Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bike Fitting - Jaki Rozmiar Ramy Wasze Opinie / Sugestie ?


82 odpowiedzi w tym temacie

#1 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 27 styczeń 2020 - 15:30

Witam
jeżdze pare lat ale za każdym razem jak kupuje / zmieniam rower czyli ze 2 razy w roku :) mam dylemat....

jaki rozmiar ramy polecacie bo żadne kalkulatory pode mnie nie pasują i wychodzą głupoty albo nierealne nie do dostania rozmiary z popularnych marek . modeli ....

wzrost 180
dł wewnętrzna nogi 91 - no właśnie....

według niektórych kalkulatorów wychodzi że pionowa rurka to nawet 63 przy tej nodze aale pozioma...54 :))

czy niestety mam pecha ?

jakieś ciekawe propozycje , sugestie ?
modele? - w sumie jezdzić da sie na wszytkim - ale zeby było wygodniej , zgodnie ze sztuką ?

#2 sargento

sargento
  • Użytkownik
  • 303 postów
  • SkądŁódź

Napisano 27 styczeń 2020 - 16:34

Popraw opis rur. 



#3 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 27 styczeń 2020 - 16:47

Popraw opis rur. 

rur ? 

według kalkulatorów z netu wychodzi pozioma +- 54

a pionowa 60-63cm ? 

 

( "pionowa" = podsiodłowa ) tak wychodzi właśnie :)

 

cieżko znaleźć takie rowery , zostaje mi chyba rzeźba z krótkimi mostkami i sztyca na ograniczniku. 

Pozdr. 



#4 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3145 postów

Napisano 27 styczeń 2020 - 16:50

Rower typu endurance z jak największym stackiem i najmniejszym reachem np. Fuji Gran Fondo.

#5 sargento

sargento
  • Użytkownik
  • 303 postów
  • SkądŁódź

Napisano 27 styczeń 2020 - 16:59

wychodzi że pionowa rurka to nawet 63 przy tej nodze aale pionowa...54  

 

W pierwszym poście dwa razy napisałeś pionowa, z rożnymi wartościami.



#6 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2204 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 styczeń 2020 - 17:04

Dokładnie jak napisał @dari, rowery endurance, dorzucę jeszcze: orbea avant, cannondale synapse, canyon endurace, giant defy, focus paralane.

I tak będziesz miał kierownicę kilka cm poniżej siodła, długa noga robi swoje.

#7 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 27 styczeń 2020 - 17:59

za każdym razem jak kupuje / zmieniam  rower czyli ze 2 razy w roku :) mam dylemat....

Zacznę trochę od końca... Tyle rowerów przerobiłeś i nie masz własnego zdania? Chyba masz już jakieś preferencje i obserwacje, na których możesz się oprzeć?

Kalkulator to zawsze wytyczna - cenna, ale nie jedyna, zresztą żaden fitter też nie jest wyrocznią. Szczególnie osoba, która miała okazję przetestować X rowerów zwykle potrafi już powiedzieć, na którym rowerze jeździ(ło) się jej najlepiej.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#8 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 27 styczeń 2020 - 18:17

Przerobilem i jak pisalem wiekszosc daje sie "jakos ustawic". ale pytam o Wasze typy/modele . A zwlaszcza interesuje mnie cos w stylu aero. A po prostu nie znam takich modeli pod "dlugonogich".
Chcialbym tez na tym sie okazyjnie poscigac wiec szukam bardziej w ramach typu sport niz endurance. Choc w moim wypadku na endurance bede mial akurat pozycje "prawie sportowa :)

#9 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3145 postów

Napisano 27 styczeń 2020 - 18:47

Więc trzeba było zacząć od tego, ze ma być to rower aero.
Warto byłoby również podać budżet...

#10 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 27 styczeń 2020 - 18:57

Blizej nie okreslony ale nie chce wydawac wiecej niz 4-7, raczej uzywany nie musi byc to 100% aero ale sport juz tak..
W tym przedziale mozna trafic propele reacto fuji foile i jeszcze pewnie pare modeli.
ale takich z nieco krotsza rurą górną..... Zeby pozycja byla jak trzeba ...
No wlasnie i i takich nie znam wiec pytam.
Czy moze celowac w mniejsze rozmiary? Ale wtedy siodlo "pol metra nad kierownice wystaje... moze i aero ale trudniej oddychac :)

#11 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 871 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 27 styczeń 2020 - 22:30

Merida Reacto - pomijając te najwyższe modele ram, to główka ramy stosunkowo wysoka w stosunku do długości rury poziomej, obstawiam, że rozmiar M/L może być git.


