
Literatura...
#121
Posted 10 June 2013 - 09:16
Czy ktoś posiada książkę Trening z Pulsometrem Friel'a w wersji pdf i może się podzielić?
#122
Posted 14 June 2013 - 22:18
#123
Posted 22 August 2013 - 10:03
"MAMIL"
#124
Posted 02 October 2013 - 18:06
Czy "Biblia..." Friela ma jakieś "aktualizacje" ? Bo np. biblia jest za 30kilka i za nawet 50kilka złotych, a to chyba to samo ?
Może polecacie inną pozycję dzięki której stworzę sobie plan treningowy ? Pozdrawiam
#125
Posted 04 October 2013 - 19:27
Szukam jakiejś fachowej literatury aby przyszły sezon bardziej efektywnie przepracować (brak jakiejkolwiek wiedzy na temat treningu). Po przejrzeniu wątku wpadłem na taki pomysł: teraz przeczytam http://sklep.bukrowe...y-treningu.html (nie ma tego jako ebook?) aby złapać cokolwiek, a potem kupię inną bardzo często polecaną tu książkę http://www.amazon.co...k/dp/B00AWE96CW (i przy okazji przećwiczę sobie angielski). Co sądzicie o takim doborze literatury? Czy może lepiej będzie odpuścić Laua i od razu rzucić się na głęboką wodę z Frielem po angielsku albo przeczytać tylko "Podstawy treningu", albo też coś zupełnie innego?
#126
Posted 09 November 2013 - 17:16
Czy jakieś polskie wydawnictwa, księgarnie ściągają książki kolarskie angielskojęzyczne czy lepiej sprowadzić sobie samemu ?
#127
Posted 30 December 2015 - 14:35
Trochę o "dziadku" (skończone 70 lat!) Frielu i jego ostatnich książkach...
Po sporym rozczarowaniu płytkim The Power Meter Handbook: A User's Guide for Cyclists and Triathletes (wydana również w j. polskim, jednak chyba tylko jeden rozdział "dla trenerów i zaawansowanych" dla mnie miał większy sens i znaczenie), kupiłem jakiś czas temu Fast After 50: How to Race Strong for the Rest of Your Life i choć przyznam, że z czasem na czytanie krucho, to jednak jest to jedna z bardziej wartościowych pozycji nie tylko dla tych, którzy przekroczyli już pół wieku życia, ale chyba również i dla nieco młodszych sportowców - nie tylko dla kolarzy, a jak wyraźnie wskazuje dopisek na okładce raczej dla wszystkich sportowców trenujących sporty wytrzymałościowe .
Tak na prawdę, cała zasługa Friela to nie napisanie całości tekstu, a zebranie tego w całość. Bo już samo przejrzenie spisu treści wyjaśnia, że każdy rozdział ma innego autora (jest kilku z tytułem M.D. (Medicine Doctor), jeden EdD (Doctor of Education), a jeden nawet ma komplet OMS, MBChB, MD, DSc, PhD (hc), jak również bardzo dobrzy sportowcy, czy trenerzy)...
Warto rzucić okiem na spis literatury użytej w książce (w podglądzie książki drukowanej), tak - wszystko ma podstawy w udokumentowanych badaniach naukowych.
W skrócie: najważniejszym treningiem dla starszych sportowców jest nie trening tlenowy, tylko bardziej intensywny celujący w rozwój/podtrzymanie/ograniczanie spadku VO2max. Brak wystarczającej ilości i jakości tego typu treningu nieuchronnie prowadzi do spadku wydolności organizmu, nawet u sportowców, którzy trenują kilkanaście h tygodniowo, ale unikając bardziej intensywnych wysiłków. Kluczem jest odpowiednia regeneracja, której z wiekiem organizm wymaga znacznie więcej niż w wieku 20 - 30 kilku lat.
- puchaty likes this
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#128
Posted 31 December 2015 - 00:19
#129
Posted 31 December 2015 - 08:22
Dobrze rozumieć
Friel jest jako autor, ale z treści wynika, że raczej jest jako autor wstępu, kilku rozdziałów, epilogu, zebrania wszystkiego w całość i wysunięcia krótkich, ale konkretnych podsumowań. Wyjaśnienia konkretnych zagadnień są w rękach większych fachowców na ogół z odpowiednimi tytułami naukowymi, aczkolwiek język dość zrozumiały dla przeciętnego człowieka, bez tak zwanego "bełkotu naukowego", czyli specjalistycznej terminologii zmuszającej do sięgania po specjalistyczne słowniki, żeby zrozumieć o co chodzi.
Dobrze byłoby gdyby tą pozycję któryś z polskich wydawców zechciał wypuścić na nasz rynek - oczywiście po przetłumaczeniu. Pozycja naprawdę wartościowa nie tylko dla tych, którzy już mają pół wieku na karku i więcej, choć głównie do tej grupy wiekowej jest kierowana, to jednak również osoby nieco młodsze dzięki zrozumieniu procesów w organizmach zachodzących wraz z wiekiem, będą mogły ukierunkować swój trening tak, aby utrzymać wysoką sprawność fizyczną do późnej starości.
