Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sztyca - Obejma Problem


19 odpowiedzi w tym temacie

#1 kris91

kris91
  • Użytkownik
  • 1314 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 18 grudzień 2016 - 15:38

Witam,

może dziecinnie głupie pytanie ale serio:

 

mam sztycę 27.2 - jaki zacisk do niej ? Mój obecny na sobie nosi napis 30.2. Wszędzie praktycznie można kupić 31.8.. czy to będzie działało ?



#2 Monowiec

Monowiec
  • Użytkownik
  • 835 postów
  • SkądKraków

Napisano 18 grudzień 2016 - 18:55

Ja przy takiej sztycy mam zacisk 31.8

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka



#3 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 18 grudzień 2016 - 19:03

Zacisk powinien być dopasowany do zewnętrznej średnicy komina ramy, sam rozmiar sztycy nie ma tu znaczenia. 

Skoro był 30.2 mm to nie kombinuj i taki zastosuj, bez problemu są dostępne.

http://allegro.pl/za...co&bi_c=Product


  • Cyklo Ziutek lubi to

#4 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 18 grudzień 2016 - 19:22

A wiadomo, czy zacisk był dedykowany do tej ramy ? 

 

Najczęściej do tej średnicy sztycy (27,2 mm) w ramach aluminiowych średnica zacisku wynosi 31,8. Dlatego te wątpliwości.

 

Będzie działało przy niewielkiej różnicy, bo obejmę się rozegnie, ale dopasowana średnicą obejma będzie lepiej i pewniej obejmowała rurę podsiodłową.

 

Można po prostu zmierzyć.

Włożyć sztycę, obejmę włożyć nie do końca, tak żeby pozostało pod nią trochę miejsca, lekko skręcić i po prostu zmierzyć suwmiarką na tym kawałku rury pod obejmą.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#5 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 18 grudzień 2016 - 19:39

Myślę że zacisk 30.2 mm byłoby ciężko założyć na komin o średnicy 31.8 mm, zwłaszcza gdy zacisk nie ma stalowej wkładki z gwintem tylko gwint jest bezpośrednio w aluminium. Po rozgięciu śruba mogłaby nie trafiać w gwint albo wejść krzywo i go zniszczyć. Dlatego założyłem, że ten zacisk 30.2 był odpowiedni. Ale tak naprawdę od pomiaru średnicy komina należałoby zacząć.

To prawda, że dla sztyc 27.2 mm w aluminiowych ramach zwykle zacisk ma 31.8 mm, ale gdy rama jest z jakiegoś lepszego stopu to zapewne ma też cieńsze ścianki, więc i średnica zewnętrzna takiej rurki jest mniejsza. Nie wiem jak jest w ramach karbonowych, ale tutaj też pewnie bywa różnie.

 



#6 kris91

kris91
  • Użytkownik
  • 1314 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 18 grudzień 2016 - 19:45

Wydaje się ze o trochę górna rura jest cieńsza. Jakby się zwężała do góry bez lakieru.

#7 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 18 grudzień 2016 - 19:53

No a obejma - była z ramą w komplecie, czy kupowałeś gołą ramę, a zacisk kupiny/dobrany oddzielnie ?

 

Jak po pomiarze by się okazało. że średnica rury jest powyżej 31 mm (np. 31,1mm; 31,5mm) , to wskazywałoby, że trzeba jednak obejmę zmienić. Jak pomiar pokaże ok. 30 mm to zostaw tą którą masz..

 

 


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#8 kris91

kris91
  • Użytkownik
  • 1314 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 18 grudzień 2016 - 20:00

Zacisk był z ramą

#9 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 grudzień 2016 - 20:24

Ja też miałem taki przypadek przy zmianie ramy MTB, średnica sztycy identyczna ale rama miała ciensze ścianki (scandium). Podkładka z aluminiowej blaszki załatwiła sprawę. Próbowałem znaleźć pasujący zacisk w sklepach ale nie znalazłem, a blaszką działa od 1000km be zarzutu.

#10 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 18 grudzień 2016 - 21:25

Znaczy, że obejma pasuje - jest odpowiednia do tej ramy. Ale niestety mniej typowa niż wszechobecne 31,8 mm, wiec może być problem z kupnem, jakby ci się z nią coś stało. 


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#11 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 19 grudzień 2016 - 06:55

Zacisk powinien być dopasowany do zewnętrznej średnicy komina ramy, sam rozmiar sztycy nie ma tu znaczenia. 

