Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szukam Piasty Rozstaw 115/120Mm


6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Piotrek98

Piotrek98
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 15 październik 2016 - 20:26

Witam.

Nie dawno przyszła mi rama favorit f6 z 59 roku. Rozstaw piasty to 115 mm, wydaje mi się że udałoby mi się wcisąc tam 120mm. Jest możliwość może uzyskania jakieś piasty na rozstaw 120mm pod wolnobieg 8rz ? Są może jacyś ludzie którzy robią piasty na zamówienie lub umieją ją jakoś przerobic? Nie wiem ile było w oryginale bo kupiłem tylko rame plus widelec i chciałbym tam zainstalowac 8rz.



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 15 październik 2016 - 20:48

Nie jestem pewny, czy uda Ci się znaleźć taką piastę. Nawet 7-biegowe piasty mają przeważnie 126 mm rozstawu.

 

Oczywiście możesz próbować rozgiąć całą ramę. To nie był zbyt mocno cieniowany model, więc jeżeli luty są w dobrym stanie, najprawdopodobniej 11 mm nie zrobi na niej wrażenia. Na instalację wolnobiegu 8-rzędowego raczej bym nie liczył, ale "siódemka" powinna wejść bez większych przeszkód.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 Piotrek98

Piotrek98
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 16 październik 2016 - 14:10

No właśnie wstawiłem tam koło dziś pod rozstaw 126mm znalazłem wolnobieg jakiś 7rz i wstawiłem, działa tylko że mega trzeba się naprężyć żeby wcisnąć takie koło w ramę do favorita. Mam obawy co do właśnie wytrzymałości czy to nie pęknie. Zobaczymy ważne że doradziłeś i się zdecydowałem, dzięki!

Zapytam od razu tutaj żeby nie dodawac nowego tematu. Najmniejsza zębatka w wolnobiegu to 13 zębów czy są mniejsze? Chodzi mi o wolnobieg np 7rz  



#4 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 16 październik 2016 - 14:18

Wolnobieg 8-rzędowy to nie jest dobre rozwiązanie nawet gdyby udało się go  wcisnąć do tej ramy. Taki wolnobieg wymaga bardzo długiego odcinka osi od łożyska w piaście do haka ramy, co może powodować gięcie się osi. Cięższe osoby notorycznie miewały z tym problem nawet przy 6-7-kach.

Ale jest pewien sposób na pogodzenie 8 biegów i wąskiego rozstawu tylnego widelca ramy. Nazywa się to "8 of 9 on 7". Chodzi o założenie 8 zębatek z kasety 9-ki na piastę z bębenkiem pod 7-kę. Do tego oczywiście manetki na 9-kę, przerzutka tylna może być nawet jakaś starsza na 7-8 (byleby z systemie SIS), ale można założyć nawet Dura Ace (do modelu 7800, nowsze już nie).

Musiałbyś znaleźć jakąś szosową piastę na 7-kę z szerokością 126 mm. Gdyby ciężko wchodziła na wcisk, to można odjąć około 5 mm z podkładek dystansowych z lewej strony i skrócić oś (w przypadku piasty na zacisk, bo takiej na nakrętki nie trzeba skracać). 

Coś w tym stylu dobrze by się nadawało (trzeba tylko dopytać o rozstaw, bo były różne w przypadku tej piasty - i szosowy, i mtb):

 http://allegro.pl/sh...6526613410.html

 

P.S. 

Odpowiadając na pytanie o najmniejsze zębatki w przypadku wolnobiegów to bywały takie z 12-ką (miałem kiedyś taką Reginę 12-21), a nawet z 11-ką (Shimano miało chyba 11-28 kiedyś w ofercie), ale obecnie to egzotyka, raczej nie znajdziesz. A w piastach na kasetę spokojnie możesz wybierać rozpiętości kaset.

W proponowanym przeze mnie rozwiązaniu (8 z 9-ki) można np. z kasety 11-30 zdjąć największą zębatkę i masz wtedy dość uniwersalne 11-26 (11-12-14-16-18-20-23-26).



#5 Piotrek98

Piotrek98
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 16 październik 2016 - 15:57

Poszukałem troche po garażu i znalazłem komplet kół szosowych do nowszego roweru, tył na bębenku. Mierzyłem rozstaw to wychodził 127mm i zauważyłem że są tam dośc szerokie podkładki (chyba kontrujące, te pierwsze od zewnątrz) więc jakby udało się je zmienic na cieńsze i zmierzę bębenek czy dałoby rade upchac tam 8 rz oryginalnej kasety, to jest szansa na powodzenie żeby to działało? Czy tylko  taka kombinacja jak wyżej?

Z góry dzięki za pomoc z waszej strony. Cieszę się że skorzystałem z tego forum. 



#6 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 16 październik 2016 - 16:43

Szerokość piasty to nie to samo co szerokość bębenka.

 

Jeżeli piasta ma OLD 126 mm, to na 99% jest to piasta pod kasetę 7-rzędową - jej bębenek jest zbyt wąski, byś zmieścił tam kasetę 8-rzędową, która jest szersza o ok. 3 mm. Możesz natomiast zdjąć największą koronkę z kasety 8-rzędowej, a pozostałe 7 wsunąć na bębenek 7-rzędowy - zwykle takie rozwiązanie pozwala korzystać z manetek 8-rzędowych, choć oczywiście z wykorzystaniem jednego biegu mniej.

 

Alternatywa to pożenienie ze sobą 7-rzędowej kasety i 8-rzędowej manetki, ale rozstaw koronek w obu tych systemach nieznacznie się różni, więc efekt może nie być idealny.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#7 Piotrek98

Piotrek98
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 16 październik 2016 - 19:31

Mam kasetę 8 rzędową, w wolnej chwili przymierzę i zobaczę jak to wygląda. Jak nie to zainstaluje tam 7rz.

Dzięki za pomoc!





Dodaj odpowiedź