Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bloki Look Z Luzem Czy Bez?


20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Robert74

Robert74
  • Użytkownik
  • 543 postów
  • SkądSANOK

Napisano 01 listopad 2019 - 13:59

Od kilku lat jezdżę w blokach z luzem 5 stopni.Właśnie mi się kończą i zastanawiam się czy nie kupić czarnych ,bez luzu i teraz pytanie : czy faktycznie te bez luzu powodują ból kolan ? I czy sa jakieś plusy jazdy w tych blokach  ?



#2 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 01 listopad 2019 - 14:10

Jeśli wiesz, że kreciesz perfekcyjnie technicznie lub blisko tego, to zaryzykuj i spróbuj bez luzów.
Jednak jak się trochę poczyta opinii bikefiterów na ten temat to raczej nie jest to polecane.
Nie jest to mega wydatek. Jak uznasz, że jest dyskomfort to wrócisz do tych z luzem.
  • Robert74 lubi to

#3 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 01 listopad 2019 - 17:22

Jak nie sprobujesz to sie nie dowiesz. Nie ma regul. Jezdze na bezluznych blokach od lat i nigdy nie mialem z tym zadnych problemow. A itez nie wydaje mi sie zebym mial jakas perfekcyjna technike pedalowania, jesli taka wogole istnieje.



#4 Robert74

Robert74
  • Użytkownik
  • 543 postów
  • SkądSANOK

Napisano 01 listopad 2019 - 17:46

A jakie plusy ? Mniejsze straty energii?



#5 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 01 listopad 2019 - 18:22

Są osoby które jeżdżą na spd ze standardowym luzem i cierpią na dolegliwości stawów, przesiadają się na inne, np cranki by ten luz jeszcze zwiększyć i dopiero to rozwiązuje problem.
Nikt nie jest w stanie określić czy bloki bez luzu będą Ci szkodzić czy nie - jakąś szansę na to być może dałby bike fitting choć i tak taniej wyjdzie kupić i przetestować.
Przy blokach bez luzu będziesz bardziej przyspawany do pedałów.

#6 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 02 listopad 2019 - 18:40

Przy blokach bez luzu będziesz bardziej przyspawany do pedałów.

A co w praktyce oprócz w/w dają bloki bez luzów zakładając że nie będzie bolało ? Bo potencjalne zagrożenia są znane. Trochę strach zmuszać nogę do pracy w z góry ustalonej pozycji. Gdzieś czytałem opinię jakiegoś fitera że bloki bez luzów to nigdy nie powinny powstać bo potrafią zaorać kolana.


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#7 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 02 listopad 2019 - 19:41

Przesiadłem się z żółtych SPD-SL na prawie bezluzowe niebieskie i nic mnie nie boli. Ustawiane przez fittera. O wiele lepiej mi się w takich jeździ. Teraz jechałem w zimowych butach, gdzie mam dalej żółte i noga lata, szczególnie przy mocniejszych akcentach.

#8 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 02 listopad 2019 - 20:49

To jest jeden z tych powtarzanych od lat mito-przesadow. Pewnie wszyscy torowi kolarze, po karierze maja wstawiane sztuczne stawy kolan, bioder itd.
Polaczenie stopy, butow i bez luzow blokow/pedalow nie jest kompletnie sztywne.
Z drugiej strony, czemu maja sluzyc luzne polaczenia? Pedalujac, stopy lataja komus na boki w jedna i druga strone?
A moze chodzi o to ze pedaly/bloki z luzem daja mozliwosc znalezienia stopie odpowiedniego, optymalnego polozenia, co w przypadku sztywnego polaczenia jest trudniejsze do zrealizowania? Co nie znaczy, ze jest to niewykonalne i jezdzenie na takich pedalach/blokach to proszenie sie o problemy.

#9 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 02 listopad 2019 - 21:16

Od kilku lat jezdżę w blokach z luzem 5 stopni.Właśnie mi się kończą i zastanawiam się czy nie kupić czarnych ,bez luzu i teraz pytanie : czy faktycznie te bez luzu powodują ból kolan ? I czy sa jakieś plusy jazdy w tych blokach ?

już początek wypowiedzi coś wyjaśnia . Kilka lat na jednych blokach to albo o nie dbasz albo nie jeździsz zbyt dużo. Jeśli to drugie mogą wystąpić jakieś dolegliwości , może kolana, może stopy :P ale to tylko moje zdanie

#10 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 02 listopad 2019 - 21:22

.Nie wszystko jest czarne i białe. Nie wszyscy mają identyczne stawy i ruchomość w nich.
Jeździsz w blokach 0° i nic nie boli? Jeździj dalej, po co ruszać coś co dziala.
Jeździsz w blokach z luzem i chcesz sprawdzić jak będzie w sztywnych? Zrób to. Będzie dyskomfort/ból to wrócisz do poprzedniego rozwiązania.
Naprawdę to sprawa indywidualna i nie da się podać recepty, skoro eksperci w tej dziedzinie maja odmienne zdanie - skrajnie różne.

#11 EmPe

EmPe
  • Użytkownik
  • 1016 postów

Napisano 02 listopad 2019 - 21:36

Jeśli mogę wtrącić swoje słowo...to wg mnie, jeśli nie masz problemów ze stawami to po stosowaniu bloków z zerowym luzem wcześniej czy pózniej bedziesz mial ;) , opieram się na opinii bikefiterów, którzy tej koncepcji też nie rozumieją. Może dlatego przychylam się do takiego spojrzenia na temat, bo sam mam problemy z kolanem i biodrem i nie wyobrażam sobie aby jeszcze, ograniczać ruchomość stawów. Nie wiem ile autor wątku ma lat, ale dla mnie to proszenie się o kłopoty



#12 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 02 listopad 2019 - 23:30

To jest jeden z tych powtarzanych od lat mito-przesadow. Pewnie wszyscy torowi kolarze, po karierze maja wstawiane sztuczne stawy kolan, bioder itd.

