Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Diy] Rocker Plates Pod Trenażer


42 odpowiedzi w tym temacie

#1 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 10 październik 2019 - 12:10

Co to jest rocker plates ?

 

https://www.youtube....h?v=hBIfyEgTjS0

 

Co to robi ?
Buja się :). Szczegóły https://forum.traine...r-trainers/1981
W skrócie: Sprawia że pokochają Cię sąsiedzi (redukcja wibracji)  i jeszcze bardziej polubisz jazdę na trenażerze (komfort i feeling). 
Uwaga: Jeśli nie jesteś zwolennikiem chomikowania to Cię nie przekona.

 

Co zrobić żeby “się zadziało” ?
Ściągasz i rozpakowujesz https://drive.google...ullPjL4HVxrOaO0

 

Jest tam jotpeg i deefiks gdybyś potrzebował zmodyfikować.
Na rysunku jest rozrysowana i zwymiarowana wersja wstępna płyt (initial), końcowa (finished) oraz rozkrój typowej płyty OSB.
Jeśli masz Wahoo Kick Core jesteś szczęściarzem - całą robotę odwaliłem za Ciebie. Drukujesz, idziesz do najbliższej firmy robiącej meble na wymiar i mówisz: “takie chce z płyty OSB 3 18mm”. Jeśli będziesz miał szczęście i będzie chciało im się bawić się z takim pierdółem to zostawiasz  1-3 bilety płatnicze NBP po 100 każdy i za kilka dni radośnie targasz dwa elementy do chałpy. Ilość biletów jest ściśle powiązana z opcją którą wybierzesz (biere płyte na żuka i sam to rozetne, wytnijcie a ja sam to zaokrągle i wywiercę otwory; pier…. nie robie, poproszę gotowe. I jeszcze mi oszlifujcie kwawędzie. Bogaty jestem). Opcja środkowa wydaje się najbardziej rozsądna.    
Jeśli masz inny trenażer to drukujesz obrazek i ustawiasz rower na trenażerze. Do jednej łapki bierzesz miarkę, do drugiej kartoszkę i kminisz. Chodzi o to żebyś wykminił czy to się zmieści. Być może rozkminisz że trzeba będzie nieco konstrukcyje wydłużyć. Na szerokość powinna być ok, choć np. trzeba będzie zmniejszyć promień na rogach. Przypadków tyle ile trenażerów.

 

UWAGA: Niektóre trenażery nie są symetryczne! Jak na przykład mój. Weź na to poprawkę przy kminieniu!

Otwory na piłki powinny przebiegać w okolicy osi tylnego koła i suportu. 
Po rozkmince nanosisz ewentualne poprawki i zlecasz wycięcie elementów w “meblarskim”.

 

Oczekując na płytki czynisz zakupy:
Wibroizolator 50x50 M10x27 typ B - 5 sztuk - sklep z częściami samochodowymi lub allegro
Piłka do golfa  500 pompowana dla dzieci INESIS - 4 sztuki - Decathlon
Śbubkologia: nakrętki pazurkowe M10 - 5 sztuk, śruby M6x50 + podkładki - 8 sztuk, śruby M10x25 kuliste z kołnierzem na imbus (koszmar sprzedawcy śrubek) :] - jakiś śrubtex, śrubkopol itd
Obejmy dystansowe do rur z gumą. Dla Kick Core ~40mm (potrzebna tylko górna część), Szpachla do drewna, farbki, labelki do poziomicy  - market budowlany
Igła do pompowania piłek z dużym gwintem - sklep sportowy na rogu
Za wszystko powyższe zostawimy znów ze 2-3 stó-złotowe papiery

Śruby w wibroizolatorach będą za długie, M10 również jeśli kupisz dłuższe więc bier boszke w łapę i jazda. Dla twardzieli - brzeszczot. Tylko nie kup śrub utwardzanych default_biggrin.png
Mierzysz, wiercisz, wycinasz, szpachlujesz krawędzie, szlifujesz,  malujesz, skręcasz i finito.
Jeden obraz warty więcej jak 1000 słów, więc oddajmy głos obrazkom

 

 

9.jpg

 

6.jpg

 

Reszta - https://drive.google...sKq?usp=sharing

 

Mała uwaga co do obróbki: otwory na piłki i pod gumy robisz od razu przez dwie płyty dla zachowania osiowości i “takosamości”kształtu. Jeśli nie jesteś w stanie utrzymać pionowo wiertarki kup sobie za parę złotych przyrząd do wiercenia w markecie.    

