Skocz do zawartości


Zdjęcie

Spodnie Vs Spodenki+Nogawki


13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Damios

Damios
  • Użytkownik
  • 163 postów

Napisano 17 listopad 2019 - 18:14

Cześć,

 

Przydarzył mi się dzisiaj niestety upadek i potargałem swoje spodnie długie z Decathlonu, B'TWIN 900 (https://www.decathlo...id_8396398.html). Muszę kupić coś nowego. W tych spodniach jeździłem póki co w temperaturach 15-5 stopni i było okej.

Chce jednak zainwestować w spodnie lepszej jakości, głównie pod kątem wkładki. Ta z Deca średnio mi spasowała, z 2h jazdy jeszcze było spoko, ale potem tyłek dawał się we znaki (nie wiem czy w 100% wina wkładki, ale sprawdziłbym coś lepszego).

 

Natomiast zastanawiam się nad dwiema opcjami bo poniżej 5 st. raczej nie planuję póki co jeździć (chociaż czas pokaże, najwyżej kupię coś ocieplanego).

 

1. Kupić krótkie spodenki (będę miał od razu na wiosne/lato bo nie mam też dobrej jakości) + nogawki.

2. Kupić długie spodnie.

 

Cały czas mowa o jeździe w temp. 5-15 stopni więc możliwe, że nogawki dadzą radę. Nie jestem zmarzluchem i na prawdę musi być bardzo zimno żeby i mi było zimno.

 

Z tego co wyczytałem to wybrałbym coś z Martombike lub Rogelli. Co byście polecili? Kilka serii ciuchów do wyboru mają.


Bielsko-Biała Cycling


#2 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 17 listopad 2019 - 19:39

Nogawki to dobra rzecz. Tylko że nie są wiatroszczelne w 99 procentach przypadków.

Nie wiem jak te dece ale jeśli mają membranowy przód to zapewniają lepszą izolację niż nogawki bo z reguły membrana jest też z przodu spodni i krocza.

Wg mnie izolacja na plus 5 a plus 15 jest potrzebna różna.
Ja mam dwie pary nogawek, cienkie i ocieplane.

Jeśli nie masz krótkich sensownych to właściwie nie jest albo - albo tylko i - i.
Jeśli długie spodnie to sugeruję bez wkładki- ja zakładam takie na krótkie z wkładką.
Zdarzało się że potrzebowałem jeździć przy sporych minusach i założenie czegokolwiek dodatkowego pod spodnie z wkładką czyniłoby taką kombinację mocno wątpliwą.

#3 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 17 listopad 2019 - 20:04

Damios dobre są spodnie Rogelli Manzano 2.0, w cenie ok. 200 - 230 zł. To właściwie cena średniej jakości krótkich spodenek. Mam takie, używam drugi sezon, są dobrze wykonane, nie mam zastrzeżeń co do wkładki. Krótkie spodenki + nogawki to są dobre rzeczy na wiosnę czy lato, gdy rano wyjeżdża się, gdy jest zimno, a w miarę wzrostu temperatury się je ściąga lub odwrotnie - wyjeżdża się w pełnym słońcu a wraca późnym wieczorem i zakłada się, gdy zrobi się zimno. Jednak powiedzmy +8-10 stopni wiosną czy latem, to nie to samo co późną jesienią ( jak teraz ) czy zimą. Inna jest wilgotność powietrza, inne są dynamiczne zmiany temperatury w zależności od miejsc nasłonecznionych i zacienionych.

Nie warto narażać stawów, bo na starość się odezwą i nie będzie to przyjemne. Teraz już tylko pełne, długie spodnie.

Co do kombinacji pogrubionych, cieplejszych nogawek + krótkie spodenki, nie jest to wygodne, a poza tym takie nogawki mocno rozciągają spodenki i później spodenki używane już bez nogawek luźno zwisają.....



#4 Damios

Damios
  • Użytkownik
  • 163 postów

Napisano 17 listopad 2019 - 20:08

Nie mam żadnych sensownych krótkich jeszcze. Zacząłem jeździć na szosie tak na prawdę 3 tygodnie temu więc od razu zabrałem długie z Deca. Czy mają membrane? Nie wiem, raczej wątpię, nic nie jest napisane a gdyby miały to pewnie by było...

