Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bb30 Jak Z Tym Żyć


34 odpowiedzi w tym temacie

#1 kaloo

kaloo
  • Użytkownik
  • 614 postów

Napisano 17 sierpień 2015 - 13:48

mam ramę specialized tarmac sl2 z 2013 roku, z korbą pod bb30 fsa gossamer.

Zaczął się standardowy problem czyli trzaski/strzelania.

 

 

z tego co czytałem to trzaski są powodowane przez obluzowane w mufie ramy łożyska, jeśli jestem w błędzie to mnie poprawcie.

 

czy wyprowadzenie łożyska na zewnątrz ramy usunie problem strzelania ?

czy ten adapter http://www.praxiscyc...ecialized-osbb/będzie pasować i rozwiąże problem, czy może polecacie jakiś inny adapter i przejście na jakiś inny standard niż BB30, choć nie ukrywam, że chciałbym zostać przy bb30

 

czy ten adapter praxis works, jeśli dobrze rozumiem, przenosi łożyska na zewnątrz ramy i dalej jest to standard bb30 i mogę do niego wsadzić moją korbę fsa ?

 

z góry dzięki za odpowiedzi



#2 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 17 sierpień 2015 - 16:40

Ten wklad jest pod ich korbe, lozyska 30mm i 28mm.
Jak chcesz zostawić korbę, którą masz, to osadź łożyska na Loctite.

#3 kr1s1983

kr1s1983
  • Użytkownik
  • 829 postów
  • SkądNowy Sacz

Napisano 17 sierpień 2015 - 19:00

mi ostatnio tez zaczely strzelac.Wykrecili korbe a lozyska same wypadly:)teraz zalozyli mi to wlasnie na loctite i narazie cisza



#4 mburs

mburs
  • Użytkownik
  • 347 postów
  • SkądPoznań

Napisano 17 sierpień 2015 - 19:11

Fajny suport tylko szybko pada. Sam zajechałem w ok 4 tys km, ale w Cruxie to mógł bardziej obrywać- brud, woda, mróz, jazda na twardych przełożeniach. Poszedłem na łatwiznę i wymienili mi na nowy (chyba za 130 polskich), ale to koszty mniejsze niż ten adapter z linka.



#5 kaloo

kaloo
  • Użytkownik
  • 614 postów

Napisano 17 sierpień 2015 - 20:52

A jest jakiś adapter który wywali łożyska z ramy na zewnątrz i będzie to działać z korbą bb30 ?

mburs, jakiej firmy kupiłeś łożyska ?

#6 mburs

mburs
  • Użytkownik
  • 347 postów
  • SkądPoznań

Napisano 17 sierpień 2015 - 20:56

Eee, nie wiem, chyba Speca, robili mi w serwisie Speca, jak się dowiem to napiszę, ale to szybko nie nastąpi ;(



#7 kaloo

kaloo
  • Użytkownik
  • 614 postów

Napisano 17 sierpień 2015 - 21:03

A możesz mi podać namiary na ten serwis ?

#8 mburs

mburs
  • Użytkownik
  • 347 postów
  • SkądPoznań

Napisano 17 sierpień 2015 - 21:06

Poznań, Rowery Rybczyński

http://www.rowery-ry...ki.pl/index.php


  • kaloo lubi to

#9 palli

palli
  • Użytkownik
  • 580 postów
  • SkądKonstancin

Napisano 17 sierpień 2015 - 21:35

A jest jakiś adapter który wywali łożyska z ramy na zewnątrz i będzie to działać z korbą bb30 ?

Będzie ciężko znaleźć pod korbę BB30. Jeżeli chciałbyś przejść na Shimano, to Rotor robi fajne adaptery BB4224.

#10 kaloo

kaloo
  • Użytkownik
  • 614 postów

Napisano 18 sierpień 2015 - 08:43

Myślałem o shimano, ale będzie mnie razić w oczy, bo wszystko nam ze srama. Chyba zacznę od osadzenia łożysk na klej, jak to nie pomoże to zmienię korbę.

#11 palli

palli
  • Użytkownik
  • 580 postów
  • SkądKonstancin

Napisano 18 sierpień 2015 - 12:42

Fakt, w tym przypadku zmiana raczej odpada. Osadź nowe łożyska na Loctite 609/641 i powinno być lepiej.

