Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11687 odpowiedzi w tym temacie

#21 szy

szy
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 25 wrzesień 2010 - 10:11

W moim 705 są dwa... :] Ale domyślam się, że mowa o 500 :]

Szy.
znajkraj-logo-forum-50.png
turystyka rowerowa i narciarska, ostatnio:
Rowerem po Polsce. 6 najlepszych szlaków rowerowych w Polsce [2018]
www.znajkraj.pl

#22 Miguel

Miguel
  • Użytkownik
  • 840 postów
  • SkądGOP - Będzin

Napisano 25 wrzesień 2010 - 11:00

Oryginalne opaski Garmina (te sztywne) chodzą na allegro po 70-80 zł, więc się opłaca. Sam taką używam i nie mam żadnego problemu.
Trzeba tylko mieć szczęście i trafić na taką aukcję. ;-)


BTW Kilka dni wstecz zaliczyłem dość nieprzyjemny upadek na MTB, z Edge na kierownicy. Leżałem i nie mogłem się podnieść, ale nie dlatego, że coś mi się stało. Sparaliżowała mnie myśl, że rozpieprzyłem tak cenny sprzęt. :mrgreen:

Jak się okazało, nawet nie miał kontaktu z ziemią, ufffffffffff...

#23 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 25 wrzesień 2010 - 15:09

Właściwie to można skonfigurować pod własne potrzeby cztery ekrany - ten czwarty to ekran treningu. Tutaj można skonfigurować 4 pola, pozostała część ekranu jest wykorzystywana przez program treningowy i jego zawartość zależy od bieżącego programu.

Szkoda tylko, że nie ma możliwości skonfigurowania zawartości ekranów dla każdego roweru osobno. Nieco inne potrzeby mam przy rowerze szosowym, inne przy XC, a inne na trenażerze. Może kiedyś wprowadzą zmianę w firmware uwzględniającą ten wniosek (jest na forum garmina we wnioskach dla kolejnej wersji oprogramowania).

Aha, jeszcze wzmianka o adidasowskim zegarku Zone - oczywiście ma możliwość wyświetlenia oprócz strefy (kolorowa dioda), również aktualnego pulsu, kaloriach (chyba jednak to wysysa z palca), no i czasie treningu.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#24 Mateunio

Mateunio
  • Użytkownik
  • 944 postów
  • SkądKT

Napisano 26 wrzesień 2010 - 21:10

Ktoś wie czy można gdzieś kupić 305 Hr/Cad? Czy ta wersja została zastąpiona 500?

Sticker-e1508358125669.jpgcrankalicious.pl - profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji roweru

 


#25 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 27 wrzesień 2010 - 07:50

Ktoś wie czy można gdzieś kupić 305 Hr/Cad? Czy ta wersja została zastąpiona 500?

Prawdopodobnie - z tego co widzę, po (pobieżnym) wyszukaniu egde 305 hr/cad jest jeszcze gdzieniegdzie dostępny. Aczkolwiek w cenie o prawie 2 setki więcej niż pięćsetka (e500 bundle do dostania w cenie poniżej 820 zł, a e305 za prawie tysiaka...) to nie wiem, czy warto...

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#26 Mateunio

Mateunio
  • Użytkownik
  • 944 postów
  • SkądKT

Napisano 04 październik 2010 - 21:02

http://www.tylkomark...-hr-19864.html# Ciekawa cena za tego garniaka.

Pytanie do użytkowników. Czy można gdzieś zakupić magnes do kadencji? Czy może jakiś sigmowy jest kompatybilny?

Sticker-e1508358125669.jpgcrankalicious.pl - profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji roweru

 


#27 pafcio

pafcio
  • Użytkownik
  • 1343 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 październik 2010 - 21:08

Czy można gdzieś zakupić magnes do kadencji? Czy może jakiś sigmowy jest kompatybilny?

Każdy magnes pasuje. Najlepiej działa neodymowy okrągły pasujący do średnicy osi pedału. Jeśli jest stalowa to nie trzeba nawet kleić czy specjalnie mocować - sam siedzi.

#28 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 05 październik 2010 - 09:50

Tutaj masz szczegóły ;-)

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#29 Mateunio

Mateunio
  • Użytkownik
  • 944 postów
  • SkądKT

Napisano 05 październik 2010 - 10:38

Dzięki za informację. Czyli spokojnie można sigmowy dołączyć.
Jeszcze jedno pytanie czy 5 stówek za używanego 305 hr/cad to dużo? Stan bardzo dobry.

