Skocz do zawartości


Zdjęcie

Weryfikacja pozycji...


43 odpowiedzi w tym temacie

#21 outoftimeman

outoftimeman
  • Użytkownik
  • 873 postów
  • SkądPruszków

Napisano 04 wrzesień 2010 - 23:44

Test z piastą rzeczywiście funkcjonuje w dwóch wersjach - dolny i górny chwyt.
W książce Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego autor krytykuje ten test bo wszystko zależy od tego jak ustawimy głowę, ręce i plecy.

#22 Lobster

Lobster
  • Użytkownik
  • 351 postów
  • SkądTcity

Napisano 06 wrzesień 2010 - 15:49

Stas, otóż to. tcp, nie napisał czy ma bloki z luzem czy nie. To bardzo istotne. Co do korb to krótka korba nikomu jeszcze nie zaszkodziła w przeciwieństwa do długiej.

Nie wyobrażam sobie jazdy ze sztywnymi blokami, horror ! Mam dwa komplety pedałów ( Shimano DA i Crank Brothers SL ), oba sety z luzem, odpowiednio 6 i 15 stopni. Sztywne bloki to prosta droga do kontuzji -


Z treści wynika, że nie jeździłeś na sztywnych blokach, a taka jazda może być całkiem ok. Sztywne bloki należy niezwykle starannie ustawić szczególnie z troską o takie dopasowanie aby linia buta była równoległa do ramion korby. Dla kolarza o elastycznych wytrenowanych kolanach sztywne bloki dają niesamowity power. Buty się nie ślizgają i noga nie ucieka w lewo i prawo. Stopy nie uderzają o korby i wszystko jest OK. Zaś wypięcie z takich bloków jest szybsze - szczególnie w chwili jakiegoś zagrożenia, na przykład upadkiem.

Stas


Jeżdziłem na sztywnych blokach ( system LOOK ), niestety moje kolana, prawe w szczególności, to prawie złom - pozostałośc po kontuzjach narciarskich, dlatego mogę używac tylko pedałów z dużym luzem, cranki są szczególnie przyjazne kolanom. Twoje uwagi są jak najbardziej słuszne ale ciekawe ilu profich z peletonu decyduje sie na sztywne bloki :roll:

#23 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 06 wrzesień 2010 - 16:23

W sobotę zmoczył mnie trochę deszcz i w niedzielę musiałem wyciągnąć z szafy stare buty shimano zamiast s-worksów. Pierwsze uczucie - wreszcie mam oparcie na całej szerokości stopy a nie tylko na jej przyśrodkowej części. Czyżby BG speca było szkodliwe dla kolan zamiast pomagać ?

#24 qqx

qqx
  • Użytkownik
  • 850 postów
  • SkądPiaseczno/Sochaczew

Napisano 07 wrzesień 2010 - 20:02

Ja jeżdżę na sztywnych blokach i wszystko OK, a na blokach z luzem to nie potrafię śmigać, a wypinanie to horror.

#25 Gosc_Zawisza_*

Gosc_Zawisza_*
  • Gość

Napisano 05 grudzień 2010 - 19:41

Bawie się z tymi blokami od roku. Z lewej strony jest OK a w prawym kolanie ciągle czuje dyskomfort i boje się żeby nie zrobiła się z tego jakaś kontuzja.


czy jak pedalujesz to kolano dochodzi do srodka, do ramy czy wychodzi na zewnatrz? kolana powinny pracowac jak tłoki, rownolegle bez zadnych odchyłow w lewo czy w prawo. Byc moze musiał bys dać kliny pod podeszwe, lub dac wkladkę do prawego buta dostosowaną do wysokosci Twojeg owysklepienia.

Czy bloki masz przesunięte moze maxymlanie w lewo lub w prawo na bucie?

Dyskomfort prawdopodobnie jest spowodowany tym ze trzy sciegna łączace stabilizatory przysrodkowe z podudziem sa napiete jak struny, staraja sie prostowac kolano do pionu ale po jakism czasie są one zmecozne i sprawiaja ból, w momencie keidy kolano szło" by rownolegle jak tłok ich pomoc była by zdecydowanei zmneijszona.

Stas, otóż to. tcp, nie napisał czy ma bloki z luzem czy nie. To bardzo istotne. Co do korb to krótka korba nikomu jeszcze nie zaszkodziła w przeciwieństwa do długiej.

