Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Diy] Rocker Plates Pod Trenażer


42 odpowiedzi w tym temacie

#21 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 01 listopad 2019 - 11:14

Dodałem 5kg obciążenie po prawej stronie dla zrównoważenie koła zamachowego. krążek ustawiony tak że przy pustych piłkach płyta jest wypoziomowana. Poprawiło to nieco bujanie. Wcześniej z racji większego ciśnienia z prawej strony praca była nieco "przytępiona". Teraz jest jeszcze bardziej płynnie.
 
Udało się nagrać filmik jak to wszystko działa


  • Prozor lubi to
To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#22 EmPe

EmPe
  • Użytkownik
  • 1016 postów

Napisano 02 listopad 2019 - 21:52

Pany...a powiedzcie mi czy taki Rocker Plate, bujając się tak na boki inicjując, niby jazdę w realu, odciąża zarazem siły działające na ramę w trenażerze? Bo nie ukrywam, że to drugie mnie bardziej interesuje  ;)



#23 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 02 listopad 2019 - 22:04

Po pierwsze - siły działające na trenażerze na ramę nie spowodują jej zniszczenia. Obojętnie, czy jest to rama stalowa, aluminiowa, czy karbonowa. Posiadacze tej ostatniej zwłaszcza zamartwiają się, że trenażer uszkodzi im ramę. Nie, nie uszkodzi. Producenci robią sporo testów tak tyłu ramy (widełki tylne z węzłem suportowym), jak i przodu (widełki przednie z główką ramy) i to co na trenażerze, to pieszczota w porównaniu do tych testów.

 

Po drugie - tak, z czysto mechanicznego punktu widzenia siły oddziaływające na ramę są mniejsze, bo część jest pochłaniana przez elementy sprężynujące np. piłki. Ma to jednak swoje minusy, czyli maksymalne moce sprintów będą zawsze większe bez elementów sprężynujących. Ile? To zależy od konstrukcji.

 

Tego typu konstrukcja (czy nawet tak proste, ale równie skuteczne rozwiązanie jak moje) służy przede wszystkim do tego, żeby podczas treningu trenażerowym nie siedzieć na rowerze jak na nieruchomym imadle. Stąd warto dobrać odchylanie na boki pod własne preferencje i odczucia. Robi się to dość łatwo, za pomocą doboru ciśnienia


  • EmPe lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#24 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 02 listopad 2019 - 23:15

Don't panic. Karbon to nie szkło, aczkolwiek na płycie obciążenia działające na ramę są bliskie do tych na drodze. 

To się buduje dla zwiększenia komfortu i realizmu oddziaływania na mięśnie. 


  • EmPe lubi to
To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#25 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 03 listopad 2019 - 15:09

Oj komfort dla dupska jest nieporównywalnie wyższy, oczywiście kanapy nie zastępuje, ale wyraźnie jest lepiej. Realizm to mnie akurat najmniej interesował, ale osobiście też wolę, by i rama mniej dostawała w d... No i tak się dzieje, bo i musi gdyż część sił działających bocznie jest przekazywana na platformę własnie. Generalnie warto, ten system ma raczej więcej zalet niż wad, o ile te drugie w ogóle posiada :D



#26 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 03 listopad 2019 - 15:36

Dla niektórych koszty i przechowywanie. Jak by nie patrzeć to kolejny grat który 3/4 roku gdzieś trzeba schować. O ile cały trenażerowy majdan można rozkładać przed każdym treningiem to z platformą już ciężko to sobie wyobrazić.


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#27 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 03 listopad 2019 - 16:15

Ale to już zalety/wady poboczne jakby. W samej funkcjonalności podstawy trudno dopatrzeć się jednak wad.



#28 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 03 listopad 2019 - 17:06

U mnie dzieciak ma jeszcze zabawę z poduchami jak ich nie używam 🦘🧒🏻😁


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#29 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 17 styczeń 2020 - 11:59

Po ponad 2 miesiącach użytkowania poduch sensorycznych jako ekwiwalentu płyty stwierdzam, że się sprawdzają i zdecydowanie lepiej się trenuje. 

Jeśli ktoś chciałby używać tego sposobu to drobna uwaga: stronę z wypustkami należy umieszczać na podłodze.

