Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rower Na Firmę. Odliczenie Vat-U


15 odpowiedzi w tym temacie

#1 chlebu

chlebu
  • Użytkownik
  • 651 postów
  • SkądKrosno

Napisano 17 luty 2016 - 10:14

Cześć.

Kupował ktoś rower na firmę i odliczał vat?

Były jakieś problemy ze strony US?

 

Dzięki



#2 lukeuszlfc

lukeuszlfc
  • Użytkownik
  • 127 postów

Napisano 17 luty 2016 - 11:23

Cześć.

Kupował ktoś rower na firmę i odliczał vat?

Były jakieś problemy ze strony US?

 

Dzięki

 

Nie ma problemu jeżeli uzasadnisz, że rower służy do wykonywania Twojej działalności gospodarczej - dojazd do klienta, dojazd do miejsca pracy, dojazd na szkolenia - takie umotywowanie dla urzędu skarbowego jest wystarczające. Kupując na firmę później bez problemu kosztem uzyskania przychodów są wszelkiego rodzaju wydatki poniesione z eksploatacją i utrzymaniem środka trwałego - zakup części, serwis - oczywiście udokumentowany fakturą. Nieważne jaki to jest rower. Ale jak na fakturze będzie wpisane "rower wyczynowy" to urząd skarbowy może się doczepić. Ale jak będzie "rower", "rower XYZ (gdzie XYZ to nazwa firmy)" to nie doczepia się niczego. 

 

Wszystko jest identycznie jak w przypadku samochodu.

 

Rower można wrzucić jednorazowo w koszty, nie wymaga amortyzacji, jeżeli jesteś nowym przedsiebiorcą lub małym przedsiebiorcą. :) 

 

 

Kilka pierwszych lepszych linków z googla ;)

http://poradnik.wfir...e-twojej-firmie

https://www.infakt.p...rower-na-firme/

http://www.vat.pl/ak...-kosztem-10062/

http://roweroweporad...czy-sie-oplaca/



#3 eni4c

eni4c
  • Użytkownik
  • 38 postów

Napisano 17 luty 2016 - 11:33

Nie jest identycznie jak w przypadku samochodu, ponieważ przy rowerze odliczasz 100% VAT. W przypadku samochodu zazwyczaj 50%.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#4 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 17 luty 2016 - 11:53

Odliczałem VAT od roweru w całości jakieś 3 lata temu. Żadnych problemów. Nie musiałem nic uzasadniać, faktura przeszła bez żadnych kłopotów. W moim przypadku jestem vatowcem i mam zryczałtowany podatek dochodowy, więc mogłem odliczyć tylko vat (nie wykazuję kosztów, nie mam magazynu, etc). Innych kosztów eksploatacji roweru już nie odliczałem. 

 

W rzeczy samej nieraz do pracy dojeżdżam na rowerze (wprawdzie nie na tym, który rozliczałem), więc taki wydatek w moim przypadku był jak najbardziej uzasadniony. 

 

pozdr

 



#5 lukeuszlfc

lukeuszlfc
  • Użytkownik
  • 127 postów

Napisano 17 luty 2016 - 12:07

Nie jest identycznie jak w przypadku samochodu, ponieważ przy rowerze odliczasz 100% VAT. W przypadku samochodu zazwyczaj 50%.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

 

Miałem na myśli uzasadnienie ekonomiczne kosztu uzyskania przychodu :)  W samochodzie jest 50% vat i ubezpieczenie do wartości 20.000 euro :)



#6 eni4c

eni4c
  • Użytkownik
  • 38 postów

Napisano 17 luty 2016 - 12:19

Ja nawet słyszałem o przypadkach, ze ktoś kupował dwa rowery na jednoosobowa działalność. 😄


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#7 chlebu

chlebu
  • Użytkownik
  • 651 postów
  • SkądKrosno

Napisano 17 luty 2016 - 12:29

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Zamówiłem Canyon'a więc zapłaciłem kwotę netto. Oczywiście mam VAT UE