Wypoziomowanie i rebound regulujemy pompując piłki. Im wyższe ciśnienie tym mniejsze bujanie i szybszy powrót do poziomu. Jeśli preferujesz miękkie bujanie jak na kanapie zmniejsz ciśnienie.  

 

Hint na jeszcze większą ciszę. 

Mam cichy trenażer, mieszkam w domu więc co najwyżej myszy w piwnicy mogę powkur…..bo jak wiadomo trenażer w domu to dwa problemy: hałas i wibracje przenoszone przez podłogę na cały budynek. Sąsiedzi pod spodem mogą cię nie słyszeć, ale najprawdopodobniej cię czują default_biggrin.png i Rocker plate baaardzo zmniejsza ten problem ale jeśli mieszkasz w bloku to rozważ przyklejenie pianki 1-2 cm pod i/lub na górną płytę. Może być karimata etc. Na allegro są metrowej szerokości sprzedawana na metry. To sprawi że wibracje będą rozpraszane przez konstrukcję zbudowaną z materiałów o różnej gęstości. A więc jeszcze bardziej skutecznie. 

 

Smacznego ! Pytania ? Wal śmiało

 

Inspiracja konstrukcyjno-technologiczna internety. Projekt made by ja. Zdecydowanie zezwalam na rozpowszechnianie default_smile.png Enjoy! 


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#2 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 10 październik 2019 - 13:56

A widzisz, ostatnio po głowie chodziło mi (nie, nie insekty, ani nie Cleo) właśnie takie coś. 

Od razu walę z pytaniem: przód pod przednim kołem - nic tam nie widać i nie wiem, czy brak piłek pod przednią osią nie wpływa jednak na pracę? Z drugiej strony danie tam piłek to jazda przypominałaby jazdę na miękkiej gumie. Czyli jednak nie ;)

 

Osobiście zaplanowałbym możliwość skręcania przedniego koła, tak do sterowania Zwiftem w trasach MTB ;)

 

Muszę się wreszcie sprężyć i to zrobić. Pracy przy tym raczej dużo nie ma. Zastanawiałem się bardziej nad kształtem Saris MP1:

MP1_8353-product.jpg

a nawet jeszcze bardziej podciętą płytą pod Muin'a i nad implementacją niewielkiego ruchu przód - tył. W Twojej konstrukcji płyty są skręcone na stałe, czyli ruch tylko na boki raczej?

 

Film nr 2 niedostępny ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 10 październik 2019 - 19:51

Nie, brak piłek z przodu absolutnie nie upośledza funkcji. Nie spotkałem konstrukcji z piłkami z przodu. Dość powszechna jest wersja pomniejszona gdzie rocker plates jest tylko pod trenażerem, a przednie koło nieruchomo na podstawce.  Albo konstrukcje  tylko z dwoma piłkami.

Ruch jest tylko na boki bo po analizie stwierdziłem że przód-tył to przerost formy nad treścią. Ruch roweru w tej osi jest największy przy stawaniu na pedałach. Bez większego znaczenia dla realizmu. Uważam że efekt ruchu przód-tył widoczny na filmach na tego typu RP wynika tylko i wyłącznie z ich konstrukcji. Jeśli następuje lekki ruch w przód to automatycznie sprężyna kompensuje go w tył. i vice-versa. Siły sprężyn znoszą się i system dąży do utrzymania górnej platformy w zerowym położeniu.  W realnym świecie droga jest nieruchoma. Jeśli stajesz na pedały to rower nie jest przesuwany do tyłu tylko  jest "przytrzymany" na ułamek sekundy z powodu utraty prędkości i nie następuje automatyczne przyspieszenie do przodu. Dlatego uważam że ten efekt na platformie niema wiele wspólnego z rzeczywistością. Oczywiście nie robiłem żadnych obliczeń na poparcie tej tezy :)

 

Skręcanie koła jest przewidziane i już się nawet rysuje:] Nie wiem czy koniecznie mi potrzebne, ale nie wydaje się skomplikowane konstrukcyjnie więc pewnie powstanie.

