Skocz do zawartości


Jakiej Szerokości Opon / Szytek Używacie? 23,25 Czy 28?


40 odpowiedzi w tym temacie

#21 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 01 styczeń 2016 - 22:40

Remerx w ogóle ma "trudne" obręcze, o czym już wspominałem, ale mimo wszystko dużo zależy od techniki montażu. Najważniejsza rzecz przy naciąganiu zwłaszcza ostatniego fragmentu opony to umieszczenie obu stopek opony w najgłębszym miejscu obręczy.

Dobrze wyjaśnia to ten film:

Obręcz Remerx Magic ma szczególnie wąskie "łoże", i być może to jest powodem trudności.

http://allegro.pl/un...5847389128.html

Chyba że problem występuje już przy zakładaniu pierwszej stopki opony. Jeśli tak, to po prostu zewnętrzna średnica obręczy jest większa niż być powinna. I to jest moim zdaniem problem producenta (albo źle zaprojektowana, albo zbyt duże tolerancje produkcyjne), bo jednak jakieś normy tutaj chyba powinny obowiązywać.

 



#22 Gosc_gocu_*

Gosc_gocu_*
  • Gość

Napisano 01 styczeń 2016 - 22:54

Remerx to tylko przykład na to że stwierdzenie "Opona powinna dać się założyć palcami, zwłaszcza zwijana. Jeśli są takie trudności, to coś jest nie tak." jest bezsensownym ogólnikiem.

 

A to co sugerujesz to oczywistość, nie trzeba mi tego tłumaczyć.



#23 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 01 styczeń 2016 - 23:14

 

A to co sugerujesz to oczywistość, nie trzeba mi tego tłumaczyć.

Zapomniałem, że Ty wiesz wszystko i na każdy temat, ale inni może skorzystają.


  • Kresowiak lubi to

#24 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 01 styczeń 2016 - 23:24

Marvelo, nie udawaj. Tego się nie da zapomnieć :cry:   pozdr



#25 Gosc_gocu_*

Gosc_gocu_*
  • Gość

Napisano 02 styczeń 2016 - 14:26

Dobra, przepraszam, zwracam honor... wziąłem się za to jeszcze raz i tak jak ten gość z filmiku wpychałem oponę do wnętrza obręczy centymetr po centymetrze. Widocznie kiedyś wpychałem za słabo, bo teraz się udało ją założyć. I faktycznie - bez łyżki. Remerx, opona - Maxxis Raze, drutówka.

 

Trzeba tylko cały czas pilnować żeby opona nie "uciekła" z powrotem pod krawędzie obręczy, wystarczy że ucieknie na długości kilku centymetrów i założenie opony znów staje się problematyczne.



#26 Kresowiak

Kresowiak
  • Użytkownik
  • 532 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 luty 2016 - 17:16

Nie wiem, jakich opon i detek używa kolega na filmiku, ale u mnie są bardzo sprężyste i od razu wracają na swoje leże. Nie da się.

#27 Kresowiak

Kresowiak
  • Użytkownik
  • 532 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 luty 2016 - 18:06

Spróbowałem z drutówką 20" i weszła bez większego wysiłku...drutówka firmy Schwalbe. Możliwe, że Vittorie są jakoś inaczej wyprodukowane? 



#28 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 07 kwiecień 2016 - 06:53

A czemu nie?

#29 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 07 kwiecień 2016 - 08:17

Jeżdżę na 17.5mm wew i 23mm zew szerokosci obreczach, teraz będzie chyba już 5 sezon i w zdecydowanej większości były to opony właśnie 23mm.
Tabelki są dobre żeby nie zrobić sobie krzywdy.

#30 blaha

blaha
  • Użytkownik
  • 39 postów
  • SkądSwarzędz

Napisano 31 maj 2016 - 10:13

Jeździ ktoś z was na feldze 622x13C z oponą 700x25C?
 



#31 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 31 maj 2016 - 18:36

Tak, działa spoko choć mam o 0,6mm szerzej

#32 rowerzystaPomocy

rowerzystaPomocy
  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 09 kwiecień 2017 - 12:30

Hej

Takie pytanko - pod ffwd f4r https://www.bike24.c...u=1000,4,123,30, najlepsze będa szytki 23mm?



