Skocz do zawartości


Zdjęcie

Merida Reacto 400 Jaki Rozmiar?

Merida Reacto 400

27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jack77

Jack77
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 21 grudzień 2017 - 23:00

Witam wszystkich,

 

Przymierzam się do zakupu pierwszej szosy i wybór padł Meridę Reacto 400 2018.

Zaraz ktoś napisze, że rower aero to nie odpowiedni wybór na pierwszy rower szosowy, ale lubię agresywną samotną jazdę.

Pytanie natomiast o rozmiar, czy na wzrost 172cm i przekrok 78cm rozmiar S (50) będzie dobry?.

Jestem z małego miasta na podkarpaciu i u siebie taki rowerów nie znajdę, żeby na żywo przymierzyć.

Czy ktoś miał/ma styczność z tym rowerem?

 

ps. Miałem okazję kupić Giant Propel Advanced 1 2017 w rozmiarze M , ale mi odradzono, że będzie za duży.

 

pozdrawiam

 

 



#2 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 21 grudzień 2017 - 23:24

Rozmiar 52 dla Ciebie, ja mam 175cm i jeżdżę na 54. Był niedawno na forum wątek w tym samym temacie.


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#3 Jack77

Jack77
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 21 grudzień 2017 - 23:34

Rozmiar 52 dla Ciebie, ja mam 175cm i jeżdżę na 54. Był niedawno na forum wątek w tym samym temacie.

Na pewno 52?, a jak to się ma do tego Gianta on też jest 52 , a mówili że będzie za duży, a parametry podobne.



#4 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 22 grudzień 2017 - 21:37

Na pewno to będziesz wiedział jak wsiądziesz na jeden i drugi i ustawisz wszystko pod siebie, ja tylko napisałem to co sądzę na podstawie własnych doświadczeń i przedstawionych przez Ciebie parametrów.

Pod Twój przekrok zresztą podręcznikowo wychodzi rozmiar 52. Zerknij na zdjęcie poniżej,  ja przy nieco większym wzroście przekrok mam podobny i przy rozmiarze ramy 54 używam mostka 110mm, 52 pewnie byłaby też ok ale już musiałbym wydlużyć mostek do 120mm.

 

a4ebbc3d245d1fa8med.png


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#5 Jack77

Jack77
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 22 grudzień 2017 - 22:11

Tylko że wg ogólnej rozmiarówki Meridy przy S/M 52 siedziałbym już kroczem na rurze 784mm. Ramion nie mierzyłem, ale też nie mam jakoś szczególnie długich.



#6 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 22 grudzień 2017 - 22:37

Przekrok jest najmniej ważny! Sam powiedz, ile czasu spędzasz stojąc na ziemi? Będziesz dobierał rower pod kątem tego, jak się na nim... stoi czy jedzie? ;)

 

Najważniejszy parametr to zawsze długość ramy, a jeszcze dokładniej: jej zasięg (reach). Od niej zależy, jak mocno będziesz pochylony i jak będzie rozłożony środek ciężkości. Żaden inny parametr nie ma tak kolosalnego znaczenia jak zasięg oraz (w mniejszym stopniu) wysokość ramy (a jeszcze dokładniej: parametr opisywany jako stack), choć tu ma jeszcze spore pole manewru poprzez dobór mostka oraz podkładek.

 

Zasięg, zasięg i jeszcze raz zasięg!


  • Severian lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#7 Jack77

Jack77
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 22 grudzień 2017 - 23:33

Przekrok jest najmniej ważny! Sam powiedz, ile czasu spędzasz stojąc na ziemi? Będziesz dobierał rower pod kątem tego, jak się na nim... stoi czy jedzie? ;)

 

Najważniejszy parametr to zawsze długość ramy, a jeszcze dokładniej: jej zasięg (reach). Od niej zależy, jak mocno będziesz pochylony i jak będzie rozłożony środek ciężkości. Żaden inny parametr nie ma tak kolosalnego znaczenia jak zasięg oraz (w mniejszym stopniu) wysokość ramy (a jeszcze dokładniej: parametr opisywany jako stack), choć tu ma jeszcze spore pole manewru poprzez dobór mostka oraz podkładek.

 

Zasięg, zasięg i jeszcze raz zasięg!

 

To teraz już mam mętlik totalny, bo zaczynam myśleć znowu o tym Giancie.

w Meridzie S 50 do S/M 52 Reach zmienia się z 381 na 393 mm 12 mm

natomiast w Giancie przy M reach wynosi mniej, bo 386 mm 

 

Z kolei Stack w Giancie jest o wiele większy 553, a w Meridzie 532 S/M (tyle co w Giancie przy S)

 

i bądź tu mądry



#8 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 23 grudzień 2017 - 09:06

To tylko pokazuje, jak idiotyczne są rozmiarówki różnych firm i jak bezcelowe jest patrzenie tylko na rozmiar nominalny.

 

Propel, mimo że to rower aero, ma dość zrelaksowaną geometrię - dla niektórych to dobrze, bo jest wygodniej, dla innych to zaprzeczenie idei roweru aero. Nikt nie odpowie za Ciebie, co jest dla Ciebie ważniejsze.

 

Reach 393 mm dla wzrostu 172 cm to, przy założeniu proporcjonalnej budowy ciała, moim zdaniem dużo za dużo. 381 mm brzmi bardzo dobrze dla amatora, 386 do zaakceptowania. Stack 553 brzmi jak żart w rowerze reklamowanym jako wyścigowy (choć oczywiście znajdą się miłośnicy i fajnie, że takie rowery są - tylko po prostu są reklamowane z dużą dozą nieprawdy).

 

Patrząc na te liczby, wybrałbym Meridę S. Zwróć uwagę, że Merida w rozmiarze 50 ma górną rurę o długości aż 530 mm - taki wymiar nierzadko spotyka się w rozmiarze 52 cm i większym. Dokładnie z tego powodu polecam Tobie rozmiar, który - patrząc tylko na rozmiar nominalny - wydaje się zbyt mały.

 

Chociaż mimo wszystko, biorąc pod uwagę jak duże pieniądze planujesz wydać, poświęciłbym dzień w styczniu i pojechał do miasta, przymierzył się. Kto wie, w środku zimy może uda Ci się ugrać rabat i w sklepie stacjonarnym kupisz rower taniej niż w Internecie.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#9 Jack77

Jack77
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 23 grudzień 2017 - 10:02

Przeglądałem internet i do tej pory nie trafiłem na sklep, który posiadałby Meridę na stanie, tylko pod zamówienie.

 

Natomiast tego Gianta teoretycznie mógłbym mieć szanse przymierzyć. Giant bardziej wizualnie mi się podoba i jest na lepszym osprzęcie , ale nie chciałbym się męczyć zamiast czerpać radość.



#10 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 23 grudzień 2017 - 10:21

Pomyśl w ten sposób: planujesz wydać kilka tysięcy złotych. Moim zdaniem warto byłoby zadzwonić do kilku sklepów albo do dystrybutora Meridy i podpytać, kto może mieć ten model na stanie - albo kto może mieć podobny model do przymiarki.

 

Serio, przy takim zakupie jeden dzień poświęcony na polowanie to żaden koszt.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11 LuckyLuk

LuckyLuk
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 27 grudzień 2017 - 19:05

U Gianta masz orientacyjne wymiary na stronie - https://www.giant-bi...opel-advanced-2

Ja bym brał S, mam 176 i jeżdżę na M.
Przymiarka z pewnością pomoże ale to tylko kilka minut w sklepie praktycznie bez szans na dłuższą przejażdżkę.

#12 wymoczek

wymoczek
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • SkądRG

Napisano 27 grudzień 2017 - 19:52

Lepiej sie jednak przymierzyc do danego modelu-meridy reacto maja dosyc długie ramy. Miałem team reacto i  przy178 rozmiar ML okazal sie troszeczke za duży .A  miesciłem sie w rozmiarówce Meridy ,Niestety problemem wiekszosci z nas jest brak mozliwosci przetestowania kilku rozmiarow .



#13 Jack77

Jack77
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 27 grudzień 2017 - 21:34

Raczej na pewno będę brał w rozmiarze S. Natomiast teraz mam dylemat, bo zaczął podobać mi się  również model gianta na rok 2018

https://bicyclebuyse...opel-advanced-2



#14 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 27 grudzień 2017 - 21:38

Nie patrz tylko na to, co się bardziej podoba, tylko co lepiej pasuje. Wbrew pozorom Reacto i Propel to dwa zupełnie różne rowery, których geometria jest skrajnie różna.

 

Proponuję, żebyś zaczął od tego, co tak naprawdę chcesz osiągnąć z tym rowerem. Dopiero z tego punktu wyjdziesz do jakichkolwiek rozsądnych wniosków w kwestii wyboru roweru.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#15 Jack77

Jack77
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 27 grudzień 2017 - 22:24

Tak, ale nie będę jeździł na czym co mi się nie podoba.

 

Co do innych kwestii to na razie rozważałem:

 

Giant:

+carbon

+waga

+pełna 105

 

- cena

 

Merida:

 

+cena

 

- niepełna 105

- korba 52/36 

 

 

 

 



#16 LuckyLuk

LuckyLuk
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 28 grudzień 2017 - 08:27

No to bierz taki, który ci się podoba.
Giant to świetny rower, ta Merida na rok 2018 wygląda dla mnie dziwnie.

#17 tomekjak

tomekjak
  • Użytkownik
  • 127 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 grudzień 2017 - 10:39

Poszukaj innego :) W Giancie mi się nie podobają pionowe pancerze przerzutek, a w Meridzie tylny hamulec pod spodem ramy.

Ale kwestia gustu, każdy lubi coś innego. Ja jestem estetą i też spory nacisk kładę na wygląd. Idealnie to połączyć wygląd z funkcjonalnością.



#18 Gosc_Nikt Ważny_*

Gosc_Nikt Ważny_*
  • Gość

Napisano 28 grudzień 2017 - 13:04

tomekjak - Mam podobne odczucia, jednak zdecydowanie bardziej byłbym skłonny zaakceptować dolny montaż hamulca, niż sposób prowadzenia pancerzy w Giancie...

#19 LuckyLuk

LuckyLuk
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 28 grudzień 2017 - 13:31

Fakt, te linki wyglądają dziwnie. Ciekawe co za tym stoi?

#20 tomekjak

tomekjak
  • Użytkownik
  • 127 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 grudzień 2017 - 13:47

Fakt, te linki wyglądają dziwnie. Ciekawe co za tym stoi?

Prawdopodobnie te linki i pancerze tak są montowane aby osłonić je przed pędem powietrza. Pędzisz wtedy 0,001km/h szybciej :) Ale ja się nie znam, tak dywaguję.





Dodaj odpowiedź