Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gdańsk - Wyspa Sobieszewska


12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Henry

Henry
  • Użytkownik
  • 90 postów
  • SkądSiemianowice Śląskie

Napisano 15 lipiec 2017 - 19:01

Hej chłopaki. 

Prośba do kogoś z Gdańska lub okolic. Jak dojechać z Dworce PKP na wyspę omijając główne drogi czyli 501?

Pokierujcie mnie. 



#2 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 15 lipiec 2017 - 22:15

Generalnie lipa.

Zdarza mi się jeździć na wyspę ale trzeba przejechać Elbląską, często mi się odechciewa... 

Jedyne co można zrobić, to z dworca przez starówkę.

Tzn. Targ Drzewny, Targ Węglowy, Ogarną do końca,  w lewo w Powroźniczą i przez Zieloną Bramę. 

Potem prosto przed siebie. Stągiewna, Długie Ogrody do Elbląskiej (501) niestety. 

Tu masz zakaz rowerem ale inaczej się nie da, chyba że zupełnie jakimiś bocznymi dróżkami, których nie sprawdzałem.

Jak jadę tam to znaków "nie widzę"... 

Gdybyś pojechał przed Elbląską w lewo przez Przeróbkę to będziesz musiał wrócić na 501 mostem wantowym, na którym też jest zakaz dla rowerów. 

Kilka razy w roku jeżdżę na wyspę tak jak Ci napisałem i jeszcze nigdy mnie nie zatrzymali.

Wylot z miasta do Przejazdowa a tam w lewo. 

No i tu już jest super (oczywiście jak akurat nie wieje)... 

Nie wiem dokąd jedziesz,ale z Sobieszewa do Świbna fajna droga,potem promem przez Wisłę do Mikoszewa a dalej to już dokąd tam chcesz... 

Nie wbijaj się tylko koło Makro w ul. Benzynową za rafinerią bo straszne dziury... 

I jeszcze jedno.  Po starówce jeśli nawet jedziesz na zakazie,ale powoli to nie gonią. Niemal wszystkie jednokierunkowe nie dotyczą rowerów.

Jeśli możesz to napisz kiedy i dokąd jedziesz. 

Może będę w stanie coś podpowiedzieć... 

Pozdrawiam. 



#3 Henry

Henry
  • Użytkownik
  • 90 postów
  • SkądSiemianowice Śląskie

Napisano 16 lipiec 2017 - 05:56

Jestem na wyspie w przyszłym tygodniu. Trasy mam już właściwie zaplanowane, Malbork, Frombork, Krynica. Generalnie raczej na wschód. Z tym że właśnie jak patrzę na mapę to słabo wygląda ten dojazd na wyspę z Gdańska.
A jakby jechać na południe na Krępiec?
Dzięki za wskazówkę z tą Benzynową, chciałem tam jechać.

#4 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 16 lipiec 2017 - 11:19

Nie bardzo widzę w tym sens,bo to przez Orunię a do tego mocno na około. Wyjazdu na Orunię też raczej bym nie polecał.

Jedź tak jak pisałem. Najmniej przyjemny jest krótki odcinek jak wjedziesz na Elbląską,do rogatek miasta. Powiedzmy 2-3 km. Potem już spoko. Krajówka, spory ruch,ale bez przesady, niezła nawierzchnia i szerokie asfaltowe pobocze. Kiedyś było znacznie gorzej, teraz jak zrobili nową siódemkę i południową obwodnicę na 501 ruch się znacznie zmniejszył.

Osobiście żadko tam jeżdżę, bo mi się nie chce przez miasto przebijać. Preferuję wyjazdy z miasta w kierunku Kaszub. 

Ale lubię pojechać na Żuławy przed sezonem (wakacyjnym),lub zaraz po. Piękna przyroda i duuuużo mniej ludzi i samochodów. :-) 

Szczególnie jesienią można zobaczyć co znaczy walka z wiatrem... 

Ale gdybyś miał ochotę to spróbuj sobie zrobić wypad na Kaszuby. Do Gdańska na dworzec, PKM-ką powiedzmy do Kartuz i tam rundkę w kierunku Sulęczyna, Kościerzyny i Stężycy. Super, naprawdę warto. 

Tylko w tygodniu, bo w weekend mogą nie wpuścić z rowerem, bo mają full. 

I jeszcze jedno.  Jak planujesz trasę to codziennie przed wyjazdem sprawdzaj kierunek i siłę wiatru. 

Na Żuławach naprawdę można się ujechać jak wieje. 



#5 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 16 lipiec 2017 - 11:57

A to teraz ja się zapytam.
Widzę, że jesteś ze Śląska. Będę w okolicy na początku sierpnia. Chorzów, Zator, Oświęcim. Z rodziną, ale zastanawiam się, żeby jeden dzień zrobić sobie wypad z rowerem w kierunku Szczyrk, Wisła...
Możesz coś polecić, jakąś fajną rundkę?
Będę tylko 2-3 dni więc nie wiem czy znajdę czas, ale może akurat się uda.

