Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czysczenie Kasety


18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tarnaw89

Tarnaw89
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 04 sierpień 2018 - 10:09

Witam.

Na początek dodam, że dziś pierwszy raz w życiu wziąłem się za porządne czyszczenie układu napędowego. Ściągnąłem łańcuch i zanurzyłem w benzynie. Ściągnąłem tylne koło. Do kasety nie mam niestety odpowiedniego klucza. Zamierzam kupić w przyszłości. I teraz mam pytanie. Czy mogę na kasetę psiknąć odtłuszczaczem w aerozolu? Czy nie dostanie się on do piasty i nie uszkodzi jej?

Pozdrawiam.



#2 Severian

Severian
  • Użytkownik
  • 148 postów

Napisano 04 sierpień 2018 - 15:07

Takim "rowerowym" odtłuszczaczem psikam ile wlezie i nie zauważyłem problemów.Nie robiłbym tego jakimś agresywniejszym penetratorem typu wd40.



#3 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 04 sierpień 2018 - 16:13

Generalnie jak kaseta zarąbana syfem i mazią błotno smarową, to bym na pędzelek troszkę rozpuszczalnika, natychmiast po tym przemył to dość obficie wodą i wytarł do sucha szmatką tyle ile się da.

Jak nie ma tragedii, to cienki kawałek szmatki, lekko spsikaj rozpuszczalnikiem i tym przeciągnij pomiędzy koronkami. 

Jak upaćkana tylko delikatnie od oliwki, to sama szmatka bez rozpuszczalników wystarczy.

Na przyszłość kup klucz do kaset (10/15zł) i bacik (20zł, ale można samemu zrobić ze starego łańcucha i płaskownika) i takie gruntowne czyszczenie przeprowadź ze zdjętą kasetą. Na samym bębenku zobaczysz ile jest syfu i piachu, warto to od czasu do czasu przetrzeć, a i zajrzeć do piasty/pod bębenek się przyda.



#4 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 04 sierpień 2018 - 20:04

Do odtłuszczania kasety/łańcucha używam Meglio, polecany na forum przez kilka osób. Przelewam z 5 litrowego baniaka do mniejszej butelki z atomizerem i psikam na kasetę. Po kilku minutach spłukuję wodą i kaseta czysta :)

Dość dobrze sprawdzają się też ścierki z Lidka W5 do czyszczenia. 2-3 ściereczki i łańcuch czysty.

W Decathlonie kupiłem taki klucz do trzymania kasety https://www.decathlo...id_8309913.html  (dwa baciki zajechałem), a do odkręcania wystarczy taki

1.jpg

 


  • Senninho lubi to

#5 ortogonalny

ortogonalny
  • Użytkownik
  • 218 postów

Napisano 04 sierpień 2018 - 20:43

Szczotka do kasety + odtłuszczacz. A potem ściereczką do sucha.



#6 Tarnaw89

Tarnaw89
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 04 sierpień 2018 - 21:12

Dzięki za porady. Użyłem odtłuszczacza rowerowego do kaset i szczoteczki do zębów, gdyż nic innego nie miałem pod ręką.

Co do tego klucza, to trzeba będzie w przyszłości zainwestować, gdyż nie ma to jak kąpiel w benzynie ekstrakcyjnej. Dodam, że ten odtłuszczacz rowerowy kosztował mnie 40 zł, a wystarczył na jednorazowe wyczyszczenie kasety...



#7 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 04 sierpień 2018 - 21:50

Kup Meglio w 5 litrowym baniaku i starczy Tobie na długo :)



#8 ortogonalny

ortogonalny
  • Użytkownik
  • 218 postów

Napisano 05 sierpień 2018 - 17:55

Szczoteczka do zębów jest OK. Byle nie była używana przez kogoś do właściwego sobie zastosowania ;)

Co do odtłuszczacza - ile Ty tego użyłeś ??? 

Ja używam shimano, kupuję w 1 litrowych pojemnikach. Starcza na długo, mimo, że czyszczę napęd po każdym przejeździe (+/- ok. 100 km) 



#9 Mateunio

Mateunio
  • Użytkownik
  • 944 postów
  • SkądKT

Napisano 06 sierpień 2018 - 09:40

Zamiast szczoteczki lepszy będzie pędzel - ma dłuższe włosie.


Sticker-e1508358125669.jpgcrankalicious.pl - profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji roweru

 


#10 stryjek

stryjek
  • Użytkownik
  • 815 postów
  • SkądSobótka

Napisano 09 sierpień 2018 - 19:23

Ja polecam do napędu piankę Fenwicksa, psikasz, kręcisz, przecierasz i czysto ;)
Zobacz sobie filmiki na yt.

#11 Tarnaw89

Tarnaw89
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 11 sierpień 2018 - 11:25

W dwóch serwisach rowerowych spotkałem się z opinią, że nie należy stosować żadnych środków na kasetę bez jej demontażu, gdyż przy okazji środki te dostają się np. do piasty.

Sam długo pryskałem bezpośrednio na kasetę różnymi preparatami, ale teraz chyba zacznę najpierw na szmatkę/szczotkę i dopiero potem tym przecierać kasetę.

W przyszłości jednak trzeba będzie kupić ten klucz i bacik do ściągania kasety.



#12 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 11 sierpień 2018 - 11:29

Prawda, istnieje jak najbardziej taka możliwość, a zatem należy zachować umiar i ostrożność zmywając dość szybko środek wodą, która notabene też przecież wyrządza krzywdę łożyskom. A zatem z drugiej strony, to rower należałoby czyścić na sucho :) Już widzę ten świecący lakier :D

 

Fenwicks nie Fenwicks, wszystkie powodują rozpuszczenie smaru, bo na tym przecież polega ich skuteczne działanie. Nie da się uniknąć dostania się choć odrobiny tam gdzie nie powinien.



#13 Tarnaw89

Tarnaw89
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 11 sierpień 2018 - 11:32

Szczoteczka do zębów jest OK. Byle nie była używana przez kogoś do właściwego sobie zastosowania ;)

Co do odtłuszczacza - ile Ty tego użyłeś ??? 

Ja używam shimano, kupuję w 1 litrowych pojemnikach. Starcza na długo, mimo, że czyszczę napęd po każdym przejeździe (+/- ok. 100 km) 

A ściągasz kasetę, czy bez demontażu? Odtłuszczacz w aerozolu, czy nie?



#14 stryjek

stryjek
  • Użytkownik
  • 815 postów
  • SkądSobótka

Napisano 13 sierpień 2018 - 12:12

Nigdy nie ściągnąłem kasety do czyszczenia. Tak wygląda kaseta po kilku minutach zabawy pianką i szczotką. Mnie dużo więcej do szczęścia nie potrzeba ;)
Dołączona grafika

#15 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 26 sierpień 2018 - 08:00

Tak jak stryjek mogę polecić Fenwicks'a. Kilka dni temu kupiłem piankę i dwie gąbki. Przetestowałem na rowerze żony i jestem zadowolony z rezultatów :)



#16 PiKa

PiKa
  • Użytkownik
  • 388 postów

Napisano 26 sierpień 2018 - 08:59

Obejrzałem filmiki, wygląda fajnie (napęd czysty), tylko nie podoba mi się, że cały ten Fenwick ze smarem idzie w ziemię...

#17 ortogonalny

ortogonalny
  • Użytkownik
  • 218 postów

Napisano 26 sierpień 2018 - 20:53

A ściągasz kasetę, czy bez demontażu? Odtłuszczacz w aerozolu, czy nie?

 

Niczego nie ściągam - musiałbym codziennie demontować pół roweru :)

Kasetę czyszczę szczotką lekko umoczoną w odtłuszczaczu. - kupuję zawsze w wersji "nieaerozolowej". Z aerozoli wyleczyłem się dawno temu z oszczędności właśnie :)

Co do wpisów niebezpieczeństwa umoczenia piasty: przejeździłem tak już, na kilku rowerach, mnóstwo kkmów - idzie w dziesiątki tysięcy, niczego nie zauważyłem. Jedyny problem z kasetą, jaki miałem, na własną, zresztą, prośbę, to zryta zębatka, bo kiedyś pokpiłem sprawę z wymianą naciągniętego łańcucha :). Teraz pamiętam - i zmieniam regularnie.



#18 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2875 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 sierpień 2018 - 03:26

Ja tez robie jak kolega wyżej i nic nie zauważylem z piastą.

#19 Walcu

Walcu
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • SkądWrocław

Napisano 30 październik 2018 - 17:57

Obecie używam Fenwick i K2 Akra. W połączeniu ze szczotką i gąbką do naczyń działają cuda. Osobiscie wole K2.



Dodaj odpowiedź