Skocz do zawartości


Zdjęcie

prawidłowe zamocowanie bloków SPD-SL do buta??


18 odpowiedzi w tym temacie

#1 xanavi

xanavi
  • Użytkownik
  • 136 postów
  • SkądStarachowice

Napisano 19 kwiecień 2010 - 13:25

Witam,

W związku z tym że zakupiłem nowe bloki, postanowiłem zapytać o to jak je zamontować aby pozycja stopy względem pedałów była prawidłowa. Czy jest jakas reguła opisująca pozycje stopy względem osi pedałów?? Ptam ponieważ zauważyłem że po zmianie bloków i ich przesunieciu na bucie z pozycji skrajnej (stopa wysunieta była maxymalnie do produ) do centralnej troszke inaczej mi sie jeździ, na razie nie wiem czy lepiej czy gorzej, po jednym wypadzie 130km nie odczuwam żadnej niedogodności co wiecej mam wrażenie że mięsień prawego kolana który zawsze delikatnie mnie bolał teraz nie daje znaków bólu.

Pozdrawiam.

#2 pawelkepien

pawelkepien
  • Użytkownik
  • 719 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 kwiecień 2010 - 13:47

Było chyba gdzieś o tym ostatnio w kilku miejscach (m. in. chyba w temacie o pedałach zatrzaskowych). Pozwolę sobie zacytować samego siebie 8-) z tematu o drętwiejących palcach:

Z tego co wiem, to teoretycznie środek bloku powinien pokrywać się z pierwszą kością śródstopia (czyli tą największą, "wewnętrzną") i zarazem osią pedału

Myślę, że wszelkie kwestie związane z ustawieniem wysokości siodełka, dokładnym doborem rozmiaru ramy, czy właśnie ustawieniem bloków itd. są w znacznym stopniu sprawą indywidualną, a dostępne w różnych miejscach wskazówki mają pomóc zbliżyć się do "ideału". Generalnie jednak, o ile się nie mylę, ustawienie bloków, o którym napisałem powyżej jest najbardziej optymalne i nieszkodliwe dla kolan. Spróbuj może popróbować różnych ustawień w trakcie jednej jazdy - łatwiej będzie poczuć różnicę w stosunku do innych ustawień, znaleźć takie, które najbardziej Ci pasuje, w którym najlepiej przenosi Ci się siłę na pedały itd.

Powodzenia ;-)

fs-userbar-blog-white.png


#3 xanavi

xanavi
  • Użytkownik
  • 136 postów
  • SkądStarachowice

Napisano 19 kwiecień 2010 - 16:27

Stosując sie do tej rady przesunąlem blok troszke do góry (z 4 na 5 w skali na podeszwie SIDI). Wydaje mi sie że teraz centrum kości śródstopia o której piszesz jest dokładnie pod osia pedałów. Po najbliższym kręceniu postaram sie wyczuć różnice, ewentualnie coś na trasie poprawie. Metoda prób i błędów w tym przypadku chyba bedzie konieczna. Aczkolwiek jeżeli ktoś ma coś do dodania co mogłoby mnie jeszcze nakierować, prosze śmiało pisać, będe wdzieczny za każdą rade:)

Edit:

Postanowiłem poszperać troszke po angielsku i znalazłem świetny opis, który sugeruje dokładnie tą samą droge (środek najwiekszej kości na osi pedałów). Do tego całkiem prosta i chyba działającą metode wyznaczania tego środka na bucie przy pomocy korektora (lub czegos podobnego).

Dla znających angielski:

http://www.jimlangle...ank/cleats.html

#4 Padell

Padell
  • Użytkownik
  • 23 postów
  • Skądsię wziąłeś?

Napisano 19 kwiecień 2010 - 17:05

Proszę mi wybaczyć za to głupie pytanie, ale muszę je zadać: Żeby jeździć na pedałach zatrzaskowych potrzebuje do tego butów (np. Shimano SPD-SL) i bloków? Niczego więcej?

#5 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 19 kwiecień 2010 - 17:18

Tak jak pisze pawelkepien, bo jest to uniwersalna metoda, jak i wskazówka. Mnie na przykład przy dokładnie takim ustawieniu bolała prawa stopa i musiałem przesunąć blok troszeczkę do przodu. Ale skoro jeździło Ci się dobrze i stopa nie bolała, to trzeba było popróbować delikatnie/minimalnie przesuwając w przód/tył i wtedy wybierać pozycję bloków pod butami. Popatrz też żeby stopa powinna być ustawiona równolegle do ramy rowera, żeby nie obciążać tym zbytnio stawów, ale to chyba oczywiste.

b]Padell[/b] Tak, do takiej jazdy potrzebne Ci są wyłącznie pedały, bloki i buty - jakby ktoś był złośliwy, to Ci powie, że jeszcze kilka śrub, żeby bloki się trzymały buta ;>

#6 Bikemaster

Bikemaster
  • Użytkownik
  • 1048 postów
  • SkądWWL

Napisano 19 kwiecień 2010 - 17:19

Żeby jeździć na pedałach zatrzaskowych potrzebuje do tego butów (np. Shimano SPD-SL) i bloków? Niczego więcej?



Abu jeździć na pedałach zatrzaskowych potrzeba pedałów zatrzaskowych, bloków (będących z reg. w kpl. wraz z pedałami) i butów.

Trzeba mieć odpowiednie buty do odpowiedniego systemu zatrzaskowego. Np. do Shimano M122 nie podepniesz bloków SPD-SL.

#7 xanavi

xanavi
  • Użytkownik
  • 136 postów
  • SkądStarachowice

Napisano 19 kwiecień 2010 - 17:20

Po najbliżeszj jeździe zapewne będe miał porównanie do poprzedniego ustawienia, niby w tym ustawieniu nic sie nie działo, żadnego bólu, ale miałem wrażenie że stopa jest zbyt cofnieta i moc nie jest przkazywana efektywnie. Przed chwilą robiłem przymiarke i wydaje mi sie że przesuniecie bloku ciut w góre bedzie lepszym wyborem. Okaże sie w praniu:)
Dzieki za odpowiedzi.
Pozdrawiam, szerokości i przyczepności;)

#8 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 19 kwiecień 2010 - 17:23

xanavi, dobrze jest chwilę wcześniej pojeździć w noskach - kwestia 10zł.. Znacząco ułatwia to później korzystanie z wpinanych butów.

#9 xanavi

xanavi
  • Użytkownik
  • 136 postów
  • SkądStarachowice

Napisano 19 kwiecień 2010 - 17:59

xanavi, dobrze jest chwilę wcześniej pojeździć w noskach - kwestia 10zł.. Znacząco ułatwia to później korzystanie z wpinanych butów.


To mój drugi sezon w SPD-SL, w tamtym roku kiedy zaczynałem jeździć byłem na tyle zielony że nawet uwagi nie zwróciłem na ustawienie bloków, dopiero teraz jak mi sie zużyły i kupiłem nowe zauważyłem że stare nawet symetrycznie zamocowanie nie były (możliwa pzyczyna bólu mięśni nad prawym kolanem), stąd postanowiłem zasiegnąć informacji na temat mocowania. To jest jednak stara prawda że uczymy sie na błędach.
Co do nosków... nie wyobrażam sobie jazdy w takowych:)

#10 kuba259

kuba259
  • Użytkownik
  • 495 postów
  • Skądelbląg

Napisano 19 kwiecień 2010 - 19:55

no właśnie... macie bloki ustawione symetrycznie? Bo ja po takim ustawieniu po pierwszej jeździe musiałem troszkę przesunąć w lewo blok (może o 1-2 mm) i pomogło. Na razie nic nie boli :-D . Czy haczycie czasami butem o korbę tzn. jak przesuniecie piętę jak najbliżej roweru, to czy haczycie o korbę? :-)

#11 Bikemaster

Bikemaster
  • Użytkownik
  • 1048 postów
  • SkądWWL

Napisano 19 kwiecień 2010 - 20:31

jak przesuniecie piętę jak najbliżej roweru, to czy haczycie o korbę?


Nie. Ja jak tak uczynię to lubi mnie wypiąć. Poza tym mam b. mały Q-factor więc nie zahaczam ani nie obdzieram korby.

#12 petro

petro
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 25 lipiec 2017 - 14:13

Żeby nie zakładać nowego tematu. Od tego sezonu jeżdżę w butach spd-sl  i mam takie pytanie, bloki ustawiałem kilka krotnie i przy krótkich jazdach jest ok ale przy np powyżej 100 km zaczynają mnie palić poduszki, muszę na chwilę odpuścić pedałowanie a podciągam mogą pedał i minie mnie pieczenie na jakiś czas i tak mam raz z jedną stopą raz z drugą. Nie mam pojęcia czemu się tak dziej czy to ma coś wspólnego z ustawieniem jeszcze bloków ?



#13 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 26 lipiec 2017 - 06:03

Na dłuższe treningi jeśli nie jest to potrzebne (dynamiczny podjazd, sprint) to luzuj zapięcie w butach. U mnie to się sprawdza.

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka



#14 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 26 lipiec 2017 - 06:20

Ten objaw rowniez wystepuje, gdy but, wkladka nie zapewniaja odpowiedniego wsparcia dla luku stopy.

#15 petro

petro
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 26 lipiec 2017 - 07:34

Spróbuje poluzować zapięcie w butach i zobaczę czy pomoże a jak nie to muszę rozejrzeć się za lepszymi wkładkami, choć jak patrzyłem tak wstępnie po allegro to ceny tych wkładek to kosmos.



#16 petro

petro
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 26 lipiec 2017 - 07:40

Tak myślę jeszcze czy to nie wina skarpet bo niby skarpety rowerowe i kupione w sklepie ale może to jakaś podróba chińska.



#17 mikr

mikr
  • Użytkownik
  • 39 postów

Napisano 26 lipiec 2017 - 07:48

Mnie stopa paliła w zwykłej skarpetce kiedy jechałem 1 raz na szosie. Teraz mam cienkie letnie rowerowe i jak do tej pory po kilku jazdach problemu nie mam

#18 System

System
  • Użytkownik
  • 643 postów
  • Skądz netu

Napisano 27 lipiec 2017 - 11:01

Podepnę się pod temat - Mam bardzo zniszczone bloki od chodzenia (brak żółtych gumek), buty się jeszcze nie wypinają same z pedałów.

Czy kupić nowe bloki czy zajechać je na maxa ?  XD

 



#19 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3126 postów

Napisano 27 lipiec 2017 - 11:35

Kupić nowe.



Dodaj odpowiedź