 

Czyli co? Krótkie spodenki z dwoma rodzajami nogawek powinny być okej? Ocieplane na jakie temperatury powinny starczyć? Czy pomimo tego jednak długie spodnie wziąć? Póki co o jeździe w minusowych temp. nie myślę, aczkolwiek tak ta szosa wciąga, że... ;)


Bielsko-Biała Cycling


#5 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 17 listopad 2019 - 20:22

Czy mają membranę? Jeśli je masz to wiesz z czego są zdobione.
Spodnie zimowe z reguły mają takie panele przynajmniej z przodu nogawek i na brzuchu.
Jeśli mają i zapewniało to komfort to w nogawkach i krótkich spodniach będzie zimno. Jeśli nie mają to w krótkich i nogawkach też będzie zimniej bo krótkie nawet z ocieplanymi nogawkami nie zapewniają izolacji krocza.
Wg mnie kup długie z membraną, do tego nogawki. Nogawki i krótkie przy 15 stopniach a długie na krótkich przy 5.

#6 Damios

Damios
  • Użytkownik
  • 163 postów

Napisano 17 listopad 2019 - 20:33

Czy mają membranę? Jeśli je masz to wiesz z czego sąy zdobione.
Spodnie zimowe z reguły mają takie panele przynajmniej z przodu nogawek i na brzuchu.
Jeśli mają i zapewniało to komfort to w nogawkach i krótkich spodniach będzie zimno. Jeśli nie mają to w krótkich i nogawkach też będzie zimniej bo krótkie nawet z ocieplanymi nogawkami nie zapewniają izolacji krocza.
Wg mnie kup długie z membraną, do tego nogawki. Nogawki i krótkie przy 15 stopniach a długie na krótkich przy 5.

W środku mają tylko polar taki. Tzn. miały bo już są w koszu więc nie mam do nich za bardzo dostępu. W każdym bądź razie bylem dzisiaj na nich w trasie w średniej w temperaturze 16 stopni (max. 20) i za gorąco mi w nich nie było. Także to raczej jakieś typowo zimowe nie są.


Dobra, to suma summarum trzeba będzie chyba wziąć zestaw: długie spodnie, krótkie spodenki i nogawki. Teraz tylko pytanie czy brać właśnie długie z wkładką czy bez wkładki, a pod nie zakładać krótkie.

Bullet, te Manzano 2.0 teraz widzę za 182zł także cena spoko, aczkolwiek to taniej niż te z Deca. One będą rzeczywiście lepsze?

Myślę, że na taki komplet długie, krótkie, nogawki mogę wydać 600-700zł.


Bielsko-Biała Cycling


#7 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 17 listopad 2019 - 20:40

Jeśli czułeś przewiew powietrza to były bez membrany.
Spodnie z wkładką czynią problematycznym docieplenie ich w niższych temperaturach bo musiałbyś zakładać pierwszą warstwę pod pampersa spodni.
Czy będzie to potrzebne zależy od znoszenia temperatur.
Ja używam spodni bez wkładki, mogę je smarować z krótkimi letnimi oraz dodatkowo nogawkami jeśli zajdzie potrzeba.

Te Rogelli są zrobione tak jak dece- ocieplenie bez wiatroszczelnych paneli- dopiero w droższych w opisie znajduje się taka informacja.
Moja sugestia: skoro dopiero zacząłeś jeździć (nie wiem w jakich temperaturach) to jeśli zrobi się zimno i będzie Ci brakowało ochrony termicznej to przy tych spodniach Rogelli nie za bardzo będziesz mógł się docieplić.

#8 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 17 listopad 2019 - 20:42

Damios te Manzano mają wkładkę i to wygodną. To są fajne spodnie ( w niektórych sklepach są określane jako ,,ocieplane rajtuzy'' ). Nie wiem,czy będą lepsze niż te z Decathlonu, z deca mam tylko koszulki termalne i ocieplane skarpety, też niezłe . Na temperatury poniżej zera Manzano będą już za słabe, ale w przedziale 0-15 stopni dla mnie są idealne - co ważne nie są też za ciepłe i za grube, dobrze dopasowane do ciała, gumy pod stopami naciągają te spodnie, tak, że one nie wiszą. Nie mam w nich wrażenia jakbym wyglądał w kalesonach dziadka ;) Te 5-6 godzin w tych granicach temperatury jeździ się w nich bardzo dobrze.

