Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11483 odpowiedzi w tym temacie

#1 Prozor

Prozor
 • Moderator
 • 8523 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 22 wrzesień 2010 - 07:01

Podsumowanie ważnych i przydatnych wpisów w tym wątku, oraz dodatkowe informacje:

 

Zarządzanie kontem użytkownika (w tym przeglądanie wszystkich danych użytkownika którymi dysponuje Garmin), żądanie pobrania wszystkich danych łącznie ze wszystkimi aktywnościami, żądanie usunięcia konta i danych: https://www.garmin.c...datamanagement/

 

INSTRUKCJE OBSŁUGI GARMIN EDGE

 

Tabelaryczne porównanie modeli EDGE (Trigar)

 

Porównanie aktualnych modeli EDGE (GARMIN)

 

Wyjaśnienia Dynamika jazdy i pomiary fizjologiczne - aktualne objaśnienia Garmina.

___________________________________________________________________________

Stabilizacja połączeń BT LE Smartfon <-> Edge: #7097

 

Sprawdzenie statusu gwarancji (czy jest na gwarancji czy nie, oraz czy status nieznany/niezarejestrowany)

Ewentualny cennik płatnej wymiany w $  (w przypadku płatnej wymiany w grę wchodzi tylko ten sam model (sprawdzają czy jest dostępny i tylko wtedy przyjmują zgłoszenie) oraz raczej na zregerowany (chyba że bardzo nowy model. Plusem jest odzyskanie gwarancji. Kwoty w $$ ale są raczej brutto i zgadzają się z warunkami polskimi.

Zestawienie wszystkich zarejstrowanych urządzeń użytkowika

(dzięki playzino)

 

Naprawa plików FIT: http://garmin.kiesewetter.nl (uwaga: może NIE działać z nowym formatem pliku fit Edge 520!).

Zestaw narzędzi FIT: https://www.fitfiletools.com np. usuwanie niepotrzebnych danych (np. moc - tak teraz Kwiatkowski usuwa moc ze swoich plików ;)), łączenie aktywności, zmiana czasu, dopasowanie mocy, usunięcie części danych, zmiana typu urządzenia oraz naprawa plików z błędnym czasem (częsty problem przy zmianie czasu na letni lub zimowy).

 

Przydatne narzędzia do ewentualnego połączenia plików aktywności, naprawy czy korekty: gotoes.org

 

Podgląd pliku FIT: https://www.fitfileviewer.com/- ciekawe informacje (np. można szybko sprawdzić napięcie baterii w V czujników ANT+).

 

Edytor settings.fit i totals.fit na MacOS: https://www.bigcatos...e-data.html#toc dostępny  w Mac App Store 

 

BACKUP DANYCH:

Informacje dotyczące backupu i przywrócenia danych EDGE (choć nie tyko) można zaleźć na stronie supportu Garmina. (po angielsku, ale wszystko jasne).

 

Uwaga - w nowych urządzeniach wprowadzono automatyczną kopię prawie wszystkiego co dotyczy pracy urządzenia (ustawienia, ekrany, czujniki i tak dalej), urządzenie przechowuje dane w \Garmin\Debugging\Backup - po wymazaniu danych użytkownika, czy nawet resecie do wartości fabrycznych, dane te są ciągle dostępne i ma to dobre i złe strony. Dobre - bo wystarczy zawartość   \Garmin\Debugging\Backup umieścić w \New Files i wszystko będzie jak być powinno, minus: przy odsprzedaży warto sprawdzić i ewentualnie wyczyścić folder Debbuging.

 

Dla ułatwienia powyższego można użyć programiku zrobionego specjalnie do tego celu, co dla części użytkowników zrobienie tego z automatu będzie sporym ułatwieniem. Autor mógłby dodać wybór miejsca docelowego kopii zapasowej i ewentualną kompresję, choć to ostatnie nie jest aż tak potrzebne. Kopia zapasowa jest robiona w dokumentach w folderze backup.

Programik do pobrania: https://github.com/a...backup/releases - oczywiście wybrać najnowszą wersję programika.

___________________________________________________________________________

 

Na stronie: GMap Tool można również znaleźć bieżące zmiany oprogramowania firmware dla wszystkich urządzeń Garmina np. Edge - z odnośnikami do pobrania, zwłaszcza wersji przedprodukcyjnych.

