Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pedały Z Dużym Luzem.


34 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3143 postów

Napisano 04 maj 2017 - 10:52

Niestety, mam problem z kolanami i z tego powodu jeżdżę w pedałach SPD Time - mają spory luz.

Chcę spróbować butów i pedałów szosowych i pytanie brzmi: które pedały szosowe mają większy luz Time czy Keywin?

Tu na filmie wydaje się, że Keywin mają spory luz:

A może jakiś inny producent oferuje jeszcze większy luz?

 

I-jeśli otrzymam informację, że Keywin będą odpowiedniejsze-

gdzie można je kupić bo nie widzę ani Wiggle, Evans, CRC, Bike-Discount, Bike24 ?

 



#2 kaido2

kaido2
  • Użytkownik
  • 837 postów

Napisano 04 maj 2017 - 12:02

Taki sam luz mam przy zastosowaniu bloków SM-SH11 w systemie SPD-SL Shimano.


CykloOpole !!! :)


#3 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3143 postów

Napisano 04 maj 2017 - 13:46

Z tego co wyczytałem w międzyczasie to chyba Speedplay mają jeszcze większy luz...



#4 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 04 maj 2017 - 14:16

Z luzem ci nie poradze, bo jezdze na sztywno. Ale co do Keywinow, jak dla mnie swietne pedaly.
Raczej nie kupisz ich w sklepach.
Mielismy polskiego dystrybutora ale jakis czas temu zwinal interes. Kupowalem u niego pierwsze Keywiny. Ostatnie kupilem u zrodla, z Nowej Zelandii. Mozesz je dostac u dystrybutora, juz nie pamietam Holandia, czy Dania. Sprawdz na stronie Keywina.


 


  • Dari lubi to

#5 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 maj 2017 - 14:33

Tak speedplay mają duży luz, ale zacznij od ćwiczeń rozciągających i ustawienia siodełka, bloków.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#6 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3143 postów

Napisano 04 maj 2017 - 18:21

Rozciągam się codziennie. 

Przy pierwszej szosówce i MTB skorzystałem z bikefittingu i zostałem ustawiony prawie (musiałem w obu rowerach minimalnie przesunąć

siodełka w tył) idealnie. Zero bólu kolan, było elegancko.

Przy następnej szosie i gravelu próbowałem skopiować ustwienie z pierwszej szosówki, ale mi nie wychodziło i kolana pobolewały -

wyraźnie czułem, że jest to wina nieprawidłowego ustawienia, ale nie mogłem znależć poprawnego.

Skorzystałem z fittingu, ale innego niż przy pierwszym rowerze i gość zrobił ustawienia jeszcze  mniej komfortowe dla kolan niż ja sam.

Po dwóch jazdach musiałem wszystko pozmieniać, bo nie dało rady tak jeździć.

Niestety kolana mam już styrane (za dużo sportu uprawianego w głupi sposób i każde 2 mm w złą stronę odczuwam mocno.

Trochę się zastanawiam czy przyczyna nie leży może w parametrze Q-factor.

Czy pedały Speedplay - W PRAKTYCE, nie teorii- mają większy luz niż żółte bloki Shimano?

 

 



#7 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 maj 2017 - 23:08

Mają  większy, ale jeżeli musisz z niego korzystać to coś jest nie tak. Stopy nie powinny potrzebować takiego zakresu ruchu. Jeżeli stopy Ci tak tańczą to kolana nie dadzą rady. Kadencja wysoka ? Stopy wykręcasz w prawo w lewo?


  • Dari lubi to

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#8 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3143 postów

Napisano 05 maj 2017 - 07:34

Stopy ustawiają mi się lekko piętami na zewnątrz.



#9 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 05 maj 2017 - 08:36

Znajomy miał podobnie, tyle że jemu pięty uciekały do wewnątrz. Dopiero potem okazało się, że stopa nie obracała się, tylko cała odchylała się na zewnątrz, a obrócenie się stopy było tylko efektem ubocznym.

 

W tym przypadku problemy rozwiązały dopiero klinowate podkładki pod blok, choć oczywiście u Ciebie bez porządnej diagnostyki ciężko o odpowiedź. Ja tylko podsuwam pomysł.