#6 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 16 lipiec 2017 - 13:32

Da się bezproblemowo pojechać tak, że Elbląską jedzie się bardzo mały odcinek, który ma może z 500m drogi bez pobocza (2 pasy), a reszta z poboczem. Żadnych zakazów ruchu rowerem. ;)

 

Tu masz track:

https://www.strava.com/routes/9661670

 

Trochę opisu: Do Targu Węglowego, potem w Ogarną do końca, przejechać mostkiem (dozwolony ruch pieszo-rowerowy), za mostkiem w lewo i potem w prawo w Stągiewną (ruch pieszo-rowerowy)-Długie Ogrody. Potem jedziesz Elbląską, po jakichś 300m pojawi się DDR po prawej stronie. Potem skręcasz przy stacji benzynowej/salonach samochodowych w prawo w Miałki Szlak i jedziesz nim do końca. Będzie tam tunel pod obwodnicą, za tunelem do końca ulicy i wyjeżdżasz z powrotem na 501. Dalej już prosta, szeroka droga w większości z poboczem.

 

Benzynową da się przejechać, ale raczej nie ma co się męczyć po tych dziurach skoro główną ulicą jedzie się dość wygodnie. Najgorzej na 501 jest moim zdaniem na odcinku za Przejazdowem, bo tam nie ma wyznaczonego pobocza, jest szeroko i samochody potrafią jechać sporo powyżej ograniczenia prędkości.



#7 Henry

Henry
  • Użytkownik
  • 90 postów
  • SkądSiemianowice Śląskie

Napisano 16 lipiec 2017 - 14:03

Sirkozi bardzo dziękuję za opis a szczególnie za gotowy track.

Paput, runda tylko w górach z dojazdem samochodem czy starujesz z Chorzowa, Oświęcimia w góry na rowerze?

#8 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 16 lipiec 2017 - 14:10

Czyli w sumie na jedno wychodzi, tylko Miałki Szlak omija kawałek Elbląskiej. 

Nie sprawdzałem, ale może faktycznie lepiej. 

Tak, czy inaczej, od znaku koniec miasta, starą siódemką jedzie się bardzo wygodnie.

Z Przejazdowa do Sobieszewa faktycznie kierowcy często zapominają o ograniczeniu prędkości, no ale tak jest niemal wszędzie w naszym kraju... 

Za to w soboty przed południem często auta stoją tam w korku przed mostem w Sobieszewie i wtedy często bywa problem, żeby się prawą stroną przecisnąć. No ale to też norma w Polsce. 

Kierowcom zawsze rowerzyści przeszkadzają! 

Ale to temat na zupełnie inną dyskusję...



#9 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 16 lipiec 2017 - 14:11

Dojadę autem, żeby się przez miasta rowerem nie pchać.



#10 Henry

Henry
  • Użytkownik
  • 90 postów
  • SkądSiemianowice Śląskie

Napisano 16 lipiec 2017 - 15:55

Jak autem to polecam jechać do szczyrku. Tam można klasyczną pętle Beskidzką czyli Przełęcze Salmopol, Kubalonka i Koniaków. Razem wychodzi jakieś 85 km. 

https://www.strava.com/routes/9663629

 

Inna fajna opcja to autem do Ustronia i tu taka runda, Równica, Dobka, Zameczek, Istebna, Kubalonka, z Kubalonki można jeszcze dodać Salmopol tam i z powrotem. Razem jakieś 85. 

https://www.strava.com/routes/9663690

 

I jeszcze jedna fajna. Starujesz z Bielska z Ciachomanii (super ciacha i kawa na koniec) a potem Przegibek, Zar, Kocierz, Targanice i jeszcze raz Przegibek. Super trasa. 

https://www.strava.com/routes/9664016

 

Miejsca startu idealne sprawdzone wielokrotnie darmowe parkingi. Oczywiście opcji jest mnóstwo, to tak na szybko sensowne propozycje. 

 

 

 


  • sirkozi lubi to

#11 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 16 lipiec 2017 - 23:03

Wielkie dzięki, może się uda.

#12 maron126

maron126
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 17 lipiec 2017 - 09:09

Jestem na wyspie w przyszłym tygodniu. Trasy mam już właściwie zaplanowane, Malbork, Frombork, Krynica. Generalnie raczej na wschód. Z tym że właśnie jak patrzę na mapę to słabo wygląda ten dojazd na wyspę z Gdańska.
A jakby jechać na południe na Krępiec?
Dzięki za wskazówkę z tą Benzynową, chciałem tam jechać.

Kolego jeżeli trasę będziesz robił w weekend to przeżyjesz straszny horror.Droga na Krynicę M. auto za autem jest wąsko i kręto i nikt na ciebie nie będzie uważał.Jeżeli interesuje cię droga na Frombork to ze Stegny możesz w Tujsku skręcić na Marzęcino asfalt taki sobie ale póżniej droga jest w super stanie Nowinki ,Bielnik drugi,Nowakowo,póżniej 503 na Tolkmicko jest mniejszy ruch.POZDRO.



#13 Henry

Henry
  • Użytkownik
  • 90 postów
  • SkądSiemianowice Śląskie

Napisano 18 lipiec 2017 - 20:36

Z Krynicą dzięki za ostrzeżenie, będę jechał tam w czwartek, jeśli w ogóle, zobaczę. Frombork mniej więcej tak jak opisałeś. A jutro lecę na Malbork.



Dodaj odpowiedź