 

Archiwum firmware dla Edge: http://gawisp.com/perry/edge/ (po kliknięciu na Parent Directory  uzyskacie dostęp do folderów z oprogramowaniem dla innych urządzeń Garmina oraz dodatkowego oprogramowania). UWAGA - aktualnie strona niedostępna!

Zestawienie zmian w oprogramowaniu dla wszystkich garminów w kolejności ostatnio umieszczanych: http://gpsinformatio...ry/garfeat3.htm - oczywiście znajdziecie tam również odnośnik do pobrania.

Podobne zestawienie: gpsinformation.net - aczkolwiek nie tylko informacje o garminie, ale i również o innych urządzeniach.

 

Program Alfa/Beta dla Edge x30: https://forums.garmi...f/announcements

 

Każdy plik firmware można ściągnąć z adresu: download.garmin.com/software/Edge810_320.gcd - zastępując końcówkę żądaną wersją firmware, czyli np. wersja 3.40 będzie miała adres: download.garmin.com/software/Edge810_340.gcd  - proste, prawda?

Dla każdego innego edge wygląda to podobnie, np. ostatnie oprogramowanie dla edge 800: wpisać na końcu: Edge800_270.gcd - a dla edge 500: Edge500_330.gcd

 

UWAGA: zmienić nazwę pliku na GUPDATE.gcd !!! (koniecznie małe litery w rozszerzeniu nazwy!)

 

Ściągnięty plik (po zmianie nazwy!) umieścić w folderze \Garmin pamięci wewnętrznej (uwaga: rozszerzenie koniecznie małymi literami, inaczej aktualizacja nie będzie widoczna dla edge!)

___________________________________________________________________________

 

Resetowanie urządzenia itp.:

 

Soft reset (bez wymazania czegokolwiek): przycisnąć i przytrzymać przez kilkanaście (lub dłużej) sekund przycisk Power.

 

Master reset (z wymazaniem) raczej wszystkich (a przynajmniej nowszych) edge:

 1. Wyłączyć edge
 2. Nacisnąć i przytrzymać Lap i Start/Stop
 3. Trzymając powyższe przyciski włączyć edge
 4. Trzymać przyciski do czasu aż zniknie z ekranu napis garmina (tzw. "splash screen")

W przypadku Fenix'ów i FR'ów, a być może nowych Edge procedura jest minimalnie zmieniona:

 1. Wyłączyć urządzenie
 2. Włączyć, jak pokaże się logo Garmin wcisnąć Start i Lap (alternatywnie wcisnąć i trzymać przy włączeniu)
 3. Po pierwszym sygnale dźwiękowym puścić Start
 4. Po drugim puścić Lap. W nowszych występuje jeszcze pytanie czy na pewno chcemy wykasować dane (potwierdzić).

Po tym resecie urządzenie powinno uruchomić konfigurację początkową jak po zakupie. Część danych można przywrócić z kopii (patrz - kopia zapasowa danych).

Warto przeprowadzić go po sprzedaży przed oddaniem nowemu użytkownikowi.

 

Informacja jak wejść w tryb pamięci masowej: na wyłączonym urządzeniu przytrzymać LAP, podłączyć kabel, poczekać do sygnału, po ok. 10 sekundach pamięć Edge powinna być dostępna w PC.

 

Ekran diagnostyczny: procedura jak wyżej, tylko przyciskając przy uruchomieniu przycisk Start (oczywiście bez konieczności podłączania kabla USB).

 

___________________________________________________________________________

 

Części zamienne do garminów, opasek itp.

Opaski do premium - zamiennik DX: #2156

___________________________________________________________________________

 

Tworzenie kursów: #32    #1155 i nowe: #5442.

 

Mapy do Edge 520 (porównanie UMP/OSM/Fenix).

 

Mapy do pobrania: zestawienie OSM co i skądz możliwością wyznaczenia dowolnego obszaru, wyboru kolorystyki oraz kodowania: extract.bbbike.org - odpada konieczność używania dodatkowych programów typu MapSource (wersja z możliwością zapisu na dowolny nośnik MapSource garniak - zainstalować normalną, zamienić plik wykonywalny - uwaga na zgodność wersji) czy BaseCamp (wymagana instalacja do działania w/w wersji MapSource, chyba, że ma się instalkę MS), na dodatek dochodzi pełna kontrola obszaru i wielkości wynikowej mapy (co ważne zwłaszcza w przypadku Edge 520). Np. pełna szosowa mapa Polski dla Edge 520 (42 MB) - (aktualność: 04.08.2021) Garmin Onroad - nazwa taka jak mapy bazowej, jeśli jest inna to uwaga, po rozpakowaniu zmienić nazwę pliku mapy z gmapsupp.img na gmapbmap.img bo inaczej nie będzie działać. 