87ff6ec3833d54d05a9dee868cee28ae.jpg

Tak jak to jest na dolnej poduszce. Dlaczego? Bo ustawienie jak na górnej powoduje, że noga trenażera uciska wypustki, te ruszają się podczas treningu i po pewnym czasie mogą spowodować pęknięcie tworzywa. Już tego doświadczyłem i musiałem jedną poduchę zakleić. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#30 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 17 styczeń 2020 - 15:30

Miałem wiele pomysłów, ale u mnie skończyło się na beretach i piance eva pod przednie koło. Z racji tego, że musi być to mobilne, a 3m2 mdf 18mm swoje ważą, to góra jest tylko nakładana na dół. Berety są przyklejone na taśmę, otwór do pompowania zrobiony w płycie.
U góry jak widać otwory 'centrujące' żeby zawsze siadało w tym samym miejscu. ;)
Dwie, z trzech nóg trzymają zaciski. Przód delikatnie wyżej niż tył (1.5 cm) żeby zrekompensować brak oporu powietrza, który normalanie by delikatnie odciążał.

resizer15792713122450_5e21c4b6dada4.jpg

#31 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 04 grudzień 2020 - 21:56

Nowy trenażer te same poduchy:

d31f131fe7e5abc9dcca78606fed9865.jpg

4eb79c50f40c4893808e8037cd5d660d.jpg

 

Zdjęcia zrobione po pierwszym podłożeniu poduszek, później przypomniało mi się, że jednak te kolce muszą być na dole, bo inaczej poduszki długo nie wytrzymają - w miejscu nacisku nóżek trenażera mogą zrobić się dziury. Odwrócenie poduszek załatwia sprawę.

 

Direto ma dość szerokie stópki i całkiem dobrze rozkłada się ciężar. Co więcej tego typu ustawienie nóg trenażera sprawia, że zakres ruchu jest zdecydowanie większy, niż w przypadku stojaka Muin (czy Core), bo pracują przede wszystkim dwie poduszki na zewnętrznych nogach, stąd należy je nieco mocniej napompować niż gdy pracowały po dwie na każdą stronę. Poduszki z przodu i z tyłu też są potrzebne, choć głównie do stabilizacji i wypoziomowania trenażera.

 

Zdecydowanie polecam! Koszt 80 zł za komplet i całkiem sprawne ulepszenie większości trenażerów. Nowe stopki Wahoo nie mają najmniejszego podskoku. O cenie nie wspominając ;)

 

Z przodu obecnie mam podstawkę Sterzo i to o dziwo bez dodatkowej podkładki. Niby powinienem dodać coś, ale właściwie nie przeszkadza mi lekkie nachylenie. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#32 marb

marb
  • Użytkownik
  • 288 postów
  • Skądsouth

Napisano 30 grudzień 2020 - 21:03

Wynalazek Prozowa w wersji na Sarisa H3:

 

a9f8039264b5e637gen.jpgcbd8a8a4ce9f11f7gen.jpg

 

Działa genialnie. Przetestowane dziś min na Alpe du Zwift. Doskonała praca na boki ale też  przód - tył (tak jak w platformie Sarisa testowanej przez GP Lamę). Mocy pewnie trochę się rozchodzi na bok ale realizm jazdy (w połączeniu z Sarisem H3) zaskakujący. Od kilku lat jeżdżę na trenażerach (Genius, Direto) i tylko raz wytrzymałem dwie godziny - dla mnie to była męka i przykry obowiązek. Dziś dwie godziny przeszły nie wiem kiedy a jeździłbym dalej gdyby mnie Alp du Zwift nie wykończył. Wszystkim radzę przetestować bo koszt mały a zabawa świetna.

Co do szczegółów to prawa poduszka u mnie musi mieć o wiele większe ciśnienie niż lewa i środkowe - środek trenażera nie jest symetrycznie z rowerem. Nie ma obaw co do przemieszczania się trenażera - poduszki nie przesunęły się nawet o centymetr podobnie jak trenażer na nich.


  • Prozor lubi to

#33 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 31 grudzień 2020 - 08:31

Mała uwaga: stopki nóżek bocznych masz dość małej średnicy, stąd warto dołożyć podkładki pomiędzy poduchami, a stopkami - coś w miarę miękkiego, ale tak, żeby nacisk był rozłożony na nieco większą powierzchnię, bo inaczej prędzej czy później stopki mogą przedziurawić poduszkę. 

 

Co do przesuwania się trenażera - nawet przy mocnych sprintach, o dziwo układ pozostaje stabilniejszy, bo ruch jest kompensowany w ramach przesunięcia trenażer - elastyczna podstawa i wraca do położenia wyjściowego. Sam ruch przód <-> tył jest możliwy, ale ograniczeniem jest podkładka przednia pod koło. Podłożona na gumie raczej nie będzie ruszać się wzdłużnie. Tak jak u Ciebie pewno ślizga się po podłożonych panelach, co po jakimś czasie będzie skutkować wytarciem lakieru laminatu. Co prawda tu raczej nie będzie to problemem, gorzej jak ktoś używałby tego rozwiązania bezpośrednio na panelach podłogi.

 

Sam jednak podłożyłem matę antypoślizgową pod podkładkę (prowizorka, ale właściwie to walizka narzędziowa, akurat wymiar idealnie nadający się do tego) pod Sterzo - raz w celu ustabilizowania podstawy skrętnej, dwa w celu ograniczenia ruchu wzdłużnego, który jednak dla mnie nie do końca jest ergonomiczny, zwłaszcza jeśli chodzi o fazę powrotu ;)

 

Oczywiście tego typu rozwiązanie ma swoje wady. Pomijając nieco dłuższe rozkładanie sprzętu (o ile ktoś nie ma przez zimę roweru na trenażerze w dedykowanym pomieszczeniu) i ewentualnie dobór ciśnienia i zapamiętanie która poducha pod które stopki (jeśli są wymagane różne ciśnienia) - to ostatnie można sobie ułatwić poprzez nadanie oznaczenia markerem np. P (przód), T (tył) PB/LB (prawy/lewy bok). 

No i dla tych, dla których liczy się każdy wat we współzawodnictwie nie jest to dobre rozwiązanie, przynajmniej nie podczas zawodów, gdzie straty nawet pojedynczych watów to groźba utraty wyższego miejsca w kwalifikacji ;).

Dla reszty rozwiązanie na tyle dobre, że chyba warto spróbować ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#34 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1139 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 31 grudzień 2020 - 09:29

Nowy trenażer te same poduchy:

d31f131fe7e5abc9dcca78606fed9865.jpg

4eb79c50f40c4893808e8037cd5d660d.jpg

 

Zdjęcia zrobione po pierwszym podłożeniu poduszek, później przypomniało mi się, że jednak te kolce muszą być na dole, bo inaczej poduszki długo nie wytrzymają - w miejscu nacisku nóżek trenażera mogą zrobić się dziury. Odwrócenie poduszek załatwia sprawę.

 

Direto ma dość szerokie stópki i całkiem dobrze rozkłada się ciężar. Co więcej tego typu ustawienie nóg trenażera sprawia, że zakres ruchu jest zdecydowanie większy, niż w przypadku stojaka Muin (czy Core), bo pracują przede wszystkim dwie poduszki na zewnętrznych nogach, stąd należy je nieco mocniej napompować niż gdy pracowały po dwie na każdą stronę. Poduszki z przodu i z tyłu też są potrzebne, choć głównie do stabilizacji i wypoziomowania trenażera.

 

Zdecydowanie polecam! Koszt 80 zł za komplet i całkiem sprawne ulepszenie większości trenażerów. Nowe stopki Wahoo nie mają najmniejszego podskoku. O cenie nie wspominając ;)

 

Z przodu obecnie mam podstawkę Sterzo i to o dziwo bez dodatkowej podkładki. Niby powinienem dodać coś, ale właściwie nie przeszkadza mi lekkie nachylenie. 

 

Nawet nie wiesz jak się cieszę, że masz Direto XR =) Poduchy zamówione <3 



#35 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 01 styczeń 2021 - 22:45

Na kickr core tez zadziała?

#36 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 01 styczeń 2021 - 22:47

Z Muin działało (choć przyznam, że z Direto lepiej), stojak podobny. Sprawdź: #15 icon_share.png


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#37 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 01 styczeń 2021 - 23:25

 

No i dla tych, dla których liczy się każdy wat we współzawodnictwie nie jest to dobre rozwiązanie, przynajmniej nie podczas zawodów, gdzie straty nawet pojedynczych watów to groźba utraty wyższego miejsca w kwalifikacji ;).

Dla reszty rozwiązanie na tyle dobre, że chyba warto spróbować ;)

Ale dlaczego ? Połączenie korba-trenażer pozostaje tak samo sztywne. Jak by wszystko lewitowało w powietrzu to też nic się nie zmieni.


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#38 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 02 styczeń 2021 - 00:17

Takie same (albo i większe) straty energii, jak na amortyzatorach w rowerach MTB. 

W końcu jakaś siła musi te poduszki wciskać, nie?


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#39 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 02 styczeń 2021 - 10:57

Ok, fakt. Nie wziąłem pod uwagę większej pracy potrzebnej do wygenerowania identycznej mocy gdyby nie było poduszek. 


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#40 E/D

E/D
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 02 luty 2021 - 21:59


Oczekując na płytki czynisz zakupy:
Wibroizolator 50x50 M10x27 typ B - 5 sztuk - sklep z częściami samochodowymi lub allegro

Hej, buduję płyty wg Twojego projektu. Czemu typ B, a nie C? Jest jakiś powód, którego nie dostrzegam?





Dodaj odpowiedź