Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bianchi Oltre Xr1 - Który Rozmiar?


42 odpowiedzi w tym temacie

#1 Flop

Flop
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKraków

Napisano 03 listopad 2019 - 08:12

Witam wszystkich. Przeszukiwałem tematy na forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na swoje dylematy, dlatego odważyłem się założyć nowy wątek. Jeśli czegoś nie doczytałem czy nie odnalazłem, to przepraszam i proszę o przekierowanie.

Mam 168 cm wzrostu, przekrok 77,8 cm.

78×0,66 = 51,5 - taki byłby idealny rozmiar ramy. W rozmiarówce rzeczonego w tytule roweru jestem więc pomiędzy dwoma rozmiarami: 50 i 53.

Który będzie dla mnie lepszy?

Reach w obu rozmiarach jest identyczny, 383, więc tu dylematu nie ma. Stack się różni - w 50 ma wartość 503, w 53 ma wartość 529.

Długości efektywne rur górnych w tych sztukach to 525 (50) i 535 (53) - różnica centymetra.

Rury podsiodłowe od środka suportu do obejmy mają: 50 - 450, 53 - 475.

Generalnie w moim obecnym Specu (Allez, rozmiar 52, rocznik 2015), którego do tej pory uważałem za idealnie do mnie dopasowanego, wszystkie te wartości mam większe:

Reach: 387
Stack: 530
Długość górnej rury: 539
Długość rury podsiodłowej: 480


Obie więc te Bianchi powinny być w moim odczuciu nawet i zgrabniejsze od Speca na którym siedzę teraz, ale ponieważ szukam maszyny do spektakularnego wygrywania lokalnych wyścigów, to rozsądek i serce nakazywałby będąc pomiędzy rozmiarami brać mniejszy ("bierz mniejszą ramę do ścigania, większą do komfortowej jazdy", jak mawiają wygi).

Pokusiłem się o maila do Pana w Niemczech z tamtejszego Bianchi Store i ten też rekomendował mi rozmiar 50. Więc już byłem pewien, że ten mniejszy. Do czasu.

Jednak dowiedziałem się od właściciela roweru na sprzedaż - Bianchi Oltre XR1 w rozmiarze 50, że w tym egzemplarzu rura podsiodłowa wysuwa się na tyle, że najwyżej siodełko mogę wysunąć na wysokość 67 cm. Dalej byłoby już poza ogranicznik, czego - jak rozumiem - nie wolno robić.

Więc mam dylemat - bo z moich obliczeń wynika, że mierząc wysokość metodą LeMonda, powinienem mieć siodło na wysokości:

78 x 0,883 = 68,8 cm

No to wynika mi z tego, że nie byłbym w stanie wysunąć sztycy z tego roweru na odpowiednią dla mojej długości nogi wysokość, czy coś źle wyliczam? Wymiana sztycy na dłuższą nie wchodzi w grę, bo te sztyce są w specjalnym aero kształcie, nie zamienię jej pierwszą lepszą sztycą ze sklepu.

Pomocy. 😀

Dołączam link do geometrii:

https://2018.bianchi...IDMaster=182188

#2 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 03 listopad 2019 - 19:51

Jakiej długości mostek i ile podkładek pod mostkiem masz w specu oraz ile cm jest od środka suportu do środka prętów w siodełku? 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#3 Flop

Flop
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKraków

Napisano 03 listopad 2019 - 21:12

Mostek ma 90 mm. Podkładki pod mostkiem obecnie od dłuższego już czasu zostały tylko dwie, dając razem 1 cm.
Nie bardzo wiem co masz na myśli pytając o odległość środka prętów siodełka względem środka suportu - jeżeli chodzi Ci o odległość poziomą (taki teoretyczny równoleżnik) od środka prętów siodełka do pionowej linii na której jest suport (taki południk) to wynosi ona 20 cm, jeśli dobrze to mierzę. A jeśli chodzi Ci o po prostu odległość środka prętów siodła od środka suportu (po linii sztycy i rury podsiodłowej) to wychodzi mi 65. Pozdrawiam!

#4 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 03 listopad 2019 - 22:15

A jaki masz zasięg (reach) kierownicy w obecnym rowerze? 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#5 Flop

Flop
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKraków

Napisano 03 listopad 2019 - 22:50

Hmmm. Kierownica jest fabryczna, więc podając za specyfikacją producenta:

Kierownica - "Specialized, shallow drop, alloy, 125mm drop, 70mm short-reach"



#6 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 03 listopad 2019 - 23:12

Ok, ostatnie pytanie to jest Allez Sport czy Race bo widzę że geometria się trochę różni


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#7 Flop

Flop
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKraków

Napisano 03 listopad 2019 - 23:35

To jest dokładnie Allez Elite, dokładnie ten z poniższych linków:

https://www.speciali...z-elite/p/93185

https://www.speciali...15-allez-elite/

https://www.thebikel...zed/allez-elite



#8 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 04 listopad 2019 - 16:04

Jeśli jesteś pewny że chcesz powielić obecną geometrię to wg. mnie lepszy będzie rozmiar 53. 