 

Gotowce OSM Mapa (Polska): http://garmin.osmapa.pl- sugeruję pobierać  OSMapa-LIGHT (mapa bez zbędnych obrysów budynków itp, w praktyce zdecydowanie szybka). (Uwaga - mapa nieaktualizowana od 2018r.), aktualna dostępna tu:  https://forum.openst...p?id=11155&p=22

 

Jeszcze jeden ciekawy serwis z mapami: GPSFileDepot. Głównie mapy "custom" (głównie Ameryka Północna, ale nie tylko), ale również przewodniki np. jak wybrać mapę w garminie, ale też jak krok po kroku zrobić własną mapę do garmina. 

 

Norweski Frikard.no - mapy Europy (bez Rosji) dla każdego kraju oddzielnie w paru wersjach (i dwóch wersjach kolorystycznych): drogowe/szosowe, topo (z naniesionymi szlakami pieszymi i ścieżkami rowerowymi, oraz wersja zimowa z naniesionymi szlakami narciarskimi), mapy transparentne: ścieżki/szlaki piesze/rowerowe/itd (mapa transparentna do użytku z innymi mapami), szlaki narciarskie. Mapy transparentne do umieszczenia bezpośrednio w urządzeniu, pozostałe w wersjach do instalacji na komputerze oraz do bezpośredniego wykorzystania.

Holenderski: http://www.openfietsmap.nl/ - ma swoje wady (opisane), ale niezłą kolorystykę. Zamiast gotowców lepiej chyba użyć generatora mapy z selekcją obszarów: http://garmin.openstreetmap.nl/

 

Wygenerowana mapa lub pobrana mapa jeśli jest w postaci pełnego obrazu występuje jako gmapsupp.img - nazwa jest stała z uwagi na zaszłości starszych modeli - po ściągnięciu należy zmienić nazwę na dowolną, najlepiej podobną do nazwy obszaru mapy zaszytego w pliku mapy (to też można zmienić specjalnymi narzędziami). Plik mapy w postaci mapa.img należy umieścić w folderze /garmin - po uruchomieniu urządzenia mapa będzie dostępna domyślnie i może być nałożona lub przykryta inną mapą, należy wybrać w urządzeniu którą mapę chce się używać.

 

Poprawa jakości DEM (Polska) - rysowanie profilu wysokości.

___________________________________________________________________________

 

Użycie i problemy z Turn-By-Turn (TBT - głównie e810):

FB - zestawienie wątków na forum garmina 

 

Recepta na poprawienie kursów i bezproblemowe używanie TBT

 

Przepis na obsługę TBT dla Edge 800, Edge 1000

___________________________________________________________________________

 

SEGMENTY (Edge 510/810/1000): Import segmentów Stravy, eksport do garmina, sposób obsługi  - gniza.org

 

Import segmentów Stravy do segmentów Garmina - #5492

 

Segmenty Strava na kursach importowanych przez aplikację IQ Strava Routes - #5634

___________________________________________________________________________

 

Szybkie porównanie online kilku zapisów gps: http://www.mygpsfiles.com/app/ (przydatne do porównania jakości zapisu, choć nie tylko).

 

===========================================================================

Wątek dotyczy komputerów treningowych Garmin EDGE - wszystkie urządzenia począwszy od 205 skończywszy (póki co) na 1000. Choć najprawdopodobniej najpopularniejszym będzie edge 500 jako najlepiej nadający się (w chwili obecnej) na rower szosowy komputer treningowy.


Wątek ten jest kontynuacją wpisów powstałych na temat e500 w wątku "Jaki licznik kupić?" (mam nadzieję, że parę wpisów zostanie przeniesionych do tego wątku).

Proszę o wpisywanie w tym wątku wszystkich pytań, odpowiedzi, przemyśleń, sztuczek, ciekawostek jak używać, żeby wykorzystać do maksimum możliwości komputerka.


 • mitm, herbatniczek i Wojtek K.O.M. lubią to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2 pafcio

pafcio
 • Użytkownik
 • 1343 postów
 • SkądWarszawa

Napisano 22 wrzesień 2010 - 08:26

...najprawdopodobniej najpopularniejszym będzie edge 500 jako najlepiej nadający się (w chwili obecnej) na rower szosowy komputer treningowy...