#12 kaloo

kaloo
  • Użytkownik
  • 614 postów

Napisano 27 sierpień 2015 - 16:43

jednak zmieniłem zdanie, wygląd nie jest tak istotny jak bezproblemowa jazda.

chcę przejść na korbę z osią 24mm.

jak będzie chodzić korba ultegra 6800 z napędem 10 rzędowym ?

jaki adapter najlepiej  wybrać, myślałem o patencie - adapter bb30 do bsa i w to suport shimano, da się tak zrobić ?

czy ten adapter będzie pasować http://www.cyklomani...ite,id1064.html

 



#13 Gosc_amrek1_*

Gosc_amrek1_*
  • Gość

Napisano 22 wrzesień 2016 - 09:46

Witam,

 

Czy ktoś ma doświadczenie z wybijaniem łożysk BB30 ?

 

W celu wyeliminowywania trzasków postanowiłem wybić łożyska, wyczyścić, przesmarować i wcisnąć je ponownie.

Zakupiłem stosowny wybijak jednak łożysko w ogóle się nie rusza. WD40 nie pomaga, stukam mocniej, słabiej, wybijak ustawiam tak żeby z każdej strony pukać i nic ... łożysk ani drgnie !

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak to wybić ?

Czytałem coś o podgrzewaniu ale wydaje mi się że miało by to sens w ramie aluminiowej a ja mam carbon ?

 



#14 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 22 wrzesień 2016 - 10:33

Tu masz pare opcji, bez mlotkowania i obrobki cieplnej :)



#15 marb

marb
  • Użytkownik
  • 288 postów
  • Skądsouth

Napisano 22 wrzesień 2016 - 15:57

Witam,

 

Czy ktoś ma doświadczenie z wybijaniem łożysk BB30 ?

 

W celu wyeliminowywania trzasków postanowiłem wybić łożyska, wyczyścić, przesmarować i wcisnąć je ponownie.

Zakupiłem stosowny wybijak jednak łożysko w ogóle się nie rusza. WD40 nie pomaga, stukam mocniej, słabiej, wybijak ustawiam tak żeby z każdej strony pukać i nic ... łożysk ani drgnie !

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak to wybić ?

Czytałem coś o podgrzewaniu ale wydaje mi się że miało by to sens w ramie aluminiowej a ja mam carbon ?

A nie wystarczy na razie smarowanie bez wybijania?

Dwa razy miałem z tym problem i rozwiązałem go tak, że po zdjęciu korby kładłem ramę na boku polałem łożysko smarem shimanowskim do łańcuchów, pokręciłem trochę i zostawiłem w tej pozycji na jakiś czas. Powtórzyłem z drugą stroną i trzaski ucichły. Za pierwszym razem cisza była przez jakieś 4000 km, za drugim przez jakiś 1000 (coś zaczynało lekko pykać). 



#16 Gosc_amrek1_*

Gosc_amrek1_*
  • Gość

Napisano 23 wrzesień 2016 - 06:32

Dzięki za porady,

Samo smarowanie to była moja pierwsza czynność i nie pomaga, ale to był gęsty smar. może spróbuje coś rzadszego.



#17 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 23 wrzesień 2016 - 08:25

Jak nie zrobisz tego raz a pozadnie, to bedziesz co chwila do tego zagladal.

#18 Gosc_amrek1_*

Gosc_amrek1_*
  • Gość

Napisano 23 wrzesień 2016 - 08:36

co masz na myśli raz a porządnie ? Masz na myśli zastosowanie adapterów do łożysk na gwint ?

 

Wydaje mi się że taki serwis jest konieczny co jakiś czas. Np. po jeździe w mokrych warunkach smar się wypłuka wpadnie trochę brudu i znowu zacznie trzeszczeć ...

 

Strasznie mnie to irytuje bo niby kupujesz super rower, czytasz te opinie i opisy w necie, na blogach, w gazetach o tym jaki lekki, zwrotny szybki itd. i nikt nie wspomina o tym że ten system to totalna porażka. Siła marketingu ...

 



#19 kaloo

kaloo
  • Użytkownik
  • 614 postów

Napisano 23 wrzesień 2016 - 09:04

Wywal to bb30 i wsadź adapter rotora 4224, albo adapter fsa/sram bb30 do bsa i będzie po problemie. Koszt tej operacji 500-900 zł, w zależności jaką korbę dokupisz.

#20 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 23 wrzesień 2016 - 09:06

I dlatego zawsze szukam suportu na bsa. Trochę mniej sztywny, ale nie trafia mnie szlag po 10 km jednostajnego skrzypienia.

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman




Dodaj odpowiedź