Skocz do zawartości


Zdjęcie

Napęd Szosa 1X11 Lub 1X12


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 bike83

bike83
  • Użytkownik
  • 31 postów

Napisano 02 marzec 2020 - 10:20

Przymierzam się do napędu szosowego 1x. Analizowałem gotowe zestawy na rynku i chyba z stricte szosowych jest jedynie Sram AXS 1x12. Cena jednak trochę odstrasza i szukam czegoś tańszego. Zna ktoś jakieś alternatywy? Może być elektryka, może być mechanika.



#2 Ciachoorsky

Ciachoorsky
  • Użytkownik
  • 294 postów
  • SkądOpole

Napisano 02 marzec 2020 - 10:44

Przymierzam się do napędu szosowego 1x. Analizowałem gotowe zestawy na rynku i chyba z stricte szosowych jest jedynie Sram AXS 1x12. Cena jednak trochę odstrasza i szukam czegoś tańszego. Zna ktoś jakieś alternatywy? Może być elektryka, może być mechanika.

Ultegra di2 zestawiona z tylną przerzutką w wersji RX (ze sprzęgłem). Jedyną wadą tego rozwiązania jest fakt, że korbę - a na pewno blat w niej musiałbyś mieć pozagrupowy bo shimano nie oferuje dedykowanych pod napęd 1x (nie mówiąc o GRX ale to grupa gravelowa).

+z mechanicznych oczywiście SRAM Force/Rival/Apex który też ma dedykowane przerzutki ze sprzęgłem +blaty narrow wide pod 1x



#3 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 02 marzec 2020 - 11:19

Z korba to akurat najmniejszy problem, bo mozna dokupic narrow wide zebatki pod wiekszosc systemow mocowania zebatek np Garbaruk, Absolute Black itp

Do szosy mozesz rowniez rozwazyc etap 11s, zwykla lub wifli przerzutka. 



#4 bike83

bike83
  • Użytkownik
  • 31 postów

Napisano 02 marzec 2020 - 12:28

A jak 'przerobić' tradycyjną korbę na 1x? Bo prawdopodobnie będzie to konieczne. Czy po prostu daję blat narrow wide w miejsce standardowego dużego blau, a mały zdejmuję? A może są także jakieś korby szosowe dedykowane pod 1x? 

 

@Chris, w przypadku etap przerzutkę tylną mają ze sprzęgłem?



#5 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 02 marzec 2020 - 13:13

Taka zebatke mozesz mozesz zamontowac na kilka sposobow, w miejsce wiekszej lub mniejszej zebatki. Do tego niektore zebatki maja z jednej strony mocowania rampe. Co umozliwia dwojaki ich montaz. Wybierasz taki, ktory ma optymalna linie lancucha.

Etap 11s nie ma sprzegla ale widzialem, ze nawet w grawelach niektrorzy stosuja ta przerzutke z 1x. Mozna zalozyc wieksze koleczka przerzutek, albo OS wozek, tak aby przerzutka wybierala wiecej luzu z mnijszych koronek kasety.

 

 



#6 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 15 marzec 2020 - 17:23

Ultegra di2 zestawiona z tylną przerzutką w wersji RX (ze sprzęgłem). Jedyną wadą tego rozwiązania jest fakt, że korbę - a na pewno blat w niej musiałbyś mieć pozagrupowy bo shimano nie oferuje dedykowanych pod napęd 1x (nie mówiąc o GRX ale to grupa gravelowa).

+z mechanicznych oczywiście SRAM Force/Rival/Apex który też ma dedykowane przerzutki ze sprzęgłem +blaty narrow wide pod 1x

 

Jeśli chcesz Shimano Di2, a potrzebujesz większego zakresu z tyłu, to wstawiasz przerzutkę XT Di2.





Dodaj odpowiedź