Sticker-e1508358125669.jpgcrankalicious.pl - profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji roweru

 


#30 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 05 październik 2010 - 12:55

Jeśli faktycznie w dobrym stanie (sprawdź akumulator), to cena jest OK - po odjęciu wartości (nowych) czujników hr/cad cena za 305 wyjdzie jakieś 2 stówki, a to wartość przyzwoitego licznika lub pulsometru. W cenie 5 stówek nie kupisz chyba nowego polara CS200 CAD (używany i owszem...), który ma o wiele mniej możliwości użycia, zwłaszcza jeśli chciałbyś używać 305 również jako komputer wspomagający trening (możliwość zaprogramowania i kontroli planów treningowych = wyeliminowanie lub ograniczenie nudy na trenażerze).
Jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo kasy na dość porządny sprzęt, to 5 stówek za w/w komplet jest dobrą ceną, tym bardziej, że 205/605 z mojego punktu widzenia są tylko dla turystów (brak HR/CAD), 305 od 705 praktycznie różni się tylko funkcją mało mi potrzebną (mapami), choć niezbędną dla innych użytkowników (np. koledze pafcio'wi).

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#31 Rawa81

Rawa81
  • Użytkownik
  • 92 postów
  • SkądRawa Mazowiecka

Napisano 05 październik 2010 - 20:43

W cenie 5 stówek nie kupisz chyba nowego polara CS200 CAD


Da radę: http://www.ceneo.pl/400362

Poza PL można znaleźć za ok. 100 euro. ;-)

#32 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 14 październik 2010 - 10:11

Odpowiadam na pytanie serav'a zadanego przez priv'a, a dotyczącego tworzenia kursów dla edge 500 (pewno przyda się nie tylko jemu):

Kursy tworzy się na kilka sposobów. Pierwszy to na podstawie przebytej aktywności - tu możesz to zrobić albo w samym e500 kursy -> nowy -> na podst. aktywności (piszę z pamięci) i wybierasz aktywność na podstawie której robisz dany kurs.
Drugi sposób to Traning center: tam robisz to podobnie, czyli przycisk Courses, menu Edit -> New Course, wyskoczy okno gdzie wskażesz aktywność na podstawie której program utworzy kurs.

Pewną odmianą w/w jest utworzenie kursu na podstawie dowolnego śladu gps w programie TCX Conventer, wystarczy taki ślad wyeksportować jako TCX i w oknie eksportu wybrać zapis jako kurs. Tu uwaga - mapy w TC są dostępne dopiero po zainstalowaniu np. map UMP, warto to zrobić, bo uzyskujemy możliwość wstawienia w odpowiednie miejsce własnych punktów ostrzeżeń, tzn. bez map też można, ale nie widać gdzie je wstawić.

Drugi sposób to utworzenie kursu za pomocą witryny internetowej. Jest ich kilka np. mapmyride (eksport jako *.crs), gpsies.com (eksport jako *.crs i *.tcx), bikeroutetoaster.com (eksport kursu jako *.tcx).
Zwłaszcza to ostatnie jest dość ciekawe - pozwala zdefiniować nie tylko średnią prędkość (tu: prędkość na płaskim), ale również prędkość wspinania się w m/min i uwzględnienia zwalniania na wzniesieniach. Tak wygenerowany kurs w terenie pofałdowanym będzie nieco bardziej przypominał kurs realny, niż tylko wygenerowany na podstawie prędkości średniej.
Co ciekawsze, posiada możliwość automatycznego wstawienia ostrzeżeń wstawianych np. 100m przed zakrętem. Czyli przy skręcie w lewo garmin wyskoczy z komunikatem "Turn Left". Po eksporcie warto taki kurs importować do Garmin Traning Center i poprawić takie wpisy na np. "W Lewo". Tam też można pododawać inne informacje o trasie np. informacje o długości wzniesienia czy też zjazdu, jego nachyleniu itp.

 

Edit: bikeroutetoaster niestety nie działa obecnie poprawnie, informacje nie skreślone są aktualne w np. www.plotaroute.com

Ciekawą witryną www jest coursemapper.com - pozwala nie tylko zaplanować trasę, ale też stworzyć mapę dla odbiorników niemapowych. Nie jest to co prawda mapa topograficzna, ale wektorowa z siatką dróg (można domalować jeziora itp.). Oprócz tego pozwala na ingerencję w kursy np. edytować, odwrócić, połączyć początkek z końcem i tak dalej... Dodatko ma narzędzie CourseCompacter, ozwalające kompaktować ścieżki, aktywności i kursy optymalizując i pozbawiając zbędnych punktów. Wystarczy podać minimalną dokładność ścieżki (od 5 do 50 m) i wybrać jeden z 3 algorytmów optymalizacji. Np. trasa nieco ponad 50km zawierająca 2094 punkty została skompaktowana w kilka sekund algorytmem c (najlepszym lecz wolnym) z dokładnością 15m do kursu zawierającego 117 punktów - w dalszym ciągu dokładność jest dobra, za to ilość danych pozwala na odciążenie garmina - tak jeśli chodzi o pamięć, jak i szybkość obróbki i wyświetlania danych.

 

Powyższy serwis niestety też padł...

Aha - jeśli robimy eksport poprzez wtyczkę garmina to pliki kursów trafiają we właściwe miejsce na urządzeniu. Jeśli zapisujemy ręcznie, to trzeba pamiętać, żeby zapisać je w folderze New Files (o ile mnie pamięć nie myli), po włączeniu urządzenia, garmin przekonwertuje na format *.fit i przeniesie skonwertowany do foldera courses, a źródło do foldera plików skasowanych.


  • Kekacz, bratdalton i czarusblitz lubią to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#33 serav

serav
  • Użytkownik
  • 199 postów
  • SkądŁomża

Napisano 14 październik 2010 - 11:42

Świetny poradnik. Jak się okazało miałem nawet konto na www.gpsies.com i kilka utworzonych tras :) Trasę udało się wgrać do garmina i wszystko pięknie chodzi. Jeszcze raz dziękuję.

#34 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 14 październik 2010 - 16:58

Wiecie może co trzeba zrobić żeby Sporttracks2.1 (darmowy) obsługiwał Edge 500 ?

#35 serav

serav
  • Użytkownik
  • 199 postów
  • SkądŁomża

Napisano 14 październik 2010 - 18:20

Wiecie może co trzeba zrobić żeby Sporttracks2.1 (darmowy) obsługiwał Edge 500 ?

Ja robiłem tak że plik wygenerowany przez edge z rozszerzeniem .fit konwertowałem na .gpx w programie TCX Converter i potem importowałem Sporttracks-em.

#36 petrus94

petrus94
  • Użytkownik
  • 147 postów
  • SkądTychy

Napisano 14 październik 2010 - 18:29

Ja mam pytanie czy jest możliwe ustawienia w Garmin 500 podświetlenia przez cały czas, żeby np. jak jade w ciemności cały czas widział dane z licznika?

Pozdrower

 

Piotr

www.piotrjaromin.pl


#37 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 14 październik 2010 - 18:35

Dzięki serav

Ja mam pytanie czy jest możliwe ustawienia w Garmin 500 podświetlenia przez cały czas, żeby np. jak jade w ciemności cały czas widział dane z licznika?

Wywołaj menu potem Ustawienia->System->Wyświetlanie->Enter-> Ciągłe włącz.

#38 serav

serav
  • Użytkownik
  • 199 postów
  • SkądŁomża

Napisano 14 październik 2010 - 18:50

Ile czasu trzyma Wam bateria w Garmin 500 ? Jak wyjąłem go z pudełka, miał niecałe 50% chyba, wytrzymał 27 km i zdechł ;) co prawda wcześniej trochę się nim bawiłem, ustawiałem wszystko itp. Teraz naładowałem go do pełna i zobaczymy jutro ile procent zmniejszy się naładowanie baterii.

#39 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 14 październik 2010 - 18:58

Mój po wyciągnięciu z pudełka (wczoraj) miał 57%. Zrobiłem wstępne ustawienia i poszedłem z nim pobiegać bo na jazdę rowerem nie miałem czasu. Potem podłączyłem go do PC. Pobawiłem się ściąganiem treningu do GTC a urządzonko w tym czasie zdążyło naładować się do 100%. Dzisiaj po godzinie jazdy na trenażerze dalej ma 100%.

#40 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 14 październik 2010 - 22:24

Wiecie może co trzeba zrobić żeby Sporttracks2.1 (darmowy) obsługiwał Edge 500 ?

Ja robiłem tak że plik wygenerowany przez edge z rozszerzeniem .fit konwertowałem na .gpx w programie TCX Converter i potem importowałem Sporttracks-em.


Czasami TCX Conventer konwertuje tak, że Sporttracks 2.1 nie portafi odczytać. Niby w obecnej wersji jest to poprawione, ale jeszcze też czasami zdarzają się babole. W takich przypadkach lepiej zrobić eksport z Garmin Connect lub Garmin Traning Center.

Aha, może ktoś nie wie - strefy pulsu oraz prędkości w e500 (i innych) można ustawić tylko i wyłącznie w GTC (User -> Profile for ). Teoretycznie również w Garmin Connect, ale chyba bez stref prędkości - przynajmniej ja tych tam nie znajduję... W GTC ustawiamy w "Biking" (resztę można odpuścić - w edge tylko rower) płeć, wagę, datę, tętno spoczynkowe, no i w Biking: maksymalne tętno, wagę roweru, strefy tętna będą wyliczone po wciśnięciu "Reset to Defaults" (oczywiście można skorygować), ustawienie stref prędkości robimy pod siebie, podobnie jak ich nazwy - strefy prędkości służą głównie do programowania treningów, podobnie strefy tętna, aczkolwiek te można wyświetlać i kontrolować w ten sposób jazdę w danej strefie. Wiek, płeć, waga użytkownika i roweru jest ważna, bo służy do wyliczania kalorii - bez tego pokazuje kompletne głupoty. Oczywiście po ustawieniu trzeba jeszcze to wysłać do urządzenia przyciskiem "Send to device".

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź