Podsumowanie ważnych i przydatnych wpisów w tym wątku, oraz dodatkowe informacje:
Zarządzanie kontem użytkownika (w tym przeglądanie wszystkich danych użytkownika którymi dysponuje Garmin), żądanie pobrania wszystkich danych łącznie ze wszystkimi aktywnościami, żądanie usunięcia konta i danych: https://www.garmin.c...datamanagement/
INSTRUKCJE OBSŁUGI GARMIN EDGE
Tabelaryczne porównanie modeli EDGE (Trigar)
Porównanie aktualnych modeli EDGE (GARMIN)
Wyjaśnienia Dynamika jazdy i pomiary fizjologiczne - aktualne objaśnienia Garmina.
___________________________________________________________________________
Stabilizacja połączeń BT LE Smartfon <-> Edge: #7097
Sprawdzenie statusu gwarancji (czy jest na gwarancji czy nie, oraz czy status nieznany/niezarejestrowany)
Ewentualny cennik płatnej wymiany w $ (w przypadku płatnej wymiany w grę wchodzi tylko ten sam model (sprawdzają czy jest dostępny i tylko wtedy przyjmują zgłoszenie) oraz raczej na zregerowany (chyba że bardzo nowy model. Plusem jest odzyskanie gwarancji. Kwoty w $$ ale są raczej brutto i zgadzają się z warunkami polskimi.
Zestawienie wszystkich zarejstrowanych urządzeń użytkowika
(dzięki playzino)
Naprawa plików FIT: http://garmin.kiesewetter.nl (uwaga: może NIE działać z nowym formatem pliku fit Edge 520!).
Zestaw narzędzi FIT: https://www.fitfiletools.com np. usuwanie niepotrzebnych danych (np. moc - tak teraz Kwiatkowski usuwa moc ze swoich plików ), łączenie aktywności, zmiana czasu, dopasowanie mocy, usunięcie części danych, zmiana typu urządzenia oraz naprawa plików z błędnym czasem (częsty problem przy zmianie czasu na letni lub zimowy).
Przydatne narzędzia do ewentualnego połączenia plików aktywności, naprawy czy korekty: gotoes.org
Podgląd pliku FIT: https://www.fitfileviewer.com/- ciekawe informacje (np. można szybko sprawdzić napięcie baterii w V czujników ANT+).
Edytor settings.fit i totals.fit na MacOS: https://www.bigcatos...e-data.html#toc dostępny w Mac App Store
BACKUP DANYCH:
Informacje dotyczące backupu i przywrócenia danych EDGE (choć nie tyko) można zaleźć na stronie supportu Garmina. (po angielsku, ale wszystko jasne).
Uwaga - w nowych urządzeniach wprowadzono automatyczną kopię prawie wszystkiego co dotyczy pracy urządzenia (ustawienia, ekrany, czujniki i tak dalej), urządzenie przechowuje dane w \Garmin\Debugging\Backup - po wymazaniu danych użytkownika, czy nawet resecie do wartości fabrycznych, dane te są ciągle dostępne i ma to dobre i złe strony. Dobre - bo wystarczy zawartość \Garmin\Debugging\Backup umieścić w \New Files i wszystko będzie jak być powinno, minus: przy odsprzedaży warto sprawdzić i ewentualnie wyczyścić folder Debbuging.
Dla ułatwienia powyższego można użyć programiku zrobionego specjalnie do tego celu, co dla części użytkowników zrobienie tego z automatu będzie sporym ułatwieniem. Autor mógłby dodać wybór miejsca docelowego kopii zapasowej i ewentualną kompresję, choć to ostatnie nie jest aż tak potrzebne. Kopia zapasowa jest robiona w dokumentach w folderze backup.
Programik do pobrania: https://github.com/a...backup/releases - oczywiście wybrać najnowszą wersję programika.
___________________________________________________________________________
Na stronie: GMap Tool można również znaleźć bieżące zmiany oprogramowania firmware dla wszystkich urządzeń Garmina np. Edge - z odnośnikami do pobrania, zwłaszcza wersji przedprodukcyjnych.