Ok to po co w takim razie wymyślono bloki z luzem ?

Intryguje mnie to bo mam bloki z małym luzem i też przed sezonem muszę wymienić. Jedna stopa ustawia mi się pod nieco innym kątem. Gdy ustawiłem bloki w obu butach identycznie to po 2-3 jazdach odczuwam ból kolana po wewnętrznej stronie. Pewnie bym to ogarnął w blokach 0, tylko no właśnie co mi to da ? Szybsze wypinanie ? Bo moc nie wzrośnie Torowców to jeszcze można zrozumieć - moce piekielne i szkoda każdego ułamka W który mógłby się zmarnować. Ale na amatorskiej szosie ...:/


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#13 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 03 listopad 2019 - 07:55

Jeśli zmusisz stopę do jej nienaturalnego ułożenia, to istnieje ryzyko, że coś wydarzy - i to niekoniecznie pozytywnego.
Mam podobny problem ze stopą w części podeszwowej. Większa supinacja w prawej niż lewej, co sprawia, że delikatnie inaczej naciskam na pedała. Próba zmuszenia do innego ustawienia bloku sprawia, że ból się pojawia w kolanie. Bez kombinacji zero bólu, czy dyskomfortu. Będę jeszcze kombinował z custom wkładkami na wiosnę.

#14 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 03 listopad 2019 - 08:02

Ale dlaczego wymuszać nienaturalne ułożenie? Bloki ustawiamy tak, żeby właśnie stopa układała się naturalnie. Przecież lewy i prawy blok ustawia się osobno, u mnie jest kompletny rozjazd między nimi. 



#15 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 03 listopad 2019 - 08:30

Pytanie skąd ten rozjazd się bierze. Stosować protezę w postaci ustawiania bloków czy naprawiać biomechanikę ?

Czy przypadkiem naprawienie lokalnego problemu na dłuższą metę nie spowoduje problemów w innym miejscu ? Podobno układ mięśniowo - powięziowy powinien być harmonijnie pracującą całością.



#16 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 03 listopad 2019 - 08:38

No chyba nikt nie urodził się idealnie symetryczny ;)

Bloki, jak i cały rower, mam ustawiane przez fittera fizjoterapeutę z kilkunastoletnim doświadczeniem (czyli zna się na czymś więcej, niż na obsłudze programu), więc jestem pewny, że wie co robi. 



#17 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 03 listopad 2019 - 10:32

Jeśli mogę wtrącić swoje słowo...to wg mnie, jeśli nie masz problemów ze stawami to po stosowaniu bloków z zerowym luzem wcześniej czy pózniej bedziesz mial ;) , opieram się na opinii bikefiterów, którzy tej koncepcji też nie rozumieją. Może dlatego przychylam się do takiego spojrzenia na temat, bo sam mam problemy z kolanem i biodrem i nie wyobrażam sobie aby jeszcze, ograniczać ruchomość stawów. Nie wiem ile autor wątku ma lat, ale dla mnie to proszenie się o kłopoty

Nie ma takiej zaleznosci. To nie dziala jak system zero-jedynkowy. Ja tez moge powolac sie na fitterow i to z duza reputacja, ktorzy adwokuja wlasnie pedaly bez luzu. I jak pisalem, sam jezdze na takich od wielu lat i jak do tej pory jeszcze mi nic nie strzyknelo. Ale to nie znaczy i tez nie jestem w pozycji przekonywania kogokolwiek do jednej badz drugiej opcji, ze komus musi to pasowac. Piszac tu glownie chodzilo mi o odniesienie sie do nieprawdziwych stwierdzen, ze jazda na pedalach bez luzu to bol i ogolnie katastrofa.
Wystarcz zreszta poczytac w necie zeby przekonac sie, ze zdania sa tu podzielone, zarowno wsrod fitterow, jak i np prosow.
https://youtu.be/MLyq5nd3phI

#18 EmPe

EmPe
  • Użytkownik
  • 1016 postów

Napisano 03 listopad 2019 - 10:55

Nie no spoko, pewnie jedna i druga strona ma wiele racji, ja jednak wolę dmuchać na zimno, zdrowie mamy jedno niestety.



#19 Robert74

Robert74
  • Użytkownik
  • 543 postów
  • SkądSANOK

Napisano 03 listopad 2019 - 14:03

już początek wypowiedzi coś wyjaśnia . Kilka lat na jednych blokach to albo o nie dbasz albo nie jeździsz zbyt dużo. Jeśli to drugie mogą wystąpić jakieś dolegliwości , może kolana, może stopy :P ale to tylko moje zdanie

 

Nigdzie nie napisałem że jezdze na jednych i tych samych blokach od lat :) Rocznie robię od 5 do 8 tys głównie po górach.

 

 



#20 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 532 postów

Napisano 03 listopad 2019 - 14:06

Jeździłem na +-2° i przesiadłem się na 0°, pedały Shimano.
Chłop stary ~50 lat, ze skręconą miednicą i stopami w układzie kaczka. Prawa stopa z ograniczonym zakresem ruchu w stawie skokowym.
Pierwsze ustawienie - pewien dyskomfort w stawach skokowym i kolanowym "zdrowszej stopy". Po 200km poprawka i jest perfekt. Nic nie boli, brak dyskomfortu. Jeżdżę niewiele bo 7000-8000km rocznie. Ale ogólne wrażenie z bokami 0° jest na plus.



Dodaj odpowiedź