No nie wiem...ja się raczej z tym stwierdzeniem nie zgodzę. Skoro już i tak trzeba zapłacić około 1000,-zł to ja nigdy nie wybrał bym 500-tki, tylko dopłacił bym 200-300 zł żeby mieć także możliwość załadowania mapy topograficznej i pełną nawigację z możliwością układania tras i nawigowania w nieznanym terenie.

#3 Malik

Malik
 • Administrator
 • 2523 postów
 • SkądZielona Góra

Napisano 22 wrzesień 2010 - 09:31

Ceny Garminów.

Edge 500 (goły) - 680zł
Edge 500 z opaską i pomiarem kadencji - 825 zł na strefakierowcy.pl (polecam, tam kupowałem)
Edge 605 (goły) - 970zł
Edge 605 z mapą - 1129zł
Edge 705 z opaską - 1189zł
Edge 705 z opaską i mapą - 1319zł
Edge 705 z opaską, mapą i kadencją - 1492zł


Różnice jak widać jednak są znaczące, bo ponad 600zł, a na dodatek rozmiary 605 i 705 są zdecydowanie odstraszające dla kogoś kto powiedzmy ściga się w zawodach itp itd.


http://www.forumszos...p=112002#112002 a tu zdjęcia 500ki na moim rowerze. Nie jest wcale dużo większy od jakiś sigm czy polarów.

Oczywiście nie twierdzę, że 500ka to najlepszy licznik na świeci i 605 czy 705 są gorsze.
Nic z tych rzeczy. Chciałbym mieć 705kę, ale musiałaby być nieco mniejsza i tańsza ;-)

#4 gibber

gibber
 • Użytkownik
 • 1204 postów
 • SkądN. Tomyśl

Napisano 22 wrzesień 2010 - 09:51

Swój zanabyłem za 599 zł +18 zł kurier (oleole.pl). Oczywiście golas, ale mnie to średnio ruszało bo rozumieją się z czujnikami HR Ant+ jak stare małżeństwo. Mam czujnik HR od Adidas'a - z zestawu miCoach. Naprawdę lekki, wygodny i wodo (poto) odporny, nie jak wynalazki Sigmy. Za te pieniądze można kupić Sigmę Rox 8 a z cena czujnika HR Sigmę Rox 9. Mając doświadczenia z Sigmą, nie chciałem już drugi raz wchodzić do tej samej rzeki i denerwować się na utracone sygnały od czujnika prędkości, pulsu, wymianę baterii, zalany potem czujnik HR itp.

#5 Prozor

Prozor
 • Moderator
 • 8523 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 22 wrzesień 2010 - 10:26

No widzę, że się koledzy rozpisali, w trakcie gdy ja swoje wklepywałem... I dobrze :)

Pafcio - tysiaka to ja dałem z dodatkowym czujnikiem kadencji/prędkości GSC-10. Znaczy jeden komplet e500+czujnik pulsu+GSC-10 plus dodatkowy GSC-10 na drugi rower. Leniwy jestem i nie chce mi się bawić z przekładaniem czujnika (i magnesów) z roweru na rower. Komplet (bez drugiego GSC-10) kosztował mnie 824 złocisze (do tego gsc i dwie dychy przesyłka no i tysiak się nazbierał...).
Sugerowane ceny w USA to 245$ (amazon: $228), bundle (czyli komp+puls+prędkość/kadencja) o $100 więcej - w Polsce jak widać można kupić taniej.

Jeśli komputer mapowy to w obecnych cenach warto poczekać na edge 800, 705 (wersja podstawowa) jest droższa o $50, a IMHO mniej użyteczna. Póki co e800 jeszcze jest chyba nie dostępny w sprzedaży, ale cena sugerowana to $450, a bundle $200 więcej (ale tu są dostępne jeszcze mapy US i najnowsza opaska czujnika pulsu a'la Polar ;)).