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#130
Posted 31 December 2015 - 09:25
https://www.velopres...-weight-2nd-ed/
Bardzo interesująca pozycja, autor nie prezentuje żadnej cudownej diety ani własnej filozofii, a raczej rozprawia się ze wszystkimi modnymi trendami w dietetyce proponując mało rewolucyjną, acz logiczną, zbilansowaną dietę.
Sama książka jest napisana bardzo przystępnie, autor cytuje naukowe źródła ale prezentuje je w dość uproszczony sposób. Nie ma tu długich wywodów na temat syntezy białek itp. Po drugie, książka adresowana jest do sportowców, a nie osób z nadwagą - prezentowane porady mają na celu osiągniecie idealnej wagi zapewniającej maksymalne osiągi organizmu, a nie typowe "zrzucenie 10 kg w 4 tygodnie".
Jest kilka ciekawych sugestii - przede wszystkim nawet większa ilośc węglowodanów w diecie niż się spodziewałem, 7-8 g na kilogram docelowej wagi ciała. Zamiast liczenia kalorii autor proponuje też skupienie się na jakości diety i w tym celu przedstawia tabelę z systemem punktacji, która w łatwy sposób pozwala na śledzenie postępów w wyrzucaniu śmiecia z jadłospisu.
Książka warta polecenia, bo chociaż czytając ją mam wrażenie, że to wszystko już wcześniej widziałem, to dobrze mieć te informacje w zwartej i usystematyzowanej formie.
#131
Posted 31 December 2015 - 14:10
Dokładnie, przeglądając (bo na dokładne czytanie jeszcze nie miałem czasu) Racing Weight Quick Start Guide, dochodzę do tych samych wniosków.
Czytając wstęp:



- Koniunl likes this
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#132
Posted 31 December 2015 - 15:17
Dzięki za wyjaśnienie - wychodzi na to, że Quick Start Guide, to nie streszczona wersja Racing Weight, a raczej pozycja uzupełniająca zawierająca porady odnośnie redukcji. Może dobra lektura na przyszły rok - teraz już za późno, w lutym pora ostro pocisnąć interwały.
Swoją drogą przy mojej wadze, to te 600g węglowodanów dziennie wygląda dość przerażająco - 3 kg ziemniaków, 800g pełnoziarnistego makaronu lub niemalże 2 bochenki chleba . Chyba zerknę jeszcze na Racing Weight Cook Book - wystarczy mi tak naprawdę spis treści do inspiracji.
#133
Posted 31 December 2015 - 22:09
Wysłane z mojego U65GT przy użyciu Tapatalka
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#134
Posted 03 January 2016 - 16:54
Ogolnie porownujac dziela Friela i D. Lau wiele rzeczy przedstawionych jest podobnie, minimalne roznice sa w strefach treningowych, ale wydaje mi sie, ze kilka spraw D. Lau pokrecil, zwlaszcza np. cechy, ktore trenuje sie w konkretnych celach. Nawiazujac zas do poprzedzajacych postow o treningu u Amatorow, to w przeciwienstwie do Friela, Dominik Lau takze proponuje plan treningowy z krotszym okresem typowej spokojnej bazy, a wiecej uwagi przywiazuje do treningow w wyzszych strefach.
Mimo wszystko dla poczatkujacych warto przeczytac wszystkie 3 ksiazki, chocby w celu wyrobienia sobie wlasnego zdania i najlepszej metody treningowej.
#135
Posted 03 January 2016 - 17:33
Wysłane z mojego SM-N915FY przy użyciu Tapatalka
#136
Posted 03 January 2016 - 17:34
Wysłane z mojego SM-N915FY przy użyciu Tapatalka
#137
Posted 04 January 2016 - 02:11
Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#138
Posted 19 September 2016 - 10:14
Chciałbym poczytać trochę na temat treningu i wydaje mi się, że książki Friela byłyby odpowiednie dla mnie. Nie mam miernika mocy, mam jedynie pulsometr.
W Polsce są dostępne 3 książki: Biblia kolarza górskiego, Biblia triatlonisty i Trening z pulsometrem. Nie mam roweru górskiego i nie interesuje mnie triatlon. The Cyclist’s Training Bible musiałbym sprowadzać zza granicy i kosztowałby tyle co 2 lub nawet 3 powyższe książki. Pytanie co wybrać? Patrząc na spis treści Biblii MTB i Cyclist's wydają się podobne, ale nie mam możliwości porównania zawartości.
#139
Posted 19 September 2016 - 13:37
Ja czytałem "Trening z pulsometrem" i naprawdę dużo się nauczyłem. Wiele kwestii wyjaśnionych bardzo dokładnie, a także pokazane krok po korku jak ułożyć roczny plan treningowy z podziałem na mniejsze cykle z wykorzystaniem pulsu. Mi się ostatecznie nie przydało bo nie zdecydowałem się trenować "na poważnie", natomiast nie zaprzeczam, że książka zawiera rzetelną i przydatną wiedzę. Przynajmniej według mnie.
#140
Posted 19 September 2016 - 17:13
myślę, że "The Cyclist’s Training Bible" to jest dokładnie to samo co "Biblia kolarza górskiego". Pamiętaj, że tak naprawdę, jeżeli polecisz nurtem tej książki, to nie ważne czy trenujesz kolarstwo szosowe czy mtb, to będzie dobra.
Reply to this topic