Archiwum firmware dla Edge: http://gawisp.com/perry/edge/ (po kliknięciu na Parent Directory uzyskacie dostęp do folderów z oprogramowaniem dla innych urządzeń Garmina oraz dodatkowego oprogramowania). UWAGA - aktualnie strona niedostępna!
Zestawienie zmian w oprogramowaniu dla wszystkich garminów w kolejności ostatnio umieszczanych: http://gpsinformatio...ry/garfeat3.htm - oczywiście znajdziecie tam również odnośnik do pobrania.
Podobne zestawienie: gpsinformation.net - aczkolwiek nie tylko informacje o garminie, ale i również o innych urządzeniach.
Program Alfa/Beta dla Edge x30: https://forums.garmi...f/announcements
Każdy plik firmware można ściągnąć z adresu: download.garmin.com/software/Edge810_320.gcd - zastępując końcówkę żądaną wersją firmware, czyli np. wersja 3.40 będzie miała adres: download.garmin.com/software/Edge810_340.gcd - proste, prawda?
Dla każdego innego edge wygląda to podobnie, np. ostatnie oprogramowanie dla edge 800: wpisać na końcu: Edge800_270.gcd - a dla edge 500: Edge500_330.gcd
UWAGA: zmienić nazwę pliku na GUPDATE.gcd !!! (koniecznie małe litery w rozszerzeniu nazwy!)
Ściągnięty plik (po zmianie nazwy!) umieścić w folderze \Garmin pamięci wewnętrznej (uwaga: rozszerzenie koniecznie małymi literami, inaczej aktualizacja nie będzie widoczna dla edge!)
___________________________________________________________________________
Resetowanie urządzenia itp.:
Soft reset (bez wymazania czegokolwiek): przycisnąć i przytrzymać przez kilkanaście (lub dłużej) sekund przycisk Power.
Master reset (z wymazaniem) raczej wszystkich (a przynajmniej nowszych) edge:
- Wyłączyć edge
- Nacisnąć i przytrzymać Lap i Start/Stop
- Trzymając powyższe przyciski włączyć edge
- Trzymać przyciski do czasu aż zniknie z ekranu napis garmina (tzw. "splash screen")
W przypadku Fenix'ów i FR'ów, a być może nowych Edge procedura jest minimalnie zmieniona:
- Wyłączyć urządzenie
- Włączyć, jak pokaże się logo Garmin wcisnąć Start i Lap (alternatywnie wcisnąć i trzymać przy włączeniu)
- Po pierwszym sygnale dźwiękowym puścić Start
- Po drugim puścić Lap. W nowszych występuje jeszcze pytanie czy na pewno chcemy wykasować dane (potwierdzić).
Po tym resecie urządzenie powinno uruchomić konfigurację początkową jak po zakupie. Część danych można przywrócić z kopii (patrz - kopia zapasowa danych).
Warto przeprowadzić go po sprzedaży przed oddaniem nowemu użytkownikowi.
Informacja jak wejść w tryb pamięci masowej: na wyłączonym urządzeniu przytrzymać LAP, podłączyć kabel, poczekać do sygnału, po ok. 10 sekundach pamięć Edge powinna być dostępna w PC.
Ekran diagnostyczny: procedura jak wyżej, tylko przyciskając przy uruchomieniu przycisk Start (oczywiście bez konieczności podłączania kabla USB).
___________________________________________________________________________
Części zamienne do garminów, opasek itp.
Opaski do premium - zamiennik DX: #2156
___________________________________________________________________________
Tworzenie kursów: #32 #1155 i nowe: #5442.
Mapy do Edge 520 (porównanie UMP/OSM/Fenix).
Mapy do pobrania: zestawienie OSM co i skąd, z możliwością wyznaczenia dowolnego obszaru, wyboru kolorystyki oraz kodowania: extract.bbbike.org - odpada konieczność używania dodatkowych programów typu MapSource (wersja z możliwością zapisu na dowolny nośnik MapSource garniak - zainstalować normalną, zamienić plik wykonywalny - uwaga na zgodność wersji) czy BaseCamp (wymagana instalacja do działania w/w wersji MapSource, chyba, że ma się instalkę MS), na dodatek dochodzi pełna kontrola obszaru i wielkości wynikowej mapy (co ważne zwłaszcza w przypadku Edge 520). Np. pełna szosowa mapa Polski dla Edge 520 (42 MB) - (aktualność: 04.08.2021) Garmin Onroad - nazwa taka jak mapy bazowej, jeśli jest inna to uwaga, po rozpakowaniu zmienić nazwę pliku mapy z gmapsupp.img na gmapbmap.img bo inaczej nie będzie działać.