Nie wiem tylko co oni wpiszą na fakturze??? Może nie będzie tam słowa "wyczynowy" hehehe



#8 lukeuszlfc

lukeuszlfc
  • Użytkownik
  • 127 postów

Napisano 17 luty 2016 - 12:33

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Zamówiłem Canyon'a więc zapłaciłem kwotę netto. Oczywiście mam VAT UE

Nie wiem tylko co oni wpiszą na fakturze??? Może nie będzie tam słowa "wyczynowy" hehehe

 

Wyczynowy miałem na myśli także w nazwie modelu "race", "racing" itp. W US znają angielski i wiedzą (lub przypuszczają) po samej nazwie jakie jest przeznaczenie kosztu podatkowego. Ale z tego też sie wytłumaczysz - "po prostu uważam, że taki rower odpowiada potrzebom mojej działalności". Więcej nie będą wnikać - bo się nie znają :P



#9 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 luty 2016 - 12:39

Nie ma problemu jeżeli uzasadnisz, że rower służy do wykonywania Twojej działalności gospodarczej - dojazd do klienta, dojazd do miejsca pracy, dojazd na szkolenia - takie umotywowanie dla urzędu skarbowego jest wystarczające.

W ramach drobnego doprecyzowania (bo pewnie to miałeś na myśli, ale skoro to poradnik, warto uzupełnić): dojazd do miejsca pracy z miejsca zamieszkania nie może być księgowany jako koszt uzyskania przychodu. Natomiast dojazd np. pomiędzy dwoma biurami Twojej firmy albo Twoim biurem a biurem klienta jak najbardziej tak, podobnie np. dojazd na pocztę, jeżeli z racji wykonywanej pracy nadajemy regularnie przesyłki.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#10 eni4c

eni4c
  • Użytkownik
  • 38 postów

Napisano 17 luty 2016 - 12:42

To czy rower jest sportowy czy nie sportowy nie ma znaczenia. Rower to rower decyduje PKWiU.
Analogicznie z samochodem, możesz kupić Ferrari za 1.000.000 i nikt nie będzie pytał czy akurat taki jest niezbędny.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#11 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 luty 2016 - 12:46

Z tym akurat tak łatwo nie będzie. Trzeba jeszcze wykazać, że rower nadaje się do spełnianej funkcji. Jeżeli np. zadeklarujemy, że rower służy do transportu towaru w firmie budowlanej, a kupujemy leciutką szosówkę, może być trudno obronić takie stanowisko.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#12 chlebu

chlebu
  • Użytkownik
  • 651 postów
  • SkądKrosno

Napisano 17 luty 2016 - 12:50

Zarządzanie i doradztwo finansowe. Jedyny towar do przewiezienia to głowa i mała teczka :-)



#13 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 17 luty 2016 - 12:54

I Ty jako doradca finansowy pytasz nas o takie przyziemne sprawy? No weź...



#14 chlebu

chlebu
  • Użytkownik
  • 651 postów
  • SkądKrosno

Napisano 17 luty 2016 - 14:02

To tak jakbyś zarzucił chirurgowi, że nie potrafi wyleczyć u żony białaczki :-)Poza tym nigdzie nie powiedziałem, że to ja prowadzę taką działalność...



#15 parmenides

parmenides
  • Użytkownik
  • 630 postów
  • SkądZgorzała

Napisano 17 luty 2016 - 14:04

słabe. rozliczenie vatu to podstawówka.


  • Prozor i lukeuszlfc lubią to

#16 mag...

mag...
  • Użytkownik
  • 590 postów
  • Skądpomorskie

Napisano 17 luty 2016 - 21:08

Kto to jest doradca finansowy ?

- Ktoś, kto zajmuje się się twoimi finansami dopóki je masz :)



Dodaj odpowiedź