Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zamiennik Dla Sora Rd-3400 Lub Nowe Kółka

SORA RD-3400 Merida race 880 claris RD-2400

26 odpowiedzi w tym temacie

#1 lukibest

lukibest
  • Użytkownik
  • 24 postów

Napisano 09 sierpień 2017 - 11:37

Witam

 

Po 8tyś km mój łańcuch odmówił posłuszeństwa. Wymieniłem na nowy ale z tego co widzę to małe kółka w przerzutce nie za bardzo są chętne do wspólpracy z nim. Szukam kółek ale jedyne jakie znalazłem to są za 35zł (11 zębów). Pytanie czy warto wymianiać lub może kupić do 100 zł coś podobnej klasy nowego. Możecie polecić jakiś zamiennik dla tej Sory ?

 

Myślałem o czyms takim

http://allegro.pl/sh...6613920404.html

 

 

Dodatkowo trochę się zmieszałem z tego co widzę bo mam kasetę 8 rzędów a Sora rd-3400 która jest zamontowana jest na 9 rzędów, Tak było w oryginale w moim rowerze (Merida race 880 - 2012r). Czy to normalne? Kupić teraz coś na 8 rzedów czy tak jak było na 9 rzedów ?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.



#2 roweras88

roweras88
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 09 sierpień 2017 - 11:50

Może kółka Tacx na łożyskach maszynowych z Decathlona?

 



#3 lukibest

lukibest
  • Użytkownik
  • 24 postów

Napisano 09 sierpień 2017 - 12:10

No też 30zł jak widzę wiec dalej chyba jestem za kupnem nowej przerzutki. Pytanie czy ten Claris czy cos innego do 100zł ?



#4 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 09 sierpień 2017 - 12:23

W cenie tego Clarisa kupisz starszy model Tiagry (RD4400, formalnie na 9 biegów, ale bez problemu można używać z napędem 8-rz). 

http://allegro.pl/pr...6896835268.html

Albo ciut drożej, model RD4500:

http://allegro.pl/pr...6318377831.html

To już porządne, sztywne przerzutki, bez elementów z tworzyw sztucznych, jak było w Sorze (dolne ogniwo pantografu). 

 

P.S. Kółka Tacx z Deca też polecam, są świetne, ale jak ta stara przerzutka ma już luzy to chyba lepiej kupić nową. 


  • lukibest lubi to

#5 lukibest

lukibest
  • Użytkownik
  • 24 postów

Napisano 09 sierpień 2017 - 12:54

Oooo to fajna propozycja, Tiagra to pólka wyżej a cena z tym Clarisem podobna. Zaraz zamówię w takim razie bo kółka fajne ale chyba nie warto naprawiać jak reszta sprzętu juz wiekowa trochę ;).

 

 



#6 lukibest

lukibest
  • Użytkownik
  • 24 postów

Napisano 12 sierpień 2017 - 06:01

Witam

Wracając do tematu.... czy łańcuch Shimano CM-HG-40 jest dobry dla tej przerzutki? bo mam wrażenie że dalej coś nie tak z dolnymi kółkami  ?

HG-53 dedykowany z tego co widzę jest węższy (6.6cm-6.8cm) więc chyba nie powinno mieć to znaczenia na dolne kółka  no chyba że szerokość wewnętrzna ale mam szerszą w HG-40 więc powinno to chodzić moim zdaniem. Jakieś pomysły?

 



#7 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 sierpień 2017 - 06:36

HG40 jest wykonany z plasteliny. Jest szansa, że zużyje się zanim wrócisz z pierwszego treningu ;)


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#8 lukibest

lukibest
  • Użytkownik
  • 24 postów

Napisano 12 sierpień 2017 - 06:43

okej ale czy to jest przyczyna takiego działania ?