Skoro był 30.2 mm to nie kombinuj i taki zastosuj, bez problemu są dostępne.

http://allegro.pl/za...co&bi_c=Product

Dokładnie. Za 20zł sprawa jest załatwiona. Podkładanie blaszek nie wydaje mi się dobrym pomysłem, gdy mamy gotowy zacisk. Złe dopasowanie sztycy do rury ramy, czy nieodpowiedni (duży) zacisk może być początkiem problemów z ramą. Widziałem już pęknięte rury gdy luz wynosił więcej niż 0,1mm.



#12 kris91

kris91
  • Użytkownik
  • 1314 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 22 grudzień 2016 - 18:47

Dzięki Panowie! Zacisk doszedł. Pasuje idealnie.

Ps. Tez Wam przy jeździe pod tyłkiem trochę się rusza jakby sztyca i cała główka ramy tam gdzie wchodzi sztyca ? Jak siadam to wydaje mi się jakby całość się trochę odchylała.

Nie. Chce zaciskać na chama bo ostatnia carbonowa sztyca została wręcz przecięta idealnie w pół. Później wrzucę foto.

#13 kris91

kris91
  • Użytkownik
  • 1314 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 22 grudzień 2016 - 20:22

userimages,20161222,157412,158751,orig.j

 

tak pękło :o



#14 Monowiec

Monowiec
  • Użytkownik
  • 835 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 grudzień 2016 - 00:39

Pasta do carbonu czy tam do zębów. Ewentualnie wyższe obejmy, takie na 2 śruby.

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka



#15 Monowiec

Monowiec
  • Użytkownik
  • 835 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 grudzień 2016 - 00:40

Ale pękło ostro, dobrze, że sztyce całą wyciągnąłeś!

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka



#16 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 23 grudzień 2016 - 06:36

@kris91 zacisk dokręcałeś kluczem dynamometrycznym?

Mam karbonową sztycę w karbonowej ramie. Sztyca wpuszczona jest w ramę około 10cm. Nic się nie odchyla i nie rusza. Raz na 2 miesiące wyciągam, czyszczę i sprawdzam, czy nie ma zarysowań i nie zaczyna pękać. Po jednym sezonie nic się nie dzieje. 



#17 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 23 grudzień 2016 - 12:50

Pasta do carbonu czy tam do zębów. Ewentualnie wyższe obejmy, takie na 2 śruby.

Kiedyś był temat, pękła sztyca przy samym zacisku. Zacisk Authora na dwie śruby, jedna zaciska na podsiodłówce, druga samą sztycę. Patent dobry, ale chyba nie do karbonu. W alu sprawdza się doskonale i sztyca nie opada pod ciężką d... No ale do karbonu chyba nie bardzo.

Kris, jako że jestem uczulony na wszelkie pęknięcia kominków itp. to moim zdaniem sztyca absolutnie nie powinna się ruszać i mieć luzów. Zmierz jej średnicę suwmiarką i porównaj ze średnicą podsiodłówki. Moim zdaniem idealne dopasowanie, to nie więcej niż 0,1mm, najlepiej jakby wchodziła na delatny wcisk. Można poratować się blchą z puszki piwa, ma 0,3mm grubości czyli zwiększy średnicę sztycy o 0,6mm. Tak zrobiłem w alu MTB, sztyca pięknie weszła na średni wcisk, nic się nie rusza, nie gnie bo jest spasowane na całej długości, a nie tylko tu gdzie trzyma zacisk. Takie dopasowanie powino dać dobry efekt wytrzymałości poza tym, że im głębiej siedzi, to też lepiej.

#18 Monowiec

Monowiec
  • Użytkownik
  • 835 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 grudzień 2016 - 17:48

Myslalem, że te obejmy na 2 śruby trzymają tylko podsiodłową, a nie zaciskaja sie jeszcze na sztycy.

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka



#19 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 23 grudzień 2016 - 22:07

Są obejmy na dwie śruby, które zaciskają się również bezpośrednio na sztycy, ale wyglądają wtedy tak:

http://www.carboncyc...ge_CC-C0334.jpg

Większość obejm na dwie śruby to jednak zwykłe obejmy o jednej średnicy, a dodatkowa śruba ma tylko rozkładać nacisk na większą powierzchnię.



#20 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 24 grudzień 2016 - 11:53

Tak, taka jest właśnie Authora. Te drugie są chyba bardziej ordynarne, większe, raczej niebałdzo do szoski. No i czy zmieści się w każdy komin karbonio? Mój by szerszej niż 1,5cm nie przyjął.



Dodaj odpowiedź