Gotowce OSM Mapa (Polska): https://osmapa-garmin.las.org.pl/ - sugeruję pobierać OSMapa-LIGHT (mapa bez zbędnych obrysów budynków itp, w praktyce zdecydowanie szybka).
Jeszcze jeden ciekawy serwis z mapami: GPSFileDepot. Głównie mapy "custom" (głównie Ameryka Północna, ale nie tylko), ale również przewodniki np. jak wybrać mapę w garminie, ale też jak krok po kroku zrobić własną mapę do garmina.
Norweski Frikard.no - mapy Europy (bez Rosji) dla każdego kraju oddzielnie w paru wersjach (i dwóch wersjach kolorystycznych): drogowe/szosowe, topo (z naniesionymi szlakami pieszymi i ścieżkami rowerowymi, oraz wersja zimowa z naniesionymi szlakami narciarskimi), mapy transparentne: ścieżki/szlaki piesze/rowerowe/itd (mapa transparentna do użytku z innymi mapami), szlaki narciarskie. Mapy transparentne do umieszczenia bezpośrednio w urządzeniu, pozostałe w wersjach do instalacji na komputerze oraz do bezpośredniego wykorzystania.
Holenderski: http://www.openfietsmap.nl/ - ma swoje wady (opisane), ale niezłą kolorystykę. Zamiast gotowców lepiej chyba użyć generatora mapy z selekcją obszarów: http://garmin.openstreetmap.nl/
Wygenerowana mapa lub pobrana mapa jeśli jest w postaci pełnego obrazu występuje jako gmapsupp.img - nazwa jest stała z uwagi na zaszłości starszych modeli - po ściągnięciu należy zmienić nazwę na dowolną, najlepiej podobną do nazwy obszaru mapy zaszytego w pliku mapy (to też można zmienić specjalnymi narzędziami). Plik mapy w postaci mapa.img należy umieścić w folderze /garmin - po uruchomieniu urządzenia mapa będzie dostępna domyślnie i może być nałożona lub przykryta inną mapą, należy wybrać w urządzeniu którą mapę chce się używać.
Poprawa jakości DEM (Polska) - rysowanie profilu wysokości.
___________________________________________________________________________
Użycie i problemy z Turn-By-Turn (TBT - głównie e810):
FB - zestawienie wątków na forum garmina
Recepta na poprawienie kursów i bezproblemowe używanie TBT
Przepis na obsługę TBT dla Edge 800, Edge 1000
___________________________________________________________________________
SEGMENTY (Edge 510/810/1000): Import segmentów Stravy, eksport do garmina, sposób obsługi - gniza.org
Import segmentów Stravy do segmentów Garmina - #5492
Segmenty Strava na kursach importowanych przez aplikację IQ Strava Routes - #5634
___________________________________________________________________________
Szybkie porównanie online kilku zapisów gps: http://www.mygpsfiles.com/app/ (przydatne do porównania jakości zapisu, choć nie tylko).
===========================================================================
Wątek dotyczy komputerów treningowych Garmin EDGE - wszystkie urządzenia począwszy od 205 skończywszy (póki co) na 1000. Choć najprawdopodobniej najpopularniejszym będzie edge 500 jako najlepiej nadający się (w chwili obecnej) na rower szosowy komputer treningowy.
Wątek ten jest kontynuacją wpisów powstałych na temat e500 w wątku "Jaki licznik kupić?" (mam nadzieję, że parę wpisów zostanie przeniesionych do tego wątku).
Proszę o wpisywanie w tym wątku wszystkich pytań, odpowiedzi, przemyśleń, sztuczek, ciekawostek jak używać, żeby wykorzystać do maksimum możliwości komputerka.