No i twierdzisz, że za komputerek z możliwością załadowania mapy topo i nawigacją dasz tylko 3 stówy więcej? E705 kosztuje bez map od około 1,2 tys. PLN (zaokrąglając) tylko z czujnikiem pulsu, z kadencją/prędkością (jasne - można się bez tej drugiej funkcji obyć...) o około 150 zł więcej. To daje różnicę... 500 zł. No chyba, że się mylę: 1,3 - 0,8 = 0,5 tys. zł. Nie, nie mylę się. No i to takie minimum. Do tego należy przyjąć, że mapy zrobisz i wgrasz we własnym zakresie (w miarę łatwo to zrobić tylko w e800 - jeszcze nie dostępny!), albo zainstalujesz darmową UMP (nie topograficzną, ale na szosę OK), albo kupisz bundle z zainstalowaną GPMapą topo (w komplecie taniej).

Jakby nie liczyć, nie ma szans, żeby po dołożeniu 2 stów (a nawet 3) mieć odbiornik mapowy. Edge 800 będzie trochę tańszy od 705, ale ile faktycznie w Polsce będzie kosztować, tego jeszcze nie wiemy. W US jest to $50 dolców, ale jak wspomniałem wyżej, różnica w cenie bundle 800 - 500 to równo $200 (zapewne koszt map i droższego paska premium).

No i te wymiary - stanowczo seria x05 jest za duża, na dodatek to nie najlepsze mocowanie rowerowe... 500 ma optymalne dla mnie wymiary, jest tylko nieco większa od mojego dotychczasowego polara cs. 800 jest nieco większa (2,4 cm dłuższa i 0,3cm szersza), ale i tak o 1,5 cm krótsza od 705, a na dodatek ma większy od niego ekran o 1cm przekątnej.

Wracamy do jeszcze jednej, ważnej sprawy - mapy. Jak często jeździsz w nieznanym terenie po szosie? Na szosie mam niewielki staż, zaledwie 1,5 roku, a praktycznie mógłbym odbywać kilkuset km jazdy bez żadnej nawigacji. Nawet w samochodzie navi jest mi potrzebne głównie do jazdy po jakimś nieznanym mieście. Zapewne ja, jeżdżąc po wawie potrzebowałbym nawigacji, bo miasta nie znam, ale Ty pewno tego nie potrzebujesz. Jeżdżąc po szosie na ogół nie potrzebujemy nawigacji. Jeśli nawet, to e500 posiada możliwość poprowadzenia użytkownika po zaplanowanym wcześniej kursie. I nawet będzie komunikował, że trzeba skręcić w prawo/lewo/jechać prosto. No fakt, trzeba sobie zaplanować wcześniej trasę, ale chyba nie tylko ja jadąc gdzieś pierwszy raz przed wyjazdem planuję przebieg trasy?
Nieco inaczej sprawa ma się dla rowerów terenowych - zwłaszcza, gdy jeździmy po nieznanym terenie, tam odbiornik z dobrą mapą topo jest b.użyteczny. Z drugiej strony, w mojej okolicy (na obszarze ponad 400 km2) znam prawie każdą leśną ścieżkę - mapowałem okolice ;-). No ale w końcu to forum szosowe, prawda?

Co więcej - na niemapowe komputerki treningowe edge można wrzucić mapę! Można wykorzystać do tego celu funkcję "kursy" i użyć serwisu www.coursemapper.com do utworzenia własnej mapy wektorowej. Nie będzie to GPMapa, ale do orientacji na szosie wystarczy w zupełności - wiem co mówię, sam sporządziłem sobie takową.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#6 Miguel

Miguel
 • Użytkownik
 • 840 postów
 • SkądGOP - Będzin

Napisano 22 wrzesień 2010 - 10:43

Co do wymiarów 705, to polecam zamontować ją na mostku. Naprawdę nie przeszkadza i nie wydaje się za duża. Wpasowuje się fajnie w rower ;-)

#7 szy

szy
 • Użytkownik
 • 7 postów
 • SkądGdańsk

Napisano 22 wrzesień 2010 - 12:38

Cześć,

Trochę info o Virtual Partnerze w 705 u Fredzia:

-> http://fredziomf.bik...?category=10584

Szy.
znajkraj-logo-forum-50.png
turystyka rowerowa i narciarska, ostatnio:
Rowerem po Polsce. 6 najlepszych szlaków rowerowych w Polsce [2018]
www.znajkraj.pl

#8 pafcio

pafcio
 • Użytkownik
 • 1343 postów
 • SkądWarszawa

Napisano 22 wrzesień 2010 - 18:52

Jeśli komputer mapowy to w obecnych cenach warto poczekać na edge 800,...

