - 10:42

A nie masz przypadkiem spinki "szerokiej 10s" do Campy zamiast wąskiej/standardowej?

 

KMC ma dwa typy spinek 10-rzędowych: jedną dla starych łańcuchów Campy (kiedy Campa miała jeszcze swój standard, szerszy od obecnego - o ile dobrze pamiętam, 5.9 vs 5.5 mm) i drugi dla wszystkich nowych łańcuchów 10-rzędowych.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1874 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 06 lipiec 2023 - 11:30

Nie wiem czy te starsze można jeszcze gdzieś kupić. Ta ma symbol CL 559 R. Nigdy nie miałem problemów ze spinkami. Te trochę zużyte zakładałem jeszcze na wykończenie do MTB i dało się jeździć. Teraz na tej nowej to koszmar. Nie wiesz może czy KMC produkuje w Chinach? Zamówiłem dwie sztuki. Myślałem, że przyjdą w blistrze a przyszły w oddzielnych woreczkach z napisem Made in China. 



#1875 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 06 lipiec 2023 - 11:42

CL559R jest wielorazowa i powinna pasować do wszystkich nowoczesnych łańcuchów 10-rzędowych.

 

Nie mam pojęcia, gdzie produkują. Sprowadzamy towar od sprawdzonych dostawców i mówiąc szczerze, nie musimy się nad tym zastanawiać.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1876 Rowerex

Rowerex
  • Użytkownik
  • 230 postów

Napisano 06 lipiec 2023 - 12:05

Użytkownik napędu idzie do sklepu rowerowego i prosi o spinkę 10rz i taką dostaje - albo jest coś więcej na niej oprócz napisu 10S, albo najczęściej nic więcej nie ma - to samo w sklepach internetowych...

 

U mnie stukają wszystkie spinki 10-rzędowe kupowane w różnych sklepach, więc w końcu zadałem sobie pytanie, czy warto dopłacać za jakieś polecane i niestukające "firmowe", które trzeba skądś tam ściągać dokładając jeszcze koszty wysyłki, w dodatku nie mając żadnej pewności, że nie dostanie się takiej samej jaką się ma, czyli tylko z napisem 10S... - stwierdziłem, że jeżeli nie mieszka się miejscowości w której taką spinkę można dostać w jednym z wielu sklepów rowerowych, a w takiej niestety nie mieszkam, to jednak nie warto...



#1877 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 07 lipiec 2023 - 05:35

Założyłem inną spinkę, którą luźna nie była i ciężej było założyć ale dalej to samo czyli przeskakuje na zębatce i nie jest to jakieś delikatne tylko mocny przeskok. Wychodzi na to, że nie spinki niewinne. Może te ogniwa, które łączy spinka zużyły się? Tylko jak je usunę to łańcuch będzie za krótki(sam łańcuch ok, zużycie max 10 %) Brak mi już pomysłów.



#1878 JHartman

JHartman
  • Użytkownik
  • 383 postów
  • SkądWarszaw

Napisano 07 lipiec 2023 - 18:00

Niektóre spinki są kierunkowe - byłem tym bardzo zdziwiony jak odwrócenie spinki Connex rozwiązało problem przeskakiwania na najmniejszej koronce.

Pozdrawiam

#1879 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 08 lipiec 2023 - 04:51

Założyłem spinkę do nowego łańcuch i wszystko jest ok czyli ogniwa do których zakłada się spinkę zużyły się/rozciągnęły? Nie wiem dlaczego takie coś ale szkoda prawie nowego łańcucha wyrzucać. Trzeba będzie pinem zapiąć i sprawdzić czy będzie lepiej. 



#1880 stomek

stomek
  • Użytkownik
  • 506 postów

Napisano 08 lipiec 2023 - 04:54

CL559R jest wielorazowa i powinna pasować do wszystkich nowoczesnych łańcuchów 10-rzędowych.

 

Nie mam pojęcia, gdzie produkują. Sprowadzamy towar od sprawdzonych dostawców i mówiąc szczerze, nie musimy się nad tym zastanawiać.

Dostałem info od KMC, że produkują na Tajwanie, w Chinach a także w Polsce. Myślałem, że Tajwan nie lubi się z Chinami ;)





Dodaj odpowiedź