Nie wyobrażam sobie jazdy ze sztywnymi blokami, horror ! Mam dwa komplety pedałów ( Shimano DA i Crank Brothers SL ), oba sety z luzem, odpowiednio 6 i 15 stopni. Sztywne bloki to prosta droga do kontuzji -


W cale nie, ne izgodze sięz Tobą ,wszystko zalezy od naszej anatomii, uwarunkowac i techniki pedałowania no i prawidłowej pozycji na rowerze

pozdrawiam

#26 Gosc_Zawisza_*

Gosc_Zawisza_*
  • Gość

Napisano 05 grudzień 2010 - 19:49

Mam szare bloki Look czyli 4 stopnie luzu. Wiecie może jak powinny być ustawione bloki przy różnicy w długości nóg ? Może tu jest problem ?


Oczywiscie ze jest rada zalezy jakie masz roznice nóg. pod blok miedzy tz miedzy blok a podeszwe buta powinienłes wlozyc np wkladke, podkaldke o grubosci 3 mm . 3 mm takiej podkaldki niweluje roznice w dlugosci nód o około 8-10 mm,. Ta metoda sprawdza się kiedy roznica w dlugosci nog wystepuje na kosci piszczelowej.

Innym sposobem zniwelowania dlugosci nog jest przesuniecie w bucie z krotszą stopą blokow do przodu o np 5 mm lub wiecej. Ta metoda jest odpowiednia w momencie keidy roznica w długosci nog wystepuje na dlugosci kosci udowej.

Swoaj droga roznica w długosci nóg nie zawsze jest spododowana... długościa nóg. Moze to byc naprzykład skrecenie jednostronne miednicy

#27 Gosc_Zawisza_*

Gosc_Zawisza_*
  • Gość

Napisano 05 grudzień 2010 - 19:56

W sobotę zmoczył mnie trochę deszcz i w niedzielę musiałem wyciągnąć z szafy stare buty shimano zamiast s-worksów. Pierwsze uczucie - wreszcie mam oparcie na całej szerokości stopy a nie tylko na jej przyśrodkowej części. Czyżby BG speca było szkodliwe dla kolan zamiast pomagać ?


Nie ma nic lepszego niz buty speca lub wkladki formujace ( spec, pearl izumi ) cos na zasadzie butow narciarskich, ma to w najwyzszych modelach np shimano.

Co do butow, s works to prawdopodobnie masz złą wkladke. W butach seryjnie masz wkaldke czerwonac zyli dla stop z niskim wysklepieniem jesli masz srednie a co gorsze wysokie wysklepienie to dokaldnie tak mogles sie czuc, nie miales podparcia w srodkowej czesci stopy. Mysle ze wkladka zielona idealnie wypelnila by przestrzeń miedzy wkaldką a stopa. Prawdopodobnie wkladka shimano jest wyzsza w srodkowej czesci.

Właściwa wkładka powinan być dokladnie lustrzanym odbiciem naszej stopy

#28 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 06 grudzień 2010 - 09:50

Dzięki Zawisza. 3 tygodnie temu nie wytrzymałem i poszedłem zrobić to Body Geometry. Z biegania przez kontuzje musiałem już zrezygnować i z rowerkiem nie chcę powtórzyć błędu.
Korby wcześniej na wszelki wypadek też zmieniłem. Tak jak piszesz buty Speca okazały się OK. Po wielu przymiarkach, analizach i przyglądaniu się pracy kolan pod prawą stopę dostałem do środka podkładkę i dodatkową podkładkę wyrównującą długość nóg między blok i but (na szczęście różnica była tak jak piszesz na kości piszczelowej). Zmianie uległa cała geometria roweru. Zastanawiam się jeszcze nad wymianą bloków na czarne ( bez luzu ) . Zauważyłem też, że podświadomie preferuję prawą nogę, pewnie dlatego że parę lat temu miałem spory problem z lewym kolanem. Reasumując, trochę mnie to kosztowało ale problem został rozwiązany. Bez tych podkładek mógłbym kombinować długo a i tak nic by z tego nie wyszło.

#29 Gosc_Zawisza_*

Gosc_Zawisza_*
  • Gość

Napisano 06 grudzień 2010 - 10:07

Hehe ciesze sie ze jestes zadowolony ze zmian, wlasnie ma to na celu poprawienie naszego komfortu na rzecz zdrowia, nie sa to marketingowe wzmianki i szemrania

Prawdopodobnie preferujesz prawą noge z tego względu ze jakby nie patrzec ta noga byłą krotsza, ona wykonywała w pewnym sensie cieższą pracę, musiała dalej siegac była bardziej rozciagnieta. Zakładam ze jesli prawa noga była krótsza to tez siedziałes nierowno an siodełku. bardziej z prawej strony. Łatwo to zauwazyc po tym ile jest przestrzeni meidzy udami a sztyca ( powinno byc tyle samo z 2 ch stron) albo po wiekszym przetarciu siodelka z prawej strony i nogawek spodenek na udach od wewnątrz. ( ale nie zawsze )

pozdrawiam i powodzenia

PS. Gdzie robiles badanie?