Przeglądałem specyfikacje nowej 800-tki i raczej popsuli niż poprawili. Dotykowy ekran niby pozwolił zmniejszyc wymiary urządzenia, ale już widać, że jest mniej czytelny w słońcu - a to jest przeciaż jego naturalne srodowisko.


No i twierdzisz, że za komputerek z możliwością załadowania mapy topo i nawigacją dasz tylko 3 stówy więcej?...

Nawet jak to ma być 500,- zł lub więcej to i tak ZAWSZE wybiorę mapowy

...Do tego należy przyjąć, że mapy zrobisz i wgrasz we własnym zakresie (w miarę łatwo to zrobić tylko w e800 - jeszcze nie dostępny!), albo zainstalujesz darmową UMP (nie topograficzną, ale na szosę OK), albo kupisz bundle z zainstalowaną GPMapą topo (w komplecie taniej)...

Strasznie komplikujesz prosta sytuację. Map całej europy jest w sieci w bród (w dodatku całkiem niezłych) i UMP nie jest jedynym ich źródłem. Np: http://www.velomap.org/ . Wystarczy tylko poszukac zamiast wyważac otwarte drzwi.

No i te wymiary - stanowczo seria x05 jest za duża, na dodatek to nie najlepsze mocowanie rowerowe...

Podobnie jak Miguel montuję Edge705 na mostku i jest miodzio, a mniejszy już nie za bardzo może być bo to przecież odbiornik mapowy. Mocowanie rowerowe 705 jest całkowicie wystarczające i nie wiem co Tobie się w nim nie podoba.

...Jak często jeździsz w nieznanym terenie po szosie? Na szosie mam niewielki staż, zaledwie 1,5 roku, a praktycznie mógłbym odbywać kilkuset km jazdy bez żadnej nawigacji. ...

Gdybym jeździł wciąż wokół domu, to pewnie też bym nie potrzebował. Ja jednak W nieznanym terenie jeżdżę więcej niż w znanym (głównie Cypry, Kanary, Baleary, Riviera Turecka czy wyspy greckie), bo jazda ciągle tymi samymi drogami najzwyczajniej mnie nudzi.

Co więcej - na niemapowe komputerki treningowe edge można wrzucić mapę!...

Nie nazywaj kreski na jednolitym tle mapą. Bardzo często się okazuje, że droga się kończy i dupa blada - błądzenie (a kreski się nawet nie da wciągnąć). Wielokrotnie już Edge705 (a wcześniej 60CSx) pomogły mi gładko dotrzeć do celu (wożenie map nie wchodzi w rachubę)

Jedyne, co mogę zarzucić 705 to obsługa tylko 3 rowerów, ale w 800 tego chyba nie poprawili.

Reasumując - Edge500, czyli GPS bez mapy to dla mnie nieporozumienie. Coś tak jak piwo bez alkoholu.

#9 SPIKE

SPIKE

  Spike

 • Użytkownik
 • 4678 postów
 • SkądKraków

Napisano 22 wrzesień 2010 - 19:13

Bzdura, GPS bez mapy słuzy do tego do czego ma słuzyć.

Mam EDGE 305 to bezmapowy Garmin i ma funkcje , które super służą do treningów, jest opaska na cycki i to wystarczy, poza tym korzystam z niego do treningów głównie z wirtualnym partnerem, czyli śmigamy sami ze sobą , bez oglądania sie za plecy, wrzucam sobie pózniej dane na Bikemape i ma trase przejechaną.
Sprzet godny polecenia do tego do czego został zaprojektowany.

A mapy, no cóż zgubić sie na szosie , no to trzeba chcieć.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#10 bonifacy

bonifacy
 • Użytkownik
 • 74 postów
 • Skądwielkopolska

Napisano 22 wrzesień 2010 - 19:42

edge to urzadzenie treningowe a edge 705 treningowo - nawigacyjne
i kazdy kupuje to co potrzebuje

#11 Prozor

Prozor
 • Moderator
 • 8523 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 22 wrzesień 2010 - 22:20