Kształt Sariusa ok, ale raczej pod sklejkę która jest dużo bardziej sztywniejsza niż OSB. Te skrzydła mogły by się wyginać. Dlatego zaprojektowałem zwarta konstrukcję bez udziwnień . Ale cena sklejki......:/

Oczywiście mogę się mylić bo też nie przeliczałem konstrukcji a inżynier ze mnie żaden :)

 

Podstawowa wartość dodana platformy to komfort. Jeździsz na swoim dopasowanym rowerze cały sezon i wsio ok. Wpinasz w trenażer i nagle okazuje że po godzinie boli dupa, drętwieje nabiał i dłonie. Wszystko przez sztywność całego połączenia i przeniesieniu większego ciężaru ciała na dupsko. Na prawdę robi robotę. Oczywisty aspekt to pozytywny wpływ niestabilności na pracę układu mięśniowego. 

 

Tutaj nieco naukowego podejścia w temacie https://www.youtube....h?v=2LF5lkYdbCc

 

P.S Linka poprawiłem


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#4 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 10 październik 2019 - 22:15

U mnie przy sprintach rower na trenażerze wyraźnie leci do przodu. Na macie raczej mającej zabezpieczyć przed przesuwaniem. Na pełnej płycie być może to byłoby ograniczone. 

 

Oj, muszę na poważnie przemyśleć temat ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#5 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 11 październik 2019 - 06:45

Generalnie potwierdzam wszystkie pozytywy urządzenia choć ja zbudowałem je w prostej formie kompaktowej, tylko pod trenażer. Co więcej, trenażer u mnie tylko stoi na platformie, nie mocowałem go i nic się nie dzieje, nie przesówa się, a bywa, że zabieram go na zawody i takie mocowanie było by kłopotem.

Nic nie czytam o zawiasach pomiędzy płytami. Te twoje płyty nie są w żaden sposób zmocowane ze sobą, stoją tylko na piłkach? Ja mam zawiasy, zwykłe, kupione w markecie budowlanym, a jako sprężyn użyłem po dwie małe dętki od taczki na stronę. Zasada działania identyczna, poprzez zwiększenie ciśnienia regulujemy wychył/sztywność, ale całość pracuje w osi zawiasów.



#6 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 11 październik 2019 - 06:54

Nie stoją tylko na piłkach, są połączone z sobą wibroizolatorami. Co jest całkiem dobrym pomysłem, choć na początku miałem wątpliwości jak to wpłynie na połączenie śrub wibroizolatorów z płytą OSB. Ale raczej problemów być nie powinno. 

 

Na rozgrzewkę przed zawodami raczej bym się nie bawił z zabieraniem płyty, trenażer wystarczy ;)

 

@HarveyDent - dzięki za poprawkę linku do wideo, widzę że chyba z tego brałeś inspirację, a to prowadzi do SBRPro Rockr

 

Twój ma 4 piłki ;) no i tam zawieszenie jest inaczej rozwiązane, bardziej pro bo na czymś co przypomina zawieszenie wału napędowego:

https://youtu.be/rqk5WvTV66c?t=166

 

Z uwagi na wymiary do mnie zaczyna przemawiać wersja SBR ROCKR POD LITE AD

s102029653920541042_p12_i2_w160.jpeg

kawał sklejki, trzy płozy do bujania, dwie piłki. A właściwie "pół piłki":

acc26c2ff39748a74a257065fc6c93c3.jpg

W oryginale niecałe 16 cm średnicy, 8 cm wysokości. Widział ktoś gdzieś takie? 

Zlokalizowałem: półkule sensoryczne https://www.ceneo.pl/43448371 - 2 szt od 32 złociszy. 

 

Wymiary oryginału to szerokość: 92,71 cm, długość: 77,47 cm. Takie durnowate, bo przeliczone z cali, a tam 36,5"x30,5". Spokojnie można dopasować do swoich potrzeb i trenażera. No i dostępnego materiału. Szerokość o tyle istotna, że ma wpływ na krzywiznę płóz, które jak się mogę domyślić mają ok 2" - 2,5" wysokości. 

