Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażer Tacx Flux 2 Czy Wahoo Kickr Core


12 odpowiedzi w tym temacie

#1 clip7

clip7
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 02 wrzesień 2020 - 07:48

Witam.

Zastanawiam się nad zakupem trenażera. Wcześniej miałem Tacx Vortex. Tacx podobno ma moc przeliczaną a nie mierzoną w przeciwieństwie do Wahoo ale nie wiem czy to do końca prawda. Ich działanie jest przecież chyba podobne. Ale myslę, że bardziej liczy się powtarzalność wskazań. Wahoo podobno płynniej działa przy zmianach mocy. W Tacx podoba mi się, że można precyzyjnie zaplanować trening (ułożyć go), wykorzystując stałą moc, nachylenie lub tętno. Prócz tego można korzystać z całej masy gotowych treningów w zależności od rodzjów wyścigów i ilości treningów w tygodniu. Wszystko za darmo. Czy w Wahoo też jest to darmowe, czy trzeba za to płacić? Dodam, że nie będe korzystał ze Zwifta. Czy mając trenażer Wahoo można korzystać np. z oprogramowania tacx, np. tacx training? Oglądałem filmiki i Wahoo chyba jest dużo cichszy. Będę wdzięczny za opinie.



#2 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 02 wrzesień 2020 - 08:52

Jedynie w pierwszej wersji Wahoo Kicrk był fizyczny pomiar mocy tensometrami, ale zrezygnowali z tego bo sprawiało za dużo problemów. Teraz moc jest przeliczana, stąd konieczność (od czasu do czasu) robienia kalibracji. Wahoo (zwłaszcza od wersji 2017) jest bardzo cichy. 

Z aplikacji tacxa nie skorzystasz - przynajmniej nie wysterujesz innych trenażerów. Wahoo, jak to wahoo - dajemy sprzęt i podstawową aplikację (możesz ręcznie ustawić parametry trenażera), ale jak chcesz coś konkretniejszego, to korzystasz z innych serwisów/dostawców oprogramowania. Co w gruncie rzeczy nie jest takie złe, bo obecnie jest z czego wybierać. Zwłaszcza mając np. Bolt/Roam wrzucasz trening w TrainingPeaks i komputerek treningowy steruje trenażerem. Garmin Edge zresztą też (tu nie ma ograniczenia do TP), chociaż urządzenia garmina sterują trenażerami Wahoo przez ANT+, a urządzenia Wahoo dogadują się z sobą przez BT (po prywatnym kanale, za to dość stabilnie). 

 

Jeśli (jak widzę) korzystałeś przede wszystkim z aplikacji Tacx Training (czy Tacx Desktop to pewny nie jestem) to przechodząc na inny trenażer niż Tacx będziesz musiał zmienić przyzwyczajenia i oprogramowanie. Stąd zastanów się co dla Ciebie ważniejsze, bo czasami zmiana przyzwyczajeń jest dla niektórych bardzo niewygodna i bolesna.

 

A jeśli chodzi o zmianę trenażera z Vortexa, to każdy będzie lepszy - już przechodząc na (nowe wersje) Fluxa (S/2) odczujesz dużą zmianę komfortu treningu.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 02 wrzesień 2020 - 09:51

Tacx Desktop chyba instaluje się za darmo i używa off-line. Są inne aplikacje działające na tej samej zasadzie i z podobnymi możliwościami ?



#4 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 02 wrzesień 2020 - 10:56

Chodzi o możliwość wyświetlania filmu z przejazdu i dostosowania oporu do nachylenia drogi? Jeśli tak, to np. Rouvy czy BigRingVR.

W odróżnieniu od oprogramowania Tacxa nie ma ograniczenia tylko do trenażerów jednego producenta. No chyba, że się mylę i Tacx Desktop na Windows 10 (w odróżnieniu od aplikacji mobilnych) obsługuje inne trenażery - jak dla mnie zamykanie się tylko na jednego producenta byłoby dziwne, bo w końcu filmy tras sprzedają osobno i mogą na tym dodatkowo zarobić. Może ktoś, kto użytkuje tą aplikację z innym trenażerem niż trenażer Tacx (o ile jest to możliwe) potwierdzi lub zaprzeczy?