No tak, jeśli pafcio jeździ prawie codziennie takie egzotyczne trasy, to faktycznie tylko mapówka mu się przyda. Ja niestety nie mam tego szczęścia i ostatnio to więcej na trenażerze kręcę niż w terenie. A dzięki edziowi, trening na trenażerze nie jest nudny. A nawet jeśli jeżdżę w terenie, to niestety na ogół w mojej okolicy. No cóż, czasu wolnego mam niewiele i staram się go dobrze wykorzystać ;-).
Przyznam, że czasami jeszcze mocuję moją Vistę HCx do roweru terenowego, pomimo, że jest to odbiornik raczej dla piechurów, to i na rowerze dobrze spełnia swoje zadanie. Kupowanie dodatkowego odbiornika mapowego do incydentalnego użycia zdecydowanie mi się nie opłacało. A VeloMapy dla mojej okolicy są do d... niczego - mizerne pokrycie nawet głównych dróg brak. Lipa, do UMP nawet nie ma co się porównywać. No ale może kanary czy inne egzotyki mają lepsze pokrycie - nie wiem i mało mnie to interesuje...
Co mi się nie podoba w mocowaniu starszych serii edziów? Ano języczek mocujący często się wyłamuje, zwłaszcza w niskich temperaturach np. tutaj parę przypadków.
A zresztą bonifacy ma rację - każdy używa to co mu najbardziej pasuje. Mi pasuje 500, pafciowi 705 i jest cacy.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#12 pafcio

pafcio
 • Użytkownik
 • 1343 postów
 • SkądWarszawa

Napisano 22 wrzesień 2010 - 23:08

...języczek mocujący często się wyłamuje, zwłaszcza w niskich temperaturach...

No, ale bądź precyzyjny - wcale nie często, bo wątku wynika, że wszystkim się wyłamał na mrozie. Jazda na mrozie???? Brrrrrr...

#13 Prozor

Prozor
 • Moderator
 • 8523 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 23 wrzesień 2010 - 09:24

czujnik HR od Adidas'a - z zestawu miCoach. Naprawdę lekki, wygodny i wodo (poto) odporny

Dobrze wiedzieć, miCoach Zone można kupić za 155 złociszy (z przesyłką - czyli taniej niż sztywny nadajnik garminowski, o "premium" nie wspomnę!) - jeśli faktycznie dogadują się po ANt+ to jest to bardzo ciekawa alternatywa dla garminowskich pasków, oryginalny (sztywny) co prawda nie uwiera, ale nie jest aż tak komfortowy, jak nadajnik polarowski (elastyczny, nie sztywny). Oczywiście polar ma inny system transmisji danych, co niestety uniemożliwia sparowanie z edziem. Pasek miCoach wygląda mi na odpowiednik dobrych, polarowskich opasek.

Mam prośbę - czy mógłbyś sprawdzić, czy nadajnik czujnika pulsu może współpracować jednocześnie z edziem i zegarkiem? Wiem, że jest to dodatkowy bajer, ale czasami łatwiej rzucić okiem na wyświetlany kolor, niż koncentrować się na cyferkach wyświetlacza.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#14 gibber

gibber
 • Użytkownik
 • 1204 postów
 • SkądN. Tomyśl

Napisano 23 wrzesień 2010 - 09:41

Mam prośbę - czy mógłbyś sprawdzić, czy nadajnik czujnika pulsu może współpracować jednocześnie z edziem i zegarkiem? Wiem, że jest to dodatkowy bajer, ale czasami łatwiej rzucić okiem na wyświetlany kolor, niż koncentrować się na cyferkach wyświetlacza.


Ja nie mam miCoach Zone tylko Pacer'a. Z jednej opaski HR ANT+ dane czerpie zarówno Garmin 500 jak i Pacer Adidas'a. Z Zone pewnie też będzie szło jak ta lala.

#15 Prozor

Prozor
 • Moderator
 • 8523 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 23 wrzesień 2010 - 09:59

Dzięki - tak też podejrzewałem, w końcu opaska to tylko nadajnik, odbiornik decyduje z którym urządzeniem HR połączy się. Mi pasuje Zone, po przeglądnięciu instrukcji obsługi widzę, że oprócz wprowadzenia wieku (i w ten sposób zgrubnego wyliczenia stref) odbiornik ma możliwość ręcznego wpisania HRmax. To mi pasi, tym bardziej, że odbiornik na pewno przyda się żonie ;-), a może i i mi się od czasu do czasu przyda.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#16 gibber

gibber
 • Użytkownik
 • 1204 postów
 • SkądN. Tomyśl

Napisano 23 wrzesień 2010 - 10:04

Ja własnie Zone zamówiłem żonie do nordic w. Nie chcę, aby biedactwo męczyło się bezcelowo - znaczy bez utraty wagi ;-)

#17 Prozor

Prozor
 • Moderator
 • 8523 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 24 wrzesień 2010 - 08:28

W wątku o trenażerze oprócz moich "doświadczeń" (skromnych póki co) z eksploatacji tego urządzenia, podzieliłem się sposobem na to, żeby trening nie był nudny - z użyciem komputerka edge 500, ale każdy inny edzio spełni swoje zadanie należycie. Może jeśli używacie edzia do wspomagania treningu (głównie trenażer, bo w terenie raczej ciężko utrzymać rygor), to podzielicie się swoimi doświadczeniami z używania komputerka w celu wspomagania treningu?

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#18 Prozor

Prozor
 • Moderator
 • 8523 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 24 wrzesień 2010 - 16:58

No i mam Adidasa - pasek faktycznie niezły, chyba nawet lepszy od polarowskiego - elektrod nie trzeba ślinić, zwilżać (choć w instrukcji jest, że warto zwilżyć). Elastyczny leciutki, dobra komunikacja. Bardzo ładnie opina klatkę. Pomimo rozmiaru M/L obwód dla mnie jest na styk, zostaje max parę cm do popuszczenia, przy obwodzie klatki piersiowej mierzonej pod mięśniami piersiowymi powyżej 110 będzie mały. No ale to uwaga dla tych, którzy w klatce mają powyżej 125/130 cm mierzone pod pachami (ja mam ok. 115cm) Oczywiście edge dogaduje się z opaską bez problemu i pewnie.
Jeśli ktoś chce kupić elastyczną opaskę Garmina to nie warto - stare "premium" czasami miały problemy z komunikacją (pod tym względem sztywniejsza opaska jest lepsza), jak będzie się zachowywać nowy "premium" tego jeszcze nie wiadomo, aczkolwiek wyglądają (na zdjęciu) podobnie jak opaska adidasa, która pracuje doskonale, muszę przetestować jak nadajnik działa przypięty do paska polarowskiego.
Zegarek/pulsometr można bez problemu skalibrować pod własne strefy tętna i jazda. Oczywiście edge i zone odbierają jednocześnie dane nadajnika pulsometru. "Zegarek", czyli zone pokazuje kolorem w jakiej strefie tętna aktualnie jesteśmy (strefa: biała - poniżej, niebieska, zielona, żółta, czerwona), skalibrowałem tak, że niebieski wskazuje do 60%, zielony do 70%, żółty do 80%, czerwony zaś powyżej 80% rezerwy Hr. Jako, że często wystarczy mi informacja w jakiej strefie pulsu jadę, właśnie migająca diodka zapewnia mi to. Dodatkowo edge ma ustawiony alarm rytmu (przy spadku kadencji poniżej określonej wartości włącza się alarm). Teraz na pierwszym ekranie edzia mogę mieć mniej danych, praktycznie wystarczy prędkość i czas (lub dystans), Hr/cad może być na drugim, trzeci zawiera 8 wypełnionych pól z danymi statystycznymi.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#19 szy

szy
 • Użytkownik
 • 7 postów
 • SkądGdańsk

Napisano 24 wrzesień 2010 - 19:58

Teraz na pierwszym ekranie edzia mogę mieć mniej danych, praktycznie wystarczy prędkość i czas (lub dystans), Hr/cad może być na drugim, trzeci zawiera 8 wypełnionych pól z danymi statystycznymi.

Trzy ekrany z danymi?

Szy.
znajkraj-logo-forum-50.png
turystyka rowerowa i narciarska, ostatnio:
Rowerem po Polsce. 6 najlepszych szlaków rowerowych w Polsce [2018]
www.znajkraj.pl

#20 gibber

gibber
 • Użytkownik
 • 1204 postów
 • SkądN. Tomyśl

Napisano 25 wrzesień 2010 - 05:12

Trzy ekrany z danymi?

Szy.


Tak, w Edziu możesz skonfigurować dowolnie 3 ekrany z danymi między którymi można przełączać podczas jazdy. Na każdym ekranie możesz wyświetlić od 1 do 8 dowolnych parametrów. Jest to świetne rozwiązanie, bo wkońcu nie producent decyduje co w danej chwili jest nam potrzebne do szczęścia. Po drugie, jak ktoś ujeżdża rower miejski, szosę i mtb/cyclocross, to pod każdy rower może skonfigurować sobie ekran i wyświetlić interesujące go dane.Dodaj odpowiedź