 

allez-oltre.PNG?raw=1


  • Flop lubi to

Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#9 Flop

Flop
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 listopad 2019 - 18:53

Dzięki serdeczne. Korci mnie, żeby zaryzykować z geometrią 50, nawet kosztem części komfortu - o ile oczywiście nie będzie dla mnie rower w tym rozmiarze za mały.

#10 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 04 listopad 2019 - 19:14

A próbowałeś jeździć bez 1 cm podkładek pod mostkiem? 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#11 Flop

Flop
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 listopad 2019 - 20:22

Jeszcze nie. Ale podejrzewam, że nie sprawiałoby mi to problemu czy dyskomfortu.

#12 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 05 listopad 2019 - 15:01

Lepiej to sprawdzić, 1 cm to niby nie dużo ale wystarczy żeby zaczęły boleć plecy. Rama w rozmiarze 50 ma o 4 cm mniejszy stack niż miejsce w którym obecnie masz przykręcony mostek, a to jest już bardzo duża różnica. 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#13 Flop

Flop
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 listopad 2019 - 15:44

to jest już bardzo duża różnica. 

Fakt, 4 cm to już jest sporo, nie pomyślałem o tym. Zasadniczo lubię jeździć w dolnym chwycie i w przyczajonej pozycji czuję się dobrze. Ale rzeczywiście, 4 cm niżej mogę się nie czuć tak fantastycznie. ;)



#14 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 05 listopad 2019 - 17:09

Nie musi to być aż 4 cm niżej. 2 cm to jest maksymalna ilość podkładek pod mostkiem która jeszcze jako tako wygląda więc kierownicę byś miał ok 2 cm niżej niż obecnie. Sam musisz zdecydować czy będziesz w stanie tak jeździć. Jeśli będziesz to możesz kupić rozmiar 50, jeśli wolisz zachować pozycję zbliżoną do obecnej to lepiej kup 53. 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#15 Flop

Flop
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 listopad 2019 - 18:45

Dzięki Ci serdeczne, bardzo mi pomogłeś i fajnie naświetliłeś sprawę. Pozdrawiam! 



#16 Gosc_Nikt Ważny_*

Gosc_Nikt Ważny_*
  • Gość

Napisano 08 listopad 2019 - 11:18

2 cm to jest maksymalna ilość podkładek pod mostkiem która jeszcze jako tako wygląda...

 

Nie poszedłbym aż tak daleko w tej tezie, bo np. niejaki Maciej Bodnar, ma 2,5 cm + podkładka stożkowa... :)

 

https://scontent-waw...7ec&oe=5E55F2F8



#17 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 08 listopad 2019 - 15:03

To że Maciej Bodnar ma pod mostkiem komin jak w Zakładach Azotowych Puławy, ma świadczyć o dobrym wyglądzie takiej konstrukcji? Dla mnie jest to bardziej oznaką tego że nie dostał ramy z indywidualnie dostosowaną geometrią. 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#18 Gosc_Nikt Ważny_*

Gosc_Nikt Ważny_*
  • Gość

Napisano 08 listopad 2019 - 15:19

Też mi się wydaje, że to seryjny rower, chyba w rozmiarze 56 i z mostkiem około 12 cm. Fabrycznie ma podkładkę stożkową 1 cm + 3 cm pozostałych podkładek. Widać, że Maciek ma jedną podkładkę 0,5 cm, przerzuconą nad mostek.

A ten "komin", to raczej bardzo indywidualna sprawa... Ten konkretny przykład dowodzi bardziej tego, że może nie warto ulegać stereotypom i na siłę naśladować zawodowców, bo akurat podkładki nie są tego wykładnikiem (przynajmniej moim zdaniem)...



#19 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 08 listopad 2019 - 16:37

Ja to widzę tak, że jak się szuka nowej ramy to ta "idealna" będzie pozwalała na uzyskanie optymalnej pozycji z użyciem sztycy setback, dość długim mostkiem 120mm+ i minimalną ilością podkładek np. 5mm pod i 5mm nad mostkiem. Wtedy rower wygląda na "dobrze skrojony" i "pro". 


  • Marcin321 i Flop lubią to

Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#20 Born Ready

Born Ready
  • Użytkownik
  • 1429 postów

Napisano 09 listopad 2019 - 09:32

Bodi w swoim startowym rowerze nie ma podkładek z tego co widziałem. Na tym foto ma rower seryjny, który po prostu dostosowali pod niego. Po co kruszyć kopie... 





Dodaj odpowiedź