#33 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 09 kwiecień 2017 - 13:09

Najlepsze będzie wytrenowane, mocne kopyto hehe. Tak, będą ok. Niektórzy preferują 25mm ale jak masz kilkuletnią ramę to możesz mieć problem z "wąskimi" widelcami. Ja jeżdzę na szytkach i oponach 23mm i gdzieś mam modę i tabelki.

#34 rowerzystaPomocy

rowerzystaPomocy
  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 09 kwiecień 2017 - 13:56

W obecnym rowerze mam oponki 700x25c, żeby mieć to samo w przypadku szytek to powinienem brać 25mm, czy też szytki po napompowaniu inaczej nabierają szerokości? Druga sprawa, to czy te obręcze ffwd f4r przyjmą 25mm bez problemu?



#35 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 09 kwiecień 2017 - 15:45

Pytałem o to samo wcześniej, a dziś już sam wiem. Jak chcesz 25mm balon szytki to kup rozmiar 25. Pewnie jakieś drobne różnice występują, ale to już w zależności od firmy czyli tak jak w oponkach.



#36 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 24 lipiec 2019 - 09:34

Witam 

czytałem post na poprzedniej stronie odnośnie szerokości szytek vs szerokość obręczy że mniej więcej wymiar szytki powinien sie zgadzać z szer obręczy

 

przesiadłem się z opony 25mm na szytke 23mm i .... i trochę zęby dzwonią  :)

 

pytanie mam takie czy na obręcz karbonową pod szytke, obręcz o szerokości zewn 20,5 mm

można założyć szytke 25mm ? 

obecna szytka 23mm jest podobnej szerokośći jak obręcz po założeniu prawie nie ma balona na boki,

 

szytka 25 będzie już szersza , komfort się zapewne poprawi ale - czy :

 

ma to jakieś konsekwencje ? bezpieczeństwo itd , jakieś istotne wady czy przeciwwskazania w zakładaniu szytki 25mm na obręcz 20,5 (załóżmy 21mm ) że będzie po te +- 2mm na strone szersza od obręczy ryzyko zsunięcia na zakręcie czy coś ? 

 

 

Pozdrawiam 

 

 



#37 Rappid

Rappid
  • Użytkownik
  • 147 postów
  • Skądireland

Napisano 24 lipiec 2019 - 10:41

@MaciekTu, na moim drugim komplecie kół (zimowych), Mavic Ultimate, mam naklejone Sprintery 25mm.

Szerokość obręczy to 21mm. Wszystko chodzi elegancko ;)

Troche wystaje po bokach ale to nic nie przeszkadza.



#38 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 24 lipiec 2019 - 10:53

dzieki ,

na zagranicznych forach też mozna znaleźć pojedyncze opinie ze wszystko działa i jeżdżą choć zasadniczo szer powinna być podobna, 

rozważe zmiane przynajmniej w tylnym kole zanim plomby zgubie,  a jak już zjade 23 zmienie z pewnością na 25 :) 

 

Pozdrawiam 

 



#39 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 24 lipiec 2019 - 13:39

Obręcze 20 czy 21mm to archeologia niestety. Poprawnie powinno być tak jak napisałeś, opona/szytka powinna być węższa o ok. 5% od obręczy. Tak, węższa od obręczy, a ta powinna mieć profil przypominający literkę U. 

Ale oczywiście, to co masz tez się nadaje do jazdy, przecież ludzie tak jeździli przez wiele, wiele lat i uzyskiwali bardzo dobre wyniki, po prostu obecna wiedza doprowadziła do tego, iż uznano za optymalny układ oponę/szytke o 5% węższa od profilu obręczy. 



#40 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 24 lipiec 2019 - 13:51

ok, no tylko że koła nie są archeologiczne mają rok,  są w bieżącej ofercie, dobrze wiedzieć na przyszłość. 

oki dzieki 

 

chodziło mi o to czy nie wiąże sie to z ryzykiem na przykład zerwania szytki na zakręcie czy coś w tym stylu, że nie będzie optymalnie to jakoś zniosę  ale że miałbym nie mieć zembów bo straciłem opone na zakręcie - to już gorzej :) 

Pozdr 





Dodaj odpowiedź