 

Tak czy inaczej, jeżeli do uzyskania komfortu potrzebujesz więcej niż 6 stopni luzu, to na 99% dalsze jego zwiększanie nie rozwiąże problemu, a tylko zamaskuje efekt.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#10 Kryjan

Kryjan
  • Użytkownik
  • 46 postów

Napisano 05 maj 2017 - 10:46

Keywin'y możesz ustawić na luz 0 stopni lub 6 stopni teoretycznie. Ja jeżdżę niby z luzem 0 stopni, ale same pedałki i tak mają luz na osi łatwo wyczuwalny. 



#11 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 05 maj 2017 - 11:03

Z 0 zatyczkami nie powinno byc luzu. Jak taki masz, to masz poluzowana srubke na osce. Albo jak juz troche maja km, wyrobione lozyska i tulejka sllizgowa, ewentualnie odczucie luzu bierze sie z wyrobionego zapiecia (czesc wymienna).

No wlasnie, kolejna rzecz na plus Keywinow, mozna je kompletnie przebudowac. Sa dostepne same korpusy, rozne dlugosci osiek (stalowe i Ti), lozyska, tulejki slizgowe i zapiecie.

 



#12 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3143 postów

Napisano 20 maj 2017 - 14:37

Znalazłem w piwnicy zapomniane pedały i bloki Time Xpresso.

Czy ktoś się orientuje, które bloki mają w praktyce większy luz/są lepsze dla kolan: Time czy żółte Shimano?

Dziwne, ale Time na swojej stronie, oprócz wagi pedałów nie podaje innych parametrów.



#13 Tom6

Tom6
  • Użytkownik
  • 196 postów

Napisano 20 maj 2017 - 19:27

Jakich parametrów nie podaje Time?

http://www.time-spor...edal-technology



#14 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 21 maj 2017 - 11:02

Jakich parametrów nie podaje Time?

http://www.time-spor...edal-technology

Nm potrzebnych do wypięcia nogi.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#15 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3143 postów

Napisano 21 maj 2017 - 16:26

Jakich parametrów nie podaje Time?

http://www.time-spor...edal-technology

 

Dzięki. Jakoś to przeoczyłem.

Czyli teoretycznie Time powinny być lepsze (chociasz bikefitter sugeruje zółte bloki Shimano).

Umówiłem się wstępnie na bikefitting (wstępnie bo ostatnio ciężko u mnie z czasem i dopiero ze dwa dni

przed terminem będę wiedział czy jestem wolny).



#16 PiKa

PiKa
  • Użytkownik
  • 388 postów

Napisano 23 październik 2017 - 08:32

No to są jakieś pedały mające duży luz roboczy?

 

 



#17 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 23 październik 2017 - 09:25

http://www.shimano-k...g_WOP/bloki.pdf

Jak komuś nie wystarczą zółte bloki to chyba przyczyny musi szukać gdzie indziej i raczej nie na własną rękę

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#18 PiKa

PiKa
  • Użytkownik
  • 388 postów

Napisano 23 październik 2017 - 09:37

W moich Timach mam "luz roboczy" +- 5 stopni i "luz boczny" 6 mm (Angular float (+/-5°) and lateral float (6 mm)), dla tych Shimano podają luz 6 stopni, czy to będzie podobnie? 

 

Poza tym to nie o jakieś "przyczyny" chodzi ale też o zapobieganie problemom.

 



#19 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 23 październik 2017 - 09:49

Kiedyś używałem zółtych jak byłem średnio dobrze ustawiony i bardziej wszystko pływało. Teraz moje kolano wędruje raptem 5mm na bok i używam niebieskich.
Nic się nie dzieje.

Niektórzy potrzebują specjalnych wkładek które ustawią odpowiednio stopę.
Co jest oczywiste, każdy ma inną budowę.
Chodzio o to że duży luz na blokach może maskować tylko jakiś problem, który należy rozwiązać.

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#20 PiKa

PiKa
  • Użytkownik
  • 388 postów

Napisano 23 październik 2017 - 10:33

To jest gdybanie, może maskować, a może zapobiegać, a mały luz może wywoływać - trzeba by to sprawdzać z lekarzem, a też pewnie nie będą pewni co jest, jak ma być, jak lepiej a jak gorzej... Moim zdaniem lepiej zapobiegać.





Dodaj odpowiedź