Skocz do zawartości


Zdjęcie

Grzechotanie W Klamkomanetce Dura Ace R9100


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 03 czerwiec 2019 - 09:56

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w rozwiązaniu opisanego niżej problemu.
Zakupiłem niedawno pełną grupę Shimano DA R9100. Aktualnie przejechane około 500 km. Cały napęd pracuje bardzo płynnie, bez zarzutów.
 
Niestety ostatnio zauważyłem problem związany z brzęczeniem, grzechotaniem w prawej klamkomanetce, kiedy jadę nie po idealnie prostej nawierzchni. Ze środka klamkomanetki wydobywa się tak jakby grzechotanie, jakby poluzował się jakiś element wewnątrz klamkomanetki. Biegi zmieniają się prawidłowo, hamulec pracuje prawidłowo. Żadne elementy zewnętrzne nie ocierają/obijają się o siebie. Rower nie uległ w tym czasie wypadkowi. Wszystkie jazdy odbywały się w słonecznej (bezdeszczowej pogodzie).
Sprawdziłem dwukrotnie czystość linek i pancerzy przerzutkowych i hamulcowych. Linki i pancerze oryginalne, nowe. Obejma klamkomanetki zamocowana prawidłowo do kierownicy, żadnych luzów.
 
Z tego co czytam na forach, taki problem występował w poprzednich seriach różnych grup szosowych Shimano. Niektórzy pomimo reklamacji i otrzymania nowych klamkomanetek opisują powrót problemu po użytkowaniu nowych egzemplarzy. Co ciekawe ten problem jest zgłaszany na forach tylko dla prawych klamkomanetek Shimano.
 
Wcześniej wiele lat jeździłem na Sram Force i Red i nigdy nie spotkałem się z wyżej opisanym problemem.
 

Bardzo proszę o pomoc, podpowiedź co zrobić. Nie chciałbym reklamować klamkomanetki i wysyłać, gdyż w środku sezonu pozostanę bez możliwości jazdy na rowerze :-(



#2 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 03 czerwiec 2019 - 11:36

Zobacz czy masz delikatny luz na klamce przy zaciskaniu hamulca, kiedy zaczynasz go zaciskać. Nawet kilka mm wystarczy, żeby to się tłukło na wertepach. Gdyby tak było naciągnij lepiej linkę i zwiększ ciąg sprężyny na szczęce.

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#3 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 03 czerwiec 2019 - 14:51

Zero luzu, sprawdziłem teraz.

#4 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 03 czerwiec 2019 - 15:29

To był jedyny powód z jakiego kiedyś mi coś brzęczało. Więcej pomysłów nie mam :(

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#5 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 03 czerwiec 2019 - 16:03

Masakra. Czekam na oficjalną odpowiedź od serwisu Shimano. Może coś wymyślą.

#6 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 03 czerwiec 2019 - 17:51

Panie i Panowie, bingo! Znalazłem winowajcę! To podkładka, która znajduje się pomiędzy śrubą na obejmie (przytwierdzającą klamkomanetkę do kierownicy) a nakrętką w klamkomanetce. Ta podkładka sprężynuje i przenosi drgania z kierownicy na klamkomanetkę. Po zdjęciu podkładki i przykręceniu całości wszelkie odgłosy zniknęły.

Pytanie następujące: czy jeździć bez podkładki, czy szukać innej ( chyba z miękkiego materiału a nie takiego twardego)?

Jak zwykle będę wdzięczny za Wasze sugestie i przemyślenia.
  • deschek lubi to

#7 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 03 czerwiec 2019 - 18:36

Mogłoby się wydawać, że dokręcenie manetki do kierownicy dociśnie tą podkładkę. Dziwnie to zrobione, jeśli ona tam jest, ale sobie tak lata.

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#8 slaweko

slaweko
  • Użytkownik
  • 593 postów
  • Skądz Polski

Napisano 03 czerwiec 2019 - 19:20

Przkładałem tą podkładkę „do góry nogami” i również miałem grzechotanie, brzęczenie w klamkomanetce. Dopiero wyjęcie podkładki rozwiązało problem.

Spróbuje w tygodniu poszukać podkładek, które są bardziej miękkie niż oryginalna i zobaczymy co z tego wyjdzie.



Dodaj odpowiedź