Otwory do mocowania różnych trenażerów, które można zoptymalizować pod własny. Roboty właściwie zdecydowanie mniej, oprócz dobrania krzywizn płóz. No i płozy będą musiały na czymś pracować, a to kolejny problem - na panelach szybko wytrą lakier, matę też mogą szybko wyrobić. Użycie starych opon do obucia płoz wydaje się rozsądnym rozwiązaniem... 

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#7 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 11 październik 2019 - 07:29

Nic nie czytam o zawiasach pomiędzy płytami. Te twoje płyty nie są w żaden sposób zmocowane ze sobą, stoją tylko na piłkach?

https://drive.google...tMUr2VbpaqQ5sKq

 

Co do mocowania to pewnie dwie obejmy by wystarczyły - po jednej na każdą nogę i nie miało prawa by się to przesunąć. Miałem w szufladzie 4 to zamontowałem.

Konstrukcja z założenia miała być całkowicie rozbieralna do jak najbardziej płaskiej formy bo na wiosnę płyty zamieszkają za szafą w salonie :] 

 

@Prozor Inspiracje brałem z różnych źródeł. Głównie z grupy na FB bo największy problem miałem z piłkami :) 


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#8 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 11 październik 2019 - 07:47

No właśnie u mnie chodzi raczej o w miarę kompaktowy wymiar... 

Jaki problem z piłkami? Dobór? Co sprawiło, że jednak 4 zamiast np. 2 wybrałeś?


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 11 październik 2019 - 08:46

Tak, dobór. Na tapecie były jeszcze dwie dętki do taczek/wózków dziecięcych/inwalidzkich. Ostatecznie wszystkie drogi prowadzą do piłek o średnicy 10-15 cm. 

Dużą wersję wybrałem w celu uniknięcie dziwnych sił skrętnych działąjących na ramę kiedy tył się buja a przód nie. Być może nie ma to znaczenia, ale carbon.... wiadomo ..:)

4 z dwóch powodów:

- bo duża wersja. Do małej dwie starczą

- bo lepiej mieć więcej jak mniej :) 4 piłki dają wybór - dwie przednie zawsze można wyciągnąć i porównać jak całość pracuje. Ja zostaje przy 4 

 


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#10 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 11 październik 2019 - 10:02

Dzięki, wszystko (no może nie wszystko, ale na razie wystarczy) jasne ;)

Właściwie to i tak można regulować ciśnieniem piłek, chociaż i tak przy 4 jest większy zakres regulacji.

 

W wersji minimum można byłoby pokusić się o same elastyczne podpory nóg w przypadku takiego stojaka jak w Muin czy Core:

https://youtu.be/ZrR...RMl1sUkvY?t=45 

ale z małą modyfikacją - te "poduszki" są w wersjach z otworem w środku (typu "donut") idealnym do umieszczenia końcówek nóg stojaka...

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#11 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 15 październik 2019 - 08:24

Z tymi piłkami mnie zaciekawiliście. 4 piłki bym se wcisnął takie dla dzieci, pompowane o śr. ok. 10cm. Wydaje mi się, że sprężystość takich piłek jest znacznie wyższa niż dętek. Trzeba do zabawkowego się przejść :)

#12 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 15 październik 2019 - 08:34

W wersji minimum można byłoby pokusić się o same elastyczne podpory nóg w przypadku takiego stojaka jak w Muin czy Core:

https://youtu.be/ZrR...RMl1sUkvY?t=45 

ale z małą modyfikacją - te "poduszki" są w wersjach z otworem w środku (typu "donut") idealnym do umieszczenia końcówek nóg stojaka...

W handlu występuje pod nazwą dysk lub poduszka sensoryczna, ale na filmiku IMHO zdecydowanie za mocno napompowane. 


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#13 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 15 październik 2019 - 09:56

Fakt, ale może akurat takie ciśnienie mu odpowiadało. I to jest właśnie dobre w tego typu rozwiązaniach, że można dobrać pod swoje potrzeby i odczucia po prostu pompując elementy pneumatyczne (piłki czy poduszki).

 

No właśnie się zastanawiam nad tego typu uproszczoną wersją. Poduszka tego typu:

87ff6ec3833d54d05a9dee868cee28ae.jpg

średnica 33-35 cm, wysokość ok. 8 cm (minus nacisk trenażera), wytrzymałość 200 kg to wydatek ok 2 dych za sztukę, potrzebuję 4 sztuki. Podstawkę pod przednie koło mam (Cycleops/Saris Climbing Riser Block ma 3 wysokości: 5,3/ 6,8 / 7,9 cm czyli raczej dałoby się wypoziomować). 

Zawsze mogę przetestować to rozwiązanie i jak się nie sprawdzi po testach, to mogę oddać ;)

 

Wiem, że to nie będzie całkowicie tak jak Twoja płyta treningowa, ale jeśli się sprawdzi, to dlaczego nie?

 

A jeśli chodzi o profesjonalne rozwiązania, można zamawiać w/w wyrób Saris'a MP1 Nfinity Trainer Platform. Cena wyższa niż ich trenażer H3: jedyne 5 tysięcy bez zeta 🤯😲🤑


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#14 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 15 październik 2019 - 18:55

Te poduszki to fajna sprawa. Chciałem 3-4 sztuki zaadoptować zamiast wibroizolatorów i piłek. Zapewniły by leki ruch przód-tył, ale nie znalazłem koncepcji połączenia z płytami. Wsadzenie tego pomiędzy płyty to proszenie się o kłopoty. Przyklejenie do górnej płyty załatwiło by temat, ale znów za szafę nie schowam. 

Testuj bom ciekaw :)


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#15 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 23 październik 2019 - 08:58

Wczoraj dostałem przesyłkę z poduszkami. Szczerze to byłem dość sceptycznie do tego nastawiony, ale... Ma to sens. Wygląd? 

2bdf70e290d6d5506554086d55d51693.jpg

68fb620ea82dad68c6d6d8e301eb49a2.jpg

4176147b41f6e3a183f93801e203043f.jpg

c68813aeebf90fa9838d3d7b6644b063.jpg

 

Z braku czasu napompowałem mniej więcej (warto mieć igłę do pompki serwisowej, bo dymanie pompeczką załączoną do poduchy jest mało efektywne i długotrwałe - do zmiany ciśnienia może być), okazało się później, że jedna poducha miała trochę za wysokie ciśnienie (Niemiec faktycznie przegiął z ciśnieniem) no i do treningu miałem ułożenie "wypustkami" do góry - chociaż tu raczej nie będzie miało to większego znaczenia czy większe wypustki na górze czy na dole, ewentualnie przyczepność do podłoża.

 

Przód jak widać podstawka Climbing Block CycleOps (obecnie Saris, został po starym trenażerze, wiedziałem, żeby tego nie sprzedawać ;)) - jedno z 3 położeń idealne wypoziomowanie z poduchami. 

W teorii można byłoby wypróbować poduchę pod przednie koło z ewentualną małą podstawką do zwiększenia stabilizacji. Nie mam 5 poduchy, więc na próbę przełożyłem z tyłu na przód, na tyle jedna na środek. Efekt raczej mizerny, kiepska stabilność. Do ewentualnych testów.

 

W wersji jak na zdjęciach efekt jest całkiem ciekawy. Nawet na sprintach nic się nie wysuwa - warunek dobranie odpowiedniego ciśnienia, bo na zbyt dobitych to pewno będzie kłopot, zresztą efekt też będzie mizerny. 

A właśnie - sprinty. Bez poduch i podstawki pod przednie koło często po serii sprintów rower z trenażerem potrafił się przesunąć. Teraz nie, być może jest to zasługą podstawki, ale poduchy swoje też pewno robią.

 

Rozwiązanie może mniej eleganckie niż pełna płyta, ale... działa. I to całkiem sprawnie. Koszt niecałe 8 dych plus odpowiednia podstawka pod przód. 

 

Ograniczenia? Konstrukcja podpór trenażera. O ile w przypadku Muina czy Core (albo innych o szerokich podporach) będzie to działać całkiem dobrze z uwagi na szeroki rozstaw podpór z przodu i tyłu trenażera, tak w przypadku Elite Drivo, Turno, Tacx Flux gdzie tył jest dość wąski i nie ma jak wstawić tam dwóch poduszek, to konfiguracja 3 poduszek może się nie sprawdzić, przynajmniej jak dałem jedną z tyłu i dwie z przodu do testów to nie było to zbyt stabilne. W trenażerach Tacx typu Flow może być już z tyłu wystarczająco szeroko do umieszczenia dwóch poduch, ale głowy nie daję, musiałbym znać rozstaw nóżek (albo podam później minimalny odstęp pomiędzy dwoma punktami centralnymi poduch).

Aha, no i jeszcze jedno - trochę mocy to jednak zżera. Widać w sprintach ;)

 

Kwestia wstawienia poduch pomiędzy płyty też ma sens. Ograniczenie ruchu (zwłaszcza do przodu, choć nie tylko) to mogą być tylko pętelki z gumy (dętka?) spinane od góry. Jedynie regulacja ciśnienia musiałby być dokonana przed spięciem konstrukcji, albo otworki tam gdzie jest miejsce pompowania w poduchach. No i rozwiązać sposób mocowania poduszki w stałym miejscu.

Pomiędzy płyty to opcja użycia półpiłek (jeży)  o większej średnicy (niż piłki tenisowe ;)) byłaby chyba lepsza.


  • Arni lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#16 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 24 październik 2019 - 08:02

Tylna noga Turno ma 27cm (zmierzyłem). Patrząc na średnicę poduszki 33cm było by chyba stabilnie, ale trzeba by to przetestować. Teraz biję się z myślami czy zamówić 3 poduszki ;)



#17 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 24 październik 2019 - 09:13

Sprawdzę jeszcze dzisiaj czy będą duże (o ile będą) różnice jeśli z przodu będzie podstawka, z tyłu 3 poduchy. Poprzednio jedną przerzuciłem pod przednie koło i nie było to zbyt stabilne, ale może w konfiguracji z podstawką będzie lepiej. Mechanicznie raczej pozbawia się dwóch punktów sprężystości przy przechyłach, pozostają tylko te z przodu, jedna poducha pod tyłem to jednak ograniczenie funkcji. Być może dałoby się to zrównoważyć odpowiednim doborem ciśnienia.
Prawdopodobnie w tym przypadku należałoby się zdecydować na płytę z amortyzacją rozkładającą równomiernie siły.
Zamówić zawsze można, jak się nie sprawdzą to odesłać ;) - swoje jednak zostawiam :D

 

========================= Dopisek po weryfikacji: 
Sprawdziłem wczoraj - jedna poducha z tyłu nie ma funkcjonalności dwóch. W przypadku szerokiego stojaka nacisk jednej nogi powoduje wzrost ciśnienia w jednej, spadek w drugiej. W przypadku jednej poduchy ciśnienie jest mniej więcej stałe i na boczną sprężystość nie ma co liczyć. Same podpory przednie nie zapewniają komfortowej stabilności. Rozwiązanie mogłoby być zastosowane po dodaniu na tył trenażerów Turno/Drivo elementu przedłużającego podporę tylną. Należy pamiętać jednak o tym, żeby element był zakończony końcówkami zapobiegającymi ewentualnemu przebiciu poduchy.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#18 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 25 październik 2019 - 08:58

Czyli przy Turno nie mam co stosować 3 poduszek? Jest wtedy mało stabilnie i pewnie duża chwiejność na boki?



#19 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 25 październik 2019 - 10:23

Tak, bez opcji przedłużenia podpory tylnej nie ma to sensu. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#20 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 październik 2019 - 16:25

A ja kupiłem piłki gumowe, takie zwykłe, dla dzieci po 4 zł, ale sprtawdzałem który model jest najbardziej elastyczny, najlepiej sprężynuje. Wsadziłem je zamiast dętek od taczki i jest wyraźna różnica. Butyl z dętek nie był tak fajnie elastyczny, nie sprężynował, teraz dopiero zaczął system działać :)





Dodaj odpowiedź