#9 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 sierpień 2017 - 07:11

Jeżeli jest zużyty (a jest to bardzo możliwe), może powodować złą pracę napędu. Natomiast świeży powinien działać poprawnie, o ile pozostałe elementy też są w dobrym stanie.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#10 lukibest

lukibest
  • Użytkownik
  • 24 postów

Napisano 12 sierpień 2017 - 09:08

Kurcze to już nie wiem, została tylko kaseta do wymiany jeszcze w takim razie ale nie powinno to mieć wpływu na pracę zwłaszcza na tym samym przełożeniu

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka



#11 lukibest

lukibest
  • Użytkownik
  • 24 postów

Napisano 12 sierpień 2017 - 09:14

https://1drv.ms/v/s!...35NsUtz2irzCfes coś takiego się dzieje

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka



#12 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 12 sierpień 2017 - 12:28

Nie bardzo widzę na filmie, o co chodzi z tym łańcuchem. Że tak lekko podskakuje na dolnym kółku?

Szerokość łańcucha 8-rzędowego (ta istotniejsza, wewnętrzna) jest taka sama jak łańcucha 9-rzędowego i wynosi 3/32 cala i to nie powinien być problem. Nowe zęby w kółkach przerzutki z czasem lekko się wygładzą i powinno być ok.

A może masz lekko skrzywiony hak przerzutki i wózek nie jest równoległy do płaszczyzny koła? Popatrz od tyłu i od góry.

 

HG40 to faktycznie lipny łańcuch, nie warty pieniędzy. Z Shimano sporo lepszy jest hg71 (albo stary HG50), albo jakiś KMC (tylko z serii X, a nie Z). 

A jaki miałeś ten pierwszy łańcuch, na którym przejechałeś 8 000 km? Po takim przebiegu to i tak mam obawy, czy kaseta będzie dobrze współpracować z nowym.   



#13 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 12 sierpień 2017 - 20:20

Ja widzę u ciebie dwie rzeczy, dolne kólko przerzutki jest kierunkowe i jest źle założone, powinno być odwrotnie, druga sprawa pin łączący na łańcuchu masz zbyt ciasno wprasowany przez co łańcuch jesz sztywny na jednym ogniwie.



#14 lukibest

lukibest
  • Użytkownik
  • 24 postów

Napisano 14 sierpień 2017 - 19:20

Ja widzę u ciebie dwie rzeczy, dolne kólko przerzutki jest kierunkowe i jest źle założone, powinno być odwrotnie, druga sprawa pin łączący na łańcuchu masz zbyt ciasno wprasowany przez co łańcuch jesz sztywny na jednym ogniwie.

 Przerzutka jest nowa, w poprzedniej po zmianie łańcucha działo się to samo. Pin się zgadzam że jest za mocno założony ale pin jest jeden a łańcuch wydaje dziwne dzwięki kilka razy w trakcie obrotu. Chyba zmienię ten łańcuch na coś lepszego jednak. Co do kasety to macie jakieś niedrogie rekomendacje. Aktualnie mam 12-25T 8 rzędów. Czy HG-50 bedzie okej czy cos innego?



#15 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 14 sierpień 2017 - 19:22

W przerzutce z Twojego filmu kółeczko jest źle zamontowane, to że jest nowa nie ma żadnego znaczenia.



#16 lukibest

lukibest
  • Użytkownik
  • 24 postów

Napisano 14 sierpień 2017 - 19:25

Nie bardzo widzę na filmie, o co chodzi z tym łańcuchem. Że tak lekko podskakuje na dolnym kółku?

Szerokość łańcucha 8-rzędowego (ta istotniejsza, wewnętrzna) jest taka sama jak łańcucha 9-rzędowego i wynosi 3/32 cala i to nie powinien być problem. Nowe zęby w kółkach przerzutki z czasem lekko się wygładzą i powinno być ok.

A może masz lekko skrzywiony hak przerzutki i wózek nie jest równoległy do płaszczyzny koła? Popatrz od tyłu i od góry.