#30 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 06 grudzień 2010 - 10:10

W Koenig Serwis we Wrocku.

#31 Gosc_Zawisza_*

Gosc_Zawisza_*
  • Gość

Napisano 06 grudzień 2010 - 10:16

No to troche przeplaciles:p 600 zł?

#32 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 06 grudzień 2010 - 10:22

Ostatecznie zapłaciłem 540 :-D

#33 Gosc_Bartek_*

Gosc_Bartek_*
  • Gość

Napisano 06 grudzień 2010 - 21:55

Witam,
Mam pytanie odnośnie weryfikacji pozycji: czy doradca BG FIT ma możliwość dopasowania pozycji TYLKO pod rower Speca, czy można się do nich zgłosić ze swoim i też pomogą? Problem w tym, że już drugi rok kręcę blokami w każdą stronę i ciągle coś jest nie tak jak być powinno. Przez chwilę jest OK, a później znów coś boli.
Wie ktoś może ile kosztuje taka przyjemność?

#34 Gosc_Zawisza_*

Gosc_Zawisza_*
  • Gość

Napisano 06 grudzień 2010 - 22:08

Pewnie ze moze , o to chodzi zeby ustawic człowieka POPRAWNIE i WYGODNIE na obojetnie jakim rowerze byle prawidlowo. W gre nei wchodza rowery enduro i DH. Najlepiej badanie wykonuje sie na rowerze szosowym, jest to powiedzmy wzornik.

Gorzej z rowerem full bo trzeba brac pod uwage zawieszenie ale wtedy takie zawieszenei blokuje sie na "danym" sagu uzytkownika.

Badania w roku 2010 sa bardzo zroznicowane od ok 400 do 600zl jak we Wrocku ( najdrozej w Polsce ) ale w 2011 powinno juz byc uogolnione ok 399 zł

Pozdrawiam

#35 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 07 grudzień 2010 - 07:25

Na usprawiedliwienie Wrocka dodam, że w cenie miałem ustawienie na 2 rowery, MTB i szosę.

#36 romekk

romekk
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • SkądBieruń

Napisano 09 grudzień 2010 - 08:30

A gdzie i za ile można dokonać pomiaru długości nóg, bo też mam z tym problem.

#37 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 09 grudzień 2010 - 13:09

A gdzie i za ile można dokonać pomiaru długości nóg, bo też mam z tym problem.

To powinien umieć każdy ortopeda czy fizjoterapeuta. W mojej okolicy wizyta kosztuje 60-130 pln.

#38 Gosc_Zawisza_*

Gosc_Zawisza_*
  • Gość

Napisano 09 grudzień 2010 - 18:38

Są rozne metody badań, najpopularniejsze są 2 metody z czego jedna z nich zajmuje nie wiecej jak minute. Poszukaj w necie, tak naprawde moze to wykonac kazdy nawet członek Twojej rodziny jesli dobrze to przeanalizujecie i zrobicie to jak nalezy. Pewnie za 1 razem sie nie uda ale za ktorymś 3-4 tym razem już tak i powinno za kazdym razem wychodzic wam tak samo

#39 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 17 grudzień 2010 - 09:32

Wiecie może jaki element geometrii roweru trzeba zmienić żeby odciążyć przyśrodkową głowę mięśnia czworogłowego a dociążyć pozostałe ?

#40 Jarek-LT

Jarek-LT
  • Użytkownik
  • 413 postów
  • SkądKolberg

Napisano 17 grudzień 2010 - 10:36

KĄT rury pod-siodłowej lub przybliżając siodło do kierki . Oczywiście zmieniając tę geometrię zmieni się wysokość siodła . Raczej za bardzo jeżdzisz siłowo lub po prostu tak masz ustawioną geometrię ,że występują te wymuszenia , w grę- mimo wzrostu trzeba brać pod uwagę również zmianę korby na krótszą co pomaga wymuszać wyższą kadencję.
Jarek-LT ;-)



Dodaj odpowiedź