  • MaciekTu lubi to

#12 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 28 styczeń 2020 - 07:07

O to jakis konkret. Dzieki reacto nie mialem akurat, moze pora :)



#13 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 28 styczeń 2020 - 08:57

Merida Reacto - pomijając te najwyższe modele ram, to główka ramy stosunkowo wysoka w stosunku do długości rury poziomej, obstawiam, że rozmiar M/L może być git.

 z tego co patrze to chyba w historii modelu  sie to zmieniło bo 4-5 letnie reacto HT pion i poziom mają takie same ale główke ramy - HT znacznie mniejsze, ciężkawe te ramy w tańszych wersjach ale to chyba standard w tych cenach . 

taki propel dajmy na to tłuczony jest bez żadnych zmian w geometrii od początku czyli nie wiem - z 7 lat chyba , merida coś zmienia jednak.



#14 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1144 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 28 styczeń 2020 - 13:15

Polecam iść na dobór ramy do studia Bikefittingu. Za grosze będziesz miał wszystkie obliczenia pod konkretny rower, a potem sam fitting to tylko kwestia ustawień.



#15 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 28 styczeń 2020 - 13:53

Nie takie grosze z 5stowek tutaj kosztuje bikefitting. I wg bikefittingowych wstepnych pomiarow wychodzi mi z dupy rozmiar - dluuuga podsiodlowka i krotka rura gorna....
Chyba ze mowisz o czyms innym.

#16 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 28 styczeń 2020 - 14:02

Jeżeli, tak jak piszesz, zmieniasz rower dwa razy do roku, to fitting to relatywnie niewielkie koszty. Tym bardziej, że dzięki temu możesz sobie kupić święty spokój na kilka lat.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#17 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 871 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 28 styczeń 2020 - 14:49

 z tego co patrze to chyba w historii modelu  sie to zmieniło bo 4-5 letnie reacto HT pion i poziom mają takie same ale główke ramy - HT znacznie mniejsze, ciężkawe te ramy w tańszych wersjach ale to chyba standard w tych cenach . 

taki propel dajmy na to tłuczony jest bez żadnych zmian w geometrii od początku czyli nie wiem - z 7 lat chyba , merida coś zmienia jednak.

Nie wiem, ale Reacto do 3 lat, ma w rozmiarze M/L najniższy stosunek "efektywnej długości górnej rury" (TT) do "wysokości główki ramy" (HT). W przypadku Merdidy w rozmiarze M/L wynosi - 3,14, w przypadku wspomnianego Gianta Propela w rozmiarze M/L - 3,45, a w przypadku Treka Madone w rozmiarze 58 - 3,35, także różnica jest spora.

 

Najprościej zobaczyć to na przykładzie:

Reacto w rozmiarze M: TT: 545, HT: 165

Propel w rozmairze M: TT: 550, HT: 145

Madone w rozmiarze 54: TT: 543, HT: 131

Aeroad w rozmiarze S: TT: 549, HT: 130

 

Nie ma drugiego roweru aero o takiej dziwnej geometrii jak Merida Reacto. W teorii powinno własnie pasować idealnie po twoje wymagania. Dodatkowo ma stosunkowo wysoką rurę pod-siodłową, co pewnie w twoim wypadku też ma niebagatelne znaczenie (aby Ci sztycy nie brakło). Kwestia tylko upewnienia się czy możesz sztyce na odpowiedni poziom wysunąć. Odszukać jeszcze egzemplarz z kilkoma podkładkami i tyle w temacie.



#18 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 28 styczeń 2020 - 14:56

Znalazlem jeszcze BMC timemachine.... Tam jest dluga pionowa krotka pozioma i niska glowka o ile mnie wzrok nie myli.
Tylko czy to juz nie jest bardziej rower do TT gdzie 2 godziny ciezko wysiedziec... to nie wiem.

Reacto ma geometrie turystyczna i zawodnicza i to co pokazales to jest wersja amatorska i faktycznie powinnno mi byc wygodniej nieco
I tak sztyca a wlasciwie jej brak bywa problemem. A w niektorych rowerach teraz stosuje 320mm i przy pionowej 52 moze byc jej za malo

#19 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 871 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 28 styczeń 2020 - 16:15

M/L ma 540 mm rurę pod-siodłową, z maksymalnym wyciągnięciem sztycy (zakładam 300mm) to będzie 840mm, to już sporo nawet przy nodze 910mm powinno styknąć - aczkolwiek zawsze lepiej zobaczyć na żywo.



#20 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2204 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 styczeń 2020 - 17:03

Jeżeli, tak jak piszesz, zmieniasz rower dwa razy do roku, to fitting to relatywnie niewielkie koszty. Tym bardziej, że dzięki temu możesz sobie kupić święty spokój na kilka lat.


Może się też na fittingu dowiedzieć że powinien odłożyć myśli o „areo” i „sport” na bliżej nieokreśloną przyszłość. Ja bym nie ryzykował tylko kupował dalej ;)



Dodaj odpowiedź