 

HG40 to faktycznie lipny łańcuch, nie warty pieniędzy. Z Shimano sporo lepszy jest hg71 (albo stary HG50), albo jakiś KMC (tylko z serii X, a nie Z). 

A jaki miałeś ten pierwszy łańcuch, na którym przejechałeś 8 000 km? Po takim przebiegu to i tak mam obawy, czy kaseta będzie dobrze współpracować z nowym.   

 

Poprzedni łańcych był własnie KMC seria Z. Jak go rozkułem to się rozleciał i niema co zbierać ;).



#17 lukibest

lukibest
  • Użytkownik
  • 24 postów

Napisano 14 sierpień 2017 - 19:28

W przerzutce z Twojego filmu kółeczko jest źle zamontowane, to że jest nowa nie ma żadnego znaczenia.

No ale w poprzedniej na której przejechałem 8tys km po wymianie łańcucha też tak zaczeło się dziać. Mogę spróbować zamienić ale nie wiem czy to ma sens.



#18 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 15 sierpień 2017 - 01:21

radomir82, wiem, że jesteś dobry fachowiec, ale akurat w tym przypadku możesz się mylić. Mam przed sobą na stole nową przerzutkę RD-3500 i tam dolne kółko wygląda dokładnie tak samo. Zęby mają ścięcie tylko z jednej strony i po założeniu kółka odwrotnie nic się nie zmieni. Kółko nie ma też żadnych oznaczeń kierunku. 

Natomiast w przerzutce RD-6700 jest tak jak mówisz, ząb w widoku od góry przypomina grot strzały, ma ścięcia z obu stron i te ścięcia są z przeciwnej strony w porównaniu do tego kółka z filmu czy z mojej Sory. Zatem nie może to być przyczyną problemu.

Choć mówiąc szczerze oprócz za ciasno skutego ogniwa (tu masz 100% racji) ja tu problemu nie widzę. Pojeździ trochę i się wszytko dotrze. Można lekko maznąć zęby kółka olejem, bo z nowego łańcucha fabryczne smarowidło raczej nie wycieka i zęby będą suche. 

 

lukibest, z kaset 8-rz masz jeszcze sporo tańsze Sunrace, i jest tam nawet taka dla twardzieli w wersji 11-23, jeśli oczywiście masz taką potrzebę.

Osobiście nie miałem, ale myślę że z dobrym łańcuchem trwałość i jakość zmiany biegów będzie OK.

A jeśli chcesz kasetę na góry to jest jeszcze HG51 (11-28) od Shimano ( http://allegro.pl/pr...6915187990.html) , z którą przerzutka RD-4500 (bo taką chyba kupiłeś) powinna sobie w praktyce poradzić.  

 



#19 lukibest

lukibest
  • Użytkownik
  • 24 postów

Napisano 15 sierpień 2017 - 07:24

Spać nie mogłem przez to kółko więc je zamieniłem. Dalej bez zmian jak na załączonym filmie, dokładnie widać jak skacze, jakby był za ciasny, Kupie chyba ten HG-71, bo ten to jakiś badziew straszny ... https://1drv.ms/v/s!...lBrPjxEiqwwrus.

 



#20 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 15 sierpień 2017 - 17:03

lukibest, nie marudź tylko wsiadaj na rower i w drogę. Trochę szukasz dziury w całym. 

HG40 to nie jest trwały łańcuch, ale tu chodzi głównie o materiały, a nie dokładność wykonania. Może jest minimalnie bardziej luźny (podobno według przymiaru niektóre nowe łańcuchy już wykazują "zużycie", czyli mają nico większe luzy na sworzniach i tulejkach), ale nic strasznego się od tego nie stanie, poza nieco szybszym zużyciem zębatek (te kółka w przerzutce są z plastiku i szybko się dopasują).

 

A na jakim przełożeniu kręciłeś ten filmik?

Może jest jakiś problem z linią łańcucha, albo ze skrzywionym hakiem (sprawdzałeś?)?

 





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: SORA RD-3400, Merida race 880, claris RD-2400