 

Jak Ci zostanie trochę pieniędzy, to możesz dokupić dobrą zimową kurtkę - to większy wydatek niż spodnie.



#9 Damios

Damios
  • Użytkownik
  • 163 postów

Napisano 19 listopad 2019 - 20:48

Wziąłem sobie długie spodnie Rogelli Fobello (trochę droższy model od Manzano, ale i tak dostalem je za 182zł) i nogawki z Rogelli na trochę cieplejsze dni, o ile takie jeszcze nadejdą przed wiosną...

Teraz czekam na Black Friday to poszukam kurtki/bluzy, krótkich spodenek.


Bielsko-Biała Cycling


#10 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 19 listopad 2019 - 21:06

Co do kurtki to jest kilka opcji, zależnych od warunków w jakich jeździsz:
1. Jeśli jeździsz gdy pada deszcz to kurtka przeciwdeszczowa- membrana plus klejone szwy. Tu jest problem bo dobra kurtka jeśli się pocisz to gruby wydatek żeby działała.
2. Jeśli jeździsz gdy nie pada to albo kurtka "softshellowa", ocieplana ale kiepsko oddychająca albo wiatrówka, bez membrany i pod nią bluza z Roubaix czyli ocieplanego materiału. Ta kombinacja zdecydowanie lepiej działa i można obu elementów używać cały rok, także osobno.
Używam i softa i tej kombinacji i różnica w komforcie jest bardzo duża.
Samą bluzę można kupić za mniej niż 100 zł w Chinach, bardzo sensownej jakości.
  • keisaj lubi to

#11 Argi

Argi
  • Użytkownik
  • 494 postów

Napisano 19 listopad 2019 - 21:20

Wziąłem sobie długie spodnie Rogelli Fobello.

 

Fobello są bardzo grube i ciepłe. Jestem zmarzluchem, ale od +10 w górę trudno w nich wytrzymać. Posiadają grube panele z przodu, pancerne-nieprzewiewne, ale w schaby i tak zimno :( 

U mnie jest tak:

- 13  - 18 stopni nogawki Martombike, nieocieplone;

- 5 - 13 spodnie Martombike tzw. jesienne, lekko ocieplone z elementami z Roubaix,

- poniżej 5 stopni Rogelli Fobello.



#12 Damios

Damios
  • Użytkownik
  • 163 postów

Napisano 19 listopad 2019 - 21:28

Zobaczę co i jak. Każdy inaczej odczuwa temperatury także chyba i tak praktyka i sprawdzenie na sobie wyjdzie najlepiej. Jak będą za ciepłe to będę dalej kompletował rzeczy aż dojdę do tego co na jaką temp. pasuje ;-)

 

Odnośnie bluzy/kurtki - w deszczu napewno nie zamierzam jeździć także przeciwdeszczówka odpada. Raczej coś pod kątem ochrony przed wiatrem lub na chłodniejsze dni gdzie będę mógł ubrać jakąś koszulke termo i właśnie bluze/kurtke.


Bielsko-Biała Cycling


#13 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 19 listopad 2019 - 21:30

Wiatrówka + bluza.

#14 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 19 listopad 2019 - 22:03

Damios, ja mam dwa typy kurtek. Jedna jest delikatnie ocieplana - to jest Rogelli Trani. To jest kurtka na suche dni, w temp. 0-15 stopni. Z kolei na dni gdy jest mokro, względnie gdy jadę w dłuższą trasę a pogoda jest zmienna, jak również gdy jest duży wiatr, używam kurtki Berkner Funktional. To jest inny typ kurtki - przeciwdeszczowa, ale oddycha i świetnie trzyma ciepło, bardzo uniwersalna. Można pod nią włożyć koszulkę, koszulę termoaktywną i wtedy można spokojnie jeździć nawet przy minusowej temperaturze. Jednocześnie Berkner ma odpinane rękawy, więc gdy robi się cieplej można z niej zrobić bezrękawnik. Bardzo dobra sprawdzona rzecz.





Dodaj odpowiedź