Plusem Tacx Desktop jest możliwość uruchomienia na Xbox One (o ile ktoś ma i używa...).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#5 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 02 wrzesień 2020 - 11:18

A jeżeli nie potrzebuję obsługi filmów i chciałbym tylko korzystać z możliwości tworzenia treningów i zapisywania rezultatów ( wykresy HR, moc itp). W swoim starym bushido robię to na dedykowanym komputerku od tacxa a zapis na Golden Cheetah po zgraniu z Garmina. Podczas treningu też dobrze by było widzieć w trochę bardziej przejrzysty sposób przebieg treningu. Wydaje się, że coś takiego jak Tacx Desktop jest odpowiedni. Może ktoś podzieli się doświadczeniami :) .



#6 clip7

clip7
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 02 wrzesień 2020 - 12:34

Czyli rozumiem, że w podstawowej aplikacji wahoo można tylko zmieniać moc lub opór(nachylenie). Nie ma możliwości ustawienia gotowego treningu, np. na mocy (powiedzmy rozgrzewka 150W/10min. potem 5 interwałów z przerwami, itd.)

#7 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 02 wrzesień 2020 - 17:59

Z tego co znalazłem na jutiubie wynika, że nie.



#8 clip7

clip7
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 21 wrzesień 2020 - 18:27

Czy trzeba patrzeć na rok produkcji Wahoo Kickr Core? Widzę, że czasem opisują jako 2019 a czasem 2020. Od kiedy produkują ten konkretny model? Czy musi być 2020, czy może być straszy?



#9 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 21 wrzesień 2020 - 18:54

Ja mam 2019 na pewno... bo kupiony w 2019  :D i tych na pewno nie musisz się obawiać. 



#10 clip7

clip7
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 23 wrzesień 2020 - 20:41

Po głębszych przemyśleniach zastanawiam się jednak nad Tacx Flux 2 ze względu na darmową platformę do budowania własnych treningów. Za swifta to ponad 50zł miesięcznie. 

Zastanawia mnie jedna rzecz w tacx. Mam konto na tacx cloud od 2019 roku. Są konta free, premium i premium hd. Ja nic nie płacę, więc mam free. Tworzenie własnych treningów tak, ale już dostęp do gotowych treningów i planów treningowych już niby nie.

Jak wchodzę w subskrypcję to mam: "Zasubskrybuj już dziś i odkryj jeszcze więcej sposobów na utrzymanie motywacji, efektywny trening i dobrą zabawę. Czy masz kod kuponu? Kliknij tutaj." Jak wchodzę w zakładkę "trening plan" to jest napisane, że muszę mieć premium. Mimo wszystko jednak mogę wejść w plany treningowe. Tam mogę zaznaczyć jakiś gotowy trening jako ulubiony (który ma znaczek premium, czyli płatny) i potem pojawia się on u mnie na koncie jako favorite workout. Potem odpalam na tablecie aplikację tacx trening i uruchamiam ten gotowy trening i jadę. Więc nic z tego nie rozumiem, dlaczego piszą że to płatne?



#11 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 24 wrzesień 2020 - 07:31

Prawdopodobnie chodzi o to, że w opcji płatnej nie musiałbyś nawet zaznaczać treningów, tylko realizować wybrany plan treningowy, a kolejne treningi z automatu wchodziłyby do kalendarza. Premium to też (lub przede wszystkim) dostęp do filmów z tras, hd rozszerzenie o filmy hd, czyli:

 

 

A jeżeli nie potrzebuję obsługi filmów i chciałbym tylko korzystać z możliwości tworzenia treningów i zapisywania rezultatów ( wykresy HR, moc itp). W swoim starym bushido robię to na dedykowanym komputerku od tacxa a zapis na Golden Cheetah po zgraniu z Garmina. Podczas treningu też dobrze by było widzieć w trochę bardziej przejrzysty sposób przebieg treningu. Wydaje się, że coś takiego jak Tacx Desktop jest odpowiedni. Może ktoś podzieli się doświadczeniami :) .

 

to, czego nie potrzebujesz ;)

Właściwie wystarczy komputerek garmina do sterowania treningiem. O ile dobrze pamiętam Bzyk wysyła, czy raczej 

TrainingPeaks mu wysyła do Edge, który steruje mu Wahoo Core. Treningi z TrainerDay.com z możliwością wysyłki do garminów bezpośrednio przez API connecta, albo do TP (i z tego serwisu też z automatu idzie do garmina/wahoo). Możesz dodawać również z innych apek/serwisów np. intervals.icu (stąd też synchronizacja do connect z automatu i wysyłka do edge/fr). Albo GoldenChetah, chociaż tu trzeba ręcznie trening zapisać w formacie akceptowalnym dla garminowskich urządzeń, albo po prostu sterować trenażerem bezpośrednio z GC. Baza treningów taka sama jak w TrainerDay, czyli ergdb. 

 

Oczywiście wszystkie (lub większość) płatnych aplikacji (Zwift, Traineroad) bez problemu steruje dowolnym trenażerem.  

 

Reasumując, to już nie te czasy, gdzie człowiek był ograniczony tylko do aplikacji producenta trenażera. Tacx nie do końca to rozumie, ograniczając swoją aplikację (zwłaszcza wersję smartfon/tablet) do obsługi tylko swoich trenażerów, może garmin coś z tym zrobi, chociaż na razie za bardzo nie ingerują w politykę produktową tacx.

 

 

Czyli rozumiem, że w podstawowej aplikacji wahoo można tylko zmieniać moc lub opór(nachylenie). Nie ma możliwości ustawienia gotowego treningu, np. na mocy (powiedzmy rozgrzewka 150W/10min. potem 5 interwałów z przerwami, itd.)

 

No nie, to akurat zgodne z filozofią Wahoo - dostajesz sprzęt i minimum programowe (znacznej części użytkowników to wystarczy), jak chcesz więcej korzystasz z serwisów firm trzecich, w przypadku treningów głównie TrainingPeaks - trening układa się w TP (albo innym serwisie, który wysyła treningi do TP np. TrainerDay.com), opcja darmowa TP ma ograniczenia wysyłki do najbliższych dni (3 bodajże). 

 

Oczywiście sterowanie trenażerami Wahoo nie jest ograniczone tylko do apki Wahoo, czy komputerków Bolt/Roam (choć dogadują się ze swoimi trenażerami chyba najlepiej, po prywatnym kanale BT), równie dobrze można to robić Garmin Edge, w tym przypadku dochodzi tak opcja przesyłania treningów z dowolnego serwisu do Connect, układanie treningów w samym Connect, wysyłka/synchronizacja z urządzeniem treningowym garmina (Edge/FR/Fenix) jak również podstawowa obsługa z poziomu samego komputerka treningowego, choć tutaj nowe Edge (seria x30) ma obecnie rozszerzone możliwości (pauza/wznowienie, ponowienie interwału, przewijanie treningu do poprzedniego/kolejnego interwału, wybór oporu/mocy/nachylenia itp.) 

 

 

Czy trzeba patrzeć na rok produkcji Wahoo Kickr Core? Widzę, że czasem opisują jako 2019 a czasem 2020. Od kiedy produkują ten konkretny model? Czy musi być 2020, czy może być straszy?

 

Akurat jeśli o Core to nie ma to dużego znaczenia. Konstrukcyjnie oparty jest na Kickr 2017 z niewielkimi zmianami. Czy w tym roku coś w konstrukcji tańszej wersji trenażera coś zmienią to raczej wątpliwe. Chociaż nie przesądzone. Z drugiej strony dużych zmian w Kickr jak zwykle nie było, ot powolna ewolucja (może i dobrze).


  • tcp lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#12 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 24 wrzesień 2020 - 12:33

Dzięki Prozor za info. Czyli tworzę sobie trening w Garmin training center, wysyłam do edge 810 przez usb i on już mi wysteruje trenażer przez FE-C.

Wersja druga - tworzę trening w GoldenChetah i wystarczy przez antenę ant+ połączyć z trenażerem.



#13 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 24 wrzesień 2020 - 16:24

Wystarczy nawet, że wybierzesz w connect "wyślij do urządzenia" wskazując swojego edge I w mobilnym connect zsynchronizujesz Edge. Albo wrzucasz treningi do kalendarza connect np. na cały tydzień i synchronizujesz, a w Edge będziesz miał nie tylko treningi, ale nawet we właściwym dniu.

Jest jedno ale - nie wiem, czy 810 obsłuży trenażer... Raczej nie, w tym modelu nie zaimplementowali FE-C, takie coś dopiero od serii x20 i wyższych. 

 

W GC niekoniecznie musisz tworzyć trening, wystarczy pobrać treningi z ergdb (czyli z  TrainerDay.com) poprzez opcję importu treningu o danej nazwie. Później ewentualnie można dopasować ręcznie pod własne wymagania i sterować z kompa.

Wysłane z mojego motorola one action przy użyciu Tapatalk


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź