Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wymiana Wózka Przerzutki Tylnej Shimano 105 5800


11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Myth

Myth
  • Użytkownik
  • 49 postów

Napisano 30 wrzesień 2018 - 20:06

Witam
Czy istnieje możliwość wymiany tylnengo wózka przerzutki shimano 105 5800 z krótkiego na długi?
Bo szukam w Internecie i nie potrafię znaleźć żadnego sklepu internetowego w którym byłaby możliwość zakupu.

#2 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 01 październik 2018 - 07:59

 

Na 99% da się wymienić na wózek z 200 innych przerzutek shimano.



#3 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 01 październik 2018 - 09:38

Po pierwsze: z całą pewnością nie z 200, bo wózki mają różnie ustawione wyżłobienia i część zewnętrzna bardzo często nie pasuje do innych modeli.

Po drugie: nie pamiętam na 100 % jak jest w 5800,ale w 6800 korpus przerzutkę ma inny kształt i wymiana samego wózka nie zmienia SS w GS.

Po trzecie: nie wszystkie wózki są dostępne w dystrybucji.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#4 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 01 październik 2018 - 09:53

To, że korpus jest inny nie powoduje, że wózek nie pasuje. Na moim wideło tiagra 4700 łyka wózek z napinacza Alfine. Robiłem tę operację już kilkadziesiąt razy i nigdy nie miałem problemu. Conajwyżej musiałem nawiercić nowe dziurki w wózku na spręzynę.

 

EDIT: I żeby nie było - shimano ma kilka mocowań wózka - ale dzielą się one na ~5 rodzin i w zakresie jednej zwykle da się wózki przekładać.



#5 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 01 październik 2018 - 10:04

Taaa. Czyli BYĆ MOŻE uzyskasz przerzutkę PRAWIE taką jakiej potrzebujesz przy użyciu części, których raczej nie dostaniesz, wiercąc na chybił-trafił, bo i tak nie wiesz dokładnie, jakie naprężenie jest potrzebne. Recepta na dobrą kulturę pracy napędu wg uzurpatora :D

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#6 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 01 październik 2018 - 10:14

Nie. Na 99% bez problemu kupisz za drobne przerzutkę z wózkiem który pasuje bez kombinowania, spędź 10 minut na śrubkowaniu i masz problem z głowy - będzie działać. Vide filmik - jeżdżę na tym od pół roku.

 

Czy to ma sens - nie moja brocha, pytanie było techniczne.



#7 gorky

gorky
  • Użytkownik
  • 104 postów

Napisano 01 październik 2018 - 11:21

Przy czym tak jak pisał mikroos, jeśli chodzi o zrobienie GS z SS, to pantograf w nich porusza się pod innym kątem. Długość samego wózka nie jest tu kluczowa, krótki wózek jest w stanie obsłużyć11-32.



#8 Myth

Myth
  • Użytkownik
  • 49 postów

Napisano 01 październik 2018 - 12:22

Właśnie o zamontowanie takiej kasety mi chodzi, to wystarczy tylko regulacja samej przerzutki za pomocą śrub czy trzeba w nią ingerować?

#9 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 01 październik 2018 - 12:46

Na 99% wystarczy wyregulować nieco b-śrubkę i ewentualnie dołożyć 1-2 ogniwa łańcucha, zależnie od tego z jakiej kasety zmieniasz.

 

Przy najgorszym przypadku będziesz miał conajwyżej zwis łańcucha na przełożeniu mała-mała, co w praktyce nie ma znaczenia.



#10 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 01 październik 2018 - 13:53

Pewnie, że nie ma. Spadanie łańcucha też jest pomijalne, obita rama i hałas podczas jazdy też.

 

Zresztą w ogóle po co skracać łańcuch, kup KMC 138 ogniw i instaluj jak jest.

 

 

@Myth - krótki wózek powinien obsłużyć kasetę 11-32T, pod warunkiem, że wydłużysz nieco łańcuch i że po instalacji uda Ci się obniżyć górne kółko przerzutki na tyle, żeby nie zahaczało o największą koronkę kasety. Ten rozmiar mieści się jeszcze w granicach tolerancji i w 99% przypadków udaje się uzyskać bardzo dobre działanie napędu.

 

Gdyby przerzutka nie dała się wyregulować, dość dobre efekty daje przedłużka haka (np. Sunrace SP570). Kultura pracy nie jest równie dobra co w dedykowanym zestawie, ale wciąż bardzo dobra, a jest sporo taniej.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 01 październik 2018 - 14:30

Pewnie, że nie ma. Spadanie łańcucha też jest pomijalne, obita rama i hałas podczas jazdy też.

 

Zresztą w ogóle po co skracać łańcuch, kup KMC 138 ogniw i instaluj jak jest.

 

A dlaczego ma spadać i się obijać. Znaczy się bardziej niż na dedykowanym GS? Zwłaszcza, że niżej napisałeś dokładnie to samo co ja. Poza tą przedłużką, bo to gwałci jakość zmiany biegów.

 

Czy rozumiesz co napisałem czy po prostu szydzisz sobie dla sportu?



#12 gorky

gorky
  • Użytkownik
  • 104 postów

Napisano 01 październik 2018 - 15:31

Używałem zarówno GS jaki i SS z kasetą 11-32.

 

Tak jak pisałem wyżej - problem nie jest w wózku (ten obsłuży taką rozpiętość) tylko w pantografie.

Przy SS porusza się on pod innym kątem, bardziej przystosowanym do kaset o małej rozpiętości przełożeń (np 12-25).

Da się to wyregulować śrubką B i u mnie było *przyzwoicie*, ale przy najmniejszej zębtace wózek był stosunkowo daleko od kasety, przy największej - na granicy 'za blisko'.

(link: https://www.bikerada....php?t=13082810)

Drażniło mnie to i po tygodniu kupiłem GS - chodzi w porządku, ale wydaje mi się że gorzej napina łańcuch.

 

Ja bym nie kombinował i albo został przy SS i wrzucił kasetę 11-30 (poiwinna bardziej kulturalnie pracować) albo kupił GS - tylna 105 to nie są jakieś straszne pieniądze.





Dodaj odpowiedź