A to zależy co i jak zarejestrowało ślad gps. I z jaką częstotliwością. Wystarczy, że masz włączony w E520 rejestrację "smart" (czyli zapisze pozycję tylko wtedy, gdy oprogramowanie uzna, że nastąpiła konkretna zmiana, w praktyce kolejny zapis może być od sekundy do kilkudziesięciu sekund), a nie co 1s no i już to spowoduje rozjazd pomiędzy zarejestrowanymi śladami.
Informacja o tym, że ślad smartfonowy jest bardziej wygładzony już może świadczyć o tym, że w E520 masz włączoną rejestrację "smart", co w efekcie da ślad mniej dokładny, bardziej ostry, zmieniający się w punktach np. zakrętów, nie rejestrujący drobnych łuków itp.
Rejestracja "Smart" jest anachronizmem, choć włączane to jest domyślnie. Gdy urządzenia rejestrowały w pliku gpx/tcx miało to sens, bo te pliki potrafią mieć sporą wielkość, rejestracja w pliku fit nawet wielogodzinnych aktywności nie generuje dużych plików. Zalecam włączenie rejestracji co 1 sekundę, nie wpływa to znacząco na wielkość pliku, a zapisuje wszystkie dane (obowiązkowo dla mierników mocy) i z większą dokładnością.
Możesz sobie porównać zarejestrowane ślady różnym oprogramowaniem, np. gpstrackeditor - programik ma spore możliwości, a jednoczesny podgląd przebiegu kilku śladów to tylko jedna z możliwości.
Przykładowe porównanie przebiegu kilku zarejestrowanych śladów:
Jeden rzut ka wystarczy, żeby ocenić jakość zarejestrowanego śladu i sposób rejestracji: patrząc na przejazd "wycieczkowy" 150km zarejestrowany przeze mnie (to nie to wyżej ) Fenix'em 3 z rejestracją co sekundę, Forerunnerem 235 z rejestracją smart i śladem zarejestrowanym przez smartfon widzę wyraźnie, że najgorszą jakość śladu miał smartfon (choć to zależy tak od modelu, chipu gps, czy aplikacji rejestrującej), później FR 235 (tu rejestracja smart psuła ślad), najlepiej zarejestrował F3 - pomimo niewielkich przesunięć względem dróg, to nie ma tam takich skoków czy przesunięć jak w śladzie smartfonowym, który dzięki temu zarejestrował zdecydowanie największą odległość.
Zresztą ten program można użyć np. do zdecydowania się, których satelitów użyć: gps, gps+glonass, gps+galileo. Jednak warto mieć na uwadze, że przesunięcia ścieżki zwłaszcza w terenie zabudowanym wynikają z rejestracji sygnałów odbitych.