Skocz do zawartości


Czy To Jest Prawidłowa Pozycja Wózka Przerzutki Tylnej?


11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_Curtis_*

Gosc_Curtis_*
  • Gość

Napisano 14 czerwiec 2017 - 10:30

Zamontowałem szosowy napęd do swojego roweru...

I mam pytanie: czy tak powinien się układać wózek w skrajnych położeniach?

Nigdy nie miałem szosówki, a w góralach ten wózek tak "kładł się" na płasko, a tu widzę, że działa w drugą stronę?

 

Załączony plik  12.jpg   146,72 KB   39 Ilość pobrań

Załączony plik  13.jpg   171,31 KB   37 Ilość pobrań



#2 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 14 czerwiec 2017 - 10:33

Jest ok.


Trzepak 

"MAMIL"


#3 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 14 czerwiec 2017 - 20:28

Tak ma być.

 

A czy w góralu wrzuciłeś kiedykolwiek łańcuch na dużą tarczę i największą zębatkę ? Też powinno być podobne ustawienie wózka. Jak nie, to może świadczyć o tym, że miałeś nieodpowiednio skrócony łańcuch. Jak na dużej tarczy i największej zębatce wózek ma jeszcze trochę do pełnego "wyprostu",  to łańcuch jest odpowiednio skrócony.

 

 


  • EverRestOnTheBike lubi to

"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#4 jamar

jamar
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 czerwiec 2017 - 16:32

Ja mam taki sposób: największa zębatka z przodu, najmniejsza z tyłu, wtedy kółeczka tylnej przerzutki powinny być w pionie, dolne w prostej linii od górnego...

#5 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 04 lipiec 2017 - 13:32

Moim zdaniem łańcuch jest o jedną sekcję ogniw za krótki, na pierwszym zdjęciu wózek może jeszcze bardziej się złożyć, a przez to nie będzie aż tak wyciągnięty do przodu przy skrajnym napięciu.


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#6 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 04 lipiec 2017 - 13:55

Ja mam taki sposób: największa zębatka z przodu, najmniejsza z tyłu, wtedy kółeczka tylnej przerzutki powinny być w pionie, dolne w prostej linii od górnego...

Powielanie zlych nawykow moze sie kiedys odbic czkawka. Jak kiedys zalozysz kasete z duzymi koronkami, to sie mozesz niemilo rozczarowac.

Zawsze powinno sie brac pod uwage skrajne przelozenie duza zebatka-najwieksza koronka.



#7 RBT

RBT
  • Użytkownik
  • 111 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 lipiec 2017 - 19:59

Te ustawienie o którym pisze jamar jest prawidłowe i zalecane przez Shimano dla kaset do 25 z.

#8 jamar

jamar
  • Użytkownik
  • 88 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 lipiec 2017 - 07:53

Odnosząc się do tego co napisał 1415chris, to do wielkości koronek z tyłu zawsze długość łańcucha dobieram tak, aby wózek przerzutki ustawiał się właśnie pionowo. Nieważne czy długi czy krótki wózek. Stosuję tą zasadę od lat, w przeróżnych konfiguracjach tylnych kaset i rozmiarów blatów z przodu i nigdy nie miałem problemów z pracą napędu. Wszystko przerzucało się gładko i cicho.
Jeżeli piszesz o największym blacie z przodu i największej koronce z tyłu, to napisz jak Twoim zdaniem powinien zachować się wózek przerzutki? Jak dobrać długość łańcucha? Np przy blacie 50 i koronce 32 zęby...?
Myślę że dochodzimy tutaj do kolejnego problemu czyli pojemności tylnej przerzutki, a nie tylko mówimy o długości łańcucha...

#9 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 05 lipiec 2017 - 08:21

Jak dobrać długość łańcucha?

 

Duża/Duża + 2 - tak jak od lat sześćdziesiątych się robi.



#10 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 05 lipiec 2017 - 08:22

Bez znaczenia ile lancucha jest w stanie wybrac przerzutka, dlugosc lancucha powinna obsluzyc duza tarcze i najwieksza koronke. Bo jak dobierzesz dlugosc tak aby dobrze wygladalo na najmniejszej koronce, to moze, przy kasetach z duzymi koronkami, tego lancucha zabraknac. Przy probie wrzucenia na takie skrajne przelozenie cos musi sie posypac, sam lancuch albo przerzutka. W sytuacji, kiedy dobierzesz dlugosc wzgledem duza tarcza i najwieksza koronka, przy krotkim wozku, lancuch moze zwisac. Nie jest to idealna sytuacja ale nic sie nie rozleci.
Optymalnie najkrotsza dlugosc dobiera sie przeciagajac lancuch na duzej tarczy i najwiekszej koronce z pominieciem przerzutki i dodajac jedno pelne ogniwo.
Przy dlugich wozkach mozna dorzucic dodatkowe.

#11 jacekj

jacekj
  • Użytkownik
  • 107 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 lipiec 2017 - 09:33

Shimano w instrukcjach podaje:
dla kaset 28 i większych - blat i największa koronka plus 2 oczka
dla mniejszych - blat i najmniejsza - wózek do pionu.

#12 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 05 lipiec 2017 - 10:07

Metoda duża/duża + 2 gwarantuje najkrótszy łańcuch który obsługuje dany napęd i działa zawsze. Jakakolwiek inna metoda zawsze będzie miała przypadki gdzie po prostu nie działa.

 

Jeżeli jest pewność, że dana przerzutka ma dość wózka aby obsłużyć napęd, to można stosować metodą mała/mała + wózek do poziomu, co gwarantuje najlżejszą zmianę biegów.

 

Kanonicznie jednak - duża/duża + 2 jest jedyną poprawną